Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-03, 13:41 Autor: Marek Świercz

DEBATA: Teresa Barańska z PiS oraz Stanisław Rakoczy z PSL - KP

DEBATA: Teresa Barańska z PiS oraz Stanisław Rakoczy z PSL - KP
W kolejnej debacie przedwyborczej spotkali się ze sobą Teresa Barańska, która kandyduje z pozycji 9 listy Prawa i Sprawiedliwości, oraz Stanisław Rakoczy, kandydujący z miejsca drugiego komitetu PSL - Koalicja Polska. Debatę, jak można było przewidzieć, zdominowała tematyka rolnicza.
W pierwszej części kandydaci mówili o programach swoich i swoich partii. Barańska, która od 13 lat pracuje w doradztwie rolniczym, zapowiedziała, że skupi się na rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Wymieniła prorolnicze programy PiS, wspomniała też o kolejnych: na rzecz walki z suszą, wapnowania, wsparcia sprzedaży bezpośredniej czy utworzenia krajowego holdingu spożywczego, który ma za zadanie między innymi stabilizowanie cen płodów rolnych. Rakoczy przypomniał o swoim politycznym doświadczeniu, wymienił także najważniejsze pomysły komitetu PSL - KP: emeryturę bez podatku, dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, poprawę dostępności do służby zdrowia (między innymi poprzez podniesienie składki z 4,9 do 6,8 procent oraz 30-procentowe podwyżki dla personelu medycznego). Wyliczył także cały pakiet dla rolnictwa (ten wątek rozwinął później).

W drugiej rundzie Rakoczy zapytał konkurentkę, czemu holding ma powstać teraz, skoro PiS mówił o nim cztery lata temu, dopytywał o odblokowanie handlu ze Wschodem, zatory w rozpatrywaniu wniosków rolników, wreszcie o odszkodowania za straty spowodowane suszą. Barańska odpowiedziała, że nie wszystko da się zrobić od razu (to w sprawie holdingu), broniła komisji oceniających straty, które muszą trzymać się określonych procedur, stwierdziła także, że ODR przekazuje wnioski rolników w terminie i trudno jej odpowiadać za opóźnienia w agencjach. W swoim pytaniu dociekała, czemu - w jej ocenie - w programie PSL jest tak mało propozycji dla rolnictwa. W odpowiedzi Rakoczy się żachnął i zaczął wymieniać pomysły ludowców: zerowa stawka VAT dla polskiej żywności, powołanie funduszu klęskowego i funduszu wzajemnej pomocy w stabilizacji dochodów rolników, program małej retencji, odblokowanie handlu z Rosją, wprowadzenie emerytury rolniczej i obniżenie wieku emerytalnego rolników, "zielone targi" wspierające sprzedaż bezpośrednią, urealnienie odszkodowań z tytułu strat łowieckich, wreszcie inwestycje w kulturę na wsi poprzez budowę tzw. "reymontówek".

W drugiej turze Rakoczy pytał o to, dlaczego prawica nie chroni środowiska. Dopytywał, kiedy cofnięta zostanie ustawa wiatrakowa, która - jego zdaniem - zablokowała rozwój zielonej energii. Stwierdził także, że program "Czyste powietrze" okazał się być fiaskiem. Barańska protestowała, że program wymiany pieców działa całkiem dobrze, PiS ma konkretne pomysły na ochronę środowiska naturalnego, pytała także, czemu poprzednie rządy nie realizowały programu walki ze smogiem. Co do wiatraków, przyznała, że nie zna rządowych planów. Na koniec Barańska zapytała kontrkandydata o sypiące się struktury PSL (po połączeniu sił z ruchem Kukiz '15) oraz o to, czemu poprzednie ekipy nie wspierały finansowo doradztwa rolniczego. Rakoczy stwierdził, że z opolskiego PSL odeszły raptem dwie osoby, dodał także, że struktury partii nie mają związku z programem wyborczym. Zauważył, że za rządów PO - PSL doradztwo rolnicze miało się bardzo dobrze i dopiero teraz, gdy zostało zabrane przez rząd samorządom, zaczyna mieć finansowe i organizacyjne kłopoty. Przekonywał także, że za poprzednich rządów nie było zatorów w ocenianiu wniosków i wypłatach unijnych dotacji. Przyznał jednak kurtuazyjnie, że akurat opolski ODR, w którym pracuje jego rywalka, radzi sobie bardzo dobrze.

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:17, Publicystyka w Radiu Opole Beniamin Godyla o wygranym mandacie senatora i o tym co pomogło bardziej: partyjny szyld czy biznes - Miałem kandydować ze swojego komitetu, ale jak się dowiedziałem, że jest podpisany układ senacki zrezygnowałem, bo nie chciałem tego rozdrabniać i po cichu mówiłem, że będę głosował na Romana Kolka z Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2019-10-20, godz. 21:28, Wiadomości z regionu Goście Niedzielnej Loży Radiowej podsumowali wybory parlamentarne W wyborach wzięło udział blisko 63% uprawnionych do głosowania. Na Wiejskiej w Warszawie znalazł się cały przekrój politycznych sympatii Polaków. Studio Radia Opole odwiedzili: Violetta Porowska (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Łukasz… » więcej 2019-10-20, godz. 13:40, Niedzielna Loża Radiowa Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 października 2019 roku! Podziękowania dla wyborców (także za udział w wyborach, które miały rekordową, blisko 62-procentową frekwencję), scenariusze na przyszłość, także w kontekście wewnątrzpartyjnych układanek. W pierwszej powyborczej Niedzielnej… » więcej 2019-10-20, godz. 07:29, Publicystyka w Radiu Opole Marko Markowski i Tobiasz Gajda o wynikach wyborów i powyborczych rozliczeniach Ocena wyników wyborów z 13 października 2019 roku oraz ewentualnych zawirowań politycznych wywołanych wyborami były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radiowej 18 października. Naszymi gośćmi byli Marko Markowski z PiS i Tobiasz… » więcej 2019-10-20, godz. 07:15, Publicystyka w Radiu Opole Paweł Grabowski o tym, jest w Polsce miejsce dla racjonalnego centrum, co znaczy, że sojusz ludowców i kukizowców ma przyszłość - Dokąd zmierza ruch Kukiz ’15? To bardzo dobre pytanie, na które jednak nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć. Trzeba poczekać aż zbierze się poselski klub Koalicji Polskiej i wtedy zacząć rozmowy o przyszłości - mówił w Loży… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »