Radio Opole » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza » Kartka z kalendarza
2024-04-19, 02:11 Autor: IAR/J.Leszczyńska/dok.

Kartka z kalendarza

19 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim.

19 kwietnia - Eswatini, czyli „kraj ludu Suazi” - państwo w południowej Afryce (jedno z najmniejszych na kontynencie), graniczące z Mozambikiem i Południową Afryką, obchodzi Dzień Urodzin Króla. Mswati III jest królem Eswatini od 1986 roku.
1560 - Zmarł Filip Melanchton, niemiecki humanista, teoretyk protestantyzmu, najbliższy współpracownik Marcina Lutra. Zredagował "Augsburskie wyznania wiary”, od których pochodzi nazwa Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Jest autorem pracy "Traktat o władzy i prymacie papieża". Urodził się 16 lutego 1497 roku.

1588 - Zmarł Paolo Veronese, włoski malarz. Tworzył dzieła o tematyce historycznej, alegorycznej i religijnej. W swoich obrazach często też przedstawiał życie codzienne Wenecji. Jest autorem fresków w weneckim Pałacu Dodżów. Urodził się w 1528 roku.

1689 - Zmarła Krystyna, królowa Szwecji, w latach 1632-1654, córka Gustawa II Adolfa, ostatnia przedstawicielka dynastii Wazów. Była mecenasem nauki i sztuki. Zaprosiła Kartezjusza, by pobierać u niego lekcje filozofii, chciała także korzystać z jego wskazówek przy tworzeniu szwedzkiej akademii nauk. Jej dewiza brzmiała: "Columna regni sapientia" - "Podporą władzy królewskiej jest mądrość". Przekazała obszerne zbiory manuskryptów Bibliotece Watykańskiej. W 1654 roku abdykowała na rzecz niedoszłego męża Karola X Gustawa, prawdopodobnie z powodu nawrócenia na katolicyzm. Urodziła się 8 grudnia 1626 roku. 335. rocznica

1773 - W Warszawie rozpoczął obrady sejm rozbiorowy, zwołany na żądanie zaborców dla zalegalizowania podziału ziem polskich. 30 września 1773 roku ratyfikował traktaty rozbiorowe. Rzeczpospolita Polska Obojga Narodów straciła około 211 tysięcy kilometrów kwadratowych terytorium, zamieszkałego przez około pięć milionów osób.

1775 - Pod Lexington w stanie Massachusetts rozpoczęła się pierwsza bitwa wojny o niepodległość amerykańską. Około 700 brytyjskich żołnierzy wojsk regularnych otrzymało rozkaz zajęcia wojskowych zapasów przechowywanych przez milicję Stanu Massachusetts w Concord. Zwyciężyli Amerykanie.

1799 - (Podawana jest też data 15 kwietnia) Urodził się Wojciech Jastrzębowski, przyrodnik, profesor fizyki, zoologii, mineralogii i ogrodnictwa w Instytucie Agronomicznym w Marymoncie pod Warszawą. Autor wielu prac, między innymi "Historia naturalna” i "Klucz do układu przyrodzonego roślin”. Jeden z twórców ergonomii, twórca zegara słonecznego w warszawskich Łazienkach. Zmarł 30 grudnia 1882 roku. 225. rocznica

1809 - Wojny napoleońskie - bitwa pod Raszynem, stoczona przez wojska polskie i saskie, pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego, z korpusem wojsk austriackich, dowodzonych przez arcyksięcia Ferdynanda d’Este. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta. Zakończona została podpisaniem przez obie strony konwencji oddającej Austriakom stolicę, ale na korzystnych dla strony polskiej warunkach. 215. rocznica

1809 - W bitwie pod Raszynem poległ Cyprian Godebski, poeta legionowy, powieściopisarz, znany, jako autor wiersza "Do legionów polskich", uczestnik kampanii napoleońskich, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie. Zapoczątkował nurt literatury pozostającej w ścisłym związku z walką wyzwoleńczą, stworzył ideał żołnierza-poety. Urodził się w 1765 roku. 215. rocznica

1824 - Zmarł lord George Gordon Byron, poeta i dramaturg angielski, jeden z czołowych twórców europejskiego romantyzmu, znany dzięki powieściom poetyckim: "Giaur”, "Korsarz”, "Don Juan” oraz dramatom romantycznym: "Manfred” i "Kain”. Stworzył typ zbuntowanego bohatera literackiego. Zmarł w Grecji, na cholerę, gdy organizował powstanie przeciw Turcji. Urodził się 22 stycznia 1788 roku. 200. rocznica

1826 - Urodził się Franciszek Kostrzewski, malarz i rysownik, uprawiał malarstwo realistyczne, o tematyce rodzimej, obrazujące życie na wsi i w mieście. Od 1860 roku poświęcił się głównie rysunkowi, był stałym współpracownikiem warszawskich czasopism ilustrowanych. Franciszek Kostrzewski jest autorem jednych z najstarszych polskich komiksów. Taką opowieścią była "Historya Jedynaczka w 32 obrazkach”, której pierwszy odcinek ukazał się w trzecim numerze "Tygodnika Ilustrowanego” z 3 października 1859. Zmarł 30 września 1911 roku.

1832 - Urodził się José Echegaray, hiszpański matematyk, dramatopisarz i polityk, członek Hiszpańskiej Akademii Królewskiej. Zadebiutował w wieku lat 42. Okazał się jednak autorem bardzo płodnym - stworzył ponad 60 komedii i dramatów. W 1904 roku, wspólnie z Frédérikiem Mistralem, otrzymał literacką Nagrodę Nobla za "odrodzenie tradycji hiszpańskiego dramatu". Jest uważany za jednego z najwybitniejszych matematyków swoich czasów. Zmarł 4 lub 14 września 1916 roku.

1836 - Urodził się Ferdinand Cheval, francuski listonosz, który przez 33 lata budował z kamieni Le Palais Idéal - Idealny Pałac - w Hauterives, uznany za zabytek kultury i objęty ochroną państwa. Pałac jest mieszanką różnych stylów - od Biblii po mitologię hinduską. Przez osiem lat Cheval budował też dla siebie mauzoleum na cmentarzu w Hauterives, w którym został pochowany. Jeszcze przed śmiercią Cheval i jego praca zyskały uznanie ze strony takich osobowości jak André Breton i Pablo Picasso. Zmarł 19 sierpnia 1924 roku.

1848 - We Lwowie ukazało się pierwsze wydanie dziennika "Gazety Narodowej“. Ogółem wydano do 31 października 155 numerów numery. Następnie gazeta przestała być publikowana, a pierwszy numer po przerwie wyszedł 15 marca 1862. Dziennik szybko rozwijał się, po kilku miesiącach był drukowany sześć razy w tygodniu. Przez wiele lat był to najpopularniejszy dziennik lwowski. Redakcja dysponowała bogatym serwisem zagranicznym, korespondentami w Wiedniu, Paryżu, Londynie i Rzymie, ale także dobrą kroniką lokalną.

1878 - Urodził się Włodzimierz Chomicki, piłkarz, strzelec pierwszego oficjalnie protokołowanego gola na ziemiach polskich. Historyczna bramka padła 14 lipca 1894 roku podczas II Zlotu Sokolego we Lwowie. W pierwszym publicznym pokazie gry w piłkę nożną zmierzyły się reprezentacje Sokoła lwowskiego oraz krakowskiego. Pierwszego gola strzelił już w szóstej minucie pojedynku zawodnik gospodarzy 16-letni Włodzimierz Chomicki - wówczas student drugiego roku lwowskiego seminarium nauczycielskiego. Tuż po tym wydarzeniu sędzia zagwizdał po raz ostatni. Fakt zdobycia gola przez jedną ze stron uznano, bowiem za idealny moment do zakończenia meczu. Włodzimierz Chomicki, który nigdy nie został zawodowym piłkarzem i pracował, jako nauczyciel WF, zmarł 12 lipca 1953 roku.

1882 - Zmarł Karol Darwin, przyrodnik, twórca teorii ewolucyjnego powstawania gatunków poprzez dobór naturalny. Prawdziwość teorii ewolucji została zaakceptowana przez wielu naukowców przyrodników już za życia Darwina. Po pojawieniu się współczesnej syntezy ewolucji naukowcy powszechnie zgodzili się, że dobór naturalny jest podstawowym mechanizmem ewolucji. Był jednym z pięciu Brytyjczyków w XIX wieku nienależących do rodziny królewskiej, którym - w uznaniu osiągnięć - urządzono państwowy pogrzeb. Pochowano go w Opactwie Westminsterskim, obok Johna Herschela i Isaaca Newtona. Urodził się 12 lutego 1809 roku.

1887 - Urodził się Franciszek Groër, lekarz, pediatra, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Autor prac na temat: płonicy, błonicy, żywienia chorych dzieci, twórca alergometrii, fotografik, muzyk. Zmarł 16 lutego 1965 roku.

1896 - Rozegrano pierwszy wyścig kolarski Paryż-Roubaix. To jeden z najsłynniejszych klasycznych wyścigów kolarskich, organizowany corocznie, w jedną z niedziel kwietnia, w północnej Francji przez Amaury Sport Organisation. Ponieważ odcinki wyścigu wytyczone są po bruku z kamienia polnego, zaliczany jest do tak zwanych "wiosennych klasyków brukowych”. Pomysłodawcami wyścigu byli dwaj przemysłowcy branży tekstylnej z Roubaix, którzy wybudowali tor kolarski w tym mieście. Postanowili zorganizować zawody, których finisz miałaby na tym welodromie. Pierwszym zwycięzcą został Niemiec Joseph Fischer. Najwięcej zwycięstw w historii wyścigu odniosło dwóch Belgów: Roger De Vlaeminck i Tom Boonen, którzy triumfowali cztery razy.

1897 - Zorganizowano pierwszy Maraton Bostoński. Inspiracją był pierwszy nowożytny bieg maratoński rozegrany podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 1896 w Grecji. Jest to najstarszy coroczny bieg tego typu na świecie, uważany za najbardziej prestiżowy maraton w Stanach Zjednoczonych. Organizowany jest zawsze w święto Patriots’ Day - trzeci poniedziałek kwietnia.

1899 - Zmarł Stanisław Kierbedź, inżynier i wykładowca. Zbudował pierwszy stalowy most na Newie w Petersburgu, a w 1864 roku pierwszy stały most na Wiśle w Warszawie, za który otrzymał ze skarbu Królestwa Polskiego dożywotnią pensję. Most Kierbedzia, nazywany oficjalnie Aleksandrowskim, został zniszczony przez Niemców we wrześniu 1944 roku. W jego miejscu zbudowano most Śląsko-Dąbrowski. Urodził się 10 marca 1810 roku. 125. rocznica

1900 - Urodził się Richard Hughes, brytyjski pisarz pochodzenia walijskiego, Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego, autor utworów poetyckich, powieści, opowiadań dla dzieci, sztuk teatralnych oraz pierwszego na świecie słuchowiska radiowego "Danger". Po studiach pracował, jako dziennikarz i dużo podróżował - po Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Antylach i Maroku. W tym czasie napisał też swoją najsłynniejszą powieść "Orkan na Jamajce", o grupie dzieci, które okazują się gorsze od piratów, którzy je porwali. Zmarł 28 kwietnia 1976 roku.

1900 - Urodził się Aleksandr Łukicz Ptuszko, radziecki reżyser filmowy, scenarzysta, animator, pionier filmu kukiełkowego i trikowego. Ludowy Artysta ZSRR. Nazywany "ojcem radzieckiego filmu kukiełkowego". Najpierw tworzył krótkie filmy z komicznymi bohaterami pokazującymi życie w ZSRR, następnie podjął się adaptacji klasyki literatury, między innymi dzieł Puszkina. Najbardziej znany jest z wyreżyserowania w 1935 pierwszego w świecie pełnometrażowego filmu kukiełkowego "Nowy Guliwer" zrealizowanego na podstawie powieści Jonathana Swifta. Zmarł 6 marca 1973 roku.

1901 - Urodził się Jerzy Janisch, malarz, rysownik, konserwator zabytków, między innymi polichromii kościołów we Lwowie. Malarstwo Janischa wykazuje wpływy neofowizmu i surrealizmu. Na początku lat 50. XX wieku ulegał wpływom socrealizmu. Stosował farby olejne, gwasze, zajmował się - rysunkiem, fotomontażem i kolażem. Zmarł 2 października 1962 roku.

1903 - Urodził się Eliot Ness, amerykański agent federalny i polityk. Dowódca walczącego z gangiem Ala Capone, legendarnego oddziału tak zwanych "Nietykalnych". Działania Nessa i jego oddziału wpływały na osłabienie pozycji Ala Capone, ale kluczową rolę w skazaniu przestępcy odegrało uchylanie się od płacenia podatku dochodowego. W 1931 roku został skazany na 11 lat więzienia. Eliot Ness zmarł 16 maja 1957 roku.

1906 - Zginął w wypadku Pierre Curie, francuski fizyk, profesor Sorbony, jeden z pionierów nauki o promieniotwórczości. W 1880 roku, z bratem Jacques'em, odkrył zjawisko piezoelektryczności, a w 1898, wspólnie z żoną - Marią Skłodowską-Curie, odkrył pierwiastki rad i polon. W 1903, także z żoną, został laureatem Nagrody Nobla za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości naturalnej. Zginął przejechany przez konny wóz. Urodził się 15 maja 1859 roku.

1908 - Urodziła się Irena Eichlerówna, aktorka dramatyczna. Występowała w teatrach w Wilnie, Krakowie i Lwowie. Po wojnie kreowała role dramatyczne i tragiczne w warszawskich teatrach - Współczesnym i Narodowym. Współpracowała z reżyserami - Leonem Schillerem i Erwinem Axerem, a od 1930 roku była związana z Polskim Radiem. Zagrała między innymi w filmach: "Szyfry", "Powrót" i "Róża". Ostatni raz wystąpiła na scenie w 1986 roku. Zmarła 12 września 1990 roku.

1909 - Urodził się Marian Podkowiński, dziennikarz, tłumacz, publicysta. Jako komentator Polskiej Agencji Prasowej relacjonował proces zbrodniarzy hitlerowskich przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Autor blisko 50 książek, między innymi: "Nowe Niemcy”, "Za amerykańskim kordonem”, "Po obu stronach Atlantyku”. Zmarł 7 sierpnia 2006 roku. 115. rocznica

1917 - Urodził się Sven Hassel, duński wojskowy i pisarz niemieckiego pochodzenia. Był żołnierzem armii niemieckiej w czasie II wojny światowej. Stworzył serię powieści wojennych o losach niemieckiej kompanii karnej w czasie II wojny światowej, której był żołnierzem. Zmarł 21 września 2012 roku.

1919 - Wojna polsko-bolszewicka: polskie oddziały dotarły do Wilna. Pierwszego dnia żołnierze Piłsudskiego przy wsparciu miejscowych Polaków zajęli większość miasta, ale nie udało się wyprzeć bolszewików całkowicie. Walki trwały jeszcze następnego dnia. Ostatecznie żołnierze Armii Czerwonej opuścili Wilno 21 kwietnia. Była to jedna z pierwszych polskich operacji wojskowych podczas tej wojny. Jej zasadniczym celem było zajęcie Wilna i Wileńszczyzny oraz przyłączenie tych terenów do odrodzonego państwa polskiego. Po zajęciu Wilna Józef Piłsudski wydał odezwę do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego deklarując samostanowienie wszystkich narodowości przedrozbiorowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 105. rocznica

1920 - Urodził się Kazimierz Smoleń, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych, między innymi KL Auschwitz. Współtwórca i wieloletni dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jeden z najbardziej cenionych, powojennych znawców problematyki obozowej. Zmarł 27 stycznia 2012 roku.

1921 - Zmarł Tadeusz Rittner, dramaturg, prozaik, krytyk literacki. Jest autorem sztuk teatralnych, między innymi: "W małym dworku", "Don Juan" "Głupi Jakub", a także powieści - "Duchy w mieście", "Drzwi zamknięte". Urodził się 31 maja 1873 roku.

1925 - Urodził się Teodor Gendera, aktor teatralny, w filmach grał role charakterystyczne, głównie epizody. Wystąpił w obrazach: "Bicz Boży”, "Bolesław Śmiały”, "Nie lubię poniedziałków”, "Gniazdo”, "Śmierć prezydenta”, "Siekierezada”, "Psy” i "Superwizja”. Zmarł 13 kwietnia 2001 roku.

1927 - Urodził się Jan Tyszkiewicz, kompozytor, dziennikarz radiowy, współpracownik Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Przeprowadzał wywiady z wybitnymi muzykami jazzowymi: Ellą Fitzgerald, Louisem Armstrongiem, Countem Basie i Dukiem Ellingtonem. Był także kompozytorem i autorem tekstów piosenek. Światową sławę zyskał jego utwór "Song for a Better Tomorrow". Zmarł 7 listopada 2009 roku.

1928 - Urodził się Alexis Korner, wokalista, kompozytor tworzący muzykę bluesową. Nazywany był "ojcem brytyjskiego bluesa". Był inspiracją między innymi dla The Yardbirds, Led Zeppelin i The Rolling Stones. Tych ostatnich właśnie on pierwszy odkrył i kilkakrotnie zaprosił na występy do Crawdaddy Club, gdzie sam występował. Zmarł 1 stycznia 1984 roku.

1928 - Urodził się Zygmunt Pawlaczyk, pilot wojskowy i cywilny. Od 1955 w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Ofiara katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim z 9 maja 1987 roku. Zygmunt Pawlaczyk był dowódcą załogi samolotu pasażerskiego Ił-62M SP-LBG "Tadeusz Kościuszko", który rozbił się podczas podchodzenia do awaryjnego lądowania. Była to największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa. Ostatnie zarejestrowane słowa przypisywane kapitanowi Pawlaczykowi "Cześć, giniemy" stały się symbolem tej katastrofy.

1933 - Urodziła się Jayne Mansfield, amerykańska modelka, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, artystka estradowa oraz piosenkarka, jedna z pierwszych Playmates magazynu "Playboy". Nazywano ją największą rywalką Marilyn Monroe, a w Hollywood osiągnęła status seksbomby lat 50. i 60. Była przy tym jedną z najinteligentniejszych hollywoodzkich aktorek. Jej iloraz inteligencji wynosił 163. Zagrała między innymi w filmach: "Blondynka i ja" oraz "Obietnice! Obietnice!". Zginęła 29 czerwca 1967 roku w wypadku samochodowym.

1934 - Urodził się Jan Kobuszewski, aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy. Związany między innymi z warszawskimi teatrami - Polskim i Kwadrat. Współgospodarz, z Janem Kociniakiem, pierwszego cyklicznego, satyrycznego programu telewizyjnego "Wielokropek”. Występował również w filmach: "Nie ma róży bez ognia”, "Brunet wieczorową porą”, "Ryś”, "Poszukiwany, poszukiwana”, "Miłość ci wszystko wybaczy”. Dużą popularność przyniosły mu występy w telewizyjnym kabarecie Olgi Lipińskiej. Zmarł 28 września 2019 roku. 90. rocznica

1935 - Zmarł Mieczysław Frenkiel, aktor teatralny i filmowy, znany z ról kostiumowych w komediach Fredry i Moliera. Występował często, jako recytator i monologista, a w okresie międzywojennym zagrał w sześciu filmach, w tym, jako Boryna w "Chłopach". Urodził się 15 lipca 1858 roku.

1936 - W 30. rocznicę powołania Warszawskiej Izby Rzemieślniczej na placu Krasińskich w Warszawie odsłonięto pomnik Jana Kilińskiego, z zawodu szewca, który stanął na czele insurekcji warszawskiej. Podczas okupacji Niemcy usunęli monument w odwecie za zdjęcie niemieckojęzycznej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika. Pomnik Jana Kilińskiego miał zostać zniszczony, jednak dzięki staraniom Stanisława Lorentza udało się uzyskać u władz niemieckich zmianę tej decyzji. Końca wojny monument doczekał w piwnicach Muzeum Narodowego. W 1946 roku wrócił na dawne miejsce, zaś w 1959 został przeniesiony na Podwale nieopodal wylotu ulicy Piekarskiej. W pobliżu tego miejsca znajdowała się siedziba ambasadora rosyjskiego w czasie insurekcji warszawskiej. Jan Kiliński dowodził szturmem mieszkańców Starego Miasta na tę rezydencję 17 kwietnia 1794 roku.

1939 - Urodził się Włodzimierz Wander, muzyk i saksofonista, na przełomie lat 60. i 70. - najpopularniejszy i najlepszy saksofonista beatowy w Polsce, kierownik muzyczny Niebiesko-Czarnych, muzyk grup Polanie i Wanderpol. W styczniu 1977 roku muzyk wyjechał z kraju. W Chicago prowadził klub muzyczny. Do kraju przyjeżdżał kilkukrotnie. Zmarł 29 listopada 2020 roku. 85. rocznica

1941 - Urodził się Roberto Carlos, brazylijski piosenkarz muzyki pop. Nagrywa piosenki w języku portugalskim, hiszpańskim, włoskim, angielskim i francuskim. Jeden z najpopularniejszych piosenkarzy w historii muzyki pop w Ameryce Łacińskiej. W ciągu swojej kariery sprzedał ponad 100 milionów płyt. Zwycięzca Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo w 1968. Laureat nagrody Grammy w 1989. 11 lipca 2009 na 50-lecie swojej kariery artystycznej Roberto Carlos dał koncert na stadionie Maracana w Rio de Janeiro, w obecności 70 tysięcy fanów.

1942 - W przeddzień urodzin Adolfa Hitlera członkowie konspiracyjnej Organizacji Małego Sabotażu "Wawer" rozwiesili w Warszawie około dwóch tysięcy rysunków swastyki powieszonej na szubienicy.

1943 - W getcie warszawskim wybuchło powstanie, pod dowództwem najpierw Mordechaja Anielewicza, a później Marka Edelmana. Była to próba powstrzymania ostatecznej likwidacji getta, rozpoczętej przez Niemców kilka miesięcy wcześniej. Żydzi w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja. Tego dnia Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i - na znak ostatecznego zniszczenia getta warszawskiego - wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. W starciach zginęło sześć - siedem tysięcy Żydów. Kolejne siedem tysięcy zostało zamordowanych w egzekucjach na miejscu, a kolejne siedem tysięcy wysłano do Treblinki. Około 36 tysięcy Żydów zostało wywiezionych do innych niemieckich obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanku.

1943 - Armia Krajowa rozpoczęła akcję "Getto" - dostawy broni do walczącego getta warszawskiego. Według danych zebranych przez Władysława Bartoszewskiego, okręg warszawski AK przekazał Żydowskiej Organizacji Bojowej: 90 pistoletów, 600 granatów ręcznych, erkaem, pistolet maszynowy oraz około 165 kilogramów materiałów wybuchowych.

1943 - Stalin oskarżył Polskę o kolaborację z Hitlerem, w odpowiedzi na odrębne wnioski Polski i Niemiec o prowadzenie przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż dochodzenia w sprawie zbrodni katyńskiej. Sowiecki dziennik "Prawda" opublikował artykuł zatytułowany "Polscy pomocnicy Hitlera", w którym oskarżył Polaków o współpracę z Niemcami. Stalin wykorzystał to do próby skłócenia aliantów oraz do zerwania stosunków z polskim rządem na uchodźstwie. Sam zaczął tworzyć marionetkowe przedstawicielstwo, które wprowadził do Polski.

1943 - Urodził się Edward Dwurnik, malarz, grafik, autor cykli, między innymi: "Podróż autostopem”, "Różne błękity”, portretów i cyklu graficznego "Wiosna”. Namalował ponad pięć tysięcy obrazów. Zmarł 28 października 1918 roku.

1945 - W obozie zagłady w Ravensbrück zmarła Halina Krahelska, pisarka, publicystka, socjolog, działaczka społeczna - członkini Polskiej Partii Socjalistycznej-Frakcji Rewolucyjnej oraz Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Była współorganizatorką Klubu Demokratycznego w Warszawie, autorką prac na tematy społeczne, między innymi "Praca dzieci i młodocianych” i "Polski strajk”. Urodziła się 12 maja 1886 roku.

1945 - Zmarł Fabian Gerard Waculik, franciszkanin i kapelan Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Przeszedł szlak bojowy przez Tobruk, Ajn al-Ghazalę i Monte Cassino. Zginął we Włoszech zastrzelony przez niemieckiego snajpera, udzielając posługi kapłańskiej rannemu polskiemu komandosowi. Pośmiertnie został odznaczony orderem Virtuti Militari. Urodził się 9 sierpnia 1910 roku.

1946 - Urodziła się Barbara Labuda, polityk, działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL. Posłanka na Sejm X, I i II kadencji, minister w Kancelarii Prezydenta RP, w latach 2005-2010 ambasador RP w Luksemburgu. W latach 1976-1980 współpracowała z Komitetem Obrony Robotników. W 1980 wstąpiła do "Solidarności”, a w stanie wojennym skazano ją na karę 1,5 roku pozbawienia wolności. W 2011 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

1948 - W Warszawie odsłonięto pomnik Bohaterów Getta. Monument wzniesiono ze składek organizacji żydowskich. Wykonanie projektu zlecono rzeźbiarzowi Natanowi Rapaportowi. W grudniu 1970 podczas oficjalnej wizyty w Polsce kanclerz Niemiec Willy Brandt niespodziewanie ukląkł na schodach pomnika po złożeniu wieńca, co zinterpretowano, jako żal za zbrodnie popełnione przez naród niemiecki na narodzie żydowskim.

1949 - Urodził się Antoni Libera, krytyk literacki, reżyser, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, a także pisma "Puls”, autor inscenizacji, między innymi w Teatrze Studio w Warszawie i Teatrze Narodowym w Poznaniu, autor powieści: "Madame”, "Liryki lozańskie”, "Godot i jego cień”, znawca twórczości i tłumacz Samuela Becketa. Przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze. Sztukami tego autora zajął się również, jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą. 75. rocznica

1949 - Urodziła się Paloma Picasso, hiszpańsko-francuska projektantka mody, biżuterii i perfum, córka malarza Pabla Picassa. We wczesnym wieku była tematem wielu prac ojca, w tym "Palomy z pomarańczą" i "Palomy w błękicie". Swoją sławę zawdzięcza głównie projektom eleganckich, wieczorowych strojów i biżuterii. 75. rocznica

1950 - Powołano Urząd do spraw Wyznań. Był częścią aparatu kontroli i represji państwa wobec kościołów i związków wyznaniowych. Współpracował z niemal wszystkimi resortami, w tym: z Ministerstwem Oświaty, Finansów i Budownictwa. Ściśle współpracował także ze Służbą Bezpieczeństwa. Został zlikwidowany w listopadzie 1989 roku.

1951 - Urodził się Jan Bachleda-Curuś, narciarz, olimpijczyk, wraz ze swoim bratem Andrzejem Bachledą należał do najwybitniejszych polskich narciarzy alpejskich, akademicki wicemistrz świata z 1978 roku i 18-krotny mistrz Polski w konkurencjach alpejskich. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 7 lutego 2009 roku.

1951 - Urodził się Krzysztof Kamiński, aktor, lektor, reżyser widowisk i spektakli plenerowych. Człowiek teatru. Twórca cyklu płyt z poezją do muzyki filmowej Michała Lorenca. W dorobku ma kilka autorskich spektakli i dwa wielkie widowiska historyczne. Jest autorem spektaklu "Miłość jest najważniejsza” z tekstami Karola Wojtyły.

1951 - Urodził się Bogusław Nowicki, literat, autor tekstów kilkuset piosenek i utworów satyrycznych, kompozytor, wykonawca piosenki autorskiej, dziennikarz radiowy, występuje z koncertami zatytułowanymi "PIOSENKI Z TEKSTEM", który to tytuł wymyślił dla swojej audycji w radiowej Trójce. Jako artysta - satyryk tworzył utwory ośmieszające i kontestujące schyłek socjalistycznej rzeczywistości, zdobywał nagrody na festiwalach przy nieustannych utarczkach z cenzurą, aby po stanie wojennym ostatecznie otrzymać zakaz występów. Jest też autorem ballad z kręgu piosenki autorskiej i literackiej. Występował z sukcesami na przeglądach i konkursach studenckich, między innymi na Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Jednymi z jego najbardziej znanych piosenek są "Gawędziarze" i "Przemijanie. Bogusław Nowicki tworzy też teksty dla innych artystów.

1953 - Urodził się Andrzej Pągowski, grafik, autor plakatów zapowiadających sztuki teatralne, filmy, festiwale oraz konkursy piosenek, okładek płyt, opracowań graficznych magazynów "Moda” i polskiej edycji "Playboya”. Plakaty zaczął projektować w 1977 roku, wcześniej zajmował się rysunkiem satyrycznym. Projektował okładki do płyt między innymi: Maryli Rodowicz, Marka Bilińskiego, Banku i Pidżamy Porno. W 2019 został laureatem X edycji konkursu Wybitny Polak.

1958 - Urodził się Sławek Wierzcholski, wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki, dziennikarz radiowy i prasowy. Założyciel grupy Nocna Zmiana Bluesa, której jest nadal liderem i z którą dalej koncertuje w Polsce i za granicą, między innymi we Francji, Szwecji, Belgii, Niemczech, Holandii I USA. Z tym zespołem i pod własnym nazwiskiem wydał około 30 płyt. Gra też na harmonijce na kilkunastu płytach takich wykonawców jak Maanam, Majka Jeżowska, czy Krystyna Prońko. Jest autorem i kompozytorem wielu znanych utworów bluesowych, takich jak: "Chory na bluesa”, "Blues mieszka w Polsce”, "John Lee Hooker”, "Hotelowy blues”, "Szósta zero dwie”.

1961 - Klęską zakończyła się trwająca od 17 kwietnia inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił uchodźców kubańskich w Zatoce Świń.

1967 - Zmarł Konrad Adenauer, niemiecki polityk, pierwszy kanclerz Republiki Federalnej. Jest uważany za twórcę potęgi gospodarczej i prestiżu politycznego Niemiec. Nie uznawał polskiej granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej, przez co był w naszym kraju bardzo negatywnie odbierany. Urodził się 5 stycznia 1876 roku.

1968 - Zmarł Kamil Giżycki, pisarz i podróżnik, przez kilka lat uczestnik wojny domowej na Syberii po stronie białych, uczestnik wyprawy Ossendowskiego do zachodniej Afryki. Autor książek przygodowych dla młodzieży. Był współzałożycielem wrocławskiego oddziału Związku Literatów Polskich i laureatem nagrody literackiej Wrocławia. Urodził się 19 sierpnia 1893 roku.

1971 - Związek Radziecki wystrzelił na orbitę okołoziemską pierwszą w historii badań kosmosu stację orbitalną - Salut 1. Pierwotnie nazywała się Zarja, czyli Zorza. Kilka dni przed startem domalowano na kadłubie rakiety nazwę całego programu badawczego - Salut. Została wystrzelona rakietą Proton K z kosmodromu Bajkonur. Zainstalowano w niej około 1300 urządzeń. Aparatura naukowa i pomiarowa ważyła około 1200 kilogramów.

1971 - Ukazał się album "L.A. Woman" amerykańskiej grupy rockowej The Doors. Jest to ostatnia płyta tego zespołu, nagrana z wokalistą i frontmanem Jimem Morrisonem, który zmarł w lipcu tego samego roku. W 2003 album został sklasyfikowany na 362. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

1983 - Zmarł Jerzy Andrzejewski, pisarz, publicysta, autor scenariuszy filmowych i powieści, między innymi: "Popiół i diament”, "Idzie skacząc po górach”, "Ład serca”, "Ciemności kryją ziemię”, opowiadania "Noc”, szkiców: "O człowieku radzieckim” i "Partia i twórczość pisarza”, a także dziennika literackiego "Z dnia na dzień”. Był działaczem opozycji demokratycznej w PRL, współzałożycielem KOR i Komitetu Samoobrony Społecznej. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 19 sierpnia 1909 roku

1984 - Seryjny morderca Joachim Knychała został skazany przez Sąd Wojewódzki w Katowicach na karę śmierci. Wyrok wykonano w 1985 roku. "Wampir z Bytomia” w latach 1974-1982 brutalnie atakował na Śląsku kobiety. Zamordował pięć osób. Był drugim po Zdzisławie Marchwickim niesławnym "wampirem” działającym na Górnym Śląsku. W śledztwie zeznał, że chodził na procesy Marchwickiego i to, co usłyszał, zainspirowało go do napadów. 40. rocznica

1988 - Zmarł Jonasz Kofta, poeta, satyryk i aktor kabaretowy. Przez lata był związany z radiową Trójką. Napisał teksty do wielu piosenek, między innymi: "Pamiętajcie o ogrodach", "Song o ciszy", "Jej portret", "Radość o poranku", "Autobusy zapłakane deszczem”, "Kwiat jednej nocy". Autor tekstów satyrycznych, wielokrotny laureat Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Urodził się 28 listopada 1942 roku.

1989 - Zmarła Daphne du Maurier, angielska pisarka, autorka popularnych powieści i opowiadań. Jej najsłynniejsza powieść "Rebeka" należy do kanonu światowej literatury, zainspirowała także oscarowy film Alfreda Hitchcocka o takim samym tytule. Również podstawą "Ptaków" tego reżysera było opowiadanie du Maurier. Urodziła się 13 maja 1907 roku. 35. rocznica

1993 - Podczas szturmu sił bezpieczeństwa na oblężone ranczo sekty Gałęzi Dawidowej Davida Koresha w Waco w Teksasie wybuchł pożar zabudowań, w wyniku którego zginęło 80 osób, w tym wiele kobiet i dzieci oraz przywódca sekty. Oblężenie Mont Carmel Center trwało 51 dni.

1995 - Zamach terrorystyczny na budynek władz federalnych w Oklahoma City. Wybuch bomby umieszczonej w samochodzie zniszczył siedmiopiętrowy budynek, powodując śmierć 168 osób i raniąc ponad 680. O zamach oskarżono dwóch mężczyzn związanych ze środowiskiem prawicowych radykałów. Timothy McVeigh został skazany na śmierć i stracony, a Terry Nichols skazany na dożywotnie pozbawienie wolności. Był to największy zamach terrorystyczny na terenie Stanów Zjednoczonych przed atakiem na Nowy Jork i Waszyngton 11 września 2001 roku.

1997 - Zmarła Maria Wittek, pseudonim "Mira”, "Pani Maria”, komendantka Wojskowej Służby Kobiet Armii Krajowej. Walczyła w Powstaniu Warszawskim, gdzie dosłużyła się stopnia pułkownika. Jej mieszkanie przy ulicy Gęsiej aż do upadku Powstania było jednym z głównych ośrodków konspiracji. Pierwsza w dziejach oręża polskiego kobieta - generał. Urodziła się 16 sierpnia 1899 roku.

1998 - Zmarł Octavio Paz, meksykański poeta, dziennikarz i dyplomata. Autor zbiorów poezji: "Salamandra”, "Labirynt samotności”, "Dziki księżyc”, "Kamień słońca”, "Inny głos”. W swojej twórczości ulegał wielu wpływom, między innymi marksizmu, surrealizmu i mitologii Azteków. W 1990 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Urodził się 31 marca 1914 roku.

1999 - Siedziba Bundestagu została ponownie przeniesiona do Berlina. Po zjednoczeniu Niemiec i decyzji o przeniesieniu stolicy z Bonn do Berlina, Reichstag miał znowu stać się najważniejszym budynkiem kraju. Konieczne jednak było jego przystosowanie do tej roli, czego podjął się Norman Foster. Zaproponował połączenie tradycji z nowoczesnością i dobudowanie do historycznego obiektu ogromnej szklanej kopuły. 25. rocznica

1999 - Zmarła Hermine Braunsteiner, nadzorczyni SS w niemieckich obozach koncentracyjnych i zbrodniarka wojenna. W czasie II wojny światowej uczestniczyła w mordowaniu kobiet i dzieci. Po wojnie wyjechała do USA i dopiero po wielu latach udało się ją sprowadzić do Niemiec. W 1978 roku została oskarżona o popełnienie wspólnie morderstwa w tysiąc 181 przypadkach oraz o pomocnictwo w morderstwie w 705 przypadkach. W 1981 roku została skazana na karę dożywotniego więzienia. W 1996 roku w wieku 77 lat została ułaskawiona ze względu na zły stan zdrowia. Zmarła trzy lata później. Urodziła się 16 lipca 1919 roku. 25. rocznica

2000 - Lecący z Manili Boeing 737 linii Air Philippines rozbił się podczas podchodzenia do lądowania w Davao na Filipinach. Zginęło wszystkich 131 osób na pokładzie. Do dziś jest to największa pod względem liczby ofiar katastrofa lotnicza w historii Filipin.

2001 - Rozpoczęła się misja STS-100 wahadłowca Endeavour. Załoga statku kosmicznego z powodzeniem wykonała główne zadanie - dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną, zainstalowała tam i przetestowała urządzenie Canadarm2, system zdalnie sterowanego manipulatora stacji. Był to 16. lot promu kosmicznego Endeavour i 104. programu lotów wahadłowców.

2002 - Jajko wielkanocne wykonane w 1913 roku ze złota, emalii i trzech tysięcy kamieni szlachetnych przez złotnika Petera Carla Fabergé'a dla cara Rosji Mikołaja II Romanowa zostało sprzedane w Nowym Jorku za ponad 9,5 miliona dolarów.

2005 - Niemiecki kardynał Joseph Ratzinger, dziekan kolegium kardynalskiego, w drugim dniu konklawe został wybrany na papieża i przyjął imię Benedykt XVI. Jego pontyfikat trwał niespełna osiem lat. Zrezygnował z urzędu papieskiego "dla dobra Kościoła" 28 lutego 2013 roku. Od tego czasu przebywa na papieskiej emeryturze. Przysługuje mu tytuł papieża- seniora lub papieża- emeryta. Sam zaproponował dziennikarzom niemieckim, którym udzielał wywiadu, aby zwracali się do niego "Ojciec Benedykt". Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku.

2005 - Zmarł Niels-Henning Orsted Pedersen, duński muzyk jazzowy, kontrabasista. Występował ze sławnym trio jazzowym Oscara Petersona. Był znany ze swojej imponującej techniki oraz stylu, postrzeganego przez niektórych, jako kontynuacja innowacyjnej twórczości Scotta LaFaro. Zwany "wspaniałym Duńczykiem z niekończącym się imieniem". Urodził się 29 maja 1946 roku.

2007 - W Princeton zmarł astronom profesor Bohdan Paczyński, uważany za najpoważniejszego z polskich kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. W latach 80. XX wieku zaproponował, aby do poszukiwania planet lub innych nieświecących obiektów odległych od Ziemi wykorzystywać zjawisko tak zwanego mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Urodził się 8 lutego 1940 roku.

2007 - Zmarł Jean-Pierre Cassel, francuski aktor, który zdobył popularność dzięki komediom Philippe’a de Broki z lat 60. i rolom amantów w filmach muzycznych. Zagrał między innymi w obrazach: "Dyskretny urok burżuazji”, "Piekło”, "Pstrąg”, "Pret-a-porter”, "Vincent i Theo”, "Motyl i skafander". W filmie muzycznym fantasy Jacka Bromskiego i Jerzego Gruzy "Alicja" na podstawie powieści Lewisa Carrolla "Alicja w Krainie Czarów" wystąpił w roli Białego Królika. Urodził się 27 października 1932 roku.

2008 - Zmarł John Wheeler, amerykański fizyk, profesor Uniwersytetu Princeton, prowadził badania w dziedzinie fizyki atomowej i fizyki jądrowej oraz oddziaływań elektromagnetycznych między cząstkami elementarnymi. Przez wiele lat brał udział w pracach nad budową bomby atomowej i wodorowej, zajmował się teorią czarnych dziur i był twórcą tego określenia. Autor pracy „Fizyka czasoprzestrzeni”. Urodził się 9 lipca 1911 roku.

2009 - Zmarł Eugeniusz Waniek, malarz, w czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej. Rysował wywózkę ludności polskiej do Kazachstanu, dokumentował zabudowę, portretował mieszkańców: Polaków, Żydów i Ukraińców. Był profesorem honorowym Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Za zasługi dla sztuki i kraju odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Urodził się 28 października 1906 roku. 15. rocznica

2009 - Zmarł James Graham Ballard, angielski pisarz, nowelista i eseista, w latach 50. i 60. XX wieku czołowy przedstawiciel tak zwanej ”nowej fali” w literaturze fantastycznonaukowej. Do jego najbardziej znanych dzieł należą powieści: "Kraksa”, "Zatopiony świat”, "Imperium Słońca”, "Królestwo nadchodzi” i "Wyspa”. Urodził się 15 listopada 1930 roku. 15. rocznica

2010 - Zmarł Guru, amerykański raper, występował w duecie Gang Starr. Wraz z serią albumów "Jazzmatazz" uważany jest za jednego z pionierów połączenia muzyki jazzowej z hip-hopem. Wystąpił również w kilku filmach. Urodził się 17 lipca 1961 roku.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata, prezydenta Raúla Castro. Od tamtego czasu pozostawał bez oficjalnej roli w państwie, pełnił funkcję męża stanu. Wcześniej - 19 lutego 2008 roku - ogłosił swoją formalną rezygnację z funkcji przewodniczącego Rady Państwa po 49 latach rządów. Rządził Kubą od 1 stycznia 1959 do 24 lutego 2008 roku. Urodził się 13 sierpnia 1926 roku, zmarł 25 listopada 2016 roku.

2013 - Zmarł François Jacob, francuski genetyk, laureat Nagrody Nobla w 1965 roku, w dziedzinie medycyny, za odkrycie informacyjnych kwasów rybonukleinowych i wyjaśnienie mechanizmu regulacji działania genów. Urodził się 17 czerwca 1920 roku.

2013 - Podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim otwarto dla publiczności Muzeum Historii Żydów Polskich Pollin. Półtora roku później otwarta została wystawa stała "1000 lat historii Żydów polskich”. W 2016 placówka została wyróżniona prestiżową nagrodą Europejskie Muzeum Roku 2016. Zostało uhonorowane w uznaniu starań, by zapewnić zwiedzającym unikatową atmosferę, pełną wyobraźni interpretację i prezentację tysiącletniej, wspólnej historii Żydów i Polaków, a także za kreatywne podejście do edukacji i odpowiedzialność społeczną.

2013 - Japończyk Jiroemon Kimura, jako pierwszy znany mężczyzna w historii osiągnął wiek 116 lat. Kimura przypisywał swą długowieczność zdrowemu trybowi życia i jedzeniu trzech niewielkich posiłków dziennie. Zmarł 12 czerwca 2013 roku.

2015 - Zmarł Zygmunt Lichniak, eseista, poeta, krytyk literacki. Pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Życie i Myśl”, a także tygodnika "Kierunki”. Redaktor Instytutu Wydawniczego "Pax” oraz kierownik Wydziału Kultury Stowarzyszenia "Pax”. Autor "Monologów kibica literackiego", "Obrachunków ze współczesnością" i "Rekolekcji kulturalnych". Urodził się 28 kwietnia 1925 roku.

2016 - Zmarł Walter Kohn, amerykański fizyk pochodzenia żydowskiego. Laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 1998 za udział w stworzeniu teorii funkcjonału gęstości. Urodził się 9 marca 1923 roku.

2018 - Zmarła Zofia Kalińska, aktorka i reżyserka teatralna. Zagrała wiele ról na scenach polskich teatrów. Grała między innymi w przedstawieniach Krystiana Lupy. W latach 1958-1975 współpracowała z Tadeuszem Kantorem i jego Teatrem Cricot 2. Urodziła się w 1931 roku.

2018 - Na Zamku Królewskim odbyła się uroczysta sesja Rady Warszawy z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tytułem Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy zostali wyróżnieni: Halina Birenbaum, Krystyna Budnicka i Marian Turski.

2019 - Zmarła Maria Wachowiak-Holoubek, aktorka i reżyserka teatralna oraz radiowa. Popularność przyniosły jej role filmowe, wśród nich debiutancka, główna rola żeńska w "Pożegnaniach" Wojciecha Jerzego Hasa z 1958. Inne znaczące kreacje to Beata w "Szklanej górze", porucznik Krystyna w "Daleka jest droga" czy role serialowe: George Sand w "Wielkiej miłości Balzaka" i Ewy Brzeskiej w "Układzie krążenia". W latach 80. pracowała w Radiu Wolna Europa. Urodziła się 5 sierpnia 1938 roku. 5. rocznica

2020 - 23 osoby zginęły, w tym sprawca - 51-letni stomatolog Gabriel Wortman, a dwie zostały ranne w serii strzelanin w kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja. Była to najbardziej krwawa masowa strzelanina w historii Kanady, po strzelaninie w Montrealu z 1989 roku, w której zginęło 15 osób. Motywy zbrodni nie są znane.

2021 - Zmarł Emil Biela, poeta i prozaik związany ze Śląskiem. Wydał między innymi tomy poetyckie: "Srebrna gałąź", "Fascynacje", "Papierowe okręty", a także powieści: "Pasaże", "Powrót marnotrawnego", "Fontanna". Urodził się 27 lipca 1939 roku.

2022 - Zmarła Tanaka Kane, Japonka uznawana za najstarszą żyjącą osobę na świecie. Urodziła się 2 stycznia 1903 roku w wiosce Wajiro na wyspie Kiusiu w Japonii i mieszkała w prefekturze Fukuoka. Mająca dziewięcioro rodzeństwa Kane Tanaka wyszła za mąż w wieku 19 lat. Miała czworo dzieci.

2023 - Zmarł Moon Bin - południowokoreański wokalista, aktor, tancerz i model, światowej sławy gwiazda k-popu. Był członkiem zespołu Astro, do którego dołączył w 2016 roku, W 2020 roku wraz z kolegą z zespołu utworzył grupę Moonbin & Sanha. Jako aktor wystąpił w serialu „At Eighteen".Urodził się 26 stycznia 1998 roku. 1. rocznica

2023 - Zakończyła się akcja poszukiwawcza Grzegorza Gawlika - podróżnika, alpinisty, dziennikarza i fotografa. Pochodzący z Piekar Śląskich globtroter zaginął 7 kwietnia, wspinając się na wulkan Ontake w Japonii w ramach autorskiego projektu "100 Wulkanów", który realizował od 2006 roku. Do grudnia 2022 roku udało mu się zdobyć 62 wulkany, w tym 50 czynnych, na całym świecie. Na niektórych postawił stopę jako pierwszy człowiek lub pierwszy Polak w historii. Jego ciało odnaleziono w lipcu ubiegłego roku. Urodził się 6 maja 1980 roku. 1. rocznica

2023 - Ponad trzy tysiące wolontariuszy w ramach akcji społeczno-edukacyjnej wręczało przechodniom papierowe żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania w Getcie Warszawskim. Po raz pierwszy można ich było spotkać nie tylko w Warszawie, lecz także w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie. Rozdali 450 tysięcy papierowych kwiatów, symbolizujących liczbę Żydówek i Żydów zamkniętych w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia - wiosną 1941 roku. Co roku w rocznicę wybuchu powstania żonkile składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta Marek Edelman ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 1. rocznica

Zobacz także

2024-05-26, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 26 maja - Dzień Matki, świętowany w ponad 140 krajach. W niektórych państwach jest obchodzony w innych terminach. Na przykład w Norwegii świętuje się… » więcej 2024-05-25, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 25 maja - Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. 25 maja - Rozpoczyna się Tydzień Solidarności z Ludami Zamieszkującymi Niesamorządne Terytoria, ustanowiony… » więcej 2024-05-24, godz. 07:00 Kartka zkalendarza 24 maja - Europejski Dzień Parków Narodowych. 24 maja - Europejski Dzień Parków Wodnych. 24 maja - Święto Wojsk Specjalnych, obchodzone w Polsce od… » więcej 2024-05-23, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 23 maja - Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. 23 maja - Światowy Dzień Żółwia - ma na celu uświadomienie konieczności ochrony wszystkich gatunków żółwi… » więcej 2024-05-22, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 22 maja - Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 20 grudnia 2000 roku. 22 maja - Dzień… » więcej 2024-05-21, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 21 maja - Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2002 roku. 21 maja - Światowy Dzień Kosmosu. 21 maja… » więcej 2024-05-20, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 20 maja - Światowy Dzień Metrologii, upamiętniający podpisanie w 1875 roku przez przedstawicieli 17 państw Konwencji Metrycznej. 20 maja - Światowy Dzień… » więcej 2024-05-19, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 19 maja - Kościoły chrześcijańskie obchodzą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, popularnie nazywaną "Zielonymi Świątkami". Jest to pamiątka wydarzenia… » więcej 2024-05-18, godz. 00:40 Kartka z kalendarza 18 maja - Międzynarodowy Dzień Muzeów, ustanowiony w 1977 roku, przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. 18 maja - Dzień Mostow… » więcej 2024-05-17, godz. 07:00 Kartka z kalendarza 17 maja - Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, obchodzony w rocznicę założenia Międzynarodowego Związku Telegraficznego w 1865 roku. Organizacja… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »