Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-12, 11:02 Autor: Maria Klusik

Czy odzyskiwać ciepło z elektrowni? Sławomir Kłosowski i Krystian Heffner gośćmi Radia Opole

Elektrownia Opole [mat. prasowe]
Elektrownia Opole [mat. prasowe]
Sławomir Kłosowski [fot. Łukasz Fura]
Sławomir Kłosowski [fot. Łukasz Fura]
Krystian Heffner [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krystian Heffner [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Są nowe okoliczności, które sprzyjają takiemu rozwiązaniu, a poza tym rozsądek nakazuje, by nie marnować takich ilości energii - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Sławomir Kłosowski.
Opolski kandydat PiS do sejmu pytany o możliwość wykorzystania energii cieplnej z Elektrowni Opole dla miasta mówi:

- Pojawiły się bardzo ważne okoliczności, lada dzień uruchomiona zostanie rozbudowana Elektrownia Opole. To będzie blisko 600 megawatów ciepła, które puszczane jest w atmosferę, tak bym to powiedział. To jest wypuszczanie czy skraplanie pary wytworzonej, wysokotemperaturowej pary, wytworzonej w Elektrowni Opole.

Nasz rozmówca uzasadniał, że po rozbudowie Elektrownia Opole będzie produkowała prawie 600 megawatów energii cieplnej, z czego około 95% - wobec braku ciepłociągu - będzie "tracona" kominem.

Temat ciepła z Elektrowni Opole powraca w kontekście ubiegłorocznej ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, czyli jednoczesnego wykorzystywania energii elektrycznej i cieplnej produkowanej przez polskie siłownie - przypomniał rozmówca Radia Opole.

Dodatkowo pojawia się też aspekt unijnych preferencji dla takiego rozwiązania. - Czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i rady, do niedawna moja działka, które nakłada na państwa członkowskie obowiązek produkcji energii, w systemie łącząc energię elektryczną z energią cieplną. Jeżeli będzie produkowane, to dobrze, to będą wtedy ulgi w tak zwanych opłatach za emisję CO2. Czyli za to, co trafia z każdego zakładu produkującego energię z paliwa stałego do atmosfery - mówi Kłosowski.

Rezygnacja z odzyskania tak dużych ilości ciepła jest - w ocenie polityka - zupełnie nieracjonalna. A o wykorzystaniu dodatkowego ciepła warto rozmawiać w kategoriach "nowego otwarcia", potraktowania tego jak wielką szansę, a rzecz może dotyczyć także dostarczania ciepła na korzystnych warunkach do miejscowości ościennych, takich jak chociażby Niemodlin, Ozimek czy nawet Krapkowice.

Zdaniem Sławomira Kłosowskiego, ECO mogłaby w tym układzie pełnić funkcje zarządcy większej sieci ciepłowniczej, dodatkowo ją rozbudować i też na tym zarabiać.

- Sprawa jest znana od wielu lat a projekty powstawały jeszcze w latach siedemdziesiątych - przypomniał w "Poglądach i osądach" Radia Opole regionalista prof. Krystian Heffner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, pytany o powracający co jakiś czas pomysł wybudowania ciepłociągu z Elektrowni Opole.

Pytaliśmy na ile realizacja takiego projektu mogłaby zagrozić funkcjonowaniu Energetyki Cieplnej Opolszczyzny?

- Moim zdaniem w perspektywie podłączenia rzeczywistego do takiej energii płynącej z elektrowni, podłączenia miasta, jego sieci, czyli zastąpienia tej głównej rury, która z ECO idzie, z tego zakładu do sieci miejskiej i włączenie tam elektrowni, no to, trzeba sobie jasno powiedzieć, w praktyce, właściwie jej istnienie nie miałoby sensu - uznał nasz rozmówca.

W ocenie prof. Heffnera techniczne poprowadzenie takiego ciepłociągu nie jest zbytnio skomplikowane, a najważniejsze wydają się w przypadku miasta, liczącego ponad sto tysięcy mieszkańców, względy pewnego konfliktu interesów, czyli potencjalnego zmniejszenia liczby klientów dotychczasowych dostawców ciepła.
Sławomir Kłosowski
Sławomir Kłosowski
prof. Krystian Heffner

Zobacz także

2019-08-26, godz. 18:09, Wiadomości z regionu Znamy skład Okręgowej Komisji Wyborczej Do Okręgowej Komisji Wyborczej poszczególne komitety będą zgłaszać listy kandydatów w wyborach do sejmu i senatu. Przewodniczącą komisji została Joanna Maksymowicz-Szczepańska, komisarz wyborczy I. » więcej 2019-08-26, godz. 15:52, Gospodarka Za ponad 22 tysiące złotych rządowej dopłaty Grodków uruchomi 4 nowe połączenia autobusowe. "Komfort życia będzie zupełnie inny" Grodków to kolejna gmina, do której trafiły dziś (26.08) rządowe pieniądze na obsługę połączeń autobusowych. Dzięki ponad 22 tysiącom złotych uda się stworzyć 4 nowe kursy, na trasie których znajdzie się około 25 miejsc… » więcej 2019-08-26, godz. 15:08, Wiadomości z regionu Wojewódzki fundusz dla OSP - najnowszy pomysł Marcina Ociepy Utworzenie funduszu wsparcia Ochotniczej Straży Pożarnej postuluje Marcin Ociepa, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na posła. » więcej 2019-08-26, godz. 15:07, Gospodarka Blisko 300 tysięcy złotych od rządu na 18 nowych połączeń autobusowych w powiecie nyskim. "Kończymy z wykluczeniem komunikacyjnym" Prawie 300 tysięcy złotych rządowej dopłaty trafiło dziś (26.08) do powiatu nyskiego. Pieniądze mają pomóc w rozbudowie siatki połączeń autobusowych obsługiwanej przez miejscowy PKS. » więcej 2019-08-26, godz. 14:30, Wiadomości z regionu 24 kandydatów do sejmu i dwóch do senatu. KWW Mniejszość Niemiecka przedstawił listy do wyborów parlamentarnych Komitet Wyborczy Wyborców Mniejszość Niemiecka odsłonił wyborcze karty. Do sejmu z listy ugrupowania wystartuje 24 kandydatów. Do senatu o mandaty z mniejszości powalczy dwóch przedstawicieli - Roman Kolek i Rafał Bartek. » więcej
74757677787980
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »