Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-24, 14:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Marek Świercz

Henryk Kroll o szyldzie mniejszości, niewymuszonej asymilacji i o tym, że opolscy Niemcy coraz częściej głosują na PiS

Henryk Kroll o tym, jak ocenia swoich następców
- Pojawiło się wśród samorządowców takie niebezpieczne zjawisko, wstyd przed startem pod szyldem Mniejszości Niemieckiej. Samorządowcy zakładają własne komitety a obecne władze TSKN niepotrzebnie godzą się na to, by nie wystawiać przeciw nim listy KWW Mniejszość Niemiecka. Nasz szyld znika! - mówił w Loży Radiowej Henryk Kroll, długoletni były poseł i były lider opolskich Niemców. - To ja pytam tych samorządowców, gdzie by dziś byli, gdyby nie ten nasz szyld? Bez niego nie zrobiliby takich karier - stwierdza kategorycznie.
Kroll przypomina, że gdy na początku lat 90. wziął udział w przedterminowych wyborach do Senatu (mówiło się wtedy o czwartym plebiscycie) i dostał gigantyczną liczbę 126 tysięcy głosów, startował pod szyldem, którym było nazwisko jego ojca, założyciela struktur TSKN.

- Co się stało z tamtym poparciem? Było nie do utrzymania, ja się od lat przyglądam mniejszościom w całej Europie i obserwuję zjawisko naturalnej, niewymuszonej asymilacji - tłumaczy nasz gość.

Zapytany o możliwe powyborcze koalicje (obecną swego czasu krytykował, mówił nawet, że MN powinna opuścić PO i PSL, bo nie ma żadnych korzyści z tego układu), przestrzegł liderów TSKN przed samozadowoleniem.

- Ja rozmawiam z wieloma zwykłymi członkami mniejszości, którzy mówią mi wprost, że głosowali i będą głosowali na PiS - mówi Kroll.

Czy oznacza to, że możliwa jest koalicja opolskich Niemców z opolską prawicą? Kroll, który przerabiał taką zmianę sojuszy, porzucając AWS na rzecz SLD, jest bardzo ostrożny. Zwłaszcza po powiększeniu Opola, które nadal uważa za naruszenie praw mniejszości, nie bardzo wyobraża sobie współpracę KWW Mniejszość Niemiecka ze Zjednoczoną Prawicą.

- Ale gdyby miało to przynieść korzyść i MN, i regionowi? - pyta retorycznie.

Zobacz także

2018-10-25, godz. 10:37, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Piotrem Mielcem i Pawłem Kampą Piotr Mielec, opolski radny, który uzyskał 21 października najlepszy wynik w dziejach Opola - Jak się zdobywa taki wynik? Ciężką pracą, nie tylko w kampanii wyborczej. Radny powinien cały czas pomagać ludziom w załatwianiu ich… » więcej 2018-10-24, godz. 10:04, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Szymonem Ogłazą i Antonim Konopką o wynikach wyborów samorządowych Szymon Ogłaza z PO, który w niedzielę został jednym z 13 wojewódzkich radnych Koalicji Obywatelskiej - Nie spodziewaliśmy się tak dobrego wyniku wyborczego. Arytmetyka ma swoją logikę, więc choć zakładamy oczywiście, że nasza… » więcej 2018-10-24, godz. 07:13, Publicystyka w Radiu Opole Tadeusz Detyna o tym, że tegoroczne wybory samorządowe niejednokrotnie zadały kłam logice - To jest zaskoczenie, trzeba by ten fenomen poddać dokładnej analizie. Może ludzie zobaczyli, że nie taki diabeł straszny? A może rozczarowani zostali w domach? - tak w Loży Radiowej dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2018-10-23, godz. 16:56, Publicystyka w Radiu Opole Arkadiusz Wiśniewski o tym, że mieszkańcy Opola ściemy nie kupują i dlatego wybory skończyły się tak a nie inaczej - Potrzebujemy Opola zgody, takiej, jaka panowała przez pierwszy trzy lata tej kadencji. Radni zgodnie współpracowali, zaczęli mnie atakować dopiero podczas kampanii. Ale to były fikcyjne zarzuty i mieszkańcy tej ściemy nie kupili… » więcej 2018-10-23, godz. 09:44, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Rafałem Bartkiem i Marcinem Gambcem Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Nie uważam wyników Mniejszości Niemieckiej za porażkę. W wyborach do sejmiku dostaliśmy prawie 12 tysięcy głosów więcej, choć metoda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »