Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-03, 21:30 Autor: Piotr Wójtowicz

Kto odpowiada za likwidację SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu? Ciąg dalszy sporu z kampanią wyborczą w tle

Konferencja Janusza Kowalskiego [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Janusza Kowalskiego [fot.P.Wójtowicz]
Janusz Kowalski Renata Ruman-Dzido [fot.P.Wójtowicz]
Janusz Kowalski Renata Ruman-Dzido [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza [fot.P.Wójtowicz]
Słowo przeciw słowu - tak wygląda kolejna odsłona przedwyborczego sporu wokół przyszłości Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Kandydat PiS Janusz Kowalski zarzuca wicemarszałkowi Romanowi Kolkowi z KWW Mniejszość Niemiecka brak skutecznego działania w celu utrzymania SOR przy Katowickiej. Podczas konferencji tłumaczył, że gdy resort zdrowia podniósł wymogi dotyczące funkcjonowania takich oddziałów, to kandydat Mniejszości Niemieckiej nie zgłaszał uwag. Roman Kolek ripostuje, że to nie nieprawda. Podkreśla, że trudno zgłaszać uwagi, skoro zapisy, które utrudniają prowadzenie SOR-u zostały wprowadzone w ciągu jednego dnia.
Podczas spotkania z dziennikarzami, w którym udział wzięli przedstawiciele szpitala przy ul. Katowickiej tłumaczono, że po wejściu w życie nowych przepisów placówce brakuje lekarzy. Samorządowiec zapewniał, że wcześniej na ten temat rozmawiano z dyrekcją funduszu w Opolu, ale wsparcia nie było, a ponadto NFZ przystał na likwidację.

Fundusz w oświadczeniu zarzuca dyrekcji szpitala brak dobrej woli w prowadzeniu SOR-u. W piśmie, jakie otrzymaliśmy z Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu czytamy: Wypowiedź Pani Prezes Szpitala Wojewódzkiego, że „nie ma takich pieniędzy, za które lekarze zechcieliby pracować w SOR Szpitala Wojewódzkiego”, dyskredytuje menadżera ochrony zdrowia i wskazuje na z góry założone intencje zamknięcia SOR – w Szpitalu Wojewódzkim.

Według NFZ, szpital wojewódzki na świadczenia udzielane w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym od 1 lipca otrzymuje dziennie około 23 tys. zł.

- Wiecie, co można za to zrobić? Operację zaćmy, tylko spróbujcie sobie przyłożyć do oka i wyleczyć zaćmę. Nikt nie jest w stanie tego zrobić, nawet jeśli miałby 5 tysięcy złotych - argumentował marszałek Andrzej Buła, trzymając w ręce 2,5 tysiąca złotych.

Zdaniem Janusza Kowalskiego głównym winowajcą w tej sprawie jest Roman Kolek. Według dokumentów, które Kowalski otrzymał z resortu zdrowia, wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia w regionie wcześniej nie zgłaszał uwag do rozporządzenia, które ogłoszono 27 czerwca. - To, że nie wziął udziału w konsultacjach, jest absolutnym dowodem niekompetencji tego człowieka. Żądam po raz kolejny, aby Roman Kolek został zwolniony z funkcji wicemarszałka regionu. Ten człowiek demoluje opolską służbę zdrowia.

Roman Kolek zarzucił kandydatowi PiS kłamstwo, przekonując, że zmiany, które zmuszają Szpital Wojewódzki do zamknięcia SOR weszły w życie w ciągu jednego dnia bez konsultacji. - Najważniejsza zmiana dotycząca prowadzenia oddziałów weszła w życie w nocy, czyli bez konsultowania, tak jak każdy akt prawny powinien być konsultowany.

Według rozporządzenia, które ogłoszono 27 czerwca, każdy pacjent, który trafi na SOR, musi być hospitalizowany w tym szpitalu. Przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego podkreślają, że nie mogą spełnić tych wymogów, ponieważ brakuje im lekarzy. Dodajmy, że na siedem SOR-ów, które do tej pory działały w regionie, zamiar likwidacji swojego oddziału zgłosił tylko Szpital Wojewódzki w Opolu.
Konferencja Janusza Kowalskiego
Konferencja Andrzeja Buły, Romana Kolka, Renaty Ruman-Dzido, Jerzego Madeja i Juliana Pakosza

Zobacz także

2019-08-22, godz. 15:38, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Wojciech Komarzyński, brzeski radny który chce zostać posłem, o tym jak widzi współpracę między rządem a samorządem - Uważam że to kluczowy postulat, bo razem możemy więcej. Musimy uzyskiwać tzw. efekt synergii, bo razem zyskamy większe efekty niż prowadząc pewne działania samodzielnie - mówił w Loży Radiowej Wojciech Komarzyński, radny PiS… » więcej 2019-08-22, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Przedstawiciele ruchu Kukiz 15 przestrzegają samorządowców. Ich zdaniem, w kraju odbędą się wkrótce przedterminowe wybory samorządowe Parlamentarzyści ruchu Kukiz 15 uważają, że po jesiennych wyborach parlamentarnych, w kraju zostaną rozpisane przedterminowe wybory samorządowe. Politycy poinformowali o swoich obawach podczas dzisiejszej (22.08) konferencji prasowej… » więcej 2019-08-21, godz. 22:00, Wiadomości z regionu "Promocja lokalnego biznesu, to dobry wzór, który przywiozłem z Brukseli". Konferencja Sławomira Kłosowskiego [FILM] Sławomir Kłosowski (PiS) zorganizował nietypową konferencję prasową, opartą głównie na promocji lokalnego biznesu i promowaniu tradycyjnych, polskich potraw. Jak twierdzi, rozsławianie regionalnej kultury, zwyczajów, produktów… » więcej 2019-08-21, godz. 20:49, Wiadomości z regionu Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów do parlamentu z powiatu nyskiego. Porowska: nasze działania, to świadectwo wiarygodności Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało dziś (21.08) kandydatów do parlamentu z powiatu nyskiego. » więcej 2019-08-21, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów startujących w jesiennych wyborach parlamentarnych 'Jedynką' na opolskiej liście został poseł Witold Zembaczyński, 'dwójką' poseł Tomasz Kostuś, Elżbieta Bień wystartuje z trzeciego miejsca. W skład Koalicji Obywatelskiej wchodzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska… » więcej
78798081828384
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »