Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-30, 13:30 Autor: Witold Wośtak

Janusz Kowalski zapowiada walkę o partnerskie relacje polsko-niemieckie. Wsparł go wiceminister Szynkowski vel Sęk

Janusz Kowalski i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski i Szymon Szynkowski vel Sęk [fot. Witold Wośtak]
Janusz Kowalski chce działać w polsko-niemieckiej grupie parlamentarnej po ewentualnym zdobyciu mandatu poselskiego. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości zorganizował konferencję prasową z Szymonem Szynkowskim vel Sęk, wiceministrem spraw zagranicznych.
Politycy mówili o dążeniu do partnerskich relacji z zachodnim sąsiadem. Wskazali między innymi na repolonizację segmentu ciepłowniczego i szkodliwy wpływ budowy gazociągu Nord Stream 2 dla Europy.

- Po 2015 roku polski rząd wyszedł z relacji typu nauczyciel - uczeń - przekonuje Szynkowski, popierając kandydaturę Kowalskiego.

- Nie mamy w tych relacjach tematów tabu, a to jest bardzo ważne. Jeżeli chcemy dobrych relacji z Niemcami, a odpowiedzialni politycy chcą dzisiaj takich stosunków, to musimy mieć relacje partnerskie oraz uczciwe. Nie może być w nich miejsca na ukrywanie czegokolwiek, tylko wykładanie na stół również spraw trudnych. Jednym z takich tematów jest status mniejszości polskiej w Niemczech.

Janusz Kowalski, "trójka" na liście PiS, zaznacza, że bój o prawdę historyczną rozpoczyna się od precyzji słowa. Zwrócił uwagę na używanie określenia "naziści" zamiast "Niemcy" w kontekście odpowiedzialności za drugą wojnę światową.

- Jeżeli dzisiaj zapyta się młodych Belgów, Niemców, Francuzów i niestety również coraz więcej Polaków, kim byli naziści, często pojawia się problem z odpowiedzią. Pamiętajmy natomiast, że to byli nie tylko członkowie narodowo-socjalistycznej partii NSDAP. Prawda jest taka, że w zbrodnie II wojny światowej zaangażowano całe państwo niemieckie: żandarmów, policjantów i zwykłych cywili.

Co do poprawy sytuacji mniejszości polskiej w Niemczech, chodzi o powszechną możliwość nauki języka polskiego jako mniejszościowego i szansę na większe dotacje dla organizacji polonijnych.
Szymon Szynkowski vel Sęk
Janusz Kowalski

Zobacz także

2019-10-13, godz. 21:50, Wiadomości z regionu Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konfederacja 5,6 proc. » więcej 2019-10-13, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Sondaż exit poll dla Prawa i Sprawiedliwości. W sejmie też Konfederacja Prawo i Sprawiedliwość zdobyło największe poparcie w wyborach do Sejmu - tak wynika z sondażu IPSOS, przeprowadzonego na zlecenie TVP, TVN24 i Polsat News. » więcej 2019-10-13, godz. 18:10, Wiadomości z regionu O godzinie 17.00 frekwencja na Opolszczyźnie wyniosła prawie 40 procent i była najniższa w kraju 39.54 proc. - taka była o godzinie 17 frekwencja wyborcza w województwie opolskim. W całej Polsce frekwencja wyniosła 45,94 procent. » więcej 2019-10-13, godz. 17:45, Wiadomości z regionu Obwody odrębne, czyli głosowanie w zakładach karnych czy szpitalach W województwie opolskim mieszkańcy mają do dyspozycji 881 lokali wyborczych, ale funkcjonują również tak zwane obwody odrębne, które znajdują się między innymi w Areszcie Śledczym w Opolu, w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Katowickiej… » więcej 2019-10-13, godz. 13:36, Wiadomości z regionu W południe frekwecja w regionie wynosi 15,26%. Jest wyższa niż 4 lata temu 15,26 procent - taka była frekwencja o godzinie 12.00 w województwie opolskim. Jest ona wyższa niż 4 lata temu, wtedy o tej samej godzinie wynosiła 13,58 procent. W kraju trwają wybory do parlamentu. » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »