Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-12, 11:02 Autor: Maria Klusik

Czy odzyskiwać ciepło z elektrowni? Sławomir Kłosowski i Krystian Heffner gośćmi Radia Opole

Elektrownia Opole [mat. prasowe]
Elektrownia Opole [mat. prasowe]
Sławomir Kłosowski [fot. Łukasz Fura]
Sławomir Kłosowski [fot. Łukasz Fura]
Krystian Heffner [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krystian Heffner [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Są nowe okoliczności, które sprzyjają takiemu rozwiązaniu, a poza tym rozsądek nakazuje, by nie marnować takich ilości energii - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Sławomir Kłosowski.
Opolski kandydat PiS do sejmu pytany o możliwość wykorzystania energii cieplnej z Elektrowni Opole dla miasta mówi:

- Pojawiły się bardzo ważne okoliczności, lada dzień uruchomiona zostanie rozbudowana Elektrownia Opole. To będzie blisko 600 megawatów ciepła, które puszczane jest w atmosferę, tak bym to powiedział. To jest wypuszczanie czy skraplanie pary wytworzonej, wysokotemperaturowej pary, wytworzonej w Elektrowni Opole.

Nasz rozmówca uzasadniał, że po rozbudowie Elektrownia Opole będzie produkowała prawie 600 megawatów energii cieplnej, z czego około 95% - wobec braku ciepłociągu - będzie "tracona" kominem.

Temat ciepła z Elektrowni Opole powraca w kontekście ubiegłorocznej ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, czyli jednoczesnego wykorzystywania energii elektrycznej i cieplnej produkowanej przez polskie siłownie - przypomniał rozmówca Radia Opole.

Dodatkowo pojawia się też aspekt unijnych preferencji dla takiego rozwiązania. - Czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i rady, do niedawna moja działka, które nakłada na państwa członkowskie obowiązek produkcji energii, w systemie łącząc energię elektryczną z energią cieplną. Jeżeli będzie produkowane, to dobrze, to będą wtedy ulgi w tak zwanych opłatach za emisję CO2. Czyli za to, co trafia z każdego zakładu produkującego energię z paliwa stałego do atmosfery - mówi Kłosowski.

Rezygnacja z odzyskania tak dużych ilości ciepła jest - w ocenie polityka - zupełnie nieracjonalna. A o wykorzystaniu dodatkowego ciepła warto rozmawiać w kategoriach "nowego otwarcia", potraktowania tego jak wielką szansę, a rzecz może dotyczyć także dostarczania ciepła na korzystnych warunkach do miejscowości ościennych, takich jak chociażby Niemodlin, Ozimek czy nawet Krapkowice.

Zdaniem Sławomira Kłosowskiego, ECO mogłaby w tym układzie pełnić funkcje zarządcy większej sieci ciepłowniczej, dodatkowo ją rozbudować i też na tym zarabiać.

- Sprawa jest znana od wielu lat a projekty powstawały jeszcze w latach siedemdziesiątych - przypomniał w "Poglądach i osądach" Radia Opole regionalista prof. Krystian Heffner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, pytany o powracający co jakiś czas pomysł wybudowania ciepłociągu z Elektrowni Opole.

Pytaliśmy na ile realizacja takiego projektu mogłaby zagrozić funkcjonowaniu Energetyki Cieplnej Opolszczyzny?

- Moim zdaniem w perspektywie podłączenia rzeczywistego do takiej energii płynącej z elektrowni, podłączenia miasta, jego sieci, czyli zastąpienia tej głównej rury, która z ECO idzie, z tego zakładu do sieci miejskiej i włączenie tam elektrowni, no to, trzeba sobie jasno powiedzieć, w praktyce, właściwie jej istnienie nie miałoby sensu - uznał nasz rozmówca.

W ocenie prof. Heffnera techniczne poprowadzenie takiego ciepłociągu nie jest zbytnio skomplikowane, a najważniejsze wydają się w przypadku miasta, liczącego ponad sto tysięcy mieszkańców, względy pewnego konfliktu interesów, czyli potencjalnego zmniejszenia liczby klientów dotychczasowych dostawców ciepła.
Sławomir Kłosowski
Sławomir Kłosowski
prof. Krystian Heffner

Zobacz także

2019-10-11, godz. 18:00, Wiadomości z regionu W Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie–Koźlu rośnie liczba stypendystów. Dzień Edukacji Narodowej świętem uczniów i pracowników szkoły Stypendia dla najlepszych uczniów, 'jezioro łabędzie' w wykonaniu chłopców i skecz kabaretowy 'dzień z życia szkoły'. Tak w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie - Koźlu już dziś (11.10) obchodzono Dzień Edukacji… » więcej 2019-10-11, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Marcin Ociepa: "Będziemy zabiegać o to, żeby RZGW powstało na Opolszczyźnie - Istnieje konieczność wzmacniania naszego regionu poprzez ważne instytucje, stąd pomysł utworzenia Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej na Opolszczyźnie - mówi Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, podczas… » więcej 2019-10-11, godz. 17:00, Gospodarka Oleski dworzec kolejowy doczeka się rewitalizacji. Zaawansowane prace potrwają do końca 2021 roku Jest decyzja o gruntownej modernizacji dworca kolejowego w Oleśnie. Wiadomo, że inwestycja finansowana z budżetu państwa będzie kosztować kilka milionów złotych, a przebudowa zakończy się prawdopodobnie na przełomie lat 2021/20… » więcej 2019-10-11, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Ponad 2 tysiące studentów nyskiej uczelni rozpoczęło nowy rok akademicki Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie uroczyście zainaugurowała dziś (11.10) nowy rok akademicki. » więcej 2019-10-11, godz. 16:30, Wiadomości z regionu "To była ciężka i aktywna praca" Janusz Kowalski podsumowuje swoją kampanię Janusz Kowalski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmu podsumował dzisiaj (11.10) swoją kampanię wyborczą. Zapowiedział, że dalej będzie walczył o dobro Opolszczyzny i rozwiązywał sprawę sprzedaży Suchego Boru, portu w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »