Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-23, 11:01 Autor: Joanna Matlak

Piotr Wach o 14 latach na Wiejskiej, trwającej kampanii wyborczej i zmniejszeniu roli parlamentu

Piotr Wach o 14 latach na Wiejskiej, trwającej kampanii wyborczej i zmniejszeniu roli parlamentu
- Nie da się tego nie śledzić, teraz trwa nawałnica i ona jest zarówno w mediach „akustycznych” jak i na wszelkich płotach - mówił w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej, pytany o to czy śledzi to, co dzieje się w kampanii. Senator Wach żegna się z parlamentem i kończy działalność polityczną.
- To jest bardzo intensywna i namiętna kampania pod każdym względem. To trochę wynika z metody prowadzenia kampanii przez PiS, bo PiS przeciwstawił sobie równorzędnych i zacięcie walczących kandydatów. Zawsze tak jest i jest tak we wszystkich partiach, ale ta intensywność boju wewnątrzpartyjnego jest szczególnie w ugrupowaniu PiS, u nas też ale w mniejszym stopniu. My przeszliśmy preselekcję w Koalicji Obywatelskiej – mówił senator Wach.

Profesor Piotr Wach odniósł się także do kampanii Mniejszości Niemieckiej. W tym przypadku można zauważyć, że kandydaci MN występują na banerach razem, a nie indywidualnie, co mogłoby oznaczać, że nie rywalizują ze sobą aż tak mocno. – Oni mają sytuację ustabilizowaną, mają bardzo długo jednego posła. Wydaje się, że jest on nie do odebrania, chociaż były komentarze, że liczba głosujących maleje i ten kandydat, który zwykle wygrywa czyli Ryszard Galla, jest zagrożony. Ale moim zdaniem nie jest. Mało tego, w tej kampanii mieli także szansę na senatora, ale gdyby była zrealizowana umowa w okręgu wschodnim. Tam była duża szansa i byłoby to korzystne, boleję nad tym, że to nie wyszło – mówił Wach. Przypomnijmy, w okręgu wschodnim Mniejszość Niemiecka wystawiła wicemarszałka Romana Kolka, którego poparła Koalicja Obywatelska. Wtedy też KO nie wystawiała własnego kandydata. Założenie było takie, że MN poprze Danutę Jazłowiecką z KO startującą z okręgu "opolskiego". Tymczasem w tym okręgu do boju o senat stanął Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej, co spowodowało zamieszanie i waśnie między ugrupowaniami. Finalnie, KO wystawiła swojego kandydata w okręgu wschodnim w postaci Beniamina Godyli.

Gość Loży Radiowej podsumował także swoją pracę w senacie. Na Wiejskiej spędził aż 14 lat. – Ta ostatnia kadencja była charakterystyczna i nieprzyjemna i nie dlatego, że to nie my rządziliśmy. Nastąpiło w większym stopniu to, co jest krytykowane w Europie, a mianowicie znaczne zmniejszenie roli parlamentu. Nastąpiło zafałszowanie inicjatywy, a mianowicie ważne projekty „przelatywały” przez parlament w sposób niedopuszczalnie prędki i słabo dyskusyjny i pod osłoną projektu poselskiego. Posłowie podpisywali projekty, których nie czytali. Przepuszczenie projektu trwało czasem kilkadziesiąt godzin. W tej sytuacji senat wypadał jeszcze gorzej, senat był przeważnie tylko przeszkodą. I w tym sensie legislacyjnym ta kadencja była żałosna. Uważam, że parlament jest coraz słabszy i ulega temu co chce rząd – mówił gość Loży Radiowej.

Zobacz także

2019-10-15, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Wybory 2019: Mniejszość niemiecka zadowolona z uzyskanego wyniku. W Sejmie będzie mieć jednego parlamentarzystę - Jestem zadowolony z wyniku jaki uzyskała w wyborach Mniejszość Niemiecka - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole szef TSKN na Opolszczyźnie, zarazem przewodniczący sejmiku Rafał Bartek. » więcej 2019-10-15, godz. 09:15, Poranna rozmowa Radia Opole Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oczywiście pozostaje zawsze pewien niedosyt, bo liczyliśmy na więcej, ale… » więcej 2019-10-14, godz. 20:41, Wiadomości z regionu PKW podała oficjalne wyniki wyborów do sejmu. 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla SLD, PSL i MN - tak wybrała Opolszczyzna Prawo i Sprawiedliwość (43,59%), Koalicja Obywatelska (27,40%), SLD (12,56%), PSL/Kukiz15 (8,55%) i Konfederacja (6,81%) - to pięć ugrupowań, które w nowej kadencji zasiądą w polskim sejmie. Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne… » więcej 2019-10-14, godz. 19:01, Wiadomości z regionu Frekwencja wzrosła o 10 punktów procentowych, ale nadal jest najniższa w kraju W wyborach parlamentarnych frekwencja w województwie opolskim wyniosła 52,91%. To najsłabszy wynik w kraju. Przypomnijmy, w całej Polsce frekwencja wyborcza wyniosła 61,74%. W naszym regionie najmniej osób do urn poszło w powiatach:… » więcej 2019-10-14, godz. 19:00, Wiadomości z regionu "To fenomenalny wynik, jestem nieprawdopodobnie zadowolona". Violetta Porowska podsumowuje zwycięstwo PiS na Opolszczyźnie - Historyczne zwycięstwo PiS-u na Opolszczyźnie - taki jest komentarz powyborczy liderki Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim Violetty Porowskiej. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »