Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie…
2024-09-10, 15:00 Autor: IAR/#Wosiek/w dwi/

Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie filmowym

Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie filmowym [plakat organizatora]
Muzeum Niepodległości: II wojna światowa w plakacie filmowym [plakat organizatora]
II wojna światowa w plakacie filmowym. W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej otwarto wystawę „II wojna światowa w filmie - wystawa plakatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości”. Na ekspozycji zaprezentowano plakaty do filmów polskich, radzieckich, chińskich, czechosłowackich, angielskich i japońskich, które stanowią fascynujący przegląd sposobów, w jakich kino na całym świecie przedstawiało wydarzenia największego konfliktu w historii ludzkości.
Kuratorka wystawy Marta Brodala podkreśliła, że ekspozycja zawiera trzydzieści plakatów, stanowiących symboliczny zapis dramatu wojny. „Na ekspozycji znalazły się plakaty do filmów Szkoły Polskiej, jedne z najsłynniejszych między innymi do „Eroici”. Do jednych z pierwszych filmów, które były pokazywane na ekranach kin czyli na przykład „Za nami pójdą inni”, „Miasto nieujarzmione” czy „Ostatni etap” - przypomniała kuratorka wystawy. Dodała, że „ekspozycja zawiera również trzy plakaty Andrzeja Pągowskiego: „Urodziny młodego warszawiaka”, „Pierścionek z orłem w koronie” oraz „Sierpniowe niebo 63 dni chwały”. Są to plakaty, które reprezentują kolejne etapy plakatu filmowego w Polsce” - przypomniała Marta Brodala z Muzeum Niepodległości.

Autor plakatów prezentowanych na wystawie Andrzej Pągowski zaznaczył, że plakaty o tematyce wojennej są wielowymiarowe. „Może być film wojenny tak jak „Eroica”, który jest dowcipnym filmem, ale są też filmy, które są wstrząsające, mocne i tak wtedy trzeba zrobić plakat” - mówił artysta. Podkreślił, że „nie ma jednego symbolu i jednego pomysłu. Tutaj nie ma klucza. Podstawowym kluczem jest uczciwość wobec tematu, który pokazujemy. Więc, jeżeli to jest patos, bardzo wzniosła epopeja wojenna, to plakat też powinien to pokazywać” - tłumaczył Andrzej Pągowski.

Wystawa przedstawia historię wojny przez pryzmat sztuki filmowej, obrazując jak wojenne doświadczenia były interpretowane i przedstawiane w różnych częściach świata. Kierowniczka Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości Małgorzata Piekarska przypomniała wymowę plakatu Zygmunta Anczykowskiego do filmu „Kanał” Andrzeja Wajdy z 1956 roku. „Plakat jest symboliczny. Cień człowieka, który w prawej ręce ma karabin, który nie jest gotowy do strzału, tylko trzymany jak niepotrzebny śmieć, bo nie ma już naboi. Na tle tego człowieka są bardzo cienkimi i drobnymi literami nazwiska twórców, aktorów. Jak się z daleka patrzy, one przypominają trochę drut kolczasty, czyli to, co czekało tych powstańców, którzy przeżyli zryw” - przypomniała Małgorzata Piekarska.

Wśród autorów plakatów znajdują się tacy uznani artyści jak Wojciech Fangor, Jan Lenica, Eryk Lipiński, Andrzej Pągowski czy Wojciech Zamecznik.W trakcie wernisażu odbyła się projekcja filmu „Urodziny młodego warszawiaka” w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich.

Wystawa „II wojna światowa w filmie” będzie dostępna dla zwiedzających do 31 grudnia.

Zobacz także

2025-01-09, godz. 14:50 Ks. Józef Tischner jednym z patronów 2025 Roku ustanowionym przez Senat RP Senat RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera - duchownego, filozofa i intelektualisty. W bieżącym roku przypada 25… » więcej 2025-01-09, godz. 13:17 Widowiska, festiwale, rekonstrukcje historyczne podczas obchodów 1000. rocznicy koronacji królewskich Wielkie widowiska plenerowe, festiwale, rekonstrukcje historyczne, konferencje naukowe, spotkania, wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, a także uroczystości… » więcej 2025-01-09, godz. 09:15 Pierwsi dwaj królowie Polski patronami roku 2025 Sejm RP ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie. "W 2025 roku przypada wyjątkowa, 1000. rocznica koronacji… » więcej 2025-01-09, godz. 08:45 Dziś mija 1 rocznica śmierci ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego Dziś mija 1 rocznica śmierci ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego - duchownego obrządku łacińskiego i ormiańskiego. W PRL-u działacza opozycji antykomunistycznej… » więcej 2025-01-08, godz. 13:45 Senat podjął uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej Senat podjął w środę uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. "Senat oddaje cześć pamięci represjonowanej ludności cywilnej. Wszystkim, którzy… » więcej 2025-01-08, godz. 10:20 90 lat temu urodził się Elvis Presley, ikona popkultury, "Król rock and rolla" 8 stycznia 1935 roku, urodził się Elvis Presley, amerykański piosenkarz i aktor, ikona popkultury. Nazwany "Królem rock and rolla", sprzedał ponad miliard… » więcej 2025-01-07, godz. 15:16 "To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląski… W 2025 roku minie 80 lat od wydarzeń, które przeszły do historii jako Tragedia Górnośląska. Z tej okazji Sejmik Województwa Opolskiego postanowił poświęcić… » więcej 2025-01-07, godz. 13:05 „Brzeski ratusz – perła renesansu otwiera się na turystów i mieszkańców” Brzeski ratusz, jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w Polsce, już nie jest siedzibą samorządowych władz miejskich. » więcej 2025-01-07, godz. 12:06 Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu o znalezieniu koron w Wilnie To sensacyjne i wielkie odkrycie - tak odnalezienie w Wilnie insygniów władców Polski i Litwy komentuje Andrzej Betlej - dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu… » więcej 2025-01-03, godz. 12:37 "Leksykon opolanek" - spotkanie z autorkami wyjątkowego wydawnictwa Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Opolu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają dziś (03.01) na spotkanie z redaktorkami książki "Leksykon… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »