Kartka z kalendarza
1296 - W pobliżu Rogoźna zamordowany został król Polski Przemysł II. Do zabójstwa doszło podczas nieudanej próby porwania.
1587 - Straciła życie Maria Stuart, królowa Szkocji w latach 1542-1567, najbardziej znana ze wszystkich szkockich monarchów ze względu na swoje tragiczne życie.
1700 - Urodził się Daniel Bernoulli, szwajcarski matematyk, fizyk i fizjolog, profesor matematyki w Petersburgu, później profesor anatomii i botaniki uniwersytetu w Bazylei, twórca podwalin mechaniki statystycznej - kinetyczno-molekularnej teorii gazów.
1725 - Zmarł Piotr I Wielki, z dynastii Romanowów, car Rosji od 1682 roku, imperator od 1689. Twórca potęgi państwa i reformator.
1787 - Urodził się Jan Zygmunt Skrzynecki, generał, uczestnik kampanii napoleońskich. W 1813 roku w bitwie pod Arcis sur Aube uratował Napoleona od niewoli lub nawet śmierci.
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i przywódca rewolucyjny. Twórca doktryny zwanej blankizmem, która zakładała, że do walki zbrojnej i zmiany ustroju może doprowadzić działalność spiskowa, bez konieczności mobilizowania mas. Sformułował teorię "dyktatury proletariatu", użytą później przez Karola Marksa.
1813 - Zmarł Tadeusz Czacki, historyk, współtwórca hydrograficznej mapy Polski i Litwy, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk, organizator Liceum Krzemienieckiego oraz pierwszej w Polsce zawodowej szkoły geometrów i mechaników.
1813 - Wojska rosyjskie zajęły Warszawę. 210. rocznica
1819 - Urodził się John Ruskin, angielski pisarz, poeta, krytyk i teoretyk sztuki, pierwszy profesor historii sztuki w Oxfordzie w latach 1869-79.
1828 - Urodził się Juliusz Verne, francuski pisarz, dramaturg, jeden z najpoczytniejszych i najsłynniejszych pisarzy swojej epoki, powszechnie uważany za jednego z protoplastów fantastyki naukowej.
1834 - Urodził się Dymitr Mendelejew, rosyjski chemik, profesor chemii technicznej i nieorganicznej uniwersytetu w Sankt Petersburgu, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności. Jest twórcą okresowego układu pierwiastków, nazwanego tablicą Mendelejewa.
1863 - Królestwo Prus i Imperium Rosyjskie zawarły w Petersburgu układ, tak zwaną konwencję Alvenslebena. Dotyczył współpracy przy tłumieniu powstania styczniowego w Królestwie Polskim. Umowa zezwalała obu armiom na przekraczanie granicy w celu ścigania polskich oddziałów powstańczych.
1874 - W Petersburgu odbyła się prapremiera opery "Borys Godunow” Modesta Musorgskiego.
1876 - Urodził się Jan August Kisielewski, dramatopisarz i krytyk teatralny, współtwórca kabaretu "Zielony Balonik".
1881 - Urodził się Piotr Pampuch, górnik, działacz narodowy i społeczny na Śląsku, publicysta, polski komisarz do spraw pracy na Górnym Śląsku. Uczestnik III powstania śląskiego.
1884 - Urodził się Wacław Okulicz-Kozaryn, jeden z pierwszych zapaśników w Polsce, olimpijczyk z Paryża w 1924 roku. Wychowanek Władysława Pytlasińskiego.
1888 - Urodził się Jan Nagórski, pilot, inżynier, pierwszy na świecie lotnik polarny i pierwszy wykonawca akrobacji lotniczych - pętli - na wodnosamolocie - samolocie przystosowanym konstrukcyjnie do startu i lądowania na powierzchni wody.
1894 - Urodził się King Vidor, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, pięciokrotnie nominowany do Oscara. Jego obraz "Wielka parada" z 1925 roku odniósł znaczący sukces kasowy - był to najbardziej kasowy film dekady.
1897 - Urodził się Stanisław Milski, aktor, reżyser, spiker i lektor radiowy. Wystąpił w filmach: "Szatan z siódmej klasy", "Gdzie jest generał", "Faraon", "Nie lubię poniedziałku". Grał głównie role drugoplanowe, nazywano go "mistrzem epizodu”.
1901 - Urodziła się Janina Kurkowska-Spychajowa, łuczniczka, 38-krotna mistrzyni świata. Była zawodniczką Rodziny Wojskowej oraz Ogniwa Warszawa, 64-krotną medalistką mistrzostw świata, siedmiokrotną mistrzynią Polski w wieloboju indywidualnym i wielokrotną rekordzistką Polski. Zdobywczyni największej liczby medali w mistrzostwach świata w historii łucznictwa światowego.
1902 - Urodziła się Zofia Solarz, działaczka społeczna i ludowa, organizatorka uniwersytetów ludowych, pedagog, instruktor teatralny. Od 1928 roku należała do Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej, od 1931 do Stronnictwa Ludowego, a od 1949 do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.
1904 - W nocy z 8 na 9 lutego Japończycy przeprowadzili atak na rosyjskie okręty w Port Artur. Rozpoczęła się wojna rosyjsko-japońska, zakończona w 1905 roku podpisaniem układu pokojowego w Portsmouth, w Stanach Zjednoczonych.
1905 - Urodził się Czesław Rzepiński, malarz, grafik, przedstawiciel koloryzmu. Malował pejzaże, martwe natury, portrety i kompozycje figuralne. Współzałożyciel Szkoły Malarstwa imienia Aleksandra Gierymskiego w Katowicach.
1906 - Urodziła się Leokadia Matuszewska - siostra Maria Heliodora, zakonnica ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu, błogosławiona Kościoła katolickiego. Jedna z 11 męczennic z Nowogródka.
1908 - Urodził się Franciszek Cieplik, oficer Wojska Polskiego, kapitan piechoty, cichociemny. Został zrzucony w Polsce w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 1944 roku i przydzielony do pracy w Okręgu Nowogródek Armii Krajowej.
1909 - W Tatrach zasypany lawiną zginął Mieczysław Karłowicz, taternik i kompozytor. Autor poematów symfonicznych: "Powracająca fala”, "Rapsodia litewska”, "Stanisław i Anna Oświęcimowie”, a także pieśni solowych i utworów kameralnych.
1911 - Urodziła się Elizabeth Bishop, amerykańska poetka, tłumaczka, powieściopisarka, uważana za jedną z najważniejszych poetek anglojęzycznych XX wieku.
1916 - Urodził się Roman Łyczywek, prawnik, obrońca w procesach działaczy NSZZ "Solidarność”. Jako żołnierz ZWZ-AK był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W latach 80. XX wieku był radcą prawnym "Solidarności”, członkiem Komitetu Pomocy dla Internowanych i obrońcą w procesach opozycjonistów, między innymi Andrzeja Milczanowskiego, Edmunda Bałuki i Mariana Jurczyka.
1918 - Zmarł Louis Renault, francuski prawnik, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1907 roku, wspólnie z Włochem Ernesto Monetą.
1919 - Urodziła się Anna Zawadzka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, nauczycielka języka angielskiego i autorka podręczników, zasłużona instruktorka harcerska, siostra Tadeusza Zawadzkiego "Zośki".
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski myśliciel i geograf, działacz polityczny - twórca i teoretyk komunistycznego anarchizmu. Swoje poglądy przedstawił w pracach: "Zdobycie chleba” i "Pomoc wzajemna”. Jego przemyślenia wywarły duży wpływ na późniejszy ruch anarchistyczny.
1922 - Urodził się Tadeusz Gajcy, poeta, żołnierz Armii Krajowej. Autor tomików wierszy: "Widma”, "Grom powszedni”, dramatu "Homer i Orchidea”. Zginął w Powstaniu Warszawskim, 16 sierpnia 1944 roku.
1923 - Archimandryta Smaragd, przeciwnik autokefalii polskiego prawosławia, zabił głowę Kościoła prawosławnego w Polsce arcybiskupa Jerzego "za uległość wobec Polski".
1925 - Urodził się Jack Lemmon, jeden z najwybitniejszych aktorów amerykańskich, reżyser teatralny, ośmiokrotnie nominowany do Oscara, dwukrotnie uhonorowany ta nagrodą. Zagrał między innymi w filmach: "Pół żartem, pół serio", "Kto sieje wiatr", "Gracz", "Chiński syndrom", "Dwunastu gniewnych ludzi", "Obywatele prezydenci", "Dwaj jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy".
1931 - Urodził się Bohdan Butenko, grafik i ilustrator, artysta fotografik, współpracownik czasopism dla dzieci - "Miś”, "Świerszczyk” i "Płomyczek”, twórca postaci - Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.
1931 - Urodził się James Dean, amerykański aktor. Odtwórca ról w wielu filmach, między innymi: "Na wschód od Edenu" i "Olbrzym". Stał się symbolem pokolenia rock'n rolla, ikoną popkultury, początkowo w Stanach Zjednoczonych, później także w innych krajach, głównie poprzez rolę zbuntowanego nastolatka Jima Starka w filmie "Buntownik bez powodu”.
1932 - Urodził się John Williams, amerykański dyrygent i kompozytor muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad 100 obrazów, między innymi: "Park Jurajski", "Indiana Jones", "Gwiezdne wojny", "Szeregowiec Ryan", "Szczęki", "Lista Schindlera", "Płonący wieżowiec". Otrzymał 49 nominacji do Oscara, a laureatem nagrody został pięciokrotnie.
1940 - Urodził się Bohdan Paczyński, astronom i astrofizyk. W swoich badaniach zajmował się głównie teorią ewolucji gwiazd, dysków akrecyjnych oraz rozbłyskami gamma.
1940 - Niemcy utworzyli getto dla ludności żydowskiej w Łodzi. Było to pierwsze getto na okupowanych ziemiach polskich i największe na ziemiach wcielonych do Trzeciej Rzeszy. Przeszło przez nie ponad 200 tysięcy Żydów. Zmarło w nim ponad 45 tysięcy osób.
1945 - Początek tak zwanej operacji dolnośląskiej przeprowadzonej przez Armię Czerwoną przeciw Wehrmachtowi, siłami wojsk 1. Frontu Ukraińskiego. Zakończyła się 24 lutego 1945 roku.
1947 - Urodziła się Ewa Złotowska, aktorka i reżyser, związana z warszawską estradą i dubbingiem. Zyskała popularność w latach 80., jako "Pszczółka Maja" z niemieckiego serialu animowanego dla dzieci. Autorka książki "Największe miłości świata".
1948 - Urodził się ojciec Jan Góra, dominikanin, doktor teologii i duszpasterz akademicki. Zasłynął z organizacji corocznych spotkań młodzieży na Polach Lednickich.
1951 - W warszawskim więzieniu na Mokotowie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce", uczestniku kampanii wrześniowej 1939 roku, dowódcy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, żołnierzu podziemia antykomunistycznego, skazanym w pokazowym procesie przed komunistycznym sądem. Został zrehabilitowany w 1993.
1953 - Opublikowana została rezolucja członków krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich potępiająca księży krakowskiej kurii oskarżonych przez władze komunistyczne o szpiegostwo i skazanych w procesie przed Wojskowym Sądem Rejonowym. Dokument podpisało 53 sygnatariuszy, wśród nich Jan Błoński, Sławomir Mrożek i Wisława Szymborska. Rezolucja stanowiła element propagandowej nagonki na Kościół katolicki i dawała stalinowskim władzom PRL pretekst do dalszego zaostrzenia represji wobec ludzi wierzących.
1954 - Zmarł Jan Adam Maklakiewicz, kompozytor, dyrygent, pedagog, autor między innymi: trzech symfonii, dwóch koncertów skrzypcowych, koncertu wiolonczelowego, opery "Lilla Weneda", baletów "Cagliostro w Warszawie" i "Złota kaczka". Komponował także kantaty, msze, utwory kameralne, pieśni oraz muzykę teatralną i filmową.
1955 - Urodził się John Grisham, amerykański prawnik i pisarz, klasyk powieści sensacyjnej. Wydał kilkadziesiąt bestsellerów, w tym: "Firma”, "Raport pelikana”, "Klient”, "Zaklinacz deszczu”, "Ława przysięgłych”, "Testament”, "Ostatni sędzia", "Prawnik", "Samotny wilk", "Demaskator".
1957 - Polska i Japonia podpisały w Nowym Jorku układ o zakończeniu stanu wojny i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych. Umowa weszła w życie 18 maja 1957 roku.
1958 - Zmarł Zbigniew Pronaszko, malarz, rzeźbiarz, scenograf, czołowy reprezentant formistycznej awangardy w latach 1917-1922 oraz nurtu kolorystycznego w latach 30. i 40. XX wieku. Był współtwórcą teatru awangardowego Cricot i współzałożycielem ugrupowania Formiści.
1963 - Urodziła się Marta Klubowicz, aktorka. Związana z teatrami Warszawy, w tym - Powszechnym imienia Zygmunta Hübnera, Syrena, Komedia, Narodowym, Na Woli imienia Tadeusza Łomnickiego i Bajka, a także ze scenami Opola, Wrocławia czy Koszalina. Wystąpiła między innymi w filmach: " Dziewczęta z Nowolipek", "Wakacje z Madonną”, "Rajska jabłoń”, "Zakochani", "Baczyński". Jest również tłumaczką literatury niemieckojęzycznej, w tym dramatów Freda Apke. Wydała zbiory poezji: "Wyznanie", "Emigracje z Aniołem Stróżem", "Wiersze niepozbierane".
1963 - Władze amerykańskie zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę. 60. rocznica
1966 - Urodził się Christo Stoiczkow, bułgarski trener piłkarski, były zawodnik między innymi klubów: CSKA Sofia, FC Barcelona i Parma, laureat Złotej Piłki w 1994 roku, z reprezentacją Bułgarii zajął czwarte miejsce na mundialu w 1994 i został współkrólem strzelców turnieju. Powszechnie uważany za najlepszego piłkarza w historii bułgarskiej piłki nożnej.
1969 - Warszawski sąd wydał wyroki w procesie oskarżonych o udział w protestach młodzieży w Marcu '68. Adama Michnika skazano na trzy lata, Barbarę Toruńczyk i Henryka Szlajfera na dwa lata, Wiktora Górnego na 20 miesięcy więzienia.
1971 - W Nowym Jorku został uruchomiony NASDAQ, giełda papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie, Chinach, Japonii i Dubaju. Był to pierwszy na świecie elektroniczny system obrotu papierami wartościowymi.
1974 - Zmarł Fritz Zwicky, szwajcarski astronom i fizyk. W latach 30. XX wieku przewidział istnienie gwiazd neutronowych. Odkrycie pulsarów w 1967 roku było potwierdzeniem, że takie supergęste gwiazdy rzeczywiście istnieją we Wszechświecie.
1987 - Zmarła Papusza, właściwie Bronisława Wajs, pierwsza znana polska poetka cygańska pisząca w języku romskim. Wydała zbiory wierszy: "Pieśni Papuszy", "Lesie, ojcze mój", "Pieśni mówione”. Odkrywcą i tłumaczem wierszy Papuszy był Jerzy Ficowski.
1993 - Zmarła Maria Rzepińska, historyk sztuki, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, redaktor "Przeglądu artystycznego". Autorka prac naukowych i książek: "Historia koloru w dziejach malarstwa europejskiego", "Siedem wieków malarstwa europejskiego".
1995 - Zmarł Józef Maria Bocheński, dominikanin, wybitny filozof, jeden z najlepszych znawców logiki filozoficznej i najwybitniejszych nauczycieli filozofii. Podczas II wojny światowej był kapelanem wojskowym.
1999 - Zmarła Iris Murdoch, brytyjska powieściopisarka, pochodzenia irlandzkiego. W książkach podejmowała problemy moralne i społeczno-obyczajowe. Była autorką powieści: "Dzwon", "Czas Aniołów", "Czarny książę". Urodziła się 15 lipca 1919 roku.
2000 - Zmarł Arnold Rezler, wiolonczelista, kompozytor i pedagog, współtwórca Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy i tamtejszej orkiestry radiowej, dyrygent Filharmonii Narodowej i Opery w Warszawie. Występował również, jako solista i kameralista. Urodził się 23 maja 1909 roku.
2006 - Zmarł Zygmunt Churski, hydrolog, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Specjalista w dziedzinie geomorfologii, gospodarki wodnej, teledetekcji i kartografii, uczestnik rozbudowy polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie.
2010 - Zmarł Krzysztof Skubiszewski, polityk, profesor prawa międzynarodowego, członek Polskiej Akademii Nauk, minister spraw zagranicznych w latach 1989-1993. W czasie jego urzędowania zapoczątkowane zostały rokowania dotyczące członkostwa Polski w NATO oraz podpisano układ graniczny między Polską a Niemcami, gwarantujący uznanie przez RFN granicy na Odrze i Nysie.
2013 - Zmarł Zbigniew Doda, szachista. W latach 60. i 70. należał do czołówki polskich szachistów. Tytuł mistrza Polski zdobył dwukrotnie, wicemistrza - trzykrotnie.
2015 - Zmarł Stanisław Lisowski, kierowca rajdowy. Największe sukcesy odniósł w latach 1958-1963, wygrywając między innymi strefowe mistrzostwa Polski.
2017 - Zmarł Andrzej Tomczak, historyk, archiwista, profesor nauk humanistycznych, w czasie II wojny światowej działacz Związku Walki Zbrojnej.
2020 - 27 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych podczas strzelaniny w Nakhon Ratchasima w Tajlandii. Sprawca zbrodni - 32-letni żołnierz Królewskiej Armii Tajskiej - został zastrzelony przez policję.
2021 - Zmarł Jean-Claude Carriere, francuski scenarzysta filmowy, pisarz, dramaturg, współpracujący z Luisem Bunuelem. Laureat Oskara za całokształt twórczości. Współtwórca scenariuszy do filmów, między innymi "Piękność dnia", "Droga mleczna", "Mroczny przedmiot pożądania". Napisał także szereg książek-wywiadów, na przykład z Dalajlamą "Siła buddyzmu", a także "Rozmowy o wielości świata" czy "Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata".
2022 - Zmarł Luc Montagnier, francuski wirusolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za współodkrycie wirusa HIV. W 1983 roku kierowana przez Luca Montagniera grupa badawcza wyizolowała wirusa zespołu nabytego niedoboru odporności, zwanego HIV.
2022 - Powstały Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Jednostka zajmuje się cyberbezpieczeństwem Rzeczypospolitej Polskiej w wymiarze militarnym. Współpracuje z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. 1. rocznica
8 lutego - Święto Służby Więziennej, polskie święto ustanowione na mocy zapisu ustawy o Służbie Więziennej z kwietnia 2010 roku.
8 lutego - Tydzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca, trwający od 7 do 14 lutego.
8 lutego - Tydzień Małżeństwa, trwający od 7 do 14 lutego.
1587 - Straciła życie Maria Stuart, królowa Szkocji w latach 1542-1567, najbardziej znana ze wszystkich szkockich monarchów ze względu na swoje tragiczne życie.
1700 - Urodził się Daniel Bernoulli, szwajcarski matematyk, fizyk i fizjolog, profesor matematyki w Petersburgu, później profesor anatomii i botaniki uniwersytetu w Bazylei, twórca podwalin mechaniki statystycznej - kinetyczno-molekularnej teorii gazów.
1725 - Zmarł Piotr I Wielki, z dynastii Romanowów, car Rosji od 1682 roku, imperator od 1689. Twórca potęgi państwa i reformator.
1787 - Urodził się Jan Zygmunt Skrzynecki, generał, uczestnik kampanii napoleońskich. W 1813 roku w bitwie pod Arcis sur Aube uratował Napoleona od niewoli lub nawet śmierci.
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i przywódca rewolucyjny. Twórca doktryny zwanej blankizmem, która zakładała, że do walki zbrojnej i zmiany ustroju może doprowadzić działalność spiskowa, bez konieczności mobilizowania mas. Sformułował teorię "dyktatury proletariatu", użytą później przez Karola Marksa.
1813 - Zmarł Tadeusz Czacki, historyk, współtwórca hydrograficznej mapy Polski i Litwy, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauk, organizator Liceum Krzemienieckiego oraz pierwszej w Polsce zawodowej szkoły geometrów i mechaników.
1813 - Wojska rosyjskie zajęły Warszawę. 210. rocznica
1819 - Urodził się John Ruskin, angielski pisarz, poeta, krytyk i teoretyk sztuki, pierwszy profesor historii sztuki w Oxfordzie w latach 1869-79.
1828 - Urodził się Juliusz Verne, francuski pisarz, dramaturg, jeden z najpoczytniejszych i najsłynniejszych pisarzy swojej epoki, powszechnie uważany za jednego z protoplastów fantastyki naukowej.
1834 - Urodził się Dymitr Mendelejew, rosyjski chemik, profesor chemii technicznej i nieorganicznej uniwersytetu w Sankt Petersburgu, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności. Jest twórcą okresowego układu pierwiastków, nazwanego tablicą Mendelejewa.
1863 - Królestwo Prus i Imperium Rosyjskie zawarły w Petersburgu układ, tak zwaną konwencję Alvenslebena. Dotyczył współpracy przy tłumieniu powstania styczniowego w Królestwie Polskim. Umowa zezwalała obu armiom na przekraczanie granicy w celu ścigania polskich oddziałów powstańczych.
1874 - W Petersburgu odbyła się prapremiera opery "Borys Godunow” Modesta Musorgskiego.
1876 - Urodził się Jan August Kisielewski, dramatopisarz i krytyk teatralny, współtwórca kabaretu "Zielony Balonik".
1881 - Urodził się Piotr Pampuch, górnik, działacz narodowy i społeczny na Śląsku, publicysta, polski komisarz do spraw pracy na Górnym Śląsku. Uczestnik III powstania śląskiego.
1884 - Urodził się Wacław Okulicz-Kozaryn, jeden z pierwszych zapaśników w Polsce, olimpijczyk z Paryża w 1924 roku. Wychowanek Władysława Pytlasińskiego.
1888 - Urodził się Jan Nagórski, pilot, inżynier, pierwszy na świecie lotnik polarny i pierwszy wykonawca akrobacji lotniczych - pętli - na wodnosamolocie - samolocie przystosowanym konstrukcyjnie do startu i lądowania na powierzchni wody.
1894 - Urodził się King Vidor, amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy, pięciokrotnie nominowany do Oscara. Jego obraz "Wielka parada" z 1925 roku odniósł znaczący sukces kasowy - był to najbardziej kasowy film dekady.
1897 - Urodził się Stanisław Milski, aktor, reżyser, spiker i lektor radiowy. Wystąpił w filmach: "Szatan z siódmej klasy", "Gdzie jest generał", "Faraon", "Nie lubię poniedziałku". Grał głównie role drugoplanowe, nazywano go "mistrzem epizodu”.
1901 - Urodziła się Janina Kurkowska-Spychajowa, łuczniczka, 38-krotna mistrzyni świata. Była zawodniczką Rodziny Wojskowej oraz Ogniwa Warszawa, 64-krotną medalistką mistrzostw świata, siedmiokrotną mistrzynią Polski w wieloboju indywidualnym i wielokrotną rekordzistką Polski. Zdobywczyni największej liczby medali w mistrzostwach świata w historii łucznictwa światowego.
1902 - Urodziła się Zofia Solarz, działaczka społeczna i ludowa, organizatorka uniwersytetów ludowych, pedagog, instruktor teatralny. Od 1928 roku należała do Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej, od 1931 do Stronnictwa Ludowego, a od 1949 do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.
1904 - W nocy z 8 na 9 lutego Japończycy przeprowadzili atak na rosyjskie okręty w Port Artur. Rozpoczęła się wojna rosyjsko-japońska, zakończona w 1905 roku podpisaniem układu pokojowego w Portsmouth, w Stanach Zjednoczonych.
1905 - Urodził się Czesław Rzepiński, malarz, grafik, przedstawiciel koloryzmu. Malował pejzaże, martwe natury, portrety i kompozycje figuralne. Współzałożyciel Szkoły Malarstwa imienia Aleksandra Gierymskiego w Katowicach.
1906 - Urodziła się Leokadia Matuszewska - siostra Maria Heliodora, zakonnica ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu, błogosławiona Kościoła katolickiego. Jedna z 11 męczennic z Nowogródka.
1908 - Urodził się Franciszek Cieplik, oficer Wojska Polskiego, kapitan piechoty, cichociemny. Został zrzucony w Polsce w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 1944 roku i przydzielony do pracy w Okręgu Nowogródek Armii Krajowej.
1909 - W Tatrach zasypany lawiną zginął Mieczysław Karłowicz, taternik i kompozytor. Autor poematów symfonicznych: "Powracająca fala”, "Rapsodia litewska”, "Stanisław i Anna Oświęcimowie”, a także pieśni solowych i utworów kameralnych.
1911 - Urodziła się Elizabeth Bishop, amerykańska poetka, tłumaczka, powieściopisarka, uważana za jedną z najważniejszych poetek anglojęzycznych XX wieku.
1916 - Urodził się Roman Łyczywek, prawnik, obrońca w procesach działaczy NSZZ "Solidarność”. Jako żołnierz ZWZ-AK był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W latach 80. XX wieku był radcą prawnym "Solidarności”, członkiem Komitetu Pomocy dla Internowanych i obrońcą w procesach opozycjonistów, między innymi Andrzeja Milczanowskiego, Edmunda Bałuki i Mariana Jurczyka.
1918 - Zmarł Louis Renault, francuski prawnik, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1907 roku, wspólnie z Włochem Ernesto Monetą.
1919 - Urodziła się Anna Zawadzka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, nauczycielka języka angielskiego i autorka podręczników, zasłużona instruktorka harcerska, siostra Tadeusza Zawadzkiego "Zośki".
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski myśliciel i geograf, działacz polityczny - twórca i teoretyk komunistycznego anarchizmu. Swoje poglądy przedstawił w pracach: "Zdobycie chleba” i "Pomoc wzajemna”. Jego przemyślenia wywarły duży wpływ na późniejszy ruch anarchistyczny.
1922 - Urodził się Tadeusz Gajcy, poeta, żołnierz Armii Krajowej. Autor tomików wierszy: "Widma”, "Grom powszedni”, dramatu "Homer i Orchidea”. Zginął w Powstaniu Warszawskim, 16 sierpnia 1944 roku.
1923 - Archimandryta Smaragd, przeciwnik autokefalii polskiego prawosławia, zabił głowę Kościoła prawosławnego w Polsce arcybiskupa Jerzego "za uległość wobec Polski".
1925 - Urodził się Jack Lemmon, jeden z najwybitniejszych aktorów amerykańskich, reżyser teatralny, ośmiokrotnie nominowany do Oscara, dwukrotnie uhonorowany ta nagrodą. Zagrał między innymi w filmach: "Pół żartem, pół serio", "Kto sieje wiatr", "Gracz", "Chiński syndrom", "Dwunastu gniewnych ludzi", "Obywatele prezydenci", "Dwaj jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy".
1931 - Urodził się Bohdan Butenko, grafik i ilustrator, artysta fotografik, współpracownik czasopism dla dzieci - "Miś”, "Świerszczyk” i "Płomyczek”, twórca postaci - Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.
1931 - Urodził się James Dean, amerykański aktor. Odtwórca ról w wielu filmach, między innymi: "Na wschód od Edenu" i "Olbrzym". Stał się symbolem pokolenia rock'n rolla, ikoną popkultury, początkowo w Stanach Zjednoczonych, później także w innych krajach, głównie poprzez rolę zbuntowanego nastolatka Jima Starka w filmie "Buntownik bez powodu”.
1932 - Urodził się John Williams, amerykański dyrygent i kompozytor muzyki filmowej. Stworzył muzykę do ponad 100 obrazów, między innymi: "Park Jurajski", "Indiana Jones", "Gwiezdne wojny", "Szeregowiec Ryan", "Szczęki", "Lista Schindlera", "Płonący wieżowiec". Otrzymał 49 nominacji do Oscara, a laureatem nagrody został pięciokrotnie.
1940 - Urodził się Bohdan Paczyński, astronom i astrofizyk. W swoich badaniach zajmował się głównie teorią ewolucji gwiazd, dysków akrecyjnych oraz rozbłyskami gamma.
1940 - Niemcy utworzyli getto dla ludności żydowskiej w Łodzi. Było to pierwsze getto na okupowanych ziemiach polskich i największe na ziemiach wcielonych do Trzeciej Rzeszy. Przeszło przez nie ponad 200 tysięcy Żydów. Zmarło w nim ponad 45 tysięcy osób.
1945 - Początek tak zwanej operacji dolnośląskiej przeprowadzonej przez Armię Czerwoną przeciw Wehrmachtowi, siłami wojsk 1. Frontu Ukraińskiego. Zakończyła się 24 lutego 1945 roku.
1947 - Urodziła się Ewa Złotowska, aktorka i reżyser, związana z warszawską estradą i dubbingiem. Zyskała popularność w latach 80., jako "Pszczółka Maja" z niemieckiego serialu animowanego dla dzieci. Autorka książki "Największe miłości świata".
1948 - Urodził się ojciec Jan Góra, dominikanin, doktor teologii i duszpasterz akademicki. Zasłynął z organizacji corocznych spotkań młodzieży na Polach Lednickich.
1951 - W warszawskim więzieniu na Mokotowie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce", uczestniku kampanii wrześniowej 1939 roku, dowódcy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, żołnierzu podziemia antykomunistycznego, skazanym w pokazowym procesie przed komunistycznym sądem. Został zrehabilitowany w 1993.
1953 - Opublikowana została rezolucja członków krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich potępiająca księży krakowskiej kurii oskarżonych przez władze komunistyczne o szpiegostwo i skazanych w procesie przed Wojskowym Sądem Rejonowym. Dokument podpisało 53 sygnatariuszy, wśród nich Jan Błoński, Sławomir Mrożek i Wisława Szymborska. Rezolucja stanowiła element propagandowej nagonki na Kościół katolicki i dawała stalinowskim władzom PRL pretekst do dalszego zaostrzenia represji wobec ludzi wierzących.
1954 - Zmarł Jan Adam Maklakiewicz, kompozytor, dyrygent, pedagog, autor między innymi: trzech symfonii, dwóch koncertów skrzypcowych, koncertu wiolonczelowego, opery "Lilla Weneda", baletów "Cagliostro w Warszawie" i "Złota kaczka". Komponował także kantaty, msze, utwory kameralne, pieśni oraz muzykę teatralną i filmową.
1955 - Urodził się John Grisham, amerykański prawnik i pisarz, klasyk powieści sensacyjnej. Wydał kilkadziesiąt bestsellerów, w tym: "Firma”, "Raport pelikana”, "Klient”, "Zaklinacz deszczu”, "Ława przysięgłych”, "Testament”, "Ostatni sędzia", "Prawnik", "Samotny wilk", "Demaskator".
1957 - Polska i Japonia podpisały w Nowym Jorku układ o zakończeniu stanu wojny i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych. Umowa weszła w życie 18 maja 1957 roku.
1958 - Zmarł Zbigniew Pronaszko, malarz, rzeźbiarz, scenograf, czołowy reprezentant formistycznej awangardy w latach 1917-1922 oraz nurtu kolorystycznego w latach 30. i 40. XX wieku. Był współtwórcą teatru awangardowego Cricot i współzałożycielem ugrupowania Formiści.
1963 - Urodziła się Marta Klubowicz, aktorka. Związana z teatrami Warszawy, w tym - Powszechnym imienia Zygmunta Hübnera, Syrena, Komedia, Narodowym, Na Woli imienia Tadeusza Łomnickiego i Bajka, a także ze scenami Opola, Wrocławia czy Koszalina. Wystąpiła między innymi w filmach: " Dziewczęta z Nowolipek", "Wakacje z Madonną”, "Rajska jabłoń”, "Zakochani", "Baczyński". Jest również tłumaczką literatury niemieckojęzycznej, w tym dramatów Freda Apke. Wydała zbiory poezji: "Wyznanie", "Emigracje z Aniołem Stróżem", "Wiersze niepozbierane".
1963 - Władze amerykańskie zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę. 60. rocznica
1966 - Urodził się Christo Stoiczkow, bułgarski trener piłkarski, były zawodnik między innymi klubów: CSKA Sofia, FC Barcelona i Parma, laureat Złotej Piłki w 1994 roku, z reprezentacją Bułgarii zajął czwarte miejsce na mundialu w 1994 i został współkrólem strzelców turnieju. Powszechnie uważany za najlepszego piłkarza w historii bułgarskiej piłki nożnej.
1969 - Warszawski sąd wydał wyroki w procesie oskarżonych o udział w protestach młodzieży w Marcu '68. Adama Michnika skazano na trzy lata, Barbarę Toruńczyk i Henryka Szlajfera na dwa lata, Wiktora Górnego na 20 miesięcy więzienia.
1971 - W Nowym Jorku został uruchomiony NASDAQ, giełda papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, z filiami w Kanadzie, Chinach, Japonii i Dubaju. Był to pierwszy na świecie elektroniczny system obrotu papierami wartościowymi.
1974 - Zmarł Fritz Zwicky, szwajcarski astronom i fizyk. W latach 30. XX wieku przewidział istnienie gwiazd neutronowych. Odkrycie pulsarów w 1967 roku było potwierdzeniem, że takie supergęste gwiazdy rzeczywiście istnieją we Wszechświecie.
1987 - Zmarła Papusza, właściwie Bronisława Wajs, pierwsza znana polska poetka cygańska pisząca w języku romskim. Wydała zbiory wierszy: "Pieśni Papuszy", "Lesie, ojcze mój", "Pieśni mówione”. Odkrywcą i tłumaczem wierszy Papuszy był Jerzy Ficowski.
1993 - Zmarła Maria Rzepińska, historyk sztuki, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, redaktor "Przeglądu artystycznego". Autorka prac naukowych i książek: "Historia koloru w dziejach malarstwa europejskiego", "Siedem wieków malarstwa europejskiego".
1995 - Zmarł Józef Maria Bocheński, dominikanin, wybitny filozof, jeden z najlepszych znawców logiki filozoficznej i najwybitniejszych nauczycieli filozofii. Podczas II wojny światowej był kapelanem wojskowym.
1999 - Zmarła Iris Murdoch, brytyjska powieściopisarka, pochodzenia irlandzkiego. W książkach podejmowała problemy moralne i społeczno-obyczajowe. Była autorką powieści: "Dzwon", "Czas Aniołów", "Czarny książę". Urodziła się 15 lipca 1919 roku.
2000 - Zmarł Arnold Rezler, wiolonczelista, kompozytor i pedagog, współtwórca Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy i tamtejszej orkiestry radiowej, dyrygent Filharmonii Narodowej i Opery w Warszawie. Występował również, jako solista i kameralista. Urodził się 23 maja 1909 roku.
2006 - Zmarł Zygmunt Churski, hydrolog, wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Specjalista w dziedzinie geomorfologii, gospodarki wodnej, teledetekcji i kartografii, uczestnik rozbudowy polskiej stacji polarnej na Spitsbergenie.
2010 - Zmarł Krzysztof Skubiszewski, polityk, profesor prawa międzynarodowego, członek Polskiej Akademii Nauk, minister spraw zagranicznych w latach 1989-1993. W czasie jego urzędowania zapoczątkowane zostały rokowania dotyczące członkostwa Polski w NATO oraz podpisano układ graniczny między Polską a Niemcami, gwarantujący uznanie przez RFN granicy na Odrze i Nysie.
2013 - Zmarł Zbigniew Doda, szachista. W latach 60. i 70. należał do czołówki polskich szachistów. Tytuł mistrza Polski zdobył dwukrotnie, wicemistrza - trzykrotnie.
2015 - Zmarł Stanisław Lisowski, kierowca rajdowy. Największe sukcesy odniósł w latach 1958-1963, wygrywając między innymi strefowe mistrzostwa Polski.
2017 - Zmarł Andrzej Tomczak, historyk, archiwista, profesor nauk humanistycznych, w czasie II wojny światowej działacz Związku Walki Zbrojnej.
2020 - 27 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych podczas strzelaniny w Nakhon Ratchasima w Tajlandii. Sprawca zbrodni - 32-letni żołnierz Królewskiej Armii Tajskiej - został zastrzelony przez policję.
2021 - Zmarł Jean-Claude Carriere, francuski scenarzysta filmowy, pisarz, dramaturg, współpracujący z Luisem Bunuelem. Laureat Oskara za całokształt twórczości. Współtwórca scenariuszy do filmów, między innymi "Piękność dnia", "Droga mleczna", "Mroczny przedmiot pożądania". Napisał także szereg książek-wywiadów, na przykład z Dalajlamą "Siła buddyzmu", a także "Rozmowy o wielości świata" czy "Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata".
2022 - Zmarł Luc Montagnier, francuski wirusolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za współodkrycie wirusa HIV. W 1983 roku kierowana przez Luca Montagniera grupa badawcza wyizolowała wirusa zespołu nabytego niedoboru odporności, zwanego HIV.
2022 - Powstały Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Jednostka zajmuje się cyberbezpieczeństwem Rzeczypospolitej Polskiej w wymiarze militarnym. Współpracuje z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. 1. rocznica
8 lutego - Święto Służby Więziennej, polskie święto ustanowione na mocy zapisu ustawy o Służbie Więziennej z kwietnia 2010 roku.
8 lutego - Tydzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca, trwający od 7 do 14 lutego.
8 lutego - Tydzień Małżeństwa, trwający od 7 do 14 lutego.