Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-09, 13:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Opolscy rektorzy o reformie szkolnictwa wyższego i współpracy z resortem. "Dla nas ten okres był wyjątkowy"

Konferencja z udziałem opolskich rektorów uczelni wyższych [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja z udziałem opolskich rektorów uczelni wyższych [fot. Mariusz Chałupnik]
Blisko 190 milionów złotych wsparcia przez ostatnie cztery lata otrzymały opolskie uczelnie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Opolu rektorzy podsumowali ten okres współpracy z resortem prowadzonym przez Jarosława Gowina oraz odnieśli się do wprowadzonej w ubiegłym roku reformy szkolnictwa wyższego.
- Dla nas ten okres był wyjątkowy, choćby patrząc przez pryzmat 2016 roku i uruchomienia na naszej uczelni kierunku lekarskiego. Jednak rodzi to dodatkowe wyzwania - mówi prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. - To co pomogło nam rozwinąć skrzydła, czyli kierunek lekarski, jednocześnie przysparza nam pewnych problemów i potrzeb finansowych. Te 34 miliony złotych, które rzeczywiście ministerstwo dało, pomogło uruchomić tak bardzo potrzebny dla miasta, regionu i kraju kierunek. Wymaga on także kolejnych inwestycji.

- Z reformy najbardziej zadowolona jest grupa uczelni zawodowych - przekonuje prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. - Dlatego, że ewidentnie to, co jest mówione w nauce, że trzeba stawiać na aplikacje, zastosowanie nauki w praktyce, w przemyśle, to uczelnie zawodowe realizują od samego początku swojego istnienia. Czyli kapitalnie się wpisaliśmy w ten profil działalności naukowej, dydaktycznej, patentowej. To jeśli chodzi o pomysł "Konstytucji nauki" i pomysł premiera Gowina.

- Najważniejsza zmiana, to zmiana w mentalności osób związanych z uczelnią - zauważa prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. - Ustawa zmienia bardzo wiele. Dzisiaj nie mówimy o silosach, czyli wydziałach, ale mówimy o uczelni jako całości. Mamy w tej chwili subwencje i my musimy inaczej tym zarządzać. To jest naprawdę wewnętrzne wyzwanie, szczególnie dla osób profesorów starszej daty, którzy inaczej postrzegają uczelnię.

Nowy rok akademicki, to dla uczelni nowe wyzwania.

- Jesteśmy w kluczowym momencie wdrażania reformy premiera Jarosława Gowina, tak zwanej "Konstytucji dla nauki" - mówi Piotr Ziółkowski, dyrektor departamentu Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Od 1. października na uczelniach obowiązują nowe statuty przyjęte przez senaty uczelni. Zmienione są struktury uczelni. Dlatego to jest tak ważny moment naszej reformy.

- Sukcesy, które są za nami, to jest jedno, ale mamy kolejne wyzwania - dodaje wiceminister Marcin Ociepa, kandydat PiS do sejmu. - Musimy wzmacniać opolskie środowisko akademickie. Jeśli chcemy być miastem wojewódzkim, silnym ośrodkiem regionalnym, to musimy stawiać na rozwój wyższych uczelni.

Na kwotę blisko 190 milionów złotych, które otrzymały opolskie uczelnie składają się - ponad 106 milionów złotych na inwestycje, blisko 42 miliony złotych w zakresie wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i 21 miliony złotych na bieżące działanie placówek.
prof. Marek Masnyk
prof. Tomasz Halski
prof. Marcin Lorenc
Piotr Ziółkowski, Marcin Ociepa

Zobacz także

2019-09-16, godz. 14:45, Publicystyka w Radiu Opole Antoni Duda o swoich doświadczeniach z Sejmu, kampanii wyborczej i o tym, że zamachu stanu nie będzie - Uspokajam polityków opozycji: nie zamierzamy po wyborach wykorzystać wznowionych obrad Sejmu do dokonania jakiegoś zamachu stanu czy czego podobnego. Program obrad jest już znany i nie słyszałem, żeby miał być uzupełniany, ja na… » więcej 2019-09-16, godz. 14:41, Publicystyka w Radiu Opole Tomasz Kostuś o przełożeniu obrad sejmu, o tym, że podejmie rękawicę ws. debaty z Januszem Kowalskim i swojej aktywności poselskiej - PiS przygotowuje się na wariant w którym nie tyle przegrywa wybory, ale nie będzie w stanie utworzyć koalicji zdolnej do powołania rządu. PiS przygotowuje się do wariantu w którym może podejmować pewne działania czy decyzje polityczne… » więcej 2019-09-16, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Kandydaci Konfederacji WiN chcą, żeby dzieci pracowały na składki emerytalne swoich rodziców. Są też inne postulaty Likwidacja PIT, stop aborcji, powstanie polskiej klasy średniej, dobrowolność szczepień i ZUS. Kandydaci Konfederacji Wolność i Niepodległość postulują decyzyjną oraz finansową suwerenność rodzin. » więcej 2019-09-16, godz. 13:30, Wiadomości z regionu Opolscy kandydaci PiS mają pomysł na ograniczenie wzrostu cen żywności Prawo i Sprawiedliwość ma pomysł na obniżenie cen żywności. Sławomir Kłosowski i Tomasz Ognisty, kandydaci w wyborach do sejmu uważają, że rozwiązaniem problemu ma być powołanie Krajowej Grupy Spożywczej, czyli organizacji… » więcej 2019-09-16, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Stanisław Rakoczy o kandydaturze Janusza Wojciechowskiego na komisarza unijnego. "Poprzemy Polaka" Kandydat Polski na komisarza Janusz Wojciechowski będzie zabiegał w tym tygodniu w Strasburgu o poparcie europosłów. Ostatecznie bowiem Europarlament musi zatwierdzić całą Komisję Europejską, aby mogła rozpocząć pracę. » więcej
56575859606162
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »