Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Pomiechówek: obchody 80. rocznicy niemieckiej egzekucji…
2024-07-31, 13:00 Autor: IAR/#Darmoros/w OK

Pomiechówek: obchody 80. rocznicy niemieckiej egzekucji na terenie Fortu III

Pamiątkowy albumik wydany w związku z ekshumacjami przeprowadzonym w Forcie III w Pomiechówku w kwietniu 1945 r. Zamieszczono w nim zdjęcia z prac ekshumacyjnych oraz uroczystej Mszy św. odprawionej w intencji ofiar. [Fot. AIPN]
Pamiątkowy albumik wydany w związku z ekshumacjami przeprowadzonym w Forcie III w Pomiechówku w kwietniu 1945 r. Zamieszczono w nim zdjęcia z prac ekshumacyjnych oraz uroczystej Mszy św. odprawionej w intencji ofiar. [Fot. AIPN]
Ginęli tam Polacy i Żydzi, w sumie nawet kilkanaście tysięcy osób. Dziś, w 80. rocznicę ostatniej niemieckiej egzekucji w Forcie III Pomiechówek, oddano hołd pomordowanym.

30 lipca 1944 roku w Pomiechówku życie straciło niemal 300 Polaków, w tym żołnierzy Armii Krajowej. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Polejowski podkreślał, że należy pamiętać zarówno o ofiarach, jak i o sprawcach zbrodni w Forcie III. "To państwo niemieckie było organizatorem i wykonawcą ludobójstwa popełnionego w pierwszej połowie lat 40. na ziemiach okupowanej Polski. Wobec tego musimy zadać pytanie - czy zadośćuczyniono tej zbrodni, którą tutaj popełniono i w wielu tysiącach innych miejsc" - mówił wiceszef IPN.

Fort III jest nazywany katownią północnego Mazowsza. Przez lata II wojny światowej Niemcy urządzili tam najpierw obóz jeniecki, później obóz przesiedleńczy, getto, więzienie karno-śledcze i wreszcie obóz przejściowy dla powstańców i ludności Warszawy.

"Pomiechówek jest dowodem na to, żę na walkę o pamięć nigdy nie jest za późno. Mija dzisiaj 80 lat od likwidacji więzienia na Forcie, obchodzimy piękne uroczystości. A jeszcze 10 lat temu Fort był zamknięty, zarośnięty i prawie całkowicie zapomniany. Już nigdy taki nie będzie. My na to nie pozwolimy. Pamiętamy przy tym również o tych, których ciała ekshumowano na Forcie po wojnie i spoczywają na cmentarzach całego północnego Mazowsza oraz o tych, których z Fortu przewieziono do obozów koncentracyjnych" - powiedział prezes Fundacji Fort III Pomiechówek Piotr Jeżółkowski.

Na rzecz upamiętnienia Fortu działa zarówno fundacja, jak i Instytutu Pamięci Narodowej. Z jego inicjatywy rok temu poświęcono cmentarz wojenny, na którym złożono szczątki kilkuset odnalezionych więźniów obozu. W przyszłym roku IPN postawi w Forcie III pomnik upamiętniający ofiary niemieckich zbrodni w tym miejscu.

Elementem uroczystości była msza święta odprawiona przez biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza. "Będąc w tym szczególnym miejscu, obok cmentarza, miejsca, na którym znajdują się prochy naszych bliskich, pamiętamy o nich z wdzięcznością i powierzamy ich Bożemu miłosierdziu. Ale jak to bywa na cmentarzu, trzeba również, abyśmy pomyśleli również o nas samych. W kontekście odczytanej dziś Ewangelii powinniśmy zastanowić się nad sobą, nad naszym sercem, nad naszym życiem" - mówił w homilii biskup polowy Wojska Polskiego.

Szacuje się, że w czasie okupacji w Pomiechówku zginęło kilkanaście tysięcy osób. Jednak dokładna liczba masowych egzekucji w Forcie III oraz liczba wszystkich osadzonych jest niemożliwa do ustalenia. Według różnych źródeł miało przezeń przejść od 50 do 100 tysięcy osób.

Niemcy starali się zatrzeć ślady zbrodni. Dokumentacja ewidencyjna została najprawdopodobniej zniszczona w ostatnich dniach lipca 1944 roku. W samym Forcie III do dziś zachowały się dziesiątki napisów wyrytych na ścianach przez więźniów.

Zobacz także

2024-12-27, godz. 09:36 80 lat temu ostatni cichociemni dotarli do Polski W nocy z 26 na 27 grudnia 1944 r. odbyła się ostatnia operacja zrzutowa z udziałem cichociemnych. "Misja ostatnich cichociemnych była związana z organizacją… » więcej 2024-12-26, godz. 12:31 Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Do Sejmu wpłynął przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto… » więcej 2024-12-25, godz. 12:01 "Nie wiemy, kiedy urodził się Jezus, 25 grudnia to data symboliczna" Nie wiemy, w jakim miesiącu urodził się Jezus Chrystus. Data 25 grudnia jest symboliczna. Została wybrana ze względu na dzień przesilenia zimowego – powiedział… » więcej 2024-12-24, godz. 11:58 "Wigilia na Syberii" - pieśń Kaczmarskiego wg obrazu Malczewskiego W 1892 r. Jacek Malczewski namalował obraz "Wigilia na Syberii", blisko sto lat później Jacek Kaczmarski, inspirując się tym obrazem, napisał piosenkę o… » więcej 2024-12-23, godz. 12:38 Są plany na odtworzenie grodu Piastów na opolskim Ostrówku Porozumienie w tej sprawie podpisały dziś (20.12) władze Opola, samorządu wojewódzkiego i urzędu wojewódzkiego. Plan zakłada powstanie pawilonu w okolicy… » więcej 2024-12-23, godz. 12:33 2025 będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej na Opolszczyźnie Przyszły rok będzie w województwie opolskim Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Zdecydowali o tym radni sejmiku podczas wtorkowej (17.12) sesji. » więcej 2024-12-23, godz. 12:04 Prezydent: Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze niż strach Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze i cenniejsze niż strach przed niemieckim okupantem - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas… » więcej 2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »