Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-17, 14:15 Autor: Marek Świercz

DEBATA Kandydaci startujący do Senatu w okręgu nr 51, który obejmuje powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski

DEBATA Kandydaci startujący do Senatu w okręgu nr 51, który obejmuje powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski
W trzeciej - ostatniej już - debacie kandydatów do Senatu zmierzyli się politycy, którzy kandydują z okręgu nr 51, obejmującego zachodnią część Opolszczyzny, czyli powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, namysłowski i kluczborski. Byli to: urzędujący senator PiS Jerzy Czerwiński, poseł niezrzeszony Janusz Sanocki, kandydat KWW Przywrócić Prawo, a także burmistrz Otmuchowa Jan Woźniak, którego popierają trzy komitety (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe). Nieobecny był kandydat niezależny Adam Mazguła.
W pierwszej części debaty kandydaci mówili o swoim programie. Jerzy Czerwiński postawił na grę drużynową i kontynuację prospołecznej polityki PiS. Osobiście chce się zająć sprawami związanymi z szeroko rozumianą polityką historyczną, czyli troską o dobre imię Polski (już wcześniej mocno angażował się w kształtowanie przepisów dekomunizacyjnych).

Janusz Sanocki stwierdził, że cały jego komitet (wystawia siedmiu kandydatów do Senatu) ma jeden fundamentalny postulat: taką zmianę prawa wyborczego, by każdy obywatel mógł kandydować do Sejmu bez potrzeby zapisania się do którejś z partii. Jego zdaniem, obecny kodeks wyborczy jest niekonstytucyjny, bo odbiera Polakom bierne prawo wyborcze.

Jan Woźniak stwierdził, że jako kandydat związany z lewicą pozytywnie ocenia prospołeczny program PiS, ale osobiście chce się w Senacie skupić na takiej zmianie prawa, które zwiększy kompetencje samorządów w sferze kreowania lokalnej polityki (na przykład w zakresie planowania przestrzennego).

W drugiej turze kandydaci zadawali sobie pytania. Sanocki był pytany o to, dlaczego akurat teraz uznał, że kodeks wyborczy jest niezgodny z konstytucją i czy jest aby na pewno przekonany, że dobrze odczytał konstytucję RP. Sanocki odparł, że był o tym przekonany już kilka lat temu, ale dopiero niedawno otrzymał oficjalne stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej i na jego podstawie mógł przygotować wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego.

Woźniak był pytany o to, czy nie szkoda mu samorządu, z którym związany jest od dawna. Burmistrz Otmuchowa odpowiedział, że w Senacie uzyska dodatkowe możliwości działania na rzecz samorządu i lokalnych społeczności. Czerwiński dociekał, jak Woźniak - popierany przez trzy ugrupowania - zachowa się przy głosowaniu ustaw, co do których ugrupowania te mogą mieć różne zdanie. Usłyszał w odpowiedzi, że Woźniak po prostu będzie się kierował własnym sumieniem.

Z kolei Czerwiński został zapytany przez Woźniaka, dlaczego jego relacje z lokalnymi samorządami były raczej powierzchowne. Czerwiński odparował, że nigdy nie został przez Woźniaka poproszony o spotkanie, bo gdyby był, to na pewno zaproszenie by przyjął. Sanocki, nawiązując do pytania o głosowanie zgodne z przekonaniami, spytał Czerwińskiego, czemu PiS wycofał się z nowelizacji ustawy o IPN. Senator PiS tłumaczył, że ustawa ta została zakwestionowana przez TK z powodu poprawki zgłoszonej przez ruch Kukiz '15 (chodziło o definicję zbrodni ukraińskich), ale on sam zadbał o to, by poprawkę doprecyzować i ma nadzieję, że uda się ją przyjąć jeszcze teraz.

Zobacz także

2019-09-03, godz. 11:00, Wiadomości z regionu "Ten pan nie jest moim znajomym" - Bartek o inwestorze z Suchego Boru. Kubalańca: nie widzę nieprawidłowości przy procesie sprzedaży ośrodka - Inwestora, który nabył ośrodek w Suchym Borze nie znam, a z jego przedstawicielem rozmawiałem po raz pierwszy dwa tygodnie temu i nie jest moim znajomym, a jesteśmy mieszkańcami tej samej gminy - wyjaśniał w Radiu Opole przewodniczący… » więcej 2019-09-03, godz. 10:45, Wiadomości z regionu Zamieszanie z kandydatami MN i KO do Senatu. "Poziom zaufania został nadszarpnięty". "Musimy szczerze ze sobą porozmawiać" - Mamy pewne niedomówienia, ale nie nazywałbym tego chwianiem się koalicji w sejmiku - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku, przewodniczący TSKN i zarazem kandydat Mniejszości Niemieckiej do Senatu… » więcej 2019-09-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Brzeska rada miejska ma nowego przewodniczącego. Przed głosowaniem prawie połowa radnych opuściła salę obrad Janusz Wójcik od dziś (02.09) pełni funkcję przewodniczącego brzeskiej rady miejskiej. Tym samym zajął wolne miejsce po Jacku N., który po usłyszeniu zarzutów dotyczących przemocy rodzinnej, na początku sierpnia zrezygnował z… » więcej 2019-09-02, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Inna rzeczywistość, inne problemy, inne spojrzenie na politykę. Opolscy europarlamentarzyści o doświadczeniach z Brukseli Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej opowiadali w Loży Radiowej o swojej pracy w Parlamencie Europejskim. » więcej 2019-09-02, godz. 14:24, Publicystyka w Radiu Opole Danuta Jazłowiecka o 10 latach w PE, o Brexicie i „nieodpowiedzialnym” premierze Johnsonie i sporze z Mniejszością Niemiecką ws. kandydatów do Senatu - Moim zdaniem Brexitu nie będzie - mówiła w Loży Radiowej Danuta Jazłowiecka, była europoseł, a dziś kandydatka na senatora z listy KO w okręgu nr 52. Naszego gościa pytaliśmy o kwestie dotyczące Brexitu, o 10-letniej pracy w… » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »