Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 455 lat temu zmarł Mikołaj Rej, poeta renesansu…
2024-09-08, 09:00 Autor: IAR/D.Panek/K.Koziełł/dok.

455 lat temu zmarł Mikołaj Rej, poeta renesansu, zwany "ojcem polskiej literatury"

Mikołaj Rej, Portret ze Źwierciadła z 1568. [Ryc. wikipedia/domena publiczna]
Mikołaj Rej, Portret ze Źwierciadła z 1568. [Ryc. wikipedia/domena publiczna]
455 lat temu, między 8 września 1569 roku, zmarł Mikołaj Rej z Nagłowic, poeta renesansu, zwany "ojcem polskiej literatury", jeden z pierwszych poetów piszących po polsku, także polityk i teolog ewangelicki. Na jego bogatą i różnorodną twórczość składają się między innymi: zbiór kazań "Postylla", dialog satyryczny "Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem", traktat dydaktyczny "Żywot człowieka poczciwego" oraz moralitety i fraszki.
Mikołaj Rej położył wielkie zasługi na rzecz rozwoju polszczyzny. To on jest autorem słynnego powiedzenia: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają". W epoce odrodzenia, kiedy dominowała jeszcze łacina, świadomie realizował postulat rozwoju języka narodowego.

Jego celem było ukazywanie harmonii człowieka i natury. Propagował życie w prawości, szlachetności, podnosił potrzebę kształcenia umysłu i charakteru.Odwoływał się do tradycji antycznej, jej antropocentryzmu, poglądu, zgodnie z którym człowiek stanowi centrum rzeczywistości, wzorców harmonijnego rozwoju człowieka

Mikołaj Rej jest uważany za mistrza opisu literackiego. Z powodu wyjątkowej wyobraźni malarskiej bywa nazwany "Brueglem polskiej literatury". Często porównuje się go do humanistów i filozofów takich, jak: Erazm z Rotterdamu, François Rabelais i Michel de Montaigne.

W czasach współczesnych Mikołajowi Rejowi, chętnie wydawano jego dzieła i polemizowano z zawartymi w nich poglądami. Poeta, który był kalwinem, jako gorliwy zwolennik reformacji angażował się też aktywnie w szerzenie swojej wiary, zakładał sobory i szkoły.

Zmarł między 8 września a 5 października 1569 roku. Jego miejsce pochówku pozostaje nieznane. Został uwieczniony na obrazie Jana Matejki "Rzeczpospolita Babińska". Dzieło przedstawia spotkanie grupy towarzysko-literackiej Rzeczpospolita Babińska. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

(więcej)

Mikołaj Rej urodził się 4 lutego 1505 rok w Żurawnie pod Haliczem na Rusi Czerwonej. Wywodził się z rodziny szlacheckiej, osiadłej na Rusi, gdzie jego ojciec przeniósł się z Nagłowic. Od tej właśnie wsi pochodzi przydomek poety - "z Nagłowic".

Nauki pobierał w Skalbmierzu i Lwowie. Przez rok studiował też w Akademii Krakowskiej, choć głównie był samoukiem. Lata młodzieńcze spędził na wsi. W 1525 roku ojciec wysłał go na dwór Andrzeja Tęczyńskiego, wojewody sandomierskiego, gdzie został sekretarzem magnata. Mikołaj Rej niebawem opuścił dwór i powrócił na Ruś. W 1531 roku ożenił się z Zofią Kościeniówną z Sędziszowa, siostrzenicą arcybiskupa lwowskiego. Był zwolennikiem idei reformacji, między rokiem 1541 a 1548 przeszedł na kalwinizm. Prowadził bogate życie polityczne, kilkakrotnie piastował urząd poselski. Utrzymywał kontakty z dworem królewskim Zygmunta I Starego, a potem Zygmunta II Augusta. Otrzymał w dożywocie wieś, między innymi jako nagrodę za wkład w rozwój kultury polskiej.

Wybitnie przyczynił się do rozwoju rodzimego języka biblijno-teologicznego, wcześniej zarezerwowanego dla łaciny. W 1546 roku wydał "Psałterz Dawidów", przekład prozą z języka łacińskiego. "Postylla", tom kazań, który ukazał się w 1557, zdobył ogromną popularność i był wielokrotnie wznawiany. Podobnie - "Apocalypsis, to jest Dziwna sprawa skrytych tajemnic Pańskich", utwór wydany w 1565 roku i zawierający rozważania religijne oraz komentarze do Biblii.

Jego utwory chętnie czytała szlachta, ponieważ wiele w nich było aluzji do ówczesnych stosunków społecznych, politycznych i obyczajowych, na przykład w jednym z najbardziej znanych utworów "Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem". W "Krótkiej rozprawie (...)" po raz pierwszy na karty literatury polskiej wprowadzona została tak zwana mowa potoczna.
Poeta zmarł w wieku 64 lat, prawdopodobnie w założonym przez siebie Rejowcu w Chełmskiem.

Zobacz także

2025-01-09, godz. 14:50 Ks. Józef Tischner jednym z patronów 2025 Roku ustanowionym przez Senat RP Senat RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera - duchownego, filozofa i intelektualisty. W bieżącym roku przypada 25… » więcej 2025-01-09, godz. 13:17 Widowiska, festiwale, rekonstrukcje historyczne podczas obchodów 1000. rocznicy koronacji królewskich Wielkie widowiska plenerowe, festiwale, rekonstrukcje historyczne, konferencje naukowe, spotkania, wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, a także uroczystości… » więcej 2025-01-09, godz. 09:15 Pierwsi dwaj królowie Polski patronami roku 2025 Sejm RP ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie. "W 2025 roku przypada wyjątkowa, 1000. rocznica koronacji… » więcej 2025-01-09, godz. 08:45 Dziś mija 1 rocznica śmierci ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego Dziś mija 1 rocznica śmierci ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego - duchownego obrządku łacińskiego i ormiańskiego. W PRL-u działacza opozycji antykomunistycznej… » więcej 2025-01-08, godz. 13:45 Senat podjął uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej Senat podjął w środę uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej. "Senat oddaje cześć pamięci represjonowanej ludności cywilnej. Wszystkim, którzy… » więcej 2025-01-08, godz. 10:20 90 lat temu urodził się Elvis Presley, ikona popkultury, "Król rock and rolla" 8 stycznia 1935 roku, urodził się Elvis Presley, amerykański piosenkarz i aktor, ikona popkultury. Nazwany "Królem rock and rolla", sprzedał ponad miliard… » więcej 2025-01-07, godz. 15:16 "To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląski… W 2025 roku minie 80 lat od wydarzeń, które przeszły do historii jako Tragedia Górnośląska. Z tej okazji Sejmik Województwa Opolskiego postanowił poświęcić… » więcej 2025-01-07, godz. 13:05 „Brzeski ratusz – perła renesansu otwiera się na turystów i mieszkańców” Brzeski ratusz, jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansu w Polsce, już nie jest siedzibą samorządowych władz miejskich. » więcej 2025-01-07, godz. 12:06 Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu o znalezieniu koron w Wilnie To sensacyjne i wielkie odkrycie - tak odnalezienie w Wilnie insygniów władców Polski i Litwy komentuje Andrzej Betlej - dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu… » więcej 2025-01-03, godz. 12:37 "Leksykon opolanek" - spotkanie z autorkami wyjątkowego wydawnictwa Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Opolu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu zapraszają dziś (03.01) na spotkanie z redaktorkami książki "Leksykon… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »