Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Powstańcy Warszawscy zachęcają do udziału w obchodach…
2024-07-30, 11:00 Autor: IAR/#Lis/w Wj

Powstańcy Warszawscy zachęcają do udziału w obchodach 80. rocznicy wybuchu zrywu

Powstańcy warszawscy [fot. domena publiczna]
Powstańcy warszawscy [fot. domena publiczna]
Powstańcy Warszawscy zachęcają do udziału w obchodach rocznicy wybuchu zrywu. Obchody w Warszawie trwają już od kilku dni, w mieście obywają się liczne uroczystości i wydarzenia kulturalne, ich kulminacja będzie miała miejsce 1 sierpnia o 17.00.
Jak mówi Janusz Maksymowicz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, weteranów walczącej Warszawy bardzo cieszy fakt, że tak wielu ludzi pamięta dziś o tym, co wydarzyło się 80 lat temu oraz że jest to dla nich ważne.

Uczestnik zrywu zaznacza także, że pomimo różnych ocen skutków Powstania, walce o wyzwolenie stolicy wówczas towarzyszyły silne emocje, związane z prawie czteroletnią okupacją i niemieckim terrorem. Janusz Maksymowicza zaznaczył, że musimy dziś pamiętać również o tym co kierowało młodymi ludźmi, którzy pod koniec lipca 1944 roku widzieli pozorną ucieczkę znienawidzonych wrogów na zachód, a ze wschodu słyszeli coraz głośniejsze odgłosy zbliżającego się frontu.

"Osobiście uważam, że nie było takiej siły, nawet moralnej, żeby zatrzymać młodzież, która słyszała już wystrzały z frontu. Widać było, jak ulicami przemieszczały się pojazdy, nawet furmanki, gdzie Niemcy, którzy przysporzyli nam tylu upokorzeń, uciekali na zachód" - powiedział Powstaniec Warszawski.

Weteranów bardzo cieszy to jak wielu ludzi pamięta dziś o ich poświęceniu i walce o wolną Warszawę, zwłaszcza że przez wiele lat po zakończeniu II wojny światowej o Powstaniu mówiono bardzo mało, lub mówiono o nim jedynie źle. W czasach PRL organizacja obchodów rocznicy była bardzo utrudniona a czasami nawet niemożliwa. Dlatego, jak podkreśla Janusz Maksymowicz, dla weteranów bardzo ważne i wzruszające jest to, że dziś w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego bierze udział tak wiele ludzi w różnym wieku i z różnych środowisk.

"Różne były losy i różne oceny. W okresie PRL władza nie rozpieszczała Powstańców. Dopiero później zaczęło się to zmieniać i dzisiaj jesteśmy zadowoleni z tego, że jednak nasz wysiłek został doceniony" - powiedział Janusz Maksymowicz.

Powstańcy Warszawscy razem z władzami stolicy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego w tym roku wystosowali specjalny apel, w którą proszą o odpowiednie uczczenie godziny "W". Weterani proszą, by 1 sierpnia o 17.00 na chwilę się zatrzymać i uczcić pamięć o Powstaniu Warszawskim chwilą ciszy i zadumy. Bez okrzyków i pirotechniki.

Zobacz także

2024-12-23, godz. 12:33 2025 będzie Rokiem Tragedii Górnośląskiej na Opolszczyźnie Przyszły rok będzie w województwie opolskim Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Zdecydowali o tym radni sejmiku podczas wtorkowej (17.12) sesji. » więcej 2024-12-23, godz. 12:04 Prezydent: Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze niż strach Dla górali wolność i ojczyzna były silniejsze i cenniejsze niż strach przed niemieckim okupantem - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas… » więcej 2024-12-17, godz. 14:21 Modlitwa i biało-czerwone znicze w rocznicę Grudnia '70 Opozycjoniści z czasów PRL i dyrektor oddziału IPN w poniedziałek na Cmentarzu Centralnym oddali hołd ofiarom Grudnia '70. Podczas robotniczej rewolty w Szczecinie… » więcej 2024-12-16, godz. 14:16 Strzały padły, gdy wydawało się że jest po walce - 43 lata temu w pacyfikacji "Wujka" zginęło 9 górników 43 lata temu, 16 grudnia 1981 r., od kul funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników kopalni "Wujek" w Katowicach. Strzały padły… » więcej 2024-12-15, godz. 10:55 Powstaje cyfrowy atlas zbrodni nazistowskich 80 lat po zakończeniu II wojny światowej cyfrowy atlas ma przypominać o miejscach zbrodni nazistowskich w Niemczech. Docelowo w atlasie powinno znaleźć się… » więcej 2024-12-14, godz. 10:50 Katedra Notre Dame w Paryżu - polskie ślady Gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego; w latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się msze za „Solidarność”; w 2014 r. w pobliżu odsłonięto… » więcej 2024-12-13, godz. 12:03 13 grudnia 1981 r. wprowadzony został stan wojenny. Był bezprawny nawet w świetle PRL-owskiego prawa 43 lata temu, 13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Powołał się na dekret Rady Państwa. Prawnicy i historycy… » więcej 2024-12-13, godz. 12:07 Historyk o stanie wojennym: nigdy nie usłyszałem przekonującej odpowiedzi na pytanie o alternatywny scenariusz wyda… Stan wojenny równał się wycelowaniu pistoletu we własne społeczeństwo. Było to fatalne wydarzenie w polskiej historii, ale nigdy nie usłyszałem przekonującej… » więcej 2024-12-13, godz. 12:09 Sejm: oddajmy hołd wszystkim, którzy w czasie stanu wojennego wykazali się odwagą i determinacją Na stronie Sejmu opublikowano tekst wspominający wydarzenia związane ze stanem wojennym. Oddajmy hołd wszystkim, którzy w tamtych trudnych czasach wykazali… » więcej 2024-12-13, godz. 11:58 Medale dla działaczy opozycji antykomunistycznej Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell wręczył medale działaczom opozycji antykomunistycznej podczas czwartkowego spotkania… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »