Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Film dokumentalny o rodzinie Ulmów nagrodzony podczas…
2024-08-26, 11:00 Autor: Nowak Piotr / PAP

Film dokumentalny o rodzinie Ulmów nagrodzony podczas festiwalu "Spotkania z historią"

Wiktoria i Józef Ulmowie. [Fot. źródło: IPN]
Wiktoria i Józef Ulmowie. [Fot. źródło: IPN]
Film "Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej” Marty Pietrasiewicz zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego 12. Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Gala finałowa odbyła się na Rynku Wielkim w Zamościu.
Statuetka za najlepsze zdjęcia podczas sobotniej gali powędrowała w ręce Tobiasza Czołpińskiego, autora zdjęć do filmu "Zbyszek +Trzynastka+" (reż. Beata Hyży-Czołpińska). Dokument o wojennych losach żołnierza polskiej konspiracji, podporucznika Zbigniewa Rećki z Białegostoku otrzymał także nagrodę publiczności.

Nagrodę za najlepszy montaż otrzymali: Grzegorz Kubaszko i Radosław Wocial za film "Kurierskim Szlakiem. Azymut Węgry" o życiu i działalności konspiracyjnej prof. Wacława Felczaka. W czasie II wojny światowej historyk był kierownikiem i współzałożycielem Placówki W – komórki konspiracji cywilnej skupiającej tatrzańsko-sądeckich kurierów.
Nagrodę specjalną jury otrzymał dokument "Aż po grób" (reż. Małgorzata Orłowska) o miłości Floriana i Gołdy, polsko-żydowskiej pary z Frampola i jej tragicznych losów podczas II wojny światowej.

Jury wyróżniło ponadto film "Oświęcim. Zapomniana historia" (reż. Mirosław Krzyszkowski i Joanna Zając) i przyznało pozaregulaminową nagrodę dla "Była sobie piosenka" (reż. Mateusz Koldun).

Statuetki przyznało jury w składzie: dr Stanisław Królak, Paweł Woldan, Zbigniew Żmigrodzki i Adam Kraśnicki.

Nagrodę za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej organizatorzy przyznali reżyserce i scenarzystce Hannie Zofii Etemadi, autorce kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, laureatce wielu nagród i wyróżnień państwowych.

Podczas tegorocznych "Spotkań z historią" w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu zaprezentowano 14 filmów konkursowych. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego o tematyce historycznej. Celem przeglądu jest budowanie tożsamości narodowej Polaków poprzez prezentację najnowszych filmów o tematyce historycznej.

Organizatorami festiwalu są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość i Redakcja Audycji Historycznych Telewizji Polskiej S.A.

Zobacz także

2024-10-30, godz. 23:00 Park Akcji „Burza” z europejską nagrodą Najlepsza europejska miejska przestrzeń publiczna 2024 roku - taki tytuł otrzymał stołeczny Park Akcji „Burza”. To w nim znajduje się, znany nie tylko… » więcej 2024-10-30, godz. 11:00 Powstała Rada Naukowa Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki Powstała Rada Naukowa Muzeum bł. Jerzego Popiełuszki, na której czele stanął prof. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zadaniem będzie m.in… » więcej 2024-10-30, godz. 09:00 175 lat temu w Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina 175 lat temu - 30 października 1849 roku - w Paryżu odbył się pogrzeb Fryderyka Chopina, najwybitniejszego polskiego kompozytora i pianisty. Twórcy, o którym… » więcej 2024-10-30, godz. 08:00 W Gliwicach o powojennej reemigracji: „siedziałam w oknie i płakałam” W Muzeum w Gliwicach we wtorek rozpoczęła się międzynarodowa konferencja naukowa o powojennej reemigracji, m.in. z Francji do Polski. O motywach przyjazdów… » więcej 2024-10-30, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 30 października » więcej 2024-10-29, godz. 19:08 W Zwoli upamiętniono J. Sucheckiego i J. Wolskiego [DŹWIĘK] W Zwoli w powiecie kozienickim Instytut Pileckiego upamiętnił kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Uroczystość… » więcej 2024-10-29, godz. 13:00 "Przyszła pora na Melchiora” - 60 lat temu zaczął się proces Wańkowicza Proces, w którym oskarżono Melchiora Wańkowicza o "propagowanie materiałów oczerniających i poniżających PRL", przeszedł do historii jako - jeden z nielicznych… » więcej 2024-10-29, godz. 11:30 W Zwoli Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom W Zwoli w powiecie kozienickim na Mazowszu Instytut Pileckiego upamiętni kolejnych Polaków zamordowanych przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej… » więcej 2024-10-29, godz. 10:53 80 lat temu żołnierze gen. Stanisława Maczka wyzwolili Bredę 80 lat temu, 29 października 1944 roku, żołnierze 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka wyzwolili Bredę, miasto i ważny węzeł komunikacyjny… » więcej 2024-10-29, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 29 października » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »