Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2025-01-01, 00:01 Autor: Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/J.Leszczyńska/dok.

Kartka z kalendarza

1 stycznia - Światowy Dzień Pokoju, proklamowany przez papieża Pawła VI, obchodzony przez Kościół katolicki od 1968.

1 stycznia - Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.

1 stycznia - Dzień Domeny Publicznej, obchodzony między innymi w Polsce, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii.
1345 - Król Polski Kazimierz III Wielki zawarł sojusz z cesarzem Niemiec Ludwikiem IV Bawarskim wymierzony w Luksemburgów. Strony zobowiązały się udzielić sprzymierzeńcowi pomocy wojskowej określonej na 400 zbrojnych i 400 łuczników. Kazimierz Wielki miał ją świadczyć zarówno samemu cesarzowi, jak i jego synom. Obiecał uderzyć na wroga od strony własnego kraju i nie wchodzić w sojusze z Luksemburgami bez zgody cesarza Ludwika IV. W ramach porozumienia doszło też do ślubu córki Kazimierza - Kunegundy i Ludwika Rzymianina, młodszego z synów cesarskich. 680. rocznica

1449 - Urodził się Wawrzyniec Medyceusz, władca Florencji od 1469 roku. Dzięki jego dbałości o rozwój gospodarczy i polityczny miasta zrodziła się legenda florenckiego złotego wieku. Był też mecenasem sztuki. Opiekował się między innymi: Leonardem da Vinci, Sandro Botticellim i Michałem Aniołem. Zmarł 8 lub 9 kwietnia 1492 roku.

1467 - Urodził się Zygmunt I Stary, od 1507 roku król Polski. Przedostatni z dynastii Jagiellonów na tronie polskim, na którym zasiadł po śmierci brata - Aleksandra Jagiellończyka. Okres jego rządów przyniósł reorganizację służby dyplomatycznej, tworzenie zalążków stałego wojska, reformę systemu monetarnego, początek prac nad ujednoliceniem prawa w kraju. Król był też wybitnym mecenasem sztuki, jego zasługą jest między innymi przebudowa zamku na Wawelu i budowa Kaplicy Zygmuntowskiej. Okres jego panowania jest określany, jako złoty wiek w Polsce. Zmarł 1 kwietnia 1548 roku.

1492 - W bitwie pod Preszowem wojska króla Czech i nowo wybranego króla Węgier Władysława Jagiellończyka pokonały wojska jego brata królewicza Jana Olbrachta. W wyniku starcia zginęło około 500 Polaków. Konflikt między Jagiellonami spowodowany był rywalizacją o koronę węgierską po śmierci króla Węgier Macieja Korwina.

1526 - Urodził się Ludwik Bertrand, święty Kościoła katolickiego, misjonarz, dominikanin, za swą działalność misyjną na terenie Kolumbii, nazywany "apostołem Indian”, których bronił przed kolonizatorami. Zmarł 9 października 1581 roku.

1638 - Urodziła się Antoinette Des Houlieres , francuska pisarka. Zajmowała się różnymi gatunkami literackimi, od tekstów piosenek po dramat. Była pierwszą kobietą w dziejach Francji przyjętą w poczet członków Académie d'Arles. Zmarła 17 lutego 1694 roku.

1659 - Król Jan Kazimierz wjechał triumfalnie do odzyskanego dwa dni wcześniej Torunia. Podczas potopu szwedzkiego, po sześciomiesięcznym oblężeniu, szwedzka załoga Torunia skapitulowała przed wojskami Rzeczypospolitej i Cesarstwa Rzeszy Niemieckiej. Tym samym miasto wróciło po ponad trzyletnim okresie okupacji do Polski.

1678 - W Turynie we Włoszech założono pierwszą na świecie Akademię Wojskową. W czasie II wojny światowej kompleks uczelni został zniszczony i jej siedzibę przeniesiono do Modeny. Akademia kształci kadry oficerskie o wysokich kwalifikacjach dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych i wojsk.

1774 - Zmarł Jan Jerzy Plersch, rzeźbiarz, autor między innymi prac na Zamku Królewskim w Warszawie, w pałacu w Wilanowie oraz w Ogrodzie Saskim. Portalowy nagrobek symboliczny wojewody Jana Tarły wykonany dla kościoła ojców pijarów, obecnie eksponowany w kościele Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, jest porównywalny do najlepszych osiągnięć rzeźby europejskiej XVIII wieku. Urodził się w 1704 lub 1705 roku.

1781 - Nad rzeką Severn w angielskim hrabstwie Shropshire otwarto pierwszy żelazny most na świecie - Iron Bridge. Wcześniej do budowy przepraw używano drewna lub kamienia. Iron Bridge wykonany został w 1779 z elementów z lanego żeliwa. Skonstruowany został tak samo, jak wówczas budowano mosty drewniane. Ruch drogowy na moście wstrzymano w 1934 roku. W 1986 most, wraz z miejscowością i całym wąwozem, wpisany został na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

1785 - John Walter rozpoczął wydawanie czasopisma "The Daily Universal Register”, które trzy lata później zostało przekształcone w dziennik "The Times”. Od 1806 roku publikował zdjęcia, a od 1931 - kolorowe fotografie. Jako pierwszy dziennik zorganizował sieć korespondentów zagranicznych. 240. rocznica

1791 - W Warszawie ukazało się pierwsze wydanie czasopisma "Gazeta Narodowa i Obca”. Założycielami pisma byli trzej działacze polityczni: Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Weyssenhoff i Tadeusz Mostowski. Nowe czasopismo wychodziło z inicjatywy marszałka wielkiego litewskiego, Ignacego Potockiego. Gazeta wydawana była dwa razy w tygodniu. Pisano głównie o obradach sejmowych. Maksymalny nakład wynosił dwa tysiące egzemplarzy. Po dojściu do władzy targowiczan gazeta została zlikwidowana.

1799 - Urodził się Andrzej Towiański, filozof, współtwórca mesjanizmu polskiego. Do koła towiańczyków należeli między innymi: Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Zmarł 13 maja 1878 roku. Towianizm głosił potrzebę autentycznego naśladowania Chrystusa, widzenia bliźniego nawet we wrogu politycznym.

1816 - Józef Matecki został prezydentem Krakowa. Urząd pełnił krótko, do 11 kwietnia 1816, jednak jego rządy w mieście przypadły w okresie formowania się najważniejszych instytucji Rzeczypospolitej Krakowskiej.

1821 - Ukazało się pierwsze wydanie "Kurjera Warszawskiego”. Wychodził nieprzerwanie przez 118 lat, do 9 października 1939 roku. W okresie 20-lecia międzywojennego gazeta była popularna wśród urzędników państwowych i warstwy inteligenckiej stolicy.

1823 - Otwarto pierwszą w Poznaniu publiczną lecznicę - dzisiejszy Szpital Przemienienia Pańskiego. Zbudowany został dzięki składkom ludności. Szpital początkowo miał dwie sale chorych oraz cztery separatki i liczył w sumie 30 łóżek. Dziś ma 14 oddziałów w trzech lokalizacjach. Rocznie w szpitalu hospitalizowanych jest ponad 35 tysięcy pacjentów.

1836 - Urodził się Zygmunt Padlewski, generał, jeden z głównych inspiratorów powstania styczniowego, działacz niepodległościowy, członek Komitetu Centralnego Narodowego. Ujęty przez carskie wojska, został skazany na karę śmierci i rozstrzelany 15 maja 1863 roku.

1848 - Premiera dwuaktowej opery Stanisława Moniuszko "Halka" w Wilnie. Najbardziej znane utwory, to mazur z pierwszego aktu i aria Jontka z czwartego aktu "Szumią jodły na gór szczycie". Dziesięć lat później, w Teatrze Wielkim, w Warszawie odbyła się premiera tej samej opery w znanej do dziś wersji czteroaktowej.

1851 - Oficjalnie rozpoczęła służbę papieska Gwardia Palatyńska. Powstała z inicjatywy papieża Piusa IX w wyniku połączenia dwóch wcześniej istniejących jednostek watykańskich sił zbrojnych. Gwardia Palatyńska uczestniczyła w wielu działaniach zbrojnych, między innymi w obronie Rzymu w 1870. Rozwiązał ją Paweł VI w 1970 roku.

1858 - Premiera czteroaktowej wersji opery "Halka" Stanisława Moniuszki w Warszawie. Partię Halki śpiewała Paulina Rivoli, partię Jontka - Julian Dobrski. Premierę prowadził ówczesny dyrektor Opery Warszawskiej Jan Quattrini.

1860 - W Królestwie Polskim wyszedł pierwszy polski znaczek pocztowy. Opłata za list wynosiła 10 kopiejek. Rysunek na znaczku przedstawiał godło Imperium Rosyjskiego i tarczę z godłem Królestwa. Przeznaczony był do obiegu wewnętrznego na terenie Królestwa oraz do korespondencji z Rosją. 165. rocznica

1863 - Urodził się Pierre de Coubertin, francuski baron, historyk i pedagog, inicjator nowożytnych igrzysk olimpijskich. Był założycielem i prezesem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i propagatorem zajęć sportowych w szkołach. Pierwsze zawody olimpijskie zorganizowano w 1896 roku w Atenach. Zmarł 2 września 1937 roku.

1867 - Ukazała się "Gazeta Toruńska”, pierwsze pismo codzienne w języku polskim na Pomorzu Nadwiślańskim, w zaborze pruskim. Odegrała dużą rolę w popularyzowaniu kultury i literatury polskiej, publikując twórczość polskich pisarzy. Ukazywała się we wszystkie dni tygodnia, poza poniedziałkami i dniami poświątecznymi. Redakcja prowadziła walkę z germanizacją. W latach 1872-1903 gazetę obłożono 32 razy karami w wysokości od 30 do 600 marek. "Gazeta Toruńska" przestała się ukazywać w 1920 roku.

1872 - W Krakowie odbyła się prapremiera dramatu Adama Mickiewicza "Konfederaci barscy". Sztuka przedstawia epizod konfederacji barskiej z 1772 roku: zdobycie Wawelu przez oddział konfederatów dowodzonych przez francuskiego pułkownika Claude’a Gabriela de Choisy. Adam Mickiewicz swobodnie wprowadza też do akcji dramatu postacie Kazimierza Pułaskiego i księdza Marka Jandołowicza. Osnową tej sztuki jest intryga wokół dwóch postaci: wojewody, sprzyjającego konfederatom i jego córki - hrabiny, młodzieńczej miłości Pułaskiego.

1876 - Urodziła się Dorota Kłuszyńska, działaczka społeczna, feministka, członek Rady Naczelnej PPS i Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Była także senatorką Rzeczypospolitej Polskiej. Zmarła 22 listopada 1952 roku.

1879 - Urodziła się Mieczysława Ćwiklińska, aktorka filmowa i teatralna, śpiewaczka. Przed wojną zagrała w wielu filmach, takich jak: "Czy Lucyna to dziewczyna", "Trędowata", "Dziewczęta z Nowolipek", "Strachy" czy "Dodek na froncie”, a po wojnie tylko w jednym obrazie - "Ulica graniczna”. Jej rola Babki w spektaklu "Drzewa umierają stojąc" zagrana po raz pierwszy 1 listopada 1958 w stołecznym Teatrze Rozmaitości była jej ostatnią wielką rolą. Aktorka grała ją do kwietnia 1971 roku, występując w niej około 1,5 tysiąca razy. Zmarła 28 lipca 1972 roku.

1887 - Urodził się Wilhelm Franz Canaris, admirał niemiecki, szef wywiadu i kontrwywiadu wojskowego Abwehry od 1935 do 1944 roku, wysoki dygnitarz III Rzeszy, a zarazem przeciwnik polityki Adolfa Hitlera. Był monarchistą, zdeklarowanym antykomunistą i członkiem Freikorps. Zmarł 9 kwietnia 1945 w obozie koncentracyjnym Flossenbürg.

1890 - Po raz pierwszy w meczu piłkarskim użyto bramek z siatką. Było to w spotkaniu angielskich drużyn Bolton Wanderers i Nottingham Forest. 135. rocznica

1891 - W Królestwie Kongresowym moc obiegową straciły ostatnie monety groszowe - pięć i dziesięć groszy bite w bilonie.

1891 - W Niemczech wprowadzono pierwsze na świecie emerytury.

1892 - Urodził się Artur Rodziński, dyrygent Opery Lwowskiej oraz Opery i Filharmonii Warszawskiej. Dyrygował także orkiestrami w Filadelfii, Los Angeles, Cleveland, Nowym Jorku i Chicago. Propagował muzykę polską, zwłaszcza dzieła Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego. Był też wybitnym wykonawcą dzieł Richarda Straussa i Richarda Wagnera. Zmarł 27 listopada 1958 roku.

1893 - Urodził się Mieczysław Krawicz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, autor między innymi filmów: "Jadzia" i "Jego wielka miłość". Był szefem operatorów, którzy filmowali Powstanie Warszawskie. Zginął we wrześniu 1944 roku.

1894 - Zmarł Heinrich Hertz, niemiecki fizyk, odkrywca fal elektromagnetycznych, twórca podstaw radiokomunikacji. Dla uczczenia osiągnięć uczonego, jednostkę częstotliwości nazwano od jego nazwiska hercem - Hz. Urodził się 22 lutego 1857 roku.

1895 - Urodził się Edgar Hoover, amerykański prawnik, dyrektor FBI w latach 1924-1972. Po II wojnie światowej położył nacisk na zwalczanie zagrożenia komunizmem. Wielu jego przeciwników oskarżało go o obsesję na tym punkcie. Walka obejmowała prześladowanie dysydentów politycznych i aktywistów, między innymi Martina Luthera Kinga. Edgar Hoover gromadził przez lata coraz większą władzę, mając wgląd do tajnych akt dotyczących działalności i prywatnego życia wielu przywódców politycznych. Zmarł 2 maja 1972 roku. 130. rocznica

1905 - Urodził się Stanisław Mazur, matematyk, współpracownik Stefana Banacha, jeden z twórców lwowskiej szkoły matematycznej. Wprowadził i rozwinął metody geometryczne w analizie funkcjonalnej oraz w 1938 roku zapoczątkował ogólną teorię przestrzeni liniowo-topologicznych. Jeden z czołowych specjalistów w zakresie teorii limesowalności. Zmarł 5 listopada 1981 roku. 120. rocznica

1907 - Urodził się Leonid Breżniew, działacz Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i polityk ZSRR. Od 1964 roku sekretarz generalny Komitetu Centralnego KPZR. W 1964 roku stanął na czele pałacowego przewrotu, w wyniku, którego dotychczasowy I sekretarz KC Nikita Chruszczow został odsunięty od władzy. Leonid Breżniew objął wówczas urząd I sekretarza i funkcję tę pełnił aż do śmierci. Zmarł 10 listopada 1982 roku.

1909 - Urodził się Stepan Bandera, ukraiński polityk niepodległościowy o poglądach skrajnie nacjonalistycznych, przez część badaczy określanych, jako faszystowskie. Jeden z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Od 1940 roku przywódca frakcji banderowskiej OUN, internowany przez Niemców w latach 1941-1945. Współtworzona przez Banderę frakcja OUN-B ponosi odpowiedzialność za zorganizowane w latach 1943-1944 ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, którego ofiarą padło około 100 tysięcy osób. Został zamordowany przez sowieckiego agenta, 15 października 1959 roku.

1909 - Urodził się Sylwester Braun, pseudonim "Kris”, żołnierz Armii Krajowej, twórca fotografii dokumentujących wydarzenia okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego. Ze wszystkich jego zdjęć ocalały jedynie te dokumentujące powstanie. Wykonał ich około trzech tysięcy, a zachowało się 1520. Po upadku Powstania Warszawskiego uciekł z transportu do obozu jenieckiego. W styczniu 1945 wrócił do stolicy, aby zabrać ukryte negatywy. Następnie wyjechał do Szwecji, a później do Stanów Zjednoczonych. W 1981 roku swoje archiwum przekazał Muzeum Historycznemu Warszawy. Zmarł 9 lutego 1996 roku.

1914 - Urodził się Tadeusz Trepkowski, grafik, plakacista, jeden z twórców polskiej szkoły plakatu. W 1937 roku nagrodzony nagrodą Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu za plakat "Ostrożnie”. Zmarł 30 grudnia 1954 roku.

1915 - Urodził Józef Światło, działacz komunistyczny, w latach 1951-1953 wicedyrektor X Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. W grudniu 1953 roku w Berlinie Zachodnim zwrócił się do władz amerykańskich o azyl polityczny. Występował w cyklu audycji Radia Wolna Europa "Za kulisami partii i bezpieki", demaskując stalinowski aparat władzy. Zmarł 2 września 1994 roku. 110. rocznica

1915 - I wojna światowa: 547 osób zginęło w kanale La Manche po tym jak niemiecka łódź podwodna U-Boot U-24 storpedowała brytyjski pancernik HMS "Formidable” przez. 110. rocznica

1917 - Urodził się Erwin Axer, jeden z największych twórców powojennego teatru, eseista i pedagog. Jako reżyser był związany z teatrami całej Europy. Jedną z jego głośniejszych inscenizacji była "Kariera Arturo Ui" Bertolta Brechta w 1962 roku z Tadeuszem Łomnickim w roli tytułowej. Wielkim sukcesem było też "Tango" Sławomira Mrożka. Laureat nagrody imienia Tadeusza Boya-Żeleńskiego za osiągnięcia reżyserskie w warszawskim Teatrze Współczesnym. Zmarł 5 sierpnia 2012 roku. 1921 - Urodził się Stanisław Gustaw Jaster, harcerz, uciekinier z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, żołnierz Armii Krajowej. Zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach po 12 lipca 1943 roku, prawdopodobnie został zabity przez kolegów z konspiracji. W 1968 roku został oskarżony przez Aleksandra Kunickiego o współpracę z gestapo i doprowadzenie do rozbicia oddziału specjalnego "Osa”-„Kosa 30”, co zapoczątkowało wieloletnią i emocjonalną debatę. Zdaniem wielu historyków i kombatantów Jaster był niewinny, a jego śmierć była rezultatem tragicznej pomyłki. Sprawa ta była jednym z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych epizodów w historii Polskiego Państwa Podziemnego. 25 września 2019 roku Stanisław Jaster został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co może być uznane za jego symboliczną rehabilitację.

1922 - Urodził się Andrzej Hiolski, śpiewak operowy, baryton, solista Opery Śląskiej w Bytomiu i Teatru Wielkiego w Warszawie. Stworzył kreacje wokalne i aktorskie między innymi, jako Miecznik w "Strasznym dworze", Marceli w "Cyganerii", Sharpless w "Madame Butterfly", Figaro w "Cyruliku sewilskim" oraz Posa w "Don Carlosie". Wystąpił również w Teatrze Telewizji, w spektaklu "Krakowiacy i Górale" według Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Krzysztofa Kolbergera w 1993 roku. Zmarł 26 lutego 2000 roku.

1922 - Urodził się Marek Edelman (podawany jest również rok 1919), lekarz kardiolog, działacz polityczny i społeczny żydowskiego pochodzenia. Jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim, działacz "Solidarności” od początku lat 80., uczestnik obrad Okrągłego Stołu, kawaler Orderu Orła Białego. Jego dzieje spisała Hanna Krall w wywiadzie "Zdążyć przed Panem Bogiem”. Zmarł 2 października 2009 roku.

1924 - Zmarł Franciszek Szymański, samorządowiec i działacz społeczny, polityk PSL 'Wyzwolenie", z tego ugrupowania poseł na Sejm Ustawodawczy w latach 1919 - 1922. Urodził się 24 lutego 1888 roku.

1925 - Bełchatów, Iłża, Krzeszowice i Łapy otrzymały prawa miejskie. 100. rocznica

1925 - W Wolnym Mieście Gdańsk otwarty został Polski Urząd Pocztowy. Mieściła się w nim między innymi centrala telefoniczna z bezpośrednim połączeniem z Polską. W Gdańsku ustawionych zostało 10 skrzynek pocztowych z polskim godłem państwowym. Szacuje się, że w 1939 roku na Poczcie Polskiej pracowało ponad 100 osób. We wrześniu 1939 roku jej siedziba była bohatersko broniona przed atakiem Niemców. Zginęło wtedy, głównie zamordowanych po kapitulacji, około 50 pocztowców. Pracownicy poczty, którzy nie brali udziału w jej obronie, zostali w większości aresztowani i osadzeni w niemieckich obozach koncentracyjnych. 100. rocznica

1926 - Zawichost uzyskał prawa miejskie. Miasto, położone w Małopolsce, na ziemi sandomierskiej, na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły, liczy około 1800 mieszkańców. Znane jest między innymi z podawanych codziennie w I Programie Polskiego Radia komunikatów o stanie wód na największych rzekach w kraju.

1927 - BBC została przejęta przez państwo. Zmieniła nazwę z British Broadcasting Company na British Broadcasting Corporation. Korporacja utrzymuje się z produkcji programów, abonamentu telewizyjnego i zysków należących do niej spółek. W Wielkiej Brytanii nie emituje reklam ani płatnych ogłoszeń. BBC Worldwide, tworząca głównie płatne kanały telewizyjne na rynki zagraniczne, działa z kolei na zasadach komercyjnych.

1929 - Urodził się Zbigniew Nienacki, pisarz, autor utworów dla młodzieży i sztuk scenicznych. Największą sławę przyniosła mu seria powieści o przygodach Pana Samochodzika, muzealnika-detektywa. Kilka z nich doczekało się adaptacji filmowej. Zmarł 23 września 1994 roku.

1930 - Urodził się Henryk Kukier, bokser, mistrz Europy, trzykrotny olimpijczyk. W swojej karierze stoczył 256 walk, z czego 234 wygrał. W 2003 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiego boksu. Zmarł 5 grudnia 2020 roku. 95. rocznica

1933 - Urodził się Mieczysław Kalenik, aktor, znany między innymi z roli Zbyszka z Bogdańca w filmie "Krzyżacy" Aleksandra Forda. Grał też w znanych serialach: "Czterdziestolatek", "Polskie drogi", "Czarne chmury" i "Lalka". Zmarł 16 czerwca 2017 roku.

1935 - Wilhelm Canaris został szefem niemieckiego wywiadu wojskowego - Abwehry. Był przeciwnikiem polityki Adolfa Hitlera, wieloletnim członkiem tajnej antyhitlerowskiej organizacji "Czarna Orkiestra". Był monarchistą i zdeklarowanym antykomunistą. Został skazany na karę śmierci za spisek przeciwko Hitlerowi i zamordowany 9 kwietnia 1945. 90. rocznica

1937 - Urodził się Janusz Michałowski, aktor. Wystąpił między innymi w serialach "Mistrz i Małgorzata" oraz "Boża podszewka". Zagrał też w "Vabanku", "Seksmisji" i "Lawie". Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Jest mężem reżyserki Izabelli Cywińskiej.

1938 - Urodził się Józef Skwark, aktor teatralny i filmowy, odtwórca roli Adama Cisowskiego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego "Szatan z VIII klasy" w reżyserii Marii Kaniewskiej z 1960 roku. Grał też w serialu "Plebania". W latach 1969-1976 zagrał również w 13 spektaklach Teatru Telewizji. W 1995 roku otrzymał Srebrną Maskę, nagrodę Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, z okazji 50-lecia sceny.

1940 - Urodziła się Joanna Jędryka, aktorka. Występuje w filmach, serialach, gra w teatrze, nagrywa też słuchowiska radiowe. Debiutowała w 1965 roku. Była związana z Teatrem imienia Jaracza w Łodzi, Teatrem Ateneum w Warszawie oraz stołecznym Teatrem Kwadrat. W 1979 roku wystąpiła, jako Nina Ponimirska w spektaklu "Kariera Nikodema Dyzmy" Teatru Polskiego Radia. W 1995 została wyróżniona przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia nagrodą "Wielki Splendor". 85. rocznica

1940 - Urodziła się Janina Barbara Natusiewicz-Mirer, działaczka społeczna, historyk sztuki i archeolog, działaczka opozycji demokratycznej w PRL. W stanie wojennym współpracowała z Solidarnością Walczącą. Założyła wraz z Anną Walentynowicz, z którą się przyjaźniła, Fundację Promocji Sztuki Sakralnej. Zginęła 10 kwietnia 2010 w katastrofie smoleńskiej. 85. rocznica

1942 - W Waszyngtonie została podpisana Deklaracja Narodów Zjednoczonych. Wśród 26 państw - sygnatariuszy znalazła się również Polska. Deklaracja waszyngtońska była następnym, po Karcie Atlantyckiej, dokumentem przygotowującym utworzenie ONZ. Była pierwszym oficjalnym pismem, w którym pojawiło się zaproponowane przez Franklina D. Roosevelta określenie Narody Zjednoczone.

1942 - Urodził się Jacek Jarosz, aktor filmowy, dubbingowy i teatralny. W 1965 roku ukończył studia na PWST w Warszawie, a na deskach teatru debiutował 13 listopada 1965. Występował w Teatrze Studio w Warszawie. Zagrał między innymi w filmach: "Sztuka kochania", Zabij mnie glino" i "Pierścień i róża". Zmarł 4 sierpnia 2009 roku.

1943 - Urodził się Allan Starski, autor scenografii do wielu filmów Andrzeja Wajdy, takich, jak: "Człowiek z marmuru", "Wielki tydzień", "Pan Tadeusz", "Kanton" i "Panny z Wilka". W 1993 roku, wraz z Ewą Braun, otrzymał Oscara za scenografię do filmu "Lista Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga. Jego praca przy "Pianiście" Romana Polańskiego została wyróżniona Cezarem. W 2014 otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

1943 - Urodził się Wojciech Wójcik, reżyser, autor filmów "Karate po polsku", "Trójkąt Bermudzki" oraz seriali "Ekstradycja" i "Sfora". Uczestniczył również w realizacji serialu "Czas honoru". Zmarł 1 lutego 2018 roku.

1944 - Krajowa Rada Narodowa wydała dekret o utworzeniu Armii Ludowej. Jej dowództwo powierzono generałowi Michałowi Żymierskiemu. Faktycznie powstała z przekształcenia Gwardii Ludowej i w pełni podlegała ośrodkom dowódczym w ZSRR.

1944 - Urodziła się Teresa Torańska, legenda polskiego dziennikarstwa, mistrzyni prasowego wywiadu i dziennikarskiej rozmowy. Była autorką licznych wywiadów-rzek z politykami, współautorką filmów dokumentalnych, publikowała także w prasie. Laureatka wielu nagród i odznaczeń. Za książkę "Oni", w której znalazły się wywiady z byłymi komunistycznymi decydentami, została uhonorowana Nagrodą PEN Clubu oraz Nagrodą Solidarności Pracowników Wydawnictw. Zmarła 2 stycznia 2013 roku. 1946 - Stacjonująca we wsi Lachawa w powiecie sanockim sotnia UPA została zaatakowana przez 300-osobowy oddział Ludowego Wojska Polskiego, jednak wyrwała się z okrążenia tracąc siedmiu ludzi. W odwecie za pomoc udzielaną banderowcom żołnierze rozstrzelali dziewięciu Ukraińców i spalili wieś.

1947 - W życie weszło porozumienie o utworzeniu w Niemczech amerykańsko-brytyjskiej strefy okupacyjnej tak zwanej Bizonii. 8 kwietnia 1949 roku do Bizonii została przyłączona okupacyjna strefa francuska i powstała Trizonia.

1947 - Urodził się Andrzej Kurek, fizyk, dziennikarz telewizyjny, popularyzator nauki, współautor telewizyjnego programu "Sonda" w latach 1977-1989. Andrzej Kurek był także autorem charakterystycznego logo programu, które zaprogramował w BASIC'u na komputerze ZX Spectrum. Zginął w wypadku samochodowych 29 września 1989 roku. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

1951 - Z połączenia Bielska i Białej Krakowskiej powstało miasto Bielsko-Biała.

1951 - W Chicago uruchomiono pierwszą telewizję kablową liczącą 300 abonentów.

1952 - Powołano Centralny Urząd Kinematografii.

1953 - Zmarł Ludomir Różycki, kompozytor, przedstawiciel Młodej Polski w muzyce. Autor utworów fortepianowych, poematów symfonicznych: "Stańczyk”, "Pan Twardowski”, a także oper: "Bolesław Śmiały” i "Meduza”. Wraz z Karolem Szymanowskim, Grzegorzem Fitelbergiem oraz Apolinarym Szelutą założył Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich. Urodził się 18 września 1883 roku.

1953 - Urodził się Zenon Plech, żużlowiec, srebrny i brązowy medalista indywidualnych mistrzostw świata. Pięciokrotny mistrz Polski. Po zakończeniu kariery próbował swoich sił, jako trener. Po zakończeniu kariery sportowej zarządzał Fundacją Wspierania Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu. Zmarł 25 listopada 2020 roku.

1954 - Urodził się Marek Bychawski, kompozytor, trębacz jazzowy. Grał w Klubie Riviera - Remont a także współpracował z Teatrem Adekwatnym, między innymi tworzył muzykę do przedstawienia „Bhagawad-Gita”, komponował także muzykę do filmów, programów telewizyjnych i przedstawień dla dzieci. Zmarł 9 lutego 2010 roku.

1956 - Powstało Studio Filmów Lalkowych, późniejsze Studio Filmowe Se-Ma-For. Zajmuje się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dorosłych. Przez ponad 60 lat w Semaforze powstało ponad 1400 filmów, które zdobyły na całym świecie ponad 300 nagród i wyróżnień, między innymi Oscary za film "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego w 1983 roku i "Piotrusia i wilka" Suzie Templeton w 2007.

1957 - Urodziła się Ewa Kasprzyk, aktorka, przez wiele lat związana z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, a od 2000 roku z Teatrem Kwadrat w Warszawie. Znana między innymi z filmów "Dziewczęta z Nowolipek" i "Kogel-mogel" oraz serialu "Złotopolscy". Do najważniejszych aktorskich dokonań Ewy Kasprzyk należy rola niezrównoważonej, egzaltowanej, rozczarowanej gwiazdy, zafascynowanej Violettą Villas w "Bellissimie" Artura Urbańskiego.

1957 - Wprowadzono obowiązkową rejestrację telewizorów.

1958 - Ze studia telewizyjnego w Warszawie wyemitowano pierwszy "Dziennik TV". W latach 70. i 80. był głównym ośrodkiem propagandy władz PRL i PZPR. Ostatnie wydanie zostało wyemitowane 17 listopada 1989 roku.

1965 - Wszedł w życie Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Jego uchwalenie stanowiło ostatni etap unifikacji polskiego prawa rodzinnego w okresie powojennym. 60. rocznica

1967 - Utworzono Słowiński Park Narodowy na powierzchni 18 tysięcy 69 hektarów. Obejmuje Mierzeję Łebską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, morenę czołową oraz szereg jezior. Został włączony przez UNESCO do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery. Charakterystycznymi elementami Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami. Symbolem Parku Narodowego jest mewa srebrzysta.

1969 - Premiera pierwszego odcinka radzieckiego serialu animowanego "Wilk i Zając". Opowieści o przygodach Wilka, który próbuje dopaść sympatycznego Zająca produkowano do 2005 roku. W 2019 roku studio Sojuzmultfilm zapowiedziało powstanie kolejnych odcinków, z okazji 50-lecia kreskówki.

1972 - Zmarł Maurice Chevalier, francuski aktor teatralny i filmowy, pieśniarz, jeden z najsłynniejszych artystów music-hallu. Zagrał w ponad 60 filmach. Jego kariera trwała 70 lat. W 1930 roku był dwukrotnie nominowany do Oscara. O jego popularności w USA świadczy epizod z filmu "Małpi interes" Braci Marx, gdzie każdy z nich próbuje przepłynąć na gapę transatlantykiem udając właśnie Maurice’a Chevaliera. Urodził się 12 września 1888 roku.

1972 - Powstały zespoły filmowe: Panorama, Pryzmat, Silesia.

1973 - W Polsce wprowadzono system kodów pocztowych mający ułatwiać sortowanie przesyłek. Kody przypisane do danej miejscowości lub ich części są stałe. Formaty i zasady umieszczania kodów pocztowych są różne w różnych krajach.

1973 - Utworzono wydawnictwo RSW "Prasa-Książka-Ruch”. Powstało w wyniku połączenia Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa”, wydawnictwa "Książka i Wiedza” oraz Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki "Ruch”. 22 marca 1990 roku Sejm uchwalił ustawę o likwidacji RSW, która ustalała zasady podziału koncernu. Jako nowi właściciele preferowane były partie polityczne.

1977 - Czechosłowaccy intelektualiści opublikowali w Pradze manifest na rzecz ochrony praw człowieka "Karta '77". W tekście dokumentu wskazywano na ciągłe naruszanie przez władze komunistyczne gwarantowanych umowami międzynarodowymi praw człowieka, w tym prawa do wolności wypowiedzi, wolności religii, prawa do prywatności. Karta 77 deklarowała, iż jest wolną, nieformalną i otwartą inicjatywą osób o różnych przekonaniach, różnej wiary i profesji, które łączy pragnienie obrony praw człowieka.

1979 - Zmarł Bolesław Piasecki, polityk narodowy, prawnik, w 1934 roku jeden z przywódców ONR, po wojnie podjął współpracę z władzami komunistycznymi, twórca i przewodniczący Stowarzyszenia PAX, członek Rady Państwa w latach 1971-1979. Urodził się 18 lutego 1915 roku.

1981 - Zmarł profesor Kazimierz Michałowski, archeolog, egiptolog, historyk sztuki. Był twórcą polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej i prekursorem nubiologii, czyli nauki zajmującej się dziejami Nubii. Był odkrywcą fresków z Faras, autorem wielu prac naukowych i popularnonaukowych. Wygłaszał liczne wykłady, prowadził seminaria poświęcone starożytności, których efektem był niezwykły wzrost zainteresowania tą dziedziną nauki. W jego publicznym wykładzie w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1957 roku o sztuce starożytnego Egiptu uczestniczyło aż pięć tysięcy słuchaczy. Był konsultantem przy filmie "Faraon" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Urodził się 14 grudnia 1901 roku. 1988 - Zakończono zagłuszanie Radia Wolna Europa. Na początku lat 50. za słuchanie "Wolnej Europy" polskie sądy wojskowe skazywały na dwa - trzy lata pozbawienia wolności za "szerzenie wrogiej propagandy”. Sekcja polska RWE nadawała w latach 1952-1994.

1989 - Utworzono Wigierski Park Narodowy. Jego powierzchnia wynosi ponad 15 tysięcy 85 hektarów. Lasy zajmują 63 procent powierzchni parku, wody 19 procent, grunty rolnicze 15 procent, a tereny zurbanizowane trzy procent. Ochroną ścisłą objętych jest ponad 1822 hektarów. Oprócz największego i słynnego ze swej malowniczości jeziora Wigry, w parku znajduje się jeszcze 41 naturalnych zbiorników wodnych. Osobliwością są suchary - śródleśne, niewielkie jeziorka dystroficzne, otoczone pływającym kożuchem składającym się głównie z mchów torfowców.

1989 - W PRL zniesiono kartki na benzynę, asygnaty na samochody i reglamentację węgla dla odbiorców indywidualnych.

1990 - Wszedł w życie plan Balcerowicza, pakiet reform gospodarczo-ustrojowych, przeprowadzonych w ciągu 111 dni przez Leszka Balcerowicza, wówczas wicepremiera i ministra finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Plan miał doprowadzić do redukcji inflacji oraz umożliwić transformację z gospodarki centralnie sterowanej do rynkowej. Plan Balcerowicza był krytykowany za to, że przyczynił się do znacznego spadku stopy życiowej licznych grup ludności. 35. rocznica

1991 - W wypadku samochodowym zginęła Ada Rusowicz, wokalistka zespołu "Niebiesko-Czarni" w latach 1963-1976. Jej największe przeboje to: "Masz u mnie plus”, "Mogło być inaczej”, "Hej, dziewczyno, hej”, "Nie pukaj do moich drzwi”. Urodziła się 8 września 1944 roku.

1993 - Czechosłowacja rozpadła się na dwa odrębne niepodległe państwa - Czechy i Słowację. Czechosłowacja powstała w 1918 roku po I wojnie światowej i istniała przez 20 lat do aneksji przez Niemcy. Ponownie powstała w 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej. W 1993 roku ponownie rozpadła się na dwa państwa.

1994 - Zmarła Ryszarda Hanin, aktorka, pedagog, związana z teatrami warszawskimi - Polskim i Dramatycznym, współpracowała z Teatrem Telewizji. Występowała również w filmach, między innymi w "Przyjacielu wesołego diabła”, "Umarłem, aby żyć”, "Seksmisji”, "Zapamiętaj imię swoje”, "Obcym”. Przez wiele lat wykładowczyni w warszawskiej Szkole Filmowej. Urodziła się 30 sierpnia 1917 lub 1919 roku.

1995 - Rozpoczęła działalność Światowa Organizacja Handlu WTO. Polska była jednym z państw założycielskich. Porozumienie w tej sprawie ratyfikowała w lipcu 1995. Głównym zadaniem organizacji jest liberalizacja międzynarodowego handlu dobrami i usługami, prowadzenie polityki inwestycyjnej wspierającej handel, rozstrzyganie sporów dotyczących wymiany handlowej, przestrzegania praw własności intelektualnej. 30. rocznica

1995 - Przeprowadzono denominację złotego: 10 tysięcy starych złotych zastąpił jeden nowy złoty. Zarówno stare jak i nowe złote obowiązywały jeszcze przez dwa lata, do końca 1996 roku. Do obiegu weszły nowe monety i banknoty o nominałach 10, 20 i 50 złotych. W pierwszej kolejności wycofywane były banknoty o najniższych nominałach, które były zastępowane monetami. Przez okres współistnienia dwóch rodzajów pieniędzy ceny musiały być podawane zarówno w starych, jak i nowych złotych. 30. rocznica

1999 - Zmarł Stanisław Hadyna, kompozytor, dyrygent, organizator i twórca Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Komponował kantaty, pieśni chóralne i solowe, kolędy, pieśni pasyjne, muzykę baletową. Autor pieśni "Hej tam w dolinie” i "Szła dzieweczka”. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk” nosi dziś jego imię Stanisława Hadyny. Urodził się 25 września 1919 roku. 1999 - Weszła w życie unia walutowa, na mocy, której 11 państw Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Francja, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia i Włochy zastąpiło w transakcjach bezgotówkowych swoje narodowe waluty nową wspólną - euro. Od 1 stycznia 2002 w tych państwach oraz w Grecji wprowadzono euro w formie gotówkowej. Obecnie w strefie euro jest 19 państw Unii Europejskiej.

1999 - Weszła w życie reforma administracyjna państwa, rozpoczęto także wdrażanie zmian w ochronie zdrowia, oświacie i systemie emerytalnym. Reformy opracował i wprowadził rząd Jerzego Buzka.

2000 - Wbrew wcześniejszym obawom "problem roku 2000" był nieomal nieodczuwalny. Wcześniej pojawiły się spekulacje dotyczące potencjalnie katastroficznych skutków, jakie miały nastąpić z nastaniem roku 2000, a wywołanych przyjętym kilkadziesiąt lat wcześniej sposobem zapisu daty w programach komputerowych. Nic jednak groźnego nie nastąpiło. 25. rocznica

2002 - W części państw Unii Europejskiej wprowadzono do obiegu wspólną walutę. Euro jest prawnym środkiem płatniczym w 19 państwach tworzących w Unii Europejskiej strefę euro a obejmującą obszarem około 341 milionów Europejczyków.

2007 - Bułgaria i Rumunia weszły w skład Unii Europejskiej. Obecnie do Unii należy 27 państw. Początkiem powojennej integracji europejskiej było powstanie w 1952 Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Unia Europejska powstała 1 listopada 1993 roku. 2008 - Zmarła Wanda Sieradzka de Ruig, dziennikarka, tłumaczka, poetka, autorka tekstów piosenek i scenariuszy telewizyjnych. Była autorką między innymi przeboju "Nie płacz, kiedy odjadę" napisanego dla włoskiego piosenkarza Marino Mariniego oraz piosenek "Nie mów nic" wykonywanej przez zespół Czerwone Gitary i "Gdzie są chłopcy z tamtych lat" z repertuaru Sławy Przybylskiej. Urodziła się 29 września 1923 roku.

2009 - Zmarł Henryk Halkowski, historyk, dziennikarz, znawca i popularyzator historii krakowskich Żydów. Był pierwszym w Polsce znawcą myśli filozofa i teologa żydowskiego Abrahama Joshui Heschela. Przetłumaczył dwie jego książki. Artykuły, eseje i przekłady Halkowskiego ukazywały się od połowy lat 80. między innymi w "Midraszu", "Znaku", "Więzi" i "Tygodniku Powszechnym". Był niezrównanym przewodnikiem po Krakowie. Urodził się 27 grudnia 1951 roku.

2010 - W zamachu bombowym w wiosce Szah Hassan Chan w północnym Pakistanie zginęło 99 osób, a ponad 100 zostało rannych. Zamachowiec samobójca wjechał samochodem wyładowanym materiałami wybuchowymi w tłum gapiów obserwujących mecz, a następnie wysadził pojazd w powietrze. 15. rocznica

2011 - Zmarła Wanda Bacewicz, poetka, pisarka, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia. Była autorką audycji "Nuty, nutki" stanowiącej połączenie muzyki poważnej i poezji. Wydała tomiki poezji: "Cisza i ciemność”, "Wykradanie ognia”, "Gwiazdy nas wodzą” i "Póki trwamy”. W 2009 roku została wyróżniona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Urodziła się 10 sierpnia 1914 roku.

2012 - Weszła w życie nowa konstytucja Węgier. Odwołuje się do chrześcijaństwa, a także zawiera między innymi przepis o ochronie życia poczętego oraz definiuje małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny. Nowa ustawa zasadnicza zmieniła również nazwę państwa z Republika Węgierska na Węgry.

2013 - Zmarła Patti Page, amerykańska piosenkarka i jedna z najbardziej znanych artystek tradycyjnej muzyki pop. Była najlepiej sprzedającą płyty piosenkarką w latach 50. Miłośnicy jej talentu kupili ponad 100 milionów płyt artystki. Urodziła się 8 listopada 1927 roku.

2017 - Zmarł Bogdan Tuszyński, dziennikarz sportowy, publicysta, sprawozdawca radiowy, prasoznawca i historyk sportu. Przez niemal 30 lat był związany z Polskim Radiem. Popularyzator kolarstwa, prowadził cieszące się wielką popularnością relacje z kolejnych edycji Wyścigu Pokoju, od 1957 nadając na żywo z helikoptera, a rozpoczynając je od charakterystycznego zawołania Halo, tu helikopter. Pierwszą transmisję Wyścigu prowadził w 1955, przy ostatniej pracował w 1980. Komentował też mecze hokejowe. Pomysłodawca Studia S-13, autor kilkudziesięciu książek o mediach sportowych, historii sportu oraz biografii. Urodził się 4 lipca 1932 roku

2017 - Weszła w życie ustawa powołująca Wojska Obrony Terytorialnej. WOT przeznaczone są między innymi do prowadzenia działań obronnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, prowadzenia samodzielnych działań niekonwencjonalnych, przeciw dywersyjnych i przeciwdesantowych, zarządzania kryzysowego, zwalczania klęsk żywiołowych oraz likwidacji ich skutków, ochrony mienia oraz akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

2017 - 39 osób zginęło, a 69 zostało rannych w zamachu na klub Reina w Stambule. Do lokalu wszedł napastnik w stroju świętego Mikołaja, uzbrojony w karabinek, a następnie zaczął strzelać do znajdujących się w środku osób. Wśród zabitych było kilkunastu obcokrajowców. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

2020 - Został zamordowany Krzysztof Leski, dziennikarz prasowy, telewizyjny i radiowy. Karierę dziennikarską rozpoczął w latach 1980-1981, jako publicysta prasy wydawanej przez Niezależne Zrzeszenie Studentów i redaktor naczelny Biuletynu Informacyjnego NZS na Politechnice Warszawskiej. W 1981, jako reporter Agencji Solidarność relacjonował między innymi obrady Krajowej Komisji Porozumiewawczej oraz jej prezydium. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Po zwolnieniu dołączył do redakcji "Tygodnika Mazowsze". Następnie pracował między innymi w "Gazecie Wyborczej", Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i BBC. W 2011, za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa, wolności słowa i wolnych mediów i działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 9 stycznia 1959 roku. 5. rocznica

2021 - Zmarł Carlos Alberto do Carmo Almeida, portugalski śpiewak, wykonawca muzyki fado. W 1976 reprezentował Portugalię na XXI Festiwalu Eurowizji, gdzie wystąpił z pieśnią "Flor de verde pinho", opartą na poemacie Manuela Alegre. Zajmował czołowe miejsce wśród twórców współczesnej muzyki portugalskiej, a jego album "Un homem no país" był pierwszym CD wydanym przez artystę w Portugalii. Został ambasadorem muzyki oraz kultury portugalskiej poprzez liczne występy i koncerty na całym świecie. Był honorowym obywatelem Rio de Janeiro. Urodził się 21 grudnia 1939 roku.

2022 - Zmarł Janusz Łęski, reżyser filmów i seriali dla dzieci. Autor filmowej sagi "Rodzina Leśniewskich", oraz filmów" "Na tropach Bartka", "Urwisy z Doliny Młynów", "Janka" i innych. Urodził się 12 lutego 1930 roku.

2022 - Prawa miejskie otrzymało 10 miejscowości: Bolimów, Cegłów, Iwaniska, Izbica, Jedlnia-Letnisko, Kaczory, Lutomiersk, Nowe Miasto, Olsztyn (k. Częstochowy) i Pruszcz.

2023 - Zmarł Martin Davis, amerykański matematyk, profesor Uniwersytetu Nowojorskiego. Zajmował się zagadnieniami algorytmicznymi, badał między innymi rozwiązania "problemów Hilberta", przedstawionych jako nierozwiązywalne zagadnienia matematyczne w 1900 roku. Urodził się 8 marca 1928 roku.

2024 - Zmarła Iwona Śledzińska-Katarasińska, dziennikarka i polityk, była posłanka Koalicji Obywatelskiej. W latach 80. działała w opozycji demokratycznej. Była posłanką w latach 1991-2023 i jedyną osobą zasiadającą nieprzerwanie w Sejmie III RP przez pierwszych dziewięć kadencji. W parlamencie reprezentowała kolejno: Unię Demokratyczną, Unię Wolności, Platformę Obywatelską, a następnie Koalicję Obywatelską. W okresie PRL pracowała w "Dzienniku Łódzkim" oraz "Głosie Robotniczym". W latach 80. XX wieku, po wystąpieniu z PZPR, działała w opozycji demokratycznej, później w „Solidarności”. W stanie wojennym została na krótki czas internowana. Miała zakaz wykonywania zawodu dziennikarza. Pracowała między innymi w biurze podróży, redagowała podziemne wydawnictwa, działała w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych przy parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi. W 1989 roku została sekretarzem wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego NSZZ "Solidarność”. Współtworzyła łódzki dodatek "Gazety Wyborczej", kierowała nim jako redaktor naczelna w latach 1990-1991. Od 1990 do 1994 roku była wiceprzewodniczącą zarządu głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Karierę polityczną rozpoczęła, wstępując do Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna w roku 1990. W latach 2005-2015 była przewodniczącą Komisji Kultury i Środków Przekazu w Sejmie V, VI i VII kadencji. W 2010 roku z rekomendacji klubu parlamentarnego PO została członkiem rady programowej TVP S.A., a w 2014 wybrano ją na przewodniczącą tego gremium. Urodziła się 3 stycznia 1941 roku. 1. rocznica

2024 - 34 miejscowości uzyskały prawa miejskie. Najwięcej nowych miast - jedenaście - pojawiło się na mapie w województwie mazowieckim. Osiem w województwie łódzkim, po trzy w kujawsko-pomorskim i lubelskim, po dwa w podkarpackim, świętokrzyskim i wielkopolskim, po jednym w Lubuskiem, Opolskiem i Śląskiem. Prawa miejskie otrzymały między innymi Maciejowice w powiecie garwolińskim, w pobliżu których miała miejsce ostatnia duża bitwa Powstania Kościuszkowskiego. Miastami stały się także Przytyk, Gąsawa, Czemierniki, Brody, Bircza, Bogoria oraz Inowłódz. 1. rocznica

2024 - Benzynę 95-oktanową o symbolu E5, czyli z zawartością do pięciu procent biokomponentów, zastąpiło paliwo, w którym jest ich do 10 procent. Zmiana wynika z unijnych regulacji, które nakazują Polsce osiągnięcie do 2030 roku zużycia paliw pochodzących z surowców odnawialnych w transporcie na poziomie 14 procent. 1. rocznica

2024 - Pierwsza wersja graficzna postaci Myszki Miki, która pojawiła się w filmie animowanym z 1928 roku pod tytułem „Parowiec Willie”, weszła do domeny publicznej. Każdy może ją wykorzystać w swojej twórczości. Różni się ona szczegółami od pojawiającej się współcześnie Myszki Miki. Tej nie można wykorzystywać bez zgody Disneya - właściciela praw autorskich. 1. rocznica

Zobacz także

2025-01-05, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 1173 - Rozbicie dzielnicowe: zmarłego księcia mazowieckiego, sandomierskiego i krakowskiego oraz księcia zwierzchniego Polski Bolesława IV Kędzierzawego zastąpił… » więcej 2025-01-04, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 4 stycznia - Światowy Dzień Braille'a, ustanowiony w dniu urodzin twórcy alfabetu dla osób niewidomych i niedowidzących. » więcej 2025-01-03, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 106 rok przed nasza erą - Urodził się Cyceron - Marcus Tullius Cycero, rzymski mąż stanu, dowódca wojskowy, mówca, filozof, erudyta. Jako polityk i wódz… » więcej 2025-01-02, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 2 stycznia - Światowy Dzień Introwertyka. » więcej 2024-12-31, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 1435 - W Brześciu Kujawskim Polska zawarła pokój z zakonem krzyżackim, kończący wojnę polsko-krzyżacką. Zakończył konflikt sprzymierzonych ze sobą… » więcej 2024-12-30, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 274 - Zmarł Feliks I, święty Kościoła katolickiego, papież od 5 stycznia 269 roku. Usankcjonował, wcześniejszy zwyczaj odprawiania mszy świętej na grobie… » więcej 2024-12-29, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 1170 - Zginął Tomasz Becket, święty, angielski duchowny, arcybiskup Canterbury, doradca króla Henryka II, z którym wszedł w konflikt na tle przepisów ograniczających… » więcej 2024-12-28, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 801 - Rekonkwista: po rocznym oblężeniu król Akwitanii oraz przyszły król Franków i Święty Cesarz Rzymski Ludwik I Pobożny wyzwolił Barcelonę spod panowania… » więcej 2024-12-27, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 27 grudnia - Święto Świętego Jana, Apostoła i Ewangelisty. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »