Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie…
2024-09-10, 15:00 Autor: IAR/#Wosiek/w dwi/

Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie filmowym

Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie filmowym [plakat organizatora]
Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie filmowym [plakat organizatora]
II wojna światowa w plakacie filmowym. W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej otwarto wystawę „II wojna światowa w filmie - wystawa plakatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości”. Na ekspozycji zaprezentowano plakaty do filmów polskich, radzieckich, chińskich, czechosłowackich, angielskich i japońskich, które stanowią fascynujący przegląd sposobów, w jakich kino na całym świecie przedstawiało wydarzenia największego konfliktu w historii ludzkości.
Kuratorka wystawy Marta Brodala podkreśliła, że ekspozycja zawiera trzydzieści plakatów, stanowiących symboliczny zapis dramatu wojny. „Na ekspozycji znalazły się plakaty do filmów Szkoły Polskiej, jedne z najsłynniejszych między innymi do „Eroici”. Do jednych z pierwszych filmów, które były pokazywane na ekranach kin czyli na przykład „Za nami pójdą inni”, „Miasto nieujarzmione” czy „Ostatni etap” - przypomniała kuratorka wystawy. Dodała, że „ekspozycja zawiera również trzy plakaty Andrzeja Pągowskiego: „Urodziny młodego warszawiaka”, „Pierścionek z orłem w koronie” oraz „Sierpniowe niebo 63 dni chwały”. Są to plakaty, które reprezentują kolejne etapy plakatu filmowego w Polsce” - przypomniała Marta Brodala z Muzeum Niepodległości.

Autor plakatów prezentowanych na wystawie Andrzej Pągowski zaznaczył, że plakaty o tematyce wojennej są wielowymiarowe. „Może być film wojenny tak jak „Eroica”, który jest dowcipnym filmem, ale są też filmy, które są wstrząsające, mocne i tak wtedy trzeba zrobić plakat” - mówił artysta. Podkreślił, że „nie ma jednego symbolu i jednego pomysłu. Tutaj nie ma klucza. Podstawowym kluczem jest uczciwość wobec tematu, który pokazujemy. Więc, jeżeli to jest patos, bardzo wzniosła epopeja wojenna, to plakat też powinien to pokazywać” - tłumaczył Andrzej Pągowski.

Wystawa przedstawia historię wojny przez pryzmat sztuki filmowej, obrazując jak wojenne doświadczenia były interpretowane i przedstawiane w różnych częściach świata. Kierowniczka Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości Małgorzata Piekarska przypomniała wymowę plakatu Zygmunta Anczykowskiego do filmu „Kanał” Andrzeja Wajdy z 1956 roku. „Plakat jest symboliczny. Cień człowieka, który w prawej ręce ma karabin, który nie jest gotowy do strzału, tylko trzymany jak niepotrzebny śmieć, bo nie ma już naboi. Na tle tego człowieka są bardzo cienkimi i drobnymi literami nazwiska twórców, aktorów. Jak się z daleka patrzy, one przypominają trochę drut kolczasty, czyli to, co czekało tych powstańców, którzy przeżyli zryw” - przypomniała Małgorzata Piekarska.

Wśród autorów plakatów znajdują się tacy uznani artyści jak Wojciech Fangor, Jan Lenica, Eryk Lipiński, Andrzej Pągowski czy Wojciech Zamecznik.W trakcie wernisażu odbyła się projekcja filmu „Urodziny młodego warszawiaka” w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich.

Wystawa „II wojna światowa w filmie” będzie dostępna dla zwiedzających do 31 grudnia.

Zobacz także

2024-12-31, godz. 14:13 Świat powinien usłyszeć o polskiej cichociemnej Elżbiecie Zawackiej Historia Elżbiety Zawackiej, heroicznej łączniczki AK i cichociemnej, powinna być znana na całym świecie jako symbol wkładu kobiet oraz sprawności Polskiego… » więcej 2024-12-30, godz. 12:47 Gen. Kazimierz Sosnkowski jednym z patronów roku 2025 Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Generała Kazimierza Sosnkowskiego w 140. rocznicę urodzin "człowieka symbolu wytrwałej walki o niepodległość, znakomitego… » więcej 2024-12-29, godz. 12:07 Kilkudziesięciu Ocalałych przyjedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz Kilkudziesięciu Ocalałych przybędzie na uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, które odbędą się w Miejscu Pamięci 27 stycznia… » więcej 2024-12-28, godz. 12:14 Gra IPN "Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" w sprzedaży po Nowym Roku Po Nowym Roku do sprzedaży trafi nowa planszowa gra strategiczna „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919" przygotowana przez IPN. Tytuł miał zostać wydany wcześniej… » więcej 2024-12-27, godz. 09:43 Bohaterowie powstania wielkopolskiego długo czekali na należne uznanie Powstańcy wielkopolscy, bohaterowie zwycięskiego zrywu, który miał istotny wpływ na kształt odradzającej się Rzeczypospolitej długo czekali na należne… » więcej 2024-12-27, godz. 09:36 80 lat temu ostatni cichociemni dotarli do Polski W nocy z 26 na 27 grudnia 1944 r. odbyła się ostatnia operacja zrzutowa z udziałem cichociemnych. "Misja ostatnich cichociemnych była związana z organizacją… » więcej 2024-12-26, godz. 12:31 Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Do Sejmu wpłynął przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto… » więcej 2024-12-25, godz. 12:01 "Nie wiemy, kiedy urodził się Jezus, 25 grudnia to data symboliczna" Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział… » więcej 2024-12-24, godz. 11:58 "Wigilia na Syberii" - pieśń Kaczmarskiego wg obrazu Malczewskiego W 1892 r. Jacek Malczewski namalował obraz "Wigilia na Syberii", blisko sto lat później Jacek Kaczmarski, inspirując się tym obrazem, napisał piosenkę o… » więcej 2024-12-23, godz. 12:38 Są plany na odtworzenie grodu Piastów na opolskim Ostrówku Porozumienie w tej sprawie podpisały dziś (20.12) władze Opola, samorządu wojewódzkiego i urzędu wojewódzkiego. Plan zakłada powstanie pawilonu w okolicy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »