Uroczystości pogrzebowe księdza Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, zgromadziły około miliona ludzi i przerodziły się w pokojową manifestację przeciw komunistycznej władzy. Obecni byli rodzice księdza - Marianna i Władysław Popiełuszko wraz z rodziną, przyjaciele i współpracownicy. Przybyli wierni i delegacje zdelegalizowanej Solidarności z całego kraju, około tysiąca duchownych, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, akredytowani dziennikarze. W kościele została rozpostarta na kształt litery "V" biało-czerwona flaga.
Mszę koncelebrowało 12 księży pod przewodnictwem prymasa Józefa Glempa. W homilii kardynał Glemp powiedział: "Wierzymy, że ofiara młodego księdza Jerzego, jego życia, jest już ostatnią ofiarą na polskiej ziemi, i że już nikt w naszej ojczyźnie nie targnie się na życie drugiego człowieka tylko dlatego, że nie podoba mu się głoszona przez niego nauka".
Wszystkie ulice, a także balkony i dachy domów wokół kościoła św. Stanisława Kostki były wypełnione ludźmi. Na chodnikach paliły się znicze, leżały wiązanki kwiatów. Niesiono transparenty, często napisane charakterystyczną czcionką Solidarności.
Właśnie w kościele św. Stanisława Kostki ksiądz Popiełuszko odprawiał Msze za Ojczyznę, które gromadziły tysiące ludzi. W homiliach mówił o obronie ideałów Solidarności, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy. Przestrzegał jednocześnie przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu, głosząc zasadę "zło dobrem zwyciężaj". Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany. 19 października 1984 roku został porwany przez funkcjonariuszy bezpieki, gdy wracał do Warszawy po mszy odprawionej w parafii świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Po brutalnym pobiciu i torturach, esbecy skrępowali księdza sznurem, ciało obciążyli workiem z kamieniami i wrzucili do Wisły na tamie koło Włocławka. Ciało kapłana zostało odnalezione 30 października.
Ksiądz Popiełuszko został pochowany na terenie kościoła parafialnego św. Stanisława Kostki. Grób kapłana do tej pory odwiedziło 23 miliony ludzi.
W rocznicę śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - 19 października - jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony przez Sejm w 2018 roku. Tego dnia przypada także wspomnienie liturgiczne błogosławionego.
(więcej)
Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy koło Suchowoli na Podlasiu. Studiował w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego. Został wikariuszem w parafii w podwarszawskich Ząbkach, później pracował w Aninie, w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu i w akademickim kościele św. Anny. Był duszpasterzem pielęgniarek i studentów medycyny, dla których prowadził konwersatoria.
Ostatnim miejscem pracy księdza Jerzego była parafia św. Stanisława Kostki w Warszawie. W sierpniu 1980 roku prymas Stefan Wyszyński, na prośbę strajkujących hutników, skierował kapłana do pracy duszpasterskiej wśród robotników Huty Warszawa. Właśnie tam, podczas strajku - 31 sierpnia - ksiądz Popiełuszko, wraz z dwoma kapłanami, odprawił pierwszą mszę świętą w Hucie. Związał się z Solidarnością, której został kapelanem.
19 października 1984 w drodze powrotnej z Bydgoszczy, gdzie sprawował ostatnią mszę, do Warszawy został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z Departamentu IV MSW, który zajmował się walką z wrogą "antypaństwową" działalnością kościołów i związków wyznaniowych. Kapłan został brutalnie zamordowany.
Po śmierci ksiądz Jerzy został powszechnie uznany za męczennika komunizmu. W 1997 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Na początku roku 2009 papież Benedykt XVI zgodził się na przyspieszony tryb rozpatrzenia sprawy, a 19 grudnia podpisał dekret o męczeństwie księdza. 6 czerwca 2010 podczas uroczystej mszy na placu Piłsudskiego w Warszawie ksiądz Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym. W uroczystości wzięło udział około 140 tysięcy osób. Następnie ulicami Warszawy do Świątyni Opatrzności Bożej przeszła procesja z relikwiami błogosławionego, które złożono w Panteonie Wielkich Polaków.
Proces kanonizacyjny księdza Popiełuszki rozpoczął się w 2014 roku w Creteil we Francji, gdyż tam miało dojść do cudu za jego wstawiennictwem. Zgromadzone akta zostały przekazane do Watykanu.
Kult błogosławionego księdza Jerzego rozwija się, jego relikwie znajdują się w 1800 miejscach na świecie.
Przy parafii św. Stanisława Kostki działa Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W całej Polsce jest wiele miejsc upamiętniających duchownego - ulice, szkoły, pomniki i tablice.