Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-08-09, 01:00 Autor: IAR/B.Falkowska/dok.

Kartka z kalendarza

9 sierpnia - Święto narodowe Singapuru, obchodzone w rocznicę uzyskania niepodległości w 1965 roku.

9 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie, ustanowiony przez ONZ w 1994 roku.

9 sierpnia - Dzień Miłośników Książek.

9 sierpnia - Święto Świętej Teresy Benedykty od Krzyża.
1017 - Niemiecki cesarz Henryk II Święty na czele 30-tysięcznej armii wyruszył z Erfurtu na Polskę. Cesarskie wojska nie były w stanie zdobyć Głogowa i Niemczy na Śląsku, i poniosły ciężkie straty podczas odwrotu przez Miśnię do Merseburga. Wojnę polsko-niemiecką zakończył zawarty 30 stycznia 1018 w Budziszynie traktat pokojowy między Bolesławem I Chrobrym a cesarzem Henrykiem II. Na mocy traktatu przy Polsce pozostały niezależne od cesarza Łużyce, Milsko i Morawy. Bolesław Chrobry uzyskał też posiłki zbrojne na wyprawę kijowską, mającą na celu osadzenie na tronie kijowskim zięcia Bolesława - Świętopełka I Przeklętego.

1382 - Książę Władysław Opolczyk ufundował klasztor paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Książę sprowadził z Węgier paulinów do kościoła parafialnego pod wezwaniem Najświętszej Panny Maryi Dziewicy i Rodzicielki na wzgórzu w pobliżu wsi Stara Częstochowa. Na wzgórzu jasnogórskim obok kościoła drewnianego wznosiła się murowana strażnica, w której zamieszkało początkowo pierwszych 16 zakonników węgierskich. Ich pieczy książę opolski Władysław powierzył przywieziony z ruskiego Bełza obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwany później Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.

1483 - W Rzymie w Pałacu Watykańskim otwarto kaplicę papieską, od imienia fundatora papieża Sykstusa IV noszącą nazwę Kaplicy Sykstyńskiej. Kaplica od początku była przeznaczona na ważniejsze uroczystości kościelne. Dawniej często odprawiano w niej msze. Odbywa się tutaj konklawe, czyli wybór nowego papieża.

1655 - W wojnie Korony z Rosją wojska litewskie pod dowództwem hetmanów Janusza Radziwiłła i Wincentego Korwina Gosiewskiego zostały pokonane przez wojska rosyjskie cara Aleksego, wspomagane przez Kozaków Iwana Zołtareńki. Po wygranej bitwie z regularnymi siłami litewskimi, wojska rosyjskie szybko złamały opór mieszkańców i 10 sierpnia car Aleksy tryumfalnie wjechał do Wilna.

1662 - W Tatrach doszło do jednego z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii ziem polskich. Siła wstrząsów wyniosła sześć stopni w skali Richtera. Nieznana jest dokładna liczba zabitych. Kroniki donoszą "o wielu ofiarach wśród ludności". Epicentrum tego trzęsienia znajdowało się w okolicy Sławkowskiego Szczytu, który "rozpadł się na części i runął z wielkim grzmotem w kierunku dolin: Staroleśnej i Zimnej Wody".

1819 - Urodził się William Morton, amerykański chirurg, stomatolog, prekursor anestezjologii. 30 września 1846 roku wykonał pierwszy zabieg usunięcia zęba u pacjenta znieczulonego eterem. Zmarł 15 lipca 1868 roku. 205 rocznica

1831 - W czasie Powstania Listopadowego tysiąc pięciuset polskich żołnierzy pokonało pod Iłżą dwukrotnie liczniejsze i lepiej uzbrojone wojska rosyjskie. Powstańcy stracili 30 zabitych, a Rosjanie 160 i 70 jeńców.

1831 - Oddziały powstańców listopadowych w sile 1700 żołnierzy zostały pokonane w bitwie pod Gniewoszowem, koło Kozienic, przez ponad dwukrotnie liczniejsze rosyjskie. Powstańcy stracili 800 zabitych i wziętych do niewoli, a Rosjanie 100 rannych i zabitych.

1853 - Zmarł Józef Hoene-Wroński, filozof, matematyk, astronom, fizyk, wynalazca, prawnik, ekonomista, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej. Był najwybitniejszym przedstawicielem polskiej filozofii mesjanistycznej i twórcą pojęcia "mesjanizm”. Urodził się 24 sierpnia 1776 roku.

1864 - Urodził się Roman Dmowski, polityk i pisarz, współzałożyciel i przywódca Narodowej Demokracji. Podczas I wojny światowej organizował Armię Hallera. Delegat Polski na konferencję paryską w 1919 roku i sygnatariusz traktatu pokojowego w Wersalu. Zagorzały przeciwnik polityczny Józefa Piłsudskiego i jego projektu tworzenia państwa federacyjnego. W II Rzeczypospolitej był posłem na Sejm, ministrem spraw zagranicznych w rządzie Wincentego Witosa. Zmarł 2 stycznia 1939 roku. 160 rocznica

1884 - We francuskim Chalais-Meudon Charles Renard i Arthur Krebs na sterowcu La France pokonali trasę siedmiu kilometrów 600 metrów z prędkością niemal 20 kilometrów na godzinę. Sterowiec o wydłużonym kształcie miał podwieszoną gondolę, na końcu której był zamocowany silnik elektryczny o mocy 6,6 kilowata ze śmigłem. Statkiem kierowano za pomocą steru. 140 rocznica

1896 - W wypadku swojego szybowca został ciężko ranny niemiecki pionier szybownictwa Otto Lilienthal. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł następnego dnia. Był autorem 18 projektów maszyn latających. Według dostępnych źródeł był pierwszym człowiekiem, który wzbił się w powietrze w skonstruowanym przez siebie szybowcu. Efekty jego badań dotyczących lotnictwa miały ogromny wpływ na sposób konstruowania i wyglądu skrzydeł nośnych samolotu. Pomysły Ottona Lilienthala dotyczące paralotnictwa zostały wykorzystane przez braci Wright. Na jego cześć przyznawany jest medal za wybitne osiągnięcia w szybownictwie. Otto Lilienthal jest autorem książki "Lot ptaka, jako podstawa sztuki latania”. Urodził się 23 maja 1848 roku.

1897 - Urodził się Mieczysław Niedzielski, pseudonim "Żywiciel", pułkownik saperów, od 1940 dowódca II Obwodu Armii Krajowej Obwodu Żoliborz. Dowódca obrony Żoliborza w Powstaniu Warszawskim, od września 1944 roku - dowódca 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej imienia Romualda Traugutta. Zmarł 18 maja 1980 roku.

1903 - Urodził się Wiktor Bross, chirurg, pionier torakochirurgii i współtwórca kardiochirurgii polskiej, profesor i kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 1958 roku wykonał pierwszą w Polsce operację na otwartym sercu, a w 1966 wykonał pierwszy w Polsce przeszczep nerki pobranej od żywego dawcy. Zmarł 19 stycznia 1994 roku.

1906 - Urodził się Robert L. Surtees, amerykański operator filmowy, laureat trzech Oscarów, na 13 otrzymanych nominacji, oraz dwóch Złotych Globów. Swoje życie zawodowe rozpoczynał, jako fotograf portretowy i retuszer, a w 1927 roku podjął pracę w Universal Studios, jako asystent kamerzysty. Oscary otrzymał za filmy: "Ben Hur", "Skarby króla Salomona" oraz "Piękny i zły". Zmarł 5 stycznia 1985 roku.

1907 - Na brytyjskiej wyspie Brownsea zakończył się pierwszy eksperymentalny obóz skautowy, zorganizowany przez generała Roberta Baden- Powella. Młodzi chłopcy wywodzący się z różnych grup społecznych przez dwa tygodnie pracowali w zespołach, w których zasadą działania było braterstwo i współpraca, a nie rywalizacja. Ponadto zastępami kierowali rówieśnicy, a nie starsi nauczyciele. W następnym roku generał Baden - Powell założył pierwszą na świecie organizację skautową.

1909 - Urodził się Jan Legowicz, filozof i historyk filozofii zajmujący się przede wszystkim filozofią średniowieczną, a także starożytną, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Zmarł 27 października 1992 roku. 115 rocznica

1913 - Urodził się Tadeusz Koc, na emigracji zmienił nazwisko na Tadeusz Kotz, pułkownik pilot Wojska Polskiego, major Królewskich Sił Powietrznych; dowódca dywizjonu 303 od listopada 1943 do września 1944 roku. W 2005 opublikował w Kanadzie wspomnienia "Błękitne niebo i prawdziwe kule”. Zmarł 3 czerwca 2008 roku.

1914 - Urodziła się Tove Jansson, fińska pisarka szwedzkojęzyczna, malarka, ilustratorka i rysowniczka komiksowa, znana najbardziej, jako autorka książek o Muminkach. Zmarła 27 czerwca 2001 roku. 110 rocznica

1915 - Zmarł Jerzy Żuławski, pisarz, poeta i dramaturg, jeden z prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej. Autor między innymi powieści: "Na srebrnym globie”, "Stara Ziemia”, "Zwycięzca”. Współzałożyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Urodził się 14 lipca 1874 roku.

1916 - Urodził się Eugeniusz Paukszta, pisarz i publicysta. Autor między innymi powieści: "Srebrna ławica", "Opowieść o zwycięskiej starości". Brał udział w wojnie obronnej Polski 1939, następnie w działalności konspiracyjnej w oddziałach ZWZ i AK. W 1942 aresztowany przez gestapo, był więziony w obozie w Kownie. Zbiegł w 1943 roku i dołączył do oddziału leśnego AK. Po zakończeniu wojny pisał powieści współczesne i historyczne, opowiadania i książki dla młodzieży. Zmarł 20 maja 1979 roku.

1916 - Urodził się Lew Leon Bukowiecki, krytyk filmowy, dziennikarz. W 1946 w Łodzi, wspólnie z Jerzym Giżyckim i Zbigniewem Piterą powołał do życia tygodnik "Film”; którego był pierwszym sekretarzem redakcji. Po przeprowadzce do Warszawy pisał recenzje filmowe dla prasy, przez 25 lat prowadził kino studyjne "Bajka” w Warszawie, a później kino "Muranów". Był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zmarł 2 maja 2005 roku.

1918 - Urodził się Robert Aldrich, amerykański reżyser i producent filmowy. Twórca między innymi filmów: "Ostatnia walka Apacza", "Parszywa dwunastka”, "Co się zdarzyło Baby Jane?”. Zmarł 5 grudnia 1983 roku.

1919 - Zmarł Ruggiero Leoncavallo, włoski kompozytor, twórca kilkunastu oper, między innymi "Pajaców" i "Cyganerii". Urodził się 23 kwietnia 1857 roku. 105 rocznica

1919 - Zmarł Ernst Haeckel, niemiecki biolog, filozof i podróżnik, profesor Uniwersytetu w Jenie. Sformułował tak zwaną teorię rekapitulacji, opracował pierwsze kompletne drzewo rodowe wszystkich organizmów i uwzględnił na nim człowieka, twórca terminów "ekologia”, "filogeneza” i "ontogeneza”. Urodził się 16 lutego 1834 roku. 105 rocznica

1921 - Założono Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi. 10 grudnia 1920 papież Benedykt XV powołał do życia diecezję łódzką, co spowodowało potrzebę uruchomienia w Łodzi seminarium duchownego. Nowa diecezja liczyła wówczas tylko 125 kapłanów, stąd należało jak najszybciej utworzyć placówkę, który będzie kształcił przyszłych księży. Na lokum przyszłego seminarium duchownego wybrano budynek szpitala miejskiego, zaprojektowany przez architekta, Henryka Marconiego, a wzniesiony w latach 1842-1845. 10 czerwca 1921 władze miejskie formalnie użyczyły diecezji łódzkiej gmach, a kilka miesięcy później został wydany dekret erygujący łódzkie seminarium duchowne, obierając jego patronem św. Stanisława Kostkę.

1922 - Urodził się Alfred George Knudson, amerykański lekarz, genetyk, twórca teorii tłumaczącej genetyczne podstawy powstawania nowotworów, znanej, jako hipoteza Knudsona. Zakładała ona mechanizm nagromadzenia mutacji w DNA komórki. Praca Knudsona doprowadziła do odkrycia onkogenów. W 1998 Knudsona wyróżniono Nagrodą im. Alberta Laskera. Zmarł 10 lipca 2016 roku.

1924 - Urodził się Józef Wolny, dziennikarz, działacz społeczny związany z Wrocławiem. Przez ponad 35 lat pracował w Polskim Radiu Wrocław. Ponadto współpracował z Wojewódzką Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich, należał do Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Wisła-Odra. Zmarł 8 kwietnia 1990 roku. 100 rocznica

1929 - Urodził się Czesław Stanisław Bartnik, katolicki prezbiter, prałat honorowy Ojca Świętego, profesor nauk teologicznych, teolog dogmatyk, filozof, publicysta społeczno-polityczny, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Związany ze środowiskiem Radia Maryja. Zmarł 21 marca 2020 roku. 95 rocznica

1930 - W Warszawie przy ulicy Łazienkowskiej otwarto po trzech latach budowy Stadion Wojska Polskiego. W inauguracyjnym meczu Legia Warszawa zremisowała z Europą Barcelona 1:1.

1939 - Urodziła się Maria Czubaszek, poetka, pisarka i satyryk, także scenarzystka, felietonistka i dziennikarka, współautorka Ilustrowanego Magazynu Autorów w radiowej Trójce. Była autorką słuchowisk "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", "Serwus, jestem nerwus". Autorka między innymi tekstów piosenek: "Rycz mała, rycz”, "Wyszłam za mąż, zaraz wracam”, "Kochać można byle jak”, "Bądź mężczyzną”. Zmarła 12 maja 2016 roku. 85 rocznica

1940 - Polskie statki SS "Śląsk" i SS "Cieszyn", zagrożone przejęciem przez francuskie władze Vichy, uciekły z portu Kaolack we francuskiej Afryce Zachodniej do brytyjskiego portu Bathurst w Gambii. "Śląsk" został następnie skierowany samotnie do brazylijskiego Belém, skąd pływał do Nowego Jorku. Po wojnie " Śląsk" powrócił do Gdyni i pływał na liniach do Rotterdamu, Antwerpii i do Helsinek w barwach Żeglugi Polskiej. "Cieszyn " po odbyciu kilku rejsów między portami Afryki zachodniej skierowano do Wielkiej Brytanii. 20 marca 1941 roku "Cieszyn" został zatopiony przez dwa niemieckie bombowce w pobliżu Falmouth u wybrzeży Anglii. Załoga uratowała się w szalupie.

1941 - Urodził się Volker Prechtel, niemiecki aktor teatralny i filmowy, znany w Polsce przede wszystkim z roli mnicha - bibliotekarza Malachiasza w filmie "Imię róży" w reżyserii Jeana-Jacques'a Annauda. Zagrał też w filmach: "Krzyk kamienia", "Woyzeck" i "Zagadka Kaspara Hausera". Zmarł 7 sierpnia 1997 roku.

1942 - Zginęła w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau Edyta Stein, niemiecka filozof i teolog, pochodzenia żydowskiego. W wieku 30 lat przyjęła chrzest, a kilkanaście lat później wstąpiła do Klasztoru Karmelitanek Bosych w Kolonii, przyjmując imię Teresa Benedykta od Krzyża. Kanonizowana w 1998 roku przez papieża Jana Pawła II. Od 1999 roku - patronka Europy. Urodziła się 12 października 1891 roku.

1942 - Rozpoczęła się aliancka próba zaopatrzenia oblężonej Malty - operacja Pedestal. Najbardziej zacięte walki z niemieckim i włoskim lotnictwem, okrętami podwodnymi i kutrami torpedowymi, toczyły się w dniach 11-13 sierpnia. Część konwoju udało się doprowadzić na Maltę, co stanowiło strategiczne zwycięstwo alianckie. Powodzenie operacji umożliwiło utrzymanie obrony wyspy, a w konsekwencji miało wpływ na przebieg kampanii w Afryce Północnej.

1942 - Brytyjczycy aresztowali w Bombaju Mahatmę Gandhiego i cały Komitet Wykonawczy Indyjskiego Kongresu Narodowego. Mahatma był przetrzymywany przez dwa lata w pałacu Agi Khana w Punie. Został wypuszczony dopiero przed końcem wojny ze względu na pogarszający się stan zdrowia i konieczność operacji chirurgicznej.

1943 - W okolicy wsi Borów, w powiecie kraśnickim oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem "cichociemnego" Leonarda Zub-Zdanowicza otoczył i rozstrzelał oddział Gwardii Ludowej Stefana Skrzypka pseudonim "Słowik". W wyniku pacyfikacji oddziału zginęło 26 gwardzistów i czterech mieszkańców okolicznych wsi.

1944 - W dziewiątym dniu Powstania Warszawskiego toczyły się walki o cmentarze warszawskie. Batalion "Parasol" przeszedł z Woli na Starówkę, która była nieustannie bombardowana i burzona przez lotnictwo niemieckie. Na Mokotowie grupa "Baszta" zdobyła kontrolę nad obszarem ograniczonym przez ulice Puławską, Szustra, Woronicza i Aleje Niepodległości. Powstańcy zaczęli produkcję pocisków i butelek zapalających. Podczas ewakuacji niemieckich władz dystryktu warszawskiego z pałacu Brühla, na placu Żelaznej Bramy zginął od kuli powstańczej zastępca gubernatora, Herbert Hummel, a ranny został gubernator Ludwik Fischer. Tego dnia odbyła się druga rozmowa premiera rządu RP Stanisława Mikołajczyka z Józefem Stalinem. Mikołajczyk świadomy już złej sytuacji powstania prosił o natychmiastowe zrzuty i pomoc dla powstania. Stalin obiecał pomoc, ale pierwsze sowieckie zrzuty uzbrojenia nastąpiły 13 września. 80 rocznica

1944 - Rozpoczęła się bitwa pod wsią Studzianki między oddziałami radzieckiej 8. Gwardyjskiej Armii z przydzieloną do niej polską 1. Brygadą Pancerną imienia Bohaterów Westerplatte a elementami dwóch niemieckich dywizji pancernych - 1. Dywizji Pancerno-Spadochronowej Hermann Göring i 19. Dywizji Pancernej, a także 45. Dywizją Grenadierów. Walki trwały do 16 sierpnia i zakończyły się zwycięstwem sił polsko-radzieckich. 80 rocznica

1945 - Amerykanie zrzucili bombę atomową na japońskie miasto Nagasaki. Pierwszą trzy dni wcześniej zrzucili na Hiroszimę. Według pierwotnego planu zbombardowane miało zostać miasto Kokura, ale ponieważ było ono zasłonięte przez chmury, zdecydowano się na zbombardowanie Nagasaki. W przeciwieństwie do uranowej bomby Little Boy zrzuconej na Hiroshimę bomba Fat Man, która spadła na Nagasaki, była wykonana z plutonu. Ważyła cztery i pół tony, miała ponad trzy metry długości i średnicę półtora metra. W Nagasaki zginęły 74 tysiące mieszkańców, kolejne 45 tysięcy zmarło później. Łącznie w wyniku obu eksplozji - w Hiroszimie i Nagasaki - poniosło śmierć na miejscu lub w następnych latach na skutek napromieniowania blisko 400 tysięcy osób.

1957 - Zmarł w Los Angeles Konrad Tom, polski aktor pochodzenia żydowskiego, reżyser filmowy, piosenkarz, autor tekstów kabaretowych. Jedna z najbardziej znanych postaci kabaretu, rewii, operetki i filmu okresu międzywojennego. Był autorem tekstów piosenek i skeczy kabaretowych, między innymi "Sęka". Urodził się 9 kwietnia 1887 roku.

1962 - Zmarł Herman Hesse, niemiecki pisarz, autor powieści o problematyce psychologicznej i filozoficznej: "Godzina po północy", "Narcyz i Złotousty", "Demian”, "Wilk stepowy”, "Gra szklanych paciorków”. Laureat literackiej Nagrody Nobla w 1946 roku. Urodził się 2 lipca 1877 roku.

1963 - Urodziła się Whitney Houston, amerykańska piosenkarka muzyki pop i soul, aktorka i autorka piosenek. Podczas ponad 25-letniej kariery jej albumy i single rozeszły się w nakładzie przekraczającym 170 milionów egzemplarzy. Do jej najbardziej znanych przebojów należą - "How Will I Know”, "I Wanna Dance with Somebody” i "I Will Always Love You”. Zmarła 11 lutego 2012 roku.

1965 - Singapur odłączył się od Federacji Malezji i proklamował niepodległość. Tego dnia jest tam obchodzone święto narodowe.

1968 - Urodziła się Gillian Anderson, amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, także reżyserka, aktywistka i autorka powieści. Znana głównie z ról agentki FBI Dany Scully w serialu "Z Archiwum X", nadinspektorki policji Stelli Gibson w serialu "Upadek", seksuolożki Jean Milburn w serialu "Sex Education" oraz premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher w serialu "The Crown".

1969 - Zginęła Sharon Tate, amerykańska aktorka filmowa, druga żona Romana Polańskiego. Zagrała między innymi w obrazach "Dolina lalek", "Bal wampirów". Sharon Tate, wraz z czworgiem swoich przyjaciół, została brutalnie zamordowana przez członków sekty przewodzonej przez Charlesa Mansona. Urodziła się 24 stycznia 1943 roku. 55 rocznica

1969 - Zmarł Frank Cecil Powell, brytyjski fizyk, laureat Nagrody Nobla, za rozwinięcie metody fotograficznej badania procesów jądrowych. Urodził się 5 grudnia 1903 roku. 55 rocznica

1974 - Dotychczasowy wiceprezydent Gerald Ford został zaprzysiężony na 38. prezydenta USA. Stało się tak po tym jak prezydent Richard Nixon, jako pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych zrzekł się urzędu. Przyczyną dymisji były nielegalne działania administracji Nixona skierowane przeciwko jego przeciwnikom politycznym. 50 rocznica

1975 - Zmarł Dmitrij Szostakowicz, rosyjski kompozytor, pianista i pedagog; często uważany za najwybitniejszego symfonika XX wieku. Autor 15 symfonii, koncertów, oper, oratoriów, baletów i utworów fortepianowych oraz wiolonczelowych. Urodził się 25 września 1906 roku.

1976 - Została wystrzelona sonda księżycowa Łuna 24. Była to ostatnia radziecka misja, w ramach Programu Łuna, mająca na celu pobranie próbek skał księżycowych i dostarczenie ich na Ziemię. Następne próbki skał księżycowych pobrała i dostarczyła na Ziemię dopiero chińska sonda Chang’e 5 w grudniu 2020 roku.

1977 - W Monitorze Polskim ogłoszono Zarządzenie Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska o zmianie nazw 120 miejscowości w województwach: krośnieńskim, nowosądeckim, przemyskim, rzeszowskim i tarnobrzeskim. Dotychczasowe nazwy miejscowości, głównie ukraińskiego pochodzenia, zmieniono na polsko brzmiące, często będące ich tłumaczeniem.

1979 - Zmarł Witold Taszycki, historyk języka polskiego, badacz dialektologii historycznej oraz onomastyki - czyli dziedziny językoznawstwa zajmującej się pochodzeniem nazw. Profesor uniwersytetów - Wileńskiego, Lwowskiego i Jagiellońskiego, członek Polskiej Akademii Nauk. Urodził się 20 czerwca 1898 roku. 45 rocznica

1986 - W angielskim Knebworth po raz ostatni wystąpiła grupa Queen z Freddiem Mercurym, jako wokalistą. Było to zwieńczenie trwającej osiem tygodni największej trasy koncertowej zespołu "Magic Tour". Koncert w parku Knebworth był największym występem Queen w Wielkiej Brytanii ze 150-tysięczną publicznością. W grudniu 1986 ukazał się album koncertowy "Live Magic". Sam zespół natomiast po wyczerpującej trasie koncertowej postanowił tymczasowo zawiesić działalność. W tym czasie trwały prace nad solowymi projektami muzyków. Freddie Mercury nagrał własną wersję utworu "The Great Pretender”, która została wydana, jako singiel w 1987 roku i okazała się największym sukcesem solowym wokalisty.

1991 - W Peru zginęli śmiercią męczeńską dwaj polscy franciszkanie: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek. Zostali zamordowani przez komunistyczną organizację terrorystyczną Świetlisty Szlak. W grudniu 2015 roku zostali ogłoszeni błogosławionymi. Zbigniew Strzałkowski urodził się 3 lipca 1958, Michał Tomaszek urodził się 23 września 1960 roku.

1995 - W Stanach Zjednoczonych, w Oakton zmarł Romuald Spasowski. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, jako ambasador naszego kraju w Waszyngtonie poprosił o azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych. W telewizyjnym wystąpieniu potępił stan wojenny i próbę rozbicia "Solidarności". Był jednym z dwóch polskich ambasadorów, obok Zdzisława Rurarza z Tokio, którzy potępili stan wojenny i poprosili o azyl. W PRL skazany na karę śmierci i pozbawiony praw obywatelskich oraz mienia. Został uniewinniony w 1990 roku. Urodził się 20 sierpnia 1921 roku.

1997 - Zmarł Robert Satanowski, dyrygent, generał brygady, poseł na Sejm PRL IX kadencji z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był dyrektorem teatrów operowych i filharmonii w Poznaniu i Krakowie, a w latach 1981-1990 Teatru Wielkiego w Warszawie. Urodził się 20 czerwca 1918 roku.

2001 - W samobójczym zamachu bombowym terrorysty z Hamasu na pizzerię w Jerozolimie zginęło 15 osób, a 130 zostało rannych..

2004 - Zmarł David Raksin, amerykański kompozytor, twórca muzyki do ponad 100 filmów i ponad 300 produkcji telewizyjnych. Skomponował muzykę między innymi do filmów: "Laura”, "Zły i piękny”, "Nazajutrz”. Urodził się 4 sierpnia 1912 roku. 20 rocznica

2004 - Zmarł Bogusław Madey, kompozytor, pianista i pedagog, profesor Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie oraz Keimyung University w Korei Południowej, wieloletni dyrygent Teatru Wielkiego Opery Narodowej, propagator muzyki polskiej na świecie. Wystawił między innymi "Halkę” Stanisława Moniuszki oraz "Poematy symfoniczne” Mieczysława Karłowicza w Niemczech i na Kubie. Urodził się 31 maja 1932 roku. 20 rocznica

2007 - Zmarł Joe O’Donnell, amerykański fotograf, znany na całym świecie ze zdjęć, jakie wykonał w 1945 roku, po eksplozji bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki. Urodził się 7 maja 1922 roku.

2008 - Zmarł Mahmud Darwisz, palestyński poeta, członek Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Autor Deklaracji Niepodległości Palestyny, ogłoszonej w 1988 roku, a także patriotyczno-nostalgicznych poematów o Palestynie - "Aszik min Filastin” i "Ward kall”. Wydał ponad dwadzieścia tomów poezji oraz siedem książek prozą. Urodził się 13 marca 1941 roku.

2011 - Zmarł Andrzej Borecki, architekt, grafik i scenograf. Autor scenografii do około 40 filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, w tym: "Ciemnej rzeki", "Człowieka z M-3", "Doliny Issy", "Cudzoziemki”, "Jana Serce". Urodził się 2 stycznia 1927 roku.

2012 - W High Falls w stanie Nowy Jork zmarł Jan Sawka, grafik, scenograf i architekt. Urodził się 10 grudnia 1946 roku.

2014 - W Egipcie została zdelegalizowana islamska Partia Wolności i Sprawiedliwości. Została założona w 2011 roku, jako polityczna frakcja powiązana z Bractwem Muzułmańskim. Zwyciężyła w wyborach parlamentarnych pod koniec 2011 roku, a jej kandydat i pierwszy przewodniczący Muhammad Mursi wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w 2012 roku. Utrzymywała się u władzy aż do momentu wojskowego puczu 3 lipca 2013 roku, który zwiastowały wcześniejsze antyrządowe protesty. Po odsunięciu od władzy ugrupowanie poddano represjom, następnie uznano je za organizację terrorystyczną. 10 rocznica

2017 - Zmarł Jan Zbigniew Słojewski, pseudonim "Hamilton", krytyk literacki, felietonista. Publikował między innymi we "Współczesności”, "Kulturze” oraz w "Polityce”. Urodził się 12 stycznia 1934 roku.

2020 - Zmarła Leokadia Krajewska, "Lodzia milicjantka", funkcjonariuszka Milicji Obywatelskiej, jedna z pierwszych milicjantek regulujących ruch na stołecznych skrzyżowaniach. Była jednym z symboli powojennej Warszawy. Bohaterka wielu zdjęć i artykułów prasowych. 13 sierpnia 1947 roku została pierwszą osobą, która kierowała ręcznie) sygnalizacją świetlną w Warszawie, przy skrzyżowaniu Nowego Światu i Alei Jerozolimskich. Do 1973 pracowała w Komendzie Stołecznej MO. Urodziła się 12 stycznia 1928 roku.

2020 - Zmarł Martin Birch, brytyjski producent muzyczny, znany ze współpracy z Deep Purple. Nagrywał również z Wishbone Ash, Black Sabbath, Whitesnake, Rainbow, Fleetwood Mac, Iron Maiden oraz Blue Öyster Cult. Birch potrafił także bardzo dobrze śpiewać i grać na wielu instrumentach, a w połowie lat 60. był śpiewającym gitarzystą w bluesowej grupie Mother’s Ruin. Swoje prawdziwe powołanie odkrył, gdy jego zespół po raz pierwszy znalazł się w studiu nagraniowym. Urodził się 27 grudnia 1948 roku.

2020 - Zmarł Kurt Luedtke, amerykański dziennikarz i scenarzysta filmowy. Zdobywca Oscara i BAFTA za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu "Pożegnanie z Afryką" w reżyserii Sydneya Pollacka. Napisał również scenariusze do dwóch innych obrazów tego reżysera: "Bez złych intencji" i "Zagubione serca". Urodził się 28 września 1939 roku.

2020 - Na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, w których, według oficjalnych danych, zwyciężył urzędujący prezydent Aleksandr Łukaszenka.

2021 - Zmarł Ryszard Jarzembowski, polityk SLD, działacz sportowy, dziennikarz. Był senatorem II, III, IV i V kadencji w latach 1991-2005, w V kadencji pełnił też funkcję wicemarszałka Senatu. Pracował w Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. Nie został wybrany na kolejna kadencję. Urodził się 24 grudnia 1945 roku.

2021 - Zmarł Jerzy Andrzej Krzyżanowski, inżynier, profesor nauk technicznych, nauczyciel akademicki, działacz samorządowy - radny miasta Gdańska Był mężem Olgi Krzyżanowskiej, lekarki, działaczki społecznej. Pracował na Politechnice Gdańskiej, ale wykładał także na uczelniach zagranicznych: w Zagrzebiu i Stuttgarcie, a także na University of Delaware i University of Michigan. Odznaczony Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 26 maja 1927 roku.

2022 - Zmarł Przemysław Marzec, dziennikarz i korespondent wojenny związany z RMF FM w latach 1993-2020. Miał 51 lat. Relacjonował między innymi wojnę w byłej Jugosławii. Wyjeżdżał też do Pakistanu i Afganistanu, aby przekazywać informację na temat wojny z terroryzmem. Wiosną 2003 relacjonował wojnę w Iraku. Urodził się 31 października 1970 roku.

2022 - Zmarł Nicholas Evans, brytyjski pisarz, autor głośnej w latach 90. książki "Zaklinacz koni". Powieść okrzyknięto "największą sensacją wydawniczą ostatniej dekady”, przetłumaczono na 40 języków i sprzedano 15 milionów egzemplarzy. Na podstawie tej powieści Robert Redford nakręcił w 1998 film pod tym samym tytułem. Urodził się 26 lipca 1950 roku.

Zobacz także

2024-12-06, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 6 grudnia - Święto niepodległości obchodzi Finlandia. 6 grudnia - W Hiszpanii obchodzony jest Dzień Konstytucji. » więcej 2024-12-05, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 5 grudnia - Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, ogłoszony w 1985 roku, z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, a obchodzony od 1986 roku. 5… » więcej 2024-12-04, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 4 grudnia - Barbórka - Dzień Górnika. 4 grudnia - Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii. 4 grudnia - Międzynarodowy Dzień Geparda. » więcej 2024-12-03, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, ogłoszony przez ONZ. 3 grudnia - Dzień Naftowca i Gazownika, obchodzony w Polsce. 3 grudnia… » więcej 2024-12-02, godz. 13:08 Kartka z kalendarza 2023 - Zmarł Henryk Mandera, kierowca wyścigowy i rajdowy. 25-krotnie zdobył tytuł mistrza Polski w rajdach i wyścigach. Był laureatem odznaczenia Mistrza… » więcej 2024-11-19, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 19 listopada - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. 19 listopada - Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. 19 listopada… » więcej 2024-11-18, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 18 listopada - Święto narodowe Łotwy, obchodzony w rocznicę proklamowania niepodległości w 1918 roku. 18 listopada - Polska - Dzień Kolejarza. 18… » więcej 2024-11-17, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 17 listopada - Międzynarodowy Dzień Studenta, obchodzony od 1941 roku dla uczczenia pamięci czeskich studentów prześladowanych w 1939 roku przez hitlerowców. 17… » więcej 2024-11-16, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji, święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO. 16… » więcej 2024-11-15, godz. 00:01 Kartka z kalendarza 15 listopada - Dzień Uwięzionego Pisarza, ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club. 15 listopada - Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »