Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Archiwa Państwowe: 80. rocznica Powstania Warszawskiego…
2024-07-23, 12:02 Autor: IAR/#Wosiek/i pl/w Wj

Archiwa Państwowe: 80. rocznica Powstania Warszawskiego - Mapping 3D

Pałac Raczyńskich w Warszawie 2023 [fot: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons.]
Pałac Raczyńskich w Warszawie 2023 [fot: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0-pl/Wikimedia Commons.]
Niezwykła wizualna podróż przez historię Warszawy, a także hołd bohaterskim Powstańcom Warszawskim oraz poznanie unikalnego dziedzictwa kulturowego miasta. To wszystko od 26 lipca podczas projekcji multimedialnych "Mapping 3D - Długa 7 w Powstaniu Warszawskim" na fasadzie Pałacu Raczyńskich przy ul. Długiej 7 - siedziby Archiwum Głównego Akt Dawnych.
Projekt Mappingu 3D, przygotowany przez Archiwa Państwowe w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, jest inicjatywą łączącą dziedzictwo historyczne z nowoczesną technologią.

"Wykorzystanie archiwalnych materiałów z Archiwum Akt Nowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego w multimedialnej animacji stworzy unikalny obraz przedwojennej Warszawy" - mówiła doktor Agnieszka Pietrzak z Archiwum Akt Nowych.

Mapping będzie składał się z kilku części.
"Rozpocznie go prezentacja zdjęć Warszawy jako Paryża Europy, które pokazują, jak piękne było miasto przed wojną. Następnie wyświetlone będą kadry ukazujące atak Niemiec na Polskę w 1939 roku. Kolejna, największa część poświęcona będzie Powstańcom, którzy przebywali na Długiej 7 w dni Powstania Warszawskiego" - tłumaczyła doktor Agnieszka Pietrzak.

Wizualna narracja połączona z archiwalnymi materiałami nie tylko odda dramatyczne wydarzenia Powstania Warszawskiego, ale będzie także hołdem złożonym bohaterskim obrońcom stolicy.

"Zależało nam na tym, aby dotrzeć do młodych osób, żeby poprzez pokaz multimedialny, efekty specjalne, dźwięki, światło - zainteresować młodych tematem i spowodować, żeby bardziej wniknęli w historię Powstania Warszawskiego" - mówiła historyk z AAN.

Projekt jest innowacyjną formą upamiętnienia, integrującą dziedzictwo kulturowe z nowoczesnymi narzędziami wizualnymi. Mapping 3D jest mostem pomiędzy przeszłością a teraźniejszością.

Projekcje "Mapping 3D - Długa 7 w Powstaniu Warszawskim" od 26 do 28 lipca (pokazy przedpremierowe) w godzinach: 20.30, 21.00 (pokaz w jęz. ang.), 21.30 i 21.50 31 lipca pokaz premierowy o 20.30 (po Apelu Pamięci). Projekcje zakończą się 11 sierpnia.
Więcej informacji o kolejnych projekcjach na stronie: archiwa.gov.pl

Zobacz także

2024-12-06, godz. 12:04 "To jawny brak poszanowania dla miejsca pamięci". Dewastacje w Łambinowicach Bezprecedensowe akty wandalizmu w gminie Łambinowice. Na Cmentarzu Jeńców Radzieckich w Łambinowicach zniszczono i skradziono fragmenty ogrodzenia i bramy… » więcej 2024-12-03, godz. 10:11 Ambasador Bodnar: rozwiązanie problemów polsko-ukraińskich wymaga uwzględnienia interesów obu państw Nowy ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar powiedział w poniedziałek, że do rozwiązania problemów polsko-ukraińskich konieczna jest stanowczość i uwzględnienie… » więcej 2024-12-03, godz. 08:39 Wzruszająca opowieść o patriotyzmie w dokumencie opolskiej fundacji Przy pełnej sali odbyła się opolska kinowa premiera dokumentu Grzegorza Kubaszki "Z pacynką i w pasiaku". Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy realizowała zdjęcia… » więcej 2024-12-02, godz. 14:35 Nagroda Historyczna m.st. Warszawy za książkę o akcji "Wisła" Prof. Grzegorz Motyka otrzymał w niedzielę Nagrodę Historyczną m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Jury przyznało ją mu za książkę „Akcja »Wisła«… » więcej 2024-11-18, godz. 10:54 Muzeum Auschwitz: ukazały się wspomnienia byłego więźnia Jana Kupca Wspomnienia Jana Kupca, które przybliżają losy jego i pięciorga braci, żołnierzy ruchu oporu z Podhala aresztowanych przez Niemców i osadzonych w Auschwitz… » więcej 2024-11-17, godz. 10:48 Rosja: Zamknięto Muzeum Historii GUŁagu, powołując się na przepisy przeciwpożarowe Państwowi inspektorzy zdecydowali o czasowym zamknięciu moskiewskiego Muzeum Historii GUŁagu, twierdząc, że nie przestrzega ono przepisów przeciwpożarowych… » więcej 2024-11-16, godz. 11:32 Prof. Żaryn w sądzie: SB prowadząc akcję wobec ks. Popiełuszki czuła się bezkarnie Prowokacja na Chłodnej była dziełem SB, której funkcjonariusze mieli poczucie bezkarności - podkreślił historyk prof. Jan Żaryn, który w piątek zeznawał… » więcej 2024-11-16, godz. 10:44 Gdańsk: Pamiątka po rodzinie Ulmów trafiła do MIIWŚ Książka z odręcznym podpisem Józefa Ulmy trafiła do Muzeum II Wojny Światowej. Wcześniej pamiątka po rodzinie zamordowanej przez Niemców za ukrywanie… » więcej 2024-11-15, godz. 16:34 Wałęsa dostał owację już po dwóch słowach. 35 lat od historycznej mowy w Kongresie USA 15 listopada 1989 r. Lech Wałęsa wygłosił mowę w amerykańskim Kongresie. Owację na stojąco dostał już po pierwszych dwóch słowach "My, naród”. Zaczerpnął… » więcej 2024-11-14, godz. 08:53 Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego w Łodzi Można już zwiedzać dawne mieszkanie Józefa Piłsudskiego i jego żony Marii w Łodzi. W zrekonstruowanym lokalu, w którym marszałek i jego żona prowadzili… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »