Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-12, 10:23 Autor: Marek Świercz

Sławomir Kłosowski i prof. Krystian Heffner o podciągnięciu do Opola ciepła z Elektrowni Opole

Sławomir Kłosowski o podciągnięciu do Opola ciepła z Elektrowni Opole
Sławomir Kłosowski, były poseł, minister i europoseł, który w kampanii wyborczej startuje z listy PiS do Sejmu
- Opolanie dosłownie śpią na cieple i nic z tego nie mają. W odległości 10 km od siebie hajcują się dwa ogniska i nie jest to mądre rozwiązanie. Po zakończeniu rozbudowy Elektrownia Opole będzie produkowała 600 megawatów energii cieplnej. A wykorzystuje do ogrzewania małego osiedla koło elektrowni raptem 12 megawatów. Tymczasem do ogrzania całego Opola potrzeba około 280 megawatów, czyli wystarczyłoby jeszcze ciepła do ogrzania okolicznych gmin. Trzeba tylko zbudować ciepłociąg, który doprowadzi ciepło z Elektrowni Opola do miejskiej sieci - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Sławomir Kłosowski, były poseł, były wiceminister edukacji i były europoseł, który kandyduje do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Dyskusja o takim rozwiązaniu trwa z przerwami od lat 70-tych, kiedy to EO zaczęła pracę. Wszystkie te pomysły były jednak konsekwentnie zwalczane przez Energetykę Cieplną Opolszczyzny. - Chciałbym uspokoić obawy ECO, bo jestem przekonany, że zakład odnajdzie się w roli zarządcy sieci, będzie ją rozbudowywał i nią administrował. Uważam, że nikt pracy by nie stracił - przekonywał Kłosowski. Nasz gość zwraca także uwagę na nowe rozwiązania. Rząd zdecydował się na utworzenie funduszu na rzecz kogeneracji - do wzięcia jest około 5 mld zł. - Z kolei Parlament Europejski przyjął rozwiązanie, które mówi, że zakłady, które nie będą produkowały energii scalonej, po roku 2030 zostaną obciążone karami, bo to jest działanie nieekologiczne. A to może zagrozić Elektrowni Opole - dodał nasz gość.
Prof. Krystian Heffner o wieloletniej i bezowocnej debacie na temat ciepła z Elektrowni Opole
Prof. Krystian Heffner, regionalista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
- Elektrownia Opole produkuje ogromne ilości energii cieplnej, która jest wypuszczana w powietrze przez chłodnie, czyli - mówiąc wprost - jest w całości marnowana. To jest sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, bo w odległości kilku kilometrów jest stutysięczne miasto, które można by tym ciepłem ogrzać - mówił w "Poglądach i osądach" prof. Krystian Heffner, regionalista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Nasz gość mówi, że problem ciepła dla opolan to efekt pewnego historycznego procesu. Gdy zaczęto budować kolejne wielkie osiedla mieszkaniowe, powstawały przy nich elektrociepłownie. Potem były one zamykane a kolejne osiedla były podłączane do jednej wielkiej podmiejskiej elektrociepłowni, która w wyniku przekształceń i procesów prywatyzacyjnych działa dziś jako Energetyka Cieplna Opolszczyzny. - Problem w tym, że w latach 80. w odległości kilku kilometrów pojawił się zakład, który produkuje tyle ciepła, traktowanego jako produkt odpadowy, że bez trudu mógłby zastąpić elektrociepłownię miejską - mówi Heffner.

Nasz gość nie ma wątpliwości, że po doprowadzeniu ciepła z elektrowni jego cena by spadła. - To wszystko mogłoby stanowić silny bodziec rozwojowy dla Opola. Tanie ciepło to niższe koszty utrzymania dla mieszkańców i niższe koszty funkcjonowania dla firm. A teren ECO to kilkadziesiąt hektarów w atrakcyjnym miejscu, które można by zagospodarować inaczej - dodaje Heffner.

Zobacz także

2019-09-24, godz. 17:15, Wiadomości z regionu "Procedura legitymowania w OUW jest upokarzająca". Poseł Sanocki donosi do prokuratury na wojewodę. "Te happeningi są uwłaczające funkcji publicznej, jaką pełni poseł Sa… Janusz Sanocki, niezrzeszony poseł z Nysy złożył do opolskiej prokuratury i premiera Morawieckiego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez wojewodę opolskiego Adriana Czubaka. Zdaniem posła zamontowanie bramek w… » więcej 2019-09-24, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Janusz Kowalski ponownie uderza w samorząd województwa ws. ośrodka w Suchym Borze. "To jest samorząd z dykty" Kandydat PiS do sejmu, wraz z radnymi województwa, pokazał dokumenty, z których ma wynikać, że wicemarszałek Roman Kolek nie zabezpieczył kontynuowania działalności medycznej w ośrodku. » więcej 2019-09-24, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Wojciech Komarzyński deklaruje starania o sprowadzenie do Brzegu inwestorów i apeluje do władz miasta o odpowiedzialne decyzje przy sprzedaży "Zielonki" Tereny inwestycyjne gminy Brzeg powinny zapewniać jak największe korzyści miastu i jego mieszkańcom. To przekaz płynący z dzisiejszej (24.09) konferencji prasowej Wojciecha Komarzyńskiego. » więcej 2019-09-24, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Kamińska: materiały wyborcze powinny trafić do recyklingu Solidarni wobec natury - takimi słowami rozpoczęła dzisiejszą (24.09) konferencję prasową kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu RP Barbara Kamińska. Dedykowała ją nie wyborcom, a kandydującym. » więcej 2019-09-24, godz. 14:35, Wiadomości z regionu Zielone światło dla budowy kolejnego odcinka obwodnicy Piastowskiej. "Ułatwi wyłączenie ruchu tranzytowego z centrum miasta" Wydano zezwolenia na budowę kolejnego etapu obwodnicy Piastowskiej w Opolu. Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej prezydentowi miasta przekazała wicewojewoda Violetta Porowska. Kolejny odcinek będzie łączył ulicę Niemodlińska… » więcej
46474849505152
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »