Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80. rocznica wykonania wyroku na generale SS Franzu…
2024-02-01, 09:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł/dok.

80. rocznica wykonania wyroku na generale SS Franzu Kutscherze

Franz Kutschera. [Fot. wikipedia/domena publiczna]
Franz Kutschera. [Fot. wikipedia/domena publiczna]
Mija 80 lat od wykonania wyroku wydanego przez Polskie Państwo Podziemne na kata Warszawy Franza Kutscherę. 1 lutego 1944 roku żołnierze oddziału "Pegaz" (wcześniej "Agat") Armii Krajowej zastrzelili generała SS i policji, dowódcę tych formacji w dystrykcie warszawskim Generalnego Gubernatorstwa.
Była to jedna z najsłynniejszych zbrojnych akcji polskiego podziemia. Została przeprowadzona w biały dzień, w centrum miasta - w Alejach Ujazdowskich, niedaleko domu niemieckiego zbrodniarza i siedziby gestapo.

Starannie przygotowana operacja trwała minutę i czterdzieści sekund. Wzięło w niej udział dziewięciu żołnierzy i trzy łączniczki. Dziś nie żyje już żadna z tych osób. Doktor Paweł Makowiec, autor książek i publikacji poświęconych historii działań Kedywu, czyli Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, powiedział w Polskim Radiu (2023), że wykonanie wyroku na "kacie Warszawy" do dziś stanowi wzór działań specjalnych w mieście. "Akcja ultraskomplikowana, wykonana w takim miejscu, w Alejach Ujazdowskich, jest przykładem, na którym uczą się wojska specjalne do dzisiaj, jeśli chodzi o konstruowanie, rozpoznanie, przygotowanie, a później samo działanie" - powiedział doktor Makowiec.

Decyzję o zorganizowaniu akcji podjęło Kierownictwo Walki Podziemnej w końcu 1943 roku, ze względu na szczególne okrucieństwo Kutschery. Kat Warszawy objął funkcję dowódcy SS i policji na okręg warszawski Generalnego Gubernatorstwa 25 września 1943 roku i od razu nasilił represje wobec Polaków. Niemcy przeprowadzali liczne egzekucje uliczne, którymi zbrodniarz chciał złamać mieszkańców stolicy. Wzrosła także liczba łapanek. Od jego przybycia do Warszawy tygodniowo ginęło około 300 Polaków. Wyrok na znienawidzonego przez mieszkańców Kutscherę wydał szef Kedywu Komendy Głównej AK pułkownik August Emil Fieldorf "Nil".

W odwecie za zabicie Kutschery Niemcy rozstrzelali dzień później w Alejach Ujazdowskich 100 Polaków, a ponad 200 osób zostało rozstrzelanych w ruinach getta. Była to jedna z ostatnich publicznych egzekucji przed wybuchem Powstania Warszawskiego, czyli przed 1 sierpnia 1944 roku.

(więcej)

Pierwszą, nieudaną próbę przeprowadzenia akcji podjęto 28 stycznia 1944 roku. Polacy rozstawieni na stanowiskach w Alejach Ujazdowskich nie doczekali się wówczas przejazdu Kutschery. Kolejny termin akcji wyznaczono na 1 lutego.
Uczestniczyło w niej 12 osób: Bronisław Pietraszewicz "Lot" - dowódca akcji, Stanisław Huskowski "Ali", Zdzisław Poradzki "Kruszynka", Michał Issajewicz "Miś", Marian Senger "Cichy", Henryk Humięcki "Olbrzym", Zbigniew Gęsicki "Juno", Bronisław Hellwig "Bruno", Kazimierz Sott "Sokół", Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama", Elżbieta Dziębowska "Dewajtis" oraz Anna Szarzyńska-Rewska "Hanka".

Znak do rozpoczęcia akcji, sygnalizujący wyjście Kutschery z domu w alei Róż, dała Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama" kilka minut po godzinie 9.00. Wyrok na Kutscherę wykonali: Michał Issajewicz "Miś", Bronisław Pietraszewicz "Lot" i Zdzisław Poradzki "Kruszynka".

W wyniku akcji śmierć poniosło czterech jej uczestników. Gęsicki "Juno" i Sott "Sokół", otoczeni przez Niemców na moście Kierbedzia (obecnie w jego miejscu znajduje się most Śląsko-Dąbrowski) skoczyli do Wisły, ginąc w jej nurtach. Ciężko ranni Pietraszewicz "Lot" i Senger "Cichy" zmarli kilka dni po akcji.

Zobacz także

2024-02-01, godz. 10:43 Andrzej Kryński z IPN o akcji zgładzenia przez AK "kata Warszawy" Franza Kutschery [DŹWIĘK] 80 lat temu odbyła się bohaterska akcja żołnierzy AK, wymierzona w "kata Warszawy". 1 lutego 1944 roku od ich kul zginął Franz Kutschera, szef SS i policji… » więcej 2024-02-01, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 1 lutego » więcej 2024-01-31, godz. 21:51 105 lat temu w Polsce w obiegu było osiem walut 105 lat temu w obiegu było Polsce osiem walut, co było skutkiem zaborów i I wojny światowej. Stanowiło to ogromne wyzwanie integracyjne dla rządu odrodzonego… » więcej 2024-01-31, godz. 13:27 Zmarł prof. Przemysław Waingertner – historyk Uniwersytetu Łódzkiego, publicysta W wieku 55 lat zmarł w Łodzi historyk, publicysta, prof. Przemysław Waingertner. Był kierownikiem Katedry Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego… » więcej 2024-01-31, godz. 11:00 Nagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. Zgłoszenia do 25 lutego 2024 Instytut Pamięci Narodowej zaprasza osoby, instytucje i organizacje społeczne do zgłaszania kandydatów do Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. » więcej 2024-01-31, godz. 09:00 75 lat temu został rozstrzelany Władysław Koba, ostatni szef rzeszowskich 75 lat temu - 31 stycznia 1949 roku - wyrokiem komunistycznego sądu na zamku w Rzeszowie został stracony Władysław Koba, pseudonim „Marcin”, „Rak”… » więcej 2024-01-31, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 31 stycznia » więcej 2024-01-30, godz. 17:33 Rozstrzygnięcie konkursu „Sprawiedliwi z Markowej” „Sprawiedliwi z Markowej” – konkurs organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwo Edukacji i Nauki w związku z beatyfikacją rodziny Wiktorii… » więcej 2024-01-30, godz. 17:28 Trzy metalowe krzyżyki wykonane przez byłego więźnia obozu koncentracyjnego trafiły do Muzeum Stutthof Trzy metalowe krzyżyki trafiły do zbiorów Muzeum Stutthof w Sztutowie (Pomorskie). Przedmioty zostały wykonane w ukryciu przez Jana Wąsickiego, podczas uwięzienia… » więcej
134135136137138
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »