Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-11-12, 10:01 Autor: Marcin Skomudek

Paweł Grabowski i Antoni Duda, czyli byli parlamentarzyści o tym jaki będzie Sejm IX kadencji

Paweł Grabowski o wiodących tematach Sejmu IX kadencji
Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15
- Ten sejm będzie zupełnie inny od poprzedniego - mówił w porannej rozmowie „W 4 oczy” Paweł Grabowski, były poseł Kukiz’15. Zdaniem naszego gościa w poprzednim Sejmie był tylko PiS i anty PiS, choć z perspektywy czasu ocenia, że Kukiz’15 jak i PSL był opozycją konstruktywną, która nie zawsze była przeciw. – Jeśli były dobre rozwiązania albo nie najgorsze to albo je popieraliśmy, albo stawaliśmy się poprawiać. Sejm IX kadencji będzie sejmem sporu światopoglądowego – ocenił Grabowski.

Były poseł Kukiz’15 wskazał, że pojawiły się poglądy radykalne zarówno z lewej jak i prawej strony, więc dyskusja będzie bardzo rozszerzona i nie będzie to już tylko spór między PiS i anty PiS. – Ze swojego doświadczenia jako byłego parlamentarzysty wiem, że są to spory, które nie zmienią jakości naszego życia. One jedynie podniosą emocje; w pewnym momencie nastąpi jakiś wybuch, eksplozja, a potem kurz opadnie i wrócimy do rzeczywistości w której wcześniej funkcjonowaliśmy, choćby w sprawie kompromisu aborcyjnego. Tu widać, że nie ma zgody zarówno PO jak i PiS do zmiany tego kompromisu – mówił Grabowski.

Nasz gość powiedział, że teraz planuje otwarcie kancelarii prawnej w Warszawie i to niedaleko sejmu. Zapowiedział, że mógłby reprezentować np. organizacje pozarządowe czy środowiska przedsiębiorców np. podczas wprowadzenia do debaty parlamentarnej.
Antoni Duda o tym jaki będzie Sejm IX kadencji
Antoni Duda, były poseł PiS
- Trudno powiedzieć jaki ten sejm będzie ale ja się obawiam o zachowanie jego powagi. Jak obserwuję zachowania teraźniejsze jak i w kampanii pani Klaudii Jachiry to można się bać. Trudno żeby wniosła coś merytorycznego. Można się bać czy sejm nie straci tego do czego został powołany, czyli do stanowienia prawa – mówił w „Poglądach i osądach” Antoni Duda, były poseł PiS.

W sejmie pojawiły się nowe byty polityczne jak np. Lewica czy Konfederacja. Naszego gościa zapytaliśmy czy to dobrze, że jest taka różnorodność.

- Wydaje mi się, że lewica ma w Polsce wystarczające poparcie, żeby była reprezentowana w sejmie. Cztery lata temu ich sprawy „organizacyjne” spowodowały, że się nie dostała, więc trudny mówić, że to nowy podmiot. Mamy nadzieję, że mimo wszystko będzie to merytoryczna opozycja, choć widać różne zachowania. Szczególnie chyba ten jeden człon lewicy skupi się na ideologii, czyli Wiosna – mówił nasz gość.

Pytany o Konfederację były poseł PiS stwierdził, że też powinna mieć reprezentację w sejmie. - Jest przecież część Polaków, która ma radykalne poglądy. Mam tylko nadzieję, że ich działania będą państwowotwórcze a nie nastawione na promocję swojego ruchu. Jako PiS zawsze baliśmy się i unikaliśmy skrajnej prawicy, więc jeśli Konfederacja pójdzie w tę stronę to może być to kłopotliwe, ale większym zagrożeniem jest niepoważność sejmu, ale z zupełnie drugiej strony.

Antoni Duda odnosząc się do swojego wyniku (zdobył około 5,5 tys. głosów. ) uznał, że skoro otrzymał znacznie mniej niż4 lata temu, to albo kampanię poprawił źle, albo został źle oceniony przez wyborców. – Wydawało mi się, że swoimi działaniami dawałem przykład pewnej pracy. Ja nie jestem „jastrzębiem” a moja praca polegała na systematycznym załatwianiu spraw, z którymi zgłaszali się do mnie wyborcy. Pewnie ma też na to wpływ mój wiek, nie ukrywajmy, w tej chwili reprezentują nas w parlamencie znacznie młodsi i to dobrze – mówił.

Przypomnijmy, do sejmu z list Zjednoczonej Prawicy dostały się dwie panie: Violetta Porowska i Katarzyna Czochara reprezentujące PiS, a kolejne 3 mandaty zdobyli Janusz Kowalski, Kamil Bortniczuk i Marcin Ociepa, reprezentanci ugrupowań koalicyjnych.

Antoni Duda powiedział, że na początku było mu trochę przykro, że dostał mniej głosów niż 4 lata temu. – Ale patrząc na tych, którzy się dostali to dobrze że idzie „młodzież”. To są energiczni, mądrzy ludzie, więc w pewnym sensie mój ból został złagodzony jakością naszych parlamentarzystów – mówił Antoni Duda.

Zobacz także

2019-10-03, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Marszałek Karczewski poparł w Opolu kandydatów PiS do Senatu. "Doświadczenie Marka Kawy bardzo przyda się" Marszałek Senatu Stanisław Karczewski popiera dr. Marka Kawę w wyborach do izby wyższej parlamentu. » więcej 2019-10-03, godz. 13:45, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa DEBATA: Teresa Barańska z PiS oraz Stanisław Rakoczy z PSL - KP W kolejnej debacie przedwyborczej spotkali się ze sobą Teresa Barańska, która kandyduje z pozycji 9 listy Prawa i Sprawiedliwości, oraz Stanisław Rakoczy, kandydujący z miejsca drugiego komitetu PSL - Koalicja Polska. Debatę, jak można… » więcej 2019-10-03, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Za 20 lat bez węgla. Politycy Koalicji Obywatelskiej zapowiadają duże zmiany w polityce środowiskowej i walce ze smogiem Ograniczenia niskiej emisji, rezygnacja do 2040 roku z węgla oraz zmiana systemu działania rządowej dystrybucji pieniędzy na zadania proekologiczne. To część pomysłów opolskich kandydatów do sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej na… » więcej 2019-10-03, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Aleksander Kwaśniewski: Powrót lewicy jest możliwy i oczekiwany przez Polaków - Powrót lewicy jest możliwy i oczekiwany przez Polaków - powiedział w 'Poglądach i osądach' były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. - Mowa przede wszystkim o osobach, które chcą Polski świeckiej, pełnej tolerancji dla osób… » więcej 2019-10-03, godz. 10:35, Wiadomości z regionu "Dość podziałów. Chcemy przyjaźni i radości". Adam Mazguła powalczy o fotel senatora - 'Dość podziałów. Zbudujmy wspólnotę'- to moje hasło wyborcze - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' płk Adam Mazguła, który kandyduje do senatu w własnego komitetu w okręgu nr 51 obejmującego południowo-zachodnią… » więcej
33343536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »