Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Pomiechówek: obchody 80. rocznicy niemieckiej egzekucji…
2024-07-31, 13:00 Autor: IAR/#Darmoros/w OK

Pomiechówek: obchody 80. rocznicy niemieckiej egzekucji na terenie Fortu III

Pamiątkowy albumik wydany w związku z ekshumacjami przeprowadzonym w Forcie III w Pomiechówku w kwietniu 1945 r. Zamieszczono w nim zdjęcia z prac ekshumacyjnych oraz uroczystej Mszy św. odprawionej w intencji ofiar. [Fot. AIPN]
Pamiątkowy albumik wydany w związku z ekshumacjami przeprowadzonym w Forcie III w Pomiechówku w kwietniu 1945 r. Zamieszczono w nim zdjęcia z prac ekshumacyjnych oraz uroczystej Mszy św. odprawionej w intencji ofiar. [Fot. AIPN]
Ginęli tam Polacy i Żydzi, w sumie nawet kilkanaście tysięcy osób. Dziś, w 80. rocznicę ostatniej niemieckiej egzekucji w Forcie III Pomiechówek, oddano hołd pomordowanym.

30 lipca 1944 roku w Pomiechówku życie straciło niemal 300 Polaków, w tym żołnierzy Armii Krajowej. Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Polejowski podkreślał, że należy pamiętać zarówno o ofiarach, jak i o sprawcach zbrodni w Forcie III. "To państwo niemieckie było organizatorem i wykonawcą ludobójstwa popełnionego w pierwszej połowie lat 40. na ziemiach okupowanej Polski. Wobec tego musimy zadać pytanie - czy zadośćuczyniono tej zbrodni, którą tutaj popełniono i w wielu tysiącach innych miejsc" - mówił wiceszef IPN.

Fort III jest nazywany katownią północnego Mazowsza. Przez lata II wojny światowej Niemcy urządzili tam najpierw obóz jeniecki, później obóz przesiedleńczy, getto, więzienie karno-śledcze i wreszcie obóz przejściowy dla powstańców i ludności Warszawy.

"Pomiechówek jest dowodem na to, żę na walkę o pamięć nigdy nie jest za późno. Mija dzisiaj 80 lat od likwidacji więzienia na Forcie, obchodzimy piękne uroczystości. A jeszcze 10 lat temu Fort był zamknięty, zarośnięty i prawie całkowicie zapomniany. Już nigdy taki nie będzie. My na to nie pozwolimy. Pamiętamy przy tym również o tych, których ciała ekshumowano na Forcie po wojnie i spoczywają na cmentarzach całego północnego Mazowsza oraz o tych, których z Fortu przewieziono do obozów koncentracyjnych" - powiedział prezes Fundacji Fort III Pomiechówek Piotr Jeżółkowski.

Na rzecz upamiętnienia Fortu działa zarówno fundacja, jak i Instytutu Pamięci Narodowej. Z jego inicjatywy rok temu poświęcono cmentarz wojenny, na którym złożono szczątki kilkuset odnalezionych więźniów obozu. W przyszłym roku IPN postawi w Forcie III pomnik upamiętniający ofiary niemieckich zbrodni w tym miejscu.

Elementem uroczystości była msza święta odprawiona przez biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza. "Będąc w tym szczególnym miejscu, obok cmentarza, miejsca, na którym znajdują się prochy naszych bliskich, pamiętamy o nich z wdzięcznością i powierzamy ich Bożemu miłosierdziu. Ale jak to bywa na cmentarzu, trzeba również, abyśmy pomyśleli również o nas samych. W kontekście odczytanej dziś Ewangelii powinniśmy zastanowić się nad sobą, nad naszym sercem, nad naszym życiem" - mówił w homilii biskup polowy Wojska Polskiego.

Szacuje się, że w czasie okupacji w Pomiechówku zginęło kilkanaście tysięcy osób. Jednak dokładna liczba masowych egzekucji w Forcie III oraz liczba wszystkich osadzonych jest niemożliwa do ustalenia. Według różnych źródeł miało przezeń przejść od 50 do 100 tysięcy osób.

Niemcy starali się zatrzeć ślady zbrodni. Dokumentacja ewidencyjna została najprawdopodobniej zniszczona w ostatnich dniach lipca 1944 roku. W samym Forcie III do dziś zachowały się dziesiątki napisów wyrytych na ścianach przez więźniów.

Zobacz także

2024-09-05, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 5 września » więcej 2024-09-04, godz. 15:00 Klęska, chaos i odwrót, powojenne wspomnienia Jana Karskiego [DŹWIĘK] W trakcie kampanii wrześniowej na antenie Polskiego Radia dominowała propaganda sukcesu. Podkreślano liczbę strąconych niemieckich samolotów, zniszczonych… » więcej 2024-09-04, godz. 13:45 Wystawa „TITANIC: The Artifact Exhibition” w SOHO ART CENTER Ponad 160 autentycznych eksponatów wydobytych z wraku Titanica, który spoczywa na dnie północnego Atlantyku można oglądać na wystawie „TITANIC: The Artifact… » więcej 2024-09-04, godz. 11:00 215 lat temu urodził się Juliusz Słowacki, poeta romantyczny, autor Kordiana i Balladyny 215 lat temu, 4 września 1809 roku, urodził się Juliusz Słowacki, poeta, dramatopisarz, filozof - opracował koncepcję filozofii genezyjskiej, wybitny twórca… » więcej 2024-09-04, godz. 09:00 Spotkanie z profesorem Antonim Maziarzem zorganizowało Stowarzyszenie Rodło Opole Historyk Uniwersytetu Opolskiego przybliżył Opolanom postać Jana Łangowskiego. Wykład: nosił tytuł "Jan Łangowski 1904 - 1953. Arystokrata ducha". » więcej 2024-09-04, godz. 01:00 Kalendarium historyczne 4 września » więcej 2024-09-03, godz. 15:00 Niemieckie zbrodnie w trakcie kampanii wrześniowej [DŹWIĘK] 85 lat temu atakiem na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Od pierwszych chwil inwazji Niemcy dokonywali licznych zbrodni na ludności polskiej a także… » więcej 2024-09-03, godz. 13:15 85 lat temu doszło do niemieckiej prowokacji w Bydgoszczy 85 lat temu - 3 września 1939 roku - w Bydgoszczy rozpoczęła się niemiecka akcja dywersyjna, która najpierw doprowadziła do samosądów na ulicach miasta… » więcej 2024-09-03, godz. 11:00 Alianci dołączają do wojny z Niemcami [DŹWIĘK] 1 września atakiem Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa. Trzy dni później wypełniając sojusznicze zobowiązania do konfliktu dołączyły… » więcej 2024-09-03, godz. 09:00 44 lata temu podpisano porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju 44 lata temu, 3 września 1980 roku, strona rządowa podpisała porozumienie ze strajkującymi w Jastrzębiu-Zdroju. Było ono trzecim - po gdańskim i szczecińskim… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »