Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-08-18, 21:37 Autor: Wojciech Murański

Defilada w Katowicach – hołd oddany historii, czy polityczna gra? Gorąca dyskusja polityków w Niedzielnej Loży Radiowej

Niedzielna Loża Radiowa z 18 sierpnia 2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Niedzielna Loża Radiowa z 18 sierpnia 2019 [fot. Paula Hołubowicz]
Podzielone zdania w sprawie lokalizacji defilady wojskowej "Wierni Polsce". Opolscy politycy dyskutowali, czy wybór Katowic na takie wydarzenie, to decyzja podjęta pod wpływem dziejów naszej historii, czy też kampanii wyborczej.
- Nie można nazwać tej defilady inaczej, jak defiladą wyborczą Mateusza Morawieckiego - powiedział poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński. - Z tego miejsca chcę się zobowiązać, że Koalicja Obywatelska nie będzie wykorzystywać polskich żołnierzy ani polskich symboli narodowych do kampanii wyborczej w tak bezpośredni sposób.

- Do takich wydarzeń podchodzę z pewnym rozsądkiem i chciałbym, żeby te tematy były wyłączone z polityki - zaznaczył Janusz Kowalski ze Zjednoczonej Prawicy. - Ja myślę, że polityką przede wszystkim jest obrażanie 200 tys. mieszkańców Górnego Śląska, którzy mieli zaszczyt oglądać polskie wojsko i mam nadzieję, że te defilady będą w różnych regionach.

- Nie ma o czym mówić, ta defilada to był wiec wyborczy Mateusza Morawieckiego. Zależałoby mi na tym, aby nasza armia miała uzbrojenie produkcji polskiej. - mówi Robert Tistek z Kukiz'15. - Ja z tej defilady tak wyniosłem, że jeden F z większymi numerkami jest dwa razy większy od tego F-a z mniejszymi numerami, to tak fajnie wygląda.

- Dla mnie jest oczywiste, że jest to element kampanii wyborczej. Nie kwestionuję potrzeby pokazywania sił polskiej armii - mówił Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej. - W samym kontekście tej lokalizacji i miejsca w którym kandydować będzie pan premier, praktycznie rzecz biorąc to determinuje opinie, którą na ten temat można mieć.

- Jestem dumny z defilady, która przeszła ulicami Katowic. Widzimy, że mamy teraz setną rocznicę Powstania Śląskiego - powiedział Arkadiusz Jasiński z Porozumienia. - Zauważmy, że prezes Kaczyński startuje z Warszawy i gdyby tam ta defilada przeszła, to czy nie wzięlibyśmy tego jako kampanii wyborczej prezesa Kaczyńskiego?

- Chciałbym przypomnieć, że w 2016 roku marszałek Kuchciński zabronił zorganizowania skromnej wystawy dotyczącej III Powstania Śląskiego - mówił Marcin Oszańca. - Dlaczego wybrano Katowice? Podejrzewam, że całkowicie przypadkowo jest to okręg wyborczy Mateusza Morawieckiego, Ślązaka z dziada pradziada.

- 15 sierpnia 1920 roku polska armia zatrzymała bolszewików pod Warszawą. Nie rozumiem dlaczego uroczystości zorganizowano w Katowicach - zastanawiał się Tomasz Kostuś z PO. - Jeszcze niedawno prezes PiS, funkcjonariusze polityczni dobrej zmiany, mówili o tym, że Śląsk, to ukryta opcja niemiecka.

Opolscy politycy rozmawiali także o rejestracji komitetów wyborczych.
Całość Niedzielnej Loży Radiowej jest do odsłuchania na stronie internetowej Radia Opole w zakładce MULTIMEDIA.
Witold Zembaczyński
Janusz Kowalski
Robert Tistek
Roman Kolek
Arkadiusz Jasiński
Marcin Oszańca
Tomasz Kostuś

Zobacz także

2019-07-30, godz. 07:41, Publicystyka w Radiu Opole Ryszard Galla o niepokojącym Mniejszość Niemiecką dokumencie rządowym i przymiarkach wyborczych do Sejmu i Senatu - Sam dokument jest może bardzo ważny, powinniśmy przeciwdziałać terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy, natomiast dalczego w punkcie 692 pojawia się mniejszości narodowe i etniczne? - pytał z niepokojem Ryszard Galla, poseł Mniejszości… » więcej 2019-07-30, godz. 07:09, Publicystyka w Radiu Opole Jerzy Czerwiński o krajobrazie przedwyborczym, dotrzymaniu obietnic i czterech latach w Senacie - Opozycja, zamiast zajmować się swoimi wyborcami, zajmuje się sama sobą. I dlatego naprawdę trudno ją w tej chwili traktować poważnie - ironizował w Loży Radiowej senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński. - Nie tylko nie… » więcej 2019-07-29, godz. 15:25, Wiadomości z regionu Spór o LGBT zdaje się dominować w dyskusji publicznej przed wyborami. Zdaniem gości Loży Radiowej- niepotrzebnie - Na razie mówimy o projektach list, mamy je w większości podopinane - przyznał w 'Loży Radiowej' Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej, pytany o przygotowania do jesiennych wyborów parlamentarnych. » więcej 2019-07-26, godz. 16:30, Wiadomości z regionu Prawo i Sprawiedliwość stawia na młodych. Będzie sporo "świeżynek" na listach do parlamentu - Na naszych listach sporo jest młodych osób, nie tylko na listach krajowych, ale także na naszej - opolskiej - powiedziała w Loży Radiowej Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, zarazem lider opolskich struktur PiS. Dziś (26.07) odbędzie… » więcej 2019-07-26, godz. 16:13, Publicystyka w Radiu Opole Violetta Porowska o dekompozycji opozycji i przygotowaniach prawicy do wyborów - Powiem otwarcie: opozycja nam pomaga. Jest słaba, miałka, nijaka, nie ma programu. W sumie szkoda, bo ci wszyscy, którzy nas nie popierają, zasługują na jakiś alternatywny program, inny niż powtarzane w koło stwierdzenie, że trzeba… » więcej
90919293949596
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »