Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-08-12, 11:00 Autor: Maria Klusik

"Ordynacja promuje tworzenie koalicji". Paweł Grabowski z Kukiz'15 gościem Radia Opole

Paweł Grabowski [fot. Marcin Skomudek]
Paweł Grabowski [fot. Marcin Skomudek]
- Nie wstępujemy do PSL, tylko idziemy wspólnie z jednej listy do Sejmu - stwierdził w rozmowie "W cztery oczy" poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski, odnosząc się do wyborczej współpracy ruchu z PSL w najbliższych wyborach parlamentarnych.
- Chora ordynacja wyborcza promuje takie wspólne starty w wyborach - ocenia parlamentarzysta. - Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, aby iść w ramach koalicji albo wspólnej listy po prostu do Sejmu, bo przykładowo: poseł Zembaczyński, który należy z tego co wiem, do partii Nowoczesna, będzie startował z listy Koalicji Obywatelskiej, tworzonej głównie przez Platformę Obywatelską. Dalej: poseł Bortniczuk należący do partii Porozumienie, będzie startował z listy Zjednoczonej Prawicy, która jest tworzona głównie przez Prawo i Sprawiedliwość, a z kolei działacze partii Wiosna czy partii Razem będą startowali z listy SLD nazwanej dla niepoznaki Lewica i tutaj też nikt nie robi wokół tego jakiegoś larum.

- Wśród podstawowych punktów współpracy zawartej z PSL jest dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców - dodał Paweł Grabowski. - My z kolei przyjęliśmy pomysł PSL "emerytura bez podatku", a decyzja o wspólnym starcie Kukiz'15 i PSL do Sejmu była konsultowana z innymi działaczami ruchu. - PSL przyjął nasze postulaty, są tam trzy pakiety: pakiet obywatelski, gospodarczy i antykorupcyjny i to była podstawa do tego, żeby zawrzeć to porozumienie, żeby tworzyć wspólne listy. Przepraszam, ale ta chora ordynacja wyborcza, promuje jednak tworzenie takich koalicji, wspólne starty i ugrupowania, które mają szansę na wynik dwucyfrowy, mają zupełnie inne szanse na podział mandatów.

Zdaniem posła Grabowskiego, jeśli dla któregoś z działaczy najważniejsze są kwestie personalne albo organizacyjne, to znaczy, że tematy jednomandatowych okręgów wyborczych czy kwestie referendów spychają na bok.

Po ogłoszeniu porozumienia liderów Kukiz'15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczącego współpracy w jesiennych wyborach parlamentarnych od tej decyzji odcięła się grupa krajowych działaczy struktur regionalnych ruchu. Niektórzy z nich w tym liderzy oddziałów świętokrzyskiego, poznańskiego, konińskiego, zdecydowali o odejściu z Kukiz'15.

W wyborach 13 października kandydaci Kukiz'15 będą startować do Sejmu z list komitetu PSL - Koalicja Polska.
Paweł Grabowski
Paweł Grabowski

Zobacz także

2019-08-23, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Bus PiS w trasie: mieszkańców Kluczborka i Olesna interesuje obwodnica i województwo częstochowskie Obwodnica Kluczborka i powstanie województwa częstochowskiego - to były tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Kluczborka i Olesna, którzy spotkali się z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, którzy objeżdżają… » więcej 2019-08-23, godz. 16:15, Wiadomości z regionu "To czas wielkiej mobilizacji. Bezpośrednia rozmowa daje najwięcej". Bus Prawa i Sprawiedliwości zatrzymał się w Opolu [ZDJĘCIA, FILM] Opole to kolejne z miejsc, które pojawiło się dziś (23.08) na trasie busa Prawa i Sprawiedliwości. Od rana Violetta Porowska, startująca z pierwszego miejsca w okręgu opolskim, spotyka się z mieszkańcami, żeby rozmawiać o regionie… » więcej 2019-08-23, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Bus PiS odwiedził Nysę. "Mieszkańcy wyrażają poparcie i życzliwość" 500 plus, wyższe emerytury, ale także uczciwość i konsekwencja - to najczęstsze argumenty nyskich zwolenników PiS, którzy przyszli pod Wieżę Ziębicką, aby wyrazić poparcie dla ekipy rządzącej. W samo południe zajechał tam BUS… » więcej 2019-08-23, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Zmiany w opiece psychiatrycznej: Gdzie na Opolszczyźnie znaleźć 200 dodatkowych pielęgniarek? Jest apel do ministra zdrowia 'Nie ma zgody na odgórnie przyjęte normy zatrudniania pielęgniarek w opiece psychiatrycznej'. Zarząd Województwa Opolskiego zwrócił się do ministra zdrowia o pilną zmianę rozporządzenia z czerwca. » więcej 2019-08-23, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Wysoka frekwencja wyborcza i depopulacja mogą być niekorzystne dla mniejszości niemieckiej? Mniejszość niemiecka może nie mieć swojej reprezentacji w Sejmie - taką ewentualność zakłada poseł PiS Katarzyna Czochara. Swoje przypuszczenia opiera m.in. na przesłankach demograficznych. » więcej
76777879808182
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »