Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-09-26, 16:43 Autor: Witold Wośtak

Kryzys ekologiczny był tematem otwartej debaty przedwyborczej w Opolu. "Merytoryczna i bardzo potrzebna dyskusja"

S. Kłosowski, M. Zawisza, T. Kostuś, Z. Donath-Kasiura [fot. Witold Wośtak]
S. Kłosowski, M. Zawisza, T. Kostuś, Z. Donath-Kasiura [fot. Witold Wośtak]
Czworo opolskich kandydatów do sejmu wzięło udział w debacie o kryzysie ekologicznym z inicjatywy Fundacji WWF Polska. Wśród tematów poruszonych w Miejskiej Bibliotece Publicznej był między innymi smog, odnawialne źródła energii, szkolna edukacja ekologiczna czy rezygnacja z wykorzystywania węgla.
Zapytaliśmy kandydatki i kandydatów o najważniejszą kwestię poruszoną na debacie.

Zuzanna Donath-Kasiura, reprezentująca Mniejszość Niemiecką, wskazała na odejście od opalania węglem oraz dofinansowanie komunikacji publicznej.

- Z mojego punktu widzenia konieczne jest tworzenie systemu zapobiegania wykluczeniu komunikacyjnemu. Chodzi o umożliwienie kilku osobom dojazdu jednym środkiem transportu do większych miejscowości, a nie skazywanie ludzi na podróż samochodem w pojedynkę.

Sławomir Kłosowski, kandydat Prawa i Sprawiedliwości, ocenił, że najważniejszym tematem była redukcja węgla. Jego zdaniem, nie da się zrobić tego natychmiast.

- Starałem się wytłumaczyć, że nie da się z dnia na dzień odejść od używania węgla. Nie możemy zrobić tego w sposób raptowny, bo w kopalniach i elektrowniach opalanych węglem również pracują ludzie. Przejście na odnawialne źródła energii z dnia na dzień jest zwyczajnie niemożliwe. To jest żmudny proces, w którym, mam nadzieję, już uczestniczymy.

Z kolei Tomasza Kostusia, polityka Platformy Obywatelskiej, najbardziej poruszył temat smogu, choć podkreślił, że wszystkie tematy ekologiczne są ważne.

- Za rogiem czai się katastrofa ekologiczna. Ze względu na smog co roku umiera 40 tysięcy Polek i Polaków. Bałtyk wymiera, a Polska pustynnieje. Kwestia tego, co musimy zrobić dla przeciwdziałania, jest dzisiaj priorytetem dla wszystkich partii politycznych oraz dla wszystkich Polek i Polaków. Właśnie dlatego tak ważna jest dzisiejsza debata, rekomendacje i wnioski z niej płynące.

Marcelina Zawisza, kandydatka Lewicy, za najważniejsze uznała kwestie smogu i transportu publicznego.

- Kwestia transportu publicznego kuleje na Opolszczyźnie. On nie jest zintegrowany, co powoduje, że ludzie nie są w stanie dojeżdżać do pracy, szkoły czy lekarza. Drugą sprawą jest odejście od węgla do 2030 roku. Wtedy będziemy mogli cieszyć się energetyką służącą nie tylko nam, ale również naszym dzieciom i wnukom.

Wszyscy kandydaci ocenili tę debatę jako merytoryczną i potrzebną. W dyskusji brała udział młodzież z opolskich szkół.
Zuzanna Donath-Kasiura
Sławomir Kłosowski
Tomasz Kostuś
Marcelina Zawisza

Zobacz także

2019-10-02, godz. 09:49, Poranna rozmowa Radia Opole Marek Belka o pozycji Polski w Brukseli oraz Szymon Szynkowski vel Sęk o relacjach polsko-niemieckich Marek Belka, europoseł, były premier i były prezes NBP - Byłem kandydatem SLD, choć SLD było częścią Koalicji Europejskiej, natomiast i wtedy, i teraz popieram kandydatów lewicy, przede wszystkim jednak tych z SLD, a w Opolu -… » więcej 2019-10-01, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Kamil Bortniczuk chce zabiegać o funkcje rekreacyjne dla zbiornika we Włodzieninie Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk, walczący o reelekcję z listy Prawa i Sprawiedliwości spotkał się z mieszkańcami Włodzienina w powiecie głubczyckim. W spotkaniu wziął również udział Piotr Pancześnik, przedstawiciel Wód… » więcej 2019-10-01, godz. 19:26, Wiadomości z regionu Tomasz Kostuś chce zwołania nadzwyczajnej sesji sejmiku ws. służby zdrowia Walczący o reelekcję poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś chce debaty na temat służby zdrowia na Opolszczyźnie. Proponuje aby w przyszłym tygodniu zwołano nadzwyczajną sesję sejmiku. Jego zdaniem do opinii publicznej ze strony… » więcej 2019-10-01, godz. 18:30, Gospodarka WSSE zainwestuje 35 milionów złotych w teren pod Nysą. Za 2 lata powstanie tam spora hala przemysłowa 35 milionów złotych przeznaczy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna na wykup i zagospodarowanie działki w strefie Goświnowice/Radzikowice. Na dziś działka należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. » więcej 2019-10-01, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Wojciech Komarzyński zaprezentował "Piątkę Komarzyńskiego dla bezdomnych zwierząt" Przeciwdziałanie bezdomności zwierząt, promowanie ich adopcji, obowiązek rejestracji a także zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami oraz standaryzacja opieki weterynaryjnej. To elementy 'Piątki Komarzyńskiego dla bezdomnych… » więcej
36373839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »