Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Muzeum Niepodległości - sceny z powstania warszawskiego…
2024-07-24, 11:00 Autor: IAR/#Depczyńska/w Wj

Muzeum Niepodległości - sceny z powstania warszawskiego na dioramach

Pałac Przebendowskich, siedziba główna muzeum [Fot: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons]
Pałac Przebendowskich, siedziba główna muzeum [Fot: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons]
Sceny z powstania warszawskiego w formie dioram można oglądać w Muzeum Niepodległości. Autorem wystawy "Powstanie warszawskie - pamięć i duma" jest Krzysztof Chojnacki, który podkreślał, że to hołd dla często bardzo młodych ludzi, którzy walczyli w powstaniu.
"Na zdjęciach są ludzie bardzo młodzi, to gdzieś cały czas wpływało na mnie, że w tym wydarzeniu brało udział bardzo dużo młodych ludzi i ta wystawa jest hołdem złożonym tym młodym ludziom, którzy w okresie swojego dorastania nie mogli tego pięknego okresu przeżywać w sposób normalny. Oni żyli w świecie, w którym śmierć była na każdym kroku" - dodał autor.

Jak podkreślał Krzysztof Chojnacki, kiedyś na takie prace mówiło się makiety, jednak lepsze jest określenie diorama, bo w nich jest większa dbałość o każdy detal. Dioramy są wykonywane bardzo pieczołowicie, z takimi detalami, jak wnętrza mieszkań, poprzewracane meble. Jest w nich dużo różnych drobnych elementów, na które należy zwrócić uwagę. Największa diorama przedstawia zdobycie niemieckiego działa gąsienicowego Hetzer, które powstańcy później nazywali "chwat".

Jako że dioramy są wykonane w skali 1:35, Krzysztof Chojnacki wykonał wielkoformatowe zdjęcia detali, je również można oglądać na wystawie w Muzeum Niepodległości. Będzie ona czynna do 27 sierpnia.

Zobacz także

2024-12-06, godz. 12:08 Wspomnienie Świętego Mikołaja 6 grudnia przypadają mikołajki - zwyczaj wręczania prezentów i drobnych upominków, głównie dzieciom. Tradycja ta jest kultywowana na pamiątkę Świętego… » więcej 2024-12-05, godz. 19:58 "Rzadko się zdarzają takie odkrycia". Biblia Brzeska przekazana konserwatorom Po odnalezieniu i zgłoszeniu odpowiednim służbom, przyszedł czas na przekazanie badaczom. Mowa o dwóch księgach, które mogą być egzemplarzami Biblii Brzeskiej… » więcej 2024-12-06, godz. 12:04 "To jawny brak poszanowania dla miejsca pamięci". Dewastacje w Łambinowicach Bezprecedensowe akty wandalizmu w gminie Łambinowice. Na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach zniszczono i skradziono fragmenty ogrodzenia i bramy… » więcej 2024-12-03, godz. 10:11 Ambasador Bodnar: rozwiązanie problemów polsko-ukraińskich wymaga uwzględnienia interesów obu państw Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w poniedziałek, że do rozwiązania problemów polsko-ukraińskich konieczna jest stanowczość i uwzględnienie… » więcej 2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »