Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-08-21, 14:32 Autor: Paweł Grabek

Katarzyna Paprota rozszyfrowuje dla nas skrót LGBTQIA oraz mówi o wyborczych planach partii Razem

Katarzyna Paprota o LGBTQIA i wyborczych planach partii Razem
- Gdyby to ode mnie zależało, zmieniłabym artykuł 18 konstytucji albo rozszerzyła jego interpretację, by chronił wszystkie związki, a nie tylko rodzinę rozumianą jako związek kobiety i mężczyzny - mówiła w Loży Radiowej Katarzyna Paprota, członek Zarządu Krajowego partii Razem, która przyjechała do Opola, by otworzyć biuro tego ugrupowania a przy okazji wyświetlić film o sytuacji społeczności LGBTQIE.
Z Katarzyna Paprotą rozmawiają Marek Świercz i Tomasz Gdula
Naszego gościa poprosiliśmy o rozszyfrowanie tego skrótu, który mocno się ostatnio rozrósł - do rozpoznawalnych lesbijek (L), gejów (G) i osób biseksualnych (B) doszły ostatnio osoby transpłciowe (T), mające problem ze swoją tożsamością (Q), interseksualne (I, tu dodajmy, że chodzi o przypadki hermafrodytyzmu) oraz aseksualne (A).

Paprota nie zgodziła się z tezą postawioną przez red. Gdulę, że osoby te wcale nie potrzebują zyskiwać prawa do zawierania małżeństw, bo wiele spraw decydujących o funkcjonowaniu takiego nieklasycznego związku mogą załatwić umowami zawartymi u notariusza.

- Na pewno nie wszystkie i na pewno nie jednym papierkiem, jak to się dzieje w przypadku małżeństwa - stwierdziła stanowczo. - Rozwiązaniem nie jest także PACS, czyli umowa o związku partnerskim, którą wprowadzono we Francji i która może także dotyczyć par heteroseksualnych.

Naszego gościa pytaliśmy także o plany wyborcze partii Razem, która - przypomnijmy - swój ogólnopolski komitet zarejestrowała jako pierwsza. Paprota mówi, że Razem chce wziąć udział w wyborach do różnych szczebli samorządu (w Opolu popiera Marcina Gambca z MN w walce o prezydenturę) i robi to samodzielnie, bo nie widzi możliwości łączenia sił z takimi partiami jak SLD, bo w ogóle nie uważa Sojuszu za partię lewicową.

Zobacz także

2018-11-08, godz. 09:47, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Łukasz Jastrzembski o tym, co zrobić, by nie w mieć w wyborach dosłownie żadnej konkurencji - Dlaczego nie miałem konkurencji? Tak się zdarzyło. Nie ma na to żadnego patentu czy przepisu - mówił w Loży Radiowej Łukasz Jastrzembski, który po raz trzeci został burmistrzem Leśnicy. W tym roku w Leśnicy w ogóle nie było… » więcej 2018-11-07, godz. 09:48, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Piotrem Bujakiem i Krzysztofem Cebulą Piotr Bujak, burmistrz-elekt Głogówka - Przejęcie obowiązków burmistrza nie będzie łatwe. Są spore problemy komunikacyjne w relacjach z odchodzącym burmistrzem. Jako radny dowiedziałem się właśnie, że zwołano sesję nadzwyczajną… » więcej 2018-11-06, godz. 10:26, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Hubertem Ibromem i Michałem Golenią Hubert Ibrom, burmistrz-elekt Ujazdu - Ile mam lat? To pytanie ostatnio słyszę najczęściej. Mam 27 lat i podobno jestem najmłodszym burmistrzem w Polsce. Z wieku zrobiono mi także zarzut w ulotce, którą przed drugą turą wyborów… » więcej 2018-11-06, godz. 06:13, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Ryszard Galla o powyborczych koalicyjnych układankach i o tym, że szyld Mniejszości Niemieckiej to dziś za mało, bo ważna jest oferta dla wyborców - Jestem zadowolony z wyborczego wyniku, to zawsze rodzaj cenzurki, jaką wyborcy wystawiają politykom. Dla mnie ważne jest to, że - podobnie jak cztery lata temu - więcej osób zagłosowało na naszych kandydatów - mówił w Loży Radiowej… » więcej 2018-11-01, godz. 09:52, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Ring wyborczy - Mariusz Nieckarz o swoim pomyśle na Niemodlin - Cztery lata temu popierałem obecną panią burmistrz, ale gdy zobaczyłem, że nie realizuje swoich obietnic, które powtórzyła zresztą w ulotce przed tymi wyborami, to musiałem się tłumaczyć przed mieszkańcami. Dlatego postanowiłem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »