Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 90 lat temu Polacy wygrali zawody lotnicze Challenge…
2024-09-16, 09:00 Autor: IAR/K.Koziełł/dok./w Wj

90 lat temu Polacy wygrali zawody lotnicze Challenge 1934

RWD-9 na Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1934 w Warszawie [Fot. NAC/wikipedia/domena publiczna]
RWD-9 na Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1934 w Warszawie [Fot. NAC/wikipedia/domena publiczna]
90 lat temu, 16 września 1934 roku, pilot Jerzy Bajan i mechanik Gustaw Pokrzywka wygrali odbywające się w Warszawie międzynarodowe zawody lotnicze Challenge 1934. Lecieli na samolocie RWD-9, podobnie jak Stanisław Płonczyński z mechanikiem Stanisławem Zientkiem, którzy zajęli drugie miejsce.
Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych Challenge 1934 rozpoczęły się 28 sierpnia 1934 roku. Były czwartym i ostatnim konkursem z cyklu Challenge. Zgodnie z zasadą organizatorów - Międzynarodowej Federacji Lotniczej - odbywały się w kraju, którego zawodnicy wygrali poprzednią rywalizacje. Polska była gospodarzem w 1934 roku, ponieważ dwa lata wcześniej zwycięzcami w Berlinie zostali Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura.

Konkurs Challenge 1934 był przygotowany przez Aeroklub Polski. Większość imprez odbywała się na lotnisku na Polu Mokotowskim, nieliczne na Okęciu. Oprócz zwycięskiej załogi Bajan-Pokrzywka, w pierwszej dziesiątce - na drugim i siódmym miejscu - znalazły się jeszcze dwa nasze zespoły, także na RWD-9.

Celem zawodów była popularyzacja lotnictwa turystycznego, a także ocena umiejętności pilotów. Każda z edycji składała się z trzech osobno punktowanych konkurencji: prób technicznych samolotów, próby szybkości maksymalnej oraz lotu okrężnego wokół Europy. Trasa liczyła ponad dziewięć i pół tysiąca kilometrów i przebiegała wokół Europy i północnej Afryki. Załogi w czasie rajdu wykonywały 27 lądowań na wyznaczonych lotniskach.

Nagrodą za wygraną w konkursie było 100 tysięcy franków francuskich.

(więcej)

W Challenge 1934 brały udział zespoły z czterech krajów, z: Polski, Niemiec, Włoch i Czechosłowacji. Ekipy składały się z dwóch osób: pilota i mechanika. Polskę reprezentowało 11 załóg, latających na samolotach RWD-9. Maszyny zostały wyprodukowane specjalnie na zawody lotnicze. Ich silniki, zarówno w samolocie Bajana, jak i drugiego w klasyfikacji Płonczyńskiego, skonstruował inżynier Stanisław Nowkuński.

W założeniu organizatorów zawody były konkursem samolotów turystycznych, dlatego musiały wziąć na pokład co najmniej dwie osoby. Większość maszyn była szybkimi dolnopłatami.

Zwycięzcami klasyfikacji generalnej była polska załoga - pilot Jerzy Bajan i mechanik Gustaw Pokrzywka. Ich sukces był wynikiem umiejętności pilotażowych, a także zaawansowanej technologii samolotu RWD-9.

Konkurs Challenge 1934 był ostatnim z serii tych zawodów. Dzięki zwycięstwu polskich lotników, nasz kraj otrzymał prawo organizacji następnych zawodów, jednak zrezygnował ze względu na duże koszty. Żadne inne państwo nie chciało podjąć się przygotowań, przewidując zbliżającą się wojnę i kierując rozwój swojego lotnictwa na samoloty wojskowe. Polacy zatrzymali na stałe puchar przechodni Challenge i tytuł zwycięzcy serii.

Sukces Bajana i Pokrzywki potwierdził naszą pozycję lidera w lotnictwie turystycznym na arenie międzynarodowej. Przyczynił się też do popularyzacji lotnictwa wśród polskiego społeczeństwa.

Lata 30. ubiegłego wieku, to pasmo wielkich sukcesów polskich lotników sportowych. Oprócz dwukrotnego zwycięstwa na Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge (1932 i 1934), byliśmy czterokrotnymi laureatami Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych - Pucharu Gordona Bennetta.

Wielkim osiągnięciem lotniczym w okresie międzywojennym był samotny lot przez Atlantyk Stanisława Skarżyńskiego na jednomiejscowym samolocie RWD5-bis przystosowanym do lotów sportowych w 1933 roku. Pilot wystartował z Saint Louis w Senegalu i przeleciał do Maceió w Brazylii.

Zobacz także

2025-01-15, godz. 11:09 Dewastacja pomnika Umschlagplatz; prokuratura wszczęła śledztwo Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ wszczęła śledztwo w sprawie uszkodzenia elementu pomnika Umschlagplatz - informuje środowa "Gazeta Wyborcza"… » więcej 2025-01-15, godz. 10:17 160 lat temu urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz warszawskiego getta 15 stycznia 1865 r. urodził się Marceli Godlewski, ksiądz katolicki, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, która podczas niemieckiej okupacji znalazła… » więcej 2025-01-15, godz. 09:48 O czym pisali do siebie Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein? Wychodzi książka ze zbiorem ich listów 32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji… » więcej 2025-01-14, godz. 13:19 Po 80 latach godny pochówek dla ofiar UPA - ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie Będzie ekshumacja polskich ofiar zbrodni w Puźnikach na Ukrainie. Od dziesięcioleci czekali na to mieszkańcy gminy Prudnik, do której po wojnie przesiedlono… » więcej 2025-01-14, godz. 12:36 W wieku 101 lat zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” We wtorek nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna” - potwierdziła PAP. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną… » więcej 2025-01-14, godz. 11:01 Nielegalne poszukiwania mogą zniszczyć cenne źródła wiedzy historycznej Jeśli przypadkowo lub podczas amatorskich poszukiwań znajdziemy przedmiot, który może mieć wartość historyczną, powinniśmy zaznaczyć miejsce znaleziska… » więcej 2025-01-14, godz. 10:15 Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii. Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania… » więcej 2025-01-14, godz. 09:51 Olga Boznańska, mistrzyni portretu, "malarka dusz" - patronką roku 2025 Sławę przyniosły jej portrety, które intrygowały, niepokoiły, odsłaniały duszę malowanej osoby. Uchwałą Sejmu najwybitniejsza polska malarka okresu… » więcej 2025-01-13, godz. 14:00 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy AK Do kalendarza polskich świąt dojdzie kolejne - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzją Sejmu będzie przypadać 14 lutego. Tego dnia 1942… » więcej 2025-01-13, godz. 13:00 Mija 85 lat od wypędzenia przez Niemców mieszkańców osiedla Montwiłła-Mireckiego; wystawa IPN Mieli najwyżej 30 minut na spakowanie swoich rzeczy - 25 kg na dorosłą osobę, żadnych kosztowności, futer i pościeli. Wszystko to mieli zostawić Niemcom… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »