Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Paryżu wieczorem ceremonia otwarcia letnich igrzysk…
2024-07-26, 15:00 Autor: IAR/Stefan Foltzer/w hm // Katarzyna #VanRooijen

W Paryżu wieczorem ceremonia otwarcia letnich igrzysk olimpijskich

Olimpiada. Zdjęcie ilustracyjne [Obraz MasterTux z Pixabay]
Olimpiada. Zdjęcie ilustracyjne [Obraz MasterTux z Pixabay]
Oczy świata będą dziś (26.07) skierowane na Paryż. Wieczorem rozpoczną się tam 33. letnie igrzyska olimpijskie, czyli największa sportowa impreza na świecie. Jej otwarcie, które po raz pierwszy w historii odbędzie się nie na stadionie, ale w plenerze - na Sekwanie, będzie jednym z największych wyzwań pod względem organizacji i bezpieczeństwa dla gospodarzy wydarzenia.
Ceremonia odbędzie się na sześciokilometrowej trasie wzdłuż Sekwany i na rzece. Transmitowane na całym świecie wydarzenie ma przyciągnąć przed ekrany telewizorów miliard widzów, a na miejscu show będzie śledzić 326 tysięcy osób. Na oficjalnej trybunie zasiądą przywódcy z ponad stu państw, w tym prezydent Andrzej Duda.

"Jesteśmy gotowi, Francja jest gotowa na przyjęcie igrzysk" - zapewnia przed rozpoczęciem wydarzenia francuski premier Gabriel Attal. Szef rządu podkreśla, że wyzwaniem numer jeden jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas ceremonii. Służby obawiają się nie tylko ataków terrorystycznych, lecz także - dodaje premier Attal - prób destabilizacji. "Wiemy, że cyberzagrożenie jest realne. Spodziewamy się cyberataków. Musimy być gotowi, by móc ograniczyć ich zasięg" - wskazuje szef rządu.

Nad wydarzeniem ma czuwać 45 tysięcy mundurowych. Obecne będą też patrole na wodzie i w powietrzu. Niebo nad paryskim regionem będzie zamknięte dla lotów cywilnych od późnego popołudnia aż do północy.
Ceremonia otwarcia rozpocznie się o 19:30.


Po raz pierwszy w epoce nowożytnej znicz olimpijski zapalono podczas igrzysk w Amsterdamie w 1928 roku. Autorem pomysłu był architekt Jan Wils.
Jan Wils zaprojektował stadion olimpijski z 46-metrową Wieżą Maratońską, która do dzisiaj stoi po prawej stronie przed wejściem na obiekt. Aby kibice i mieszkańcy miasta widzieli, że w Amsterdamie odbywają się ważne igrzyska, architekt umieścił na szczycie wieży potężną misę, z której podczas igrzysk w nocy wydobywał się słup ognia, a w dzień dymu. Misa była podłączona do rury gazowej. Legenda mówi, że podczas rozpoczęcia igrzysk ogień zapalił nie znany sportowiec, ale pracownik spółki gazowniczej.

Wieża z ogniem olimpijskim wywołała sensację. Jan Wils za swoją innowacyjność otrzymał złoty medal olimpijski w dziedzinie architektury. Zapalanie znicza stało się zaś olimpijską tradycją.

Zobacz także

2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej 2024-11-13, godz. 19:40 120 lat temu padły strzały na pl. Grzybowskim w Warszawie, był to początek rewolucji 1905 r. w Królestwie Polskim My, jako PPS, uznajemy, że demonstracja z 13 listopada 1904 r. była początkiem rewolucji 1905 r. – powiedział PAP dr Andrzej Ziemski, przewodniczący Komisji… » więcej 2024-11-13, godz. 14:36 Sto lat temu Władysław Reymont otrzymał Nobla za powieść "Chłopi" 13 listopada 1924 roku Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść "Chłopi". Akademicy docenili uniwersalizm… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »