Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Bez pieniędzy na remont pomnika i amfiteatru. 'Takie…
2024-12-09, 10:35 Autor: Jakub Biel

Bez pieniędzy na remont pomnika i amfiteatru. "Takie miejsce powinno być pielęgnowane"

Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny [fot. Marcin Boczek]
Pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny [fot. Marcin Boczek]
Nie będzie pieniędzy na remont Pomnika Czynu Powstańczego i amfiteatru w Górze św. Anny. Taką decyzję podjęli posłowie podczas piątkowego (06.12) głosowania w sprawie zmian w budżecie państwa. Miejsce historii miało zostać gruntownie zmodernizowane za blisko 50 milionów złotych.
- Żal z jednej strony, a z drugiej ogromne poczucie niemocy – mówi Waldemar Gaida, starosta strzelecki.

- Wzbudza to niepokój władz powiatu, bo przecież takie miejsce z piękną historią powinno być pielęgnowane. Pytanie co teraz, bo to nie sztuka nie dać pieniędzy. Nie zabezpieczamy stanu, który jest, on się pogarsza. Za chwilę z 40 milionów będziemy mieli 70. Żal, żal i gorący apel, który ponawiamy, żeby Góra świętej Anny i Pomnik Czynu Powstańczego razem z amfiteatrem nie zostały zapomniane.

Starosta zapytany o to, czy jest szansa, żeby to samorząd ponownie spróbował przejąć teren, na którym znajduje się Pomnik Czynu Powstańczego, odpowiedział: - Na dzisiaj bez zapewnienia źródeł finansowania nie, bo to by było zabójstwo dla samorządu. Proszę pamiętać, że samorządy oprócz pomników, miejsc historycznie istotnych, mają swoje zadania. Od szpitali, szkół ponadpodstawowych, dróg, które są ciągłym utrapieniem mieszkańców, bo przecież fundusze są za małe, nie wspomnę o pomocy społecznej i ciągle powiększającej się grupie seniorów.

Przypomnijmy, rewitalizacja kompleksu annogórskiego była wpisana w plan inwestycji budowlanych Sił Zbrojnych RP na lata 2021-2035, jednak Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o wycofaniu się z tego. Dziś Sejm przychylił się do tej decyzji.

Zobacz także

2024-12-06, godz. 12:08 Wspomnienie Świętego Mikołaja 6 grudnia przypadają mikołajki - zwyczaj wręczania prezentów i drobnych upominków, głównie dzieciom. Tradycja ta jest kultywowana na pamiątkę Świętego… » więcej 2024-12-05, godz. 19:58 "Rzadko się zdarzają takie odkrycia". Biblia Brzeska przekazana konserwatorom Po odnalezieniu i zgłoszeniu odpowiednim służbom, przyszedł czas na przekazanie badaczom. Mowa o dwóch księgach, które mogą być egzemplarzami Biblii Brzeskiej… » więcej 2024-12-06, godz. 12:04 "To jawny brak poszanowania dla miejsca pamięci". Dewastacje w Łambinowicach Bezprecedensowe akty wandalizmu w gminie Łambinowice. Na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach zniszczono i skradziono fragmenty ogrodzenia i bramy… » więcej 2024-12-03, godz. 10:11 Ambasador Bodnar: rozwiązanie problemów polsko-ukraińskich wymaga uwzględnienia interesów obu państw Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w poniedziałek, że do rozwiązania problemów polsko-ukraińskich konieczna jest stanowczość i uwzględnienie… » więcej 2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »