Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-23, 11:01 Autor: Joanna Matlak

Piotr Wach o 14 latach na Wiejskiej, trwającej kampanii wyborczej i zmniejszeniu roli parlamentu

Piotr Wach o 14 latach na Wiejskiej, trwającej kampanii wyborczej i zmniejszeniu roli parlamentu
- Nie da się tego nie śledzić, teraz trwa nawałnica i ona jest zarówno w mediach „akustycznych” jak i na wszelkich płotach - mówił w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej, pytany o to czy śledzi to, co dzieje się w kampanii. Senator Wach żegna się z parlamentem i kończy działalność polityczną.
- To jest bardzo intensywna i namiętna kampania pod każdym względem. To trochę wynika z metody prowadzenia kampanii przez PiS, bo PiS przeciwstawił sobie równorzędnych i zacięcie walczących kandydatów. Zawsze tak jest i jest tak we wszystkich partiach, ale ta intensywność boju wewnątrzpartyjnego jest szczególnie w ugrupowaniu PiS, u nas też ale w mniejszym stopniu. My przeszliśmy preselekcję w Koalicji Obywatelskiej – mówił senator Wach.

Profesor Piotr Wach odniósł się także do kampanii Mniejszości Niemieckiej. W tym przypadku można zauważyć, że kandydaci MN występują na banerach razem, a nie indywidualnie, co mogłoby oznaczać, że nie rywalizują ze sobą aż tak mocno. – Oni mają sytuację ustabilizowaną, mają bardzo długo jednego posła. Wydaje się, że jest on nie do odebrania, chociaż były komentarze, że liczba głosujących maleje i ten kandydat, który zwykle wygrywa czyli Ryszard Galla, jest zagrożony. Ale moim zdaniem nie jest. Mało tego, w tej kampanii mieli także szansę na senatora, ale gdyby była zrealizowana umowa w okręgu wschodnim. Tam była duża szansa i byłoby to korzystne, boleję nad tym, że to nie wyszło – mówił Wach. Przypomnijmy, w okręgu wschodnim Mniejszość Niemiecka wystawiła wicemarszałka Romana Kolka, którego poparła Koalicja Obywatelska. Wtedy też KO nie wystawiała własnego kandydata. Założenie było takie, że MN poprze Danutę Jazłowiecką z KO startującą z okręgu "opolskiego". Tymczasem w tym okręgu do boju o senat stanął Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej, co spowodowało zamieszanie i waśnie między ugrupowaniami. Finalnie, KO wystawiła swojego kandydata w okręgu wschodnim w postaci Beniamina Godyli.

Gość Loży Radiowej podsumował także swoją pracę w senacie. Na Wiejskiej spędził aż 14 lat. – Ta ostatnia kadencja była charakterystyczna i nieprzyjemna i nie dlatego, że to nie my rządziliśmy. Nastąpiło w większym stopniu to, co jest krytykowane w Europie, a mianowicie znaczne zmniejszenie roli parlamentu. Nastąpiło zafałszowanie inicjatywy, a mianowicie ważne projekty „przelatywały” przez parlament w sposób niedopuszczalnie prędki i słabo dyskusyjny i pod osłoną projektu poselskiego. Posłowie podpisywali projekty, których nie czytali. Przepuszczenie projektu trwało czasem kilkadziesiąt godzin. W tej sytuacji senat wypadał jeszcze gorzej, senat był przeważnie tylko przeszkodą. I w tym sensie legislacyjnym ta kadencja była żałosna. Uważam, że parlament jest coraz słabszy i ulega temu co chce rząd – mówił gość Loży Radiowej.

Zobacz także

2019-09-03, godz. 11:00, Wiadomości z regionu "Ten pan nie jest moim znajomym" - Bartek o inwestorze z Suchego Boru. Kubalańca: nie widzę nieprawidłowości przy procesie sprzedaży ośrodka - Inwestora, który nabył ośrodek w Suchym Borze nie znam, a z jego przedstawicielem rozmawiałem po raz pierwszy dwa tygodnie temu i nie jest moim znajomym, a jesteśmy mieszkańcami tej samej gminy - wyjaśniał w Radiu Opole przewodniczący… » więcej 2019-09-03, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Zamieszanie z kandydatami MN i KO do Senatu. "Poziom zaufania został nadszarpnięty". "Musimy szczerze ze sobą porozmawiać" - Mamy pewne niedomówienia, ale nie nazywałbym tego chwianiem się koalicji w sejmiku - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku, przewodniczący TSKN i zarazem kandydat Mniejszości Niemieckiej do Senatu… » więcej 2019-09-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Brzeska rada miejska ma nowego przewodniczącego. Przed głosowaniem prawie połowa radnych opuściła salę obrad Janusz Wójcik od dziś (02.09) pełni funkcję przewodniczącego brzeskiej rady miejskiej. Tym samym zajął wolne miejsce po Jacku N., który po usłyszeniu zarzutów dotyczących przemocy rodzinnej, na początku sierpnia zrezygnował z… » więcej 2019-09-02, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Inna rzeczywistość, inne problemy, inne spojrzenie na politykę. Opolscy europarlamentarzyści o doświadczeniach z Brukseli Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej opowiadali w Loży Radiowej o swojej pracy w Parlamencie Europejskim. » więcej 2019-09-02, godz. 14:24, Publicystyka w Radiu Opole Danuta Jazłowiecka o 10 latach w PE, o Brexicie i „nieodpowiedzialnym” premierze Johnsonie i sporze z Mniejszością Niemiecką ws. kandydatów do Senatu - Moim zdaniem Brexitu nie będzie - mówiła w Loży Radiowej Danuta Jazłowiecka, była europoseł, a dziś kandydatka na senatora z listy KO w okręgu nr 52. Naszego gościa pytaliśmy o kwestie dotyczące Brexitu, o 10-letniej pracy w… » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »