Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-06-11, 17:59 Autor: Marek Świercz

Piotr Wach optymistycznie o kandydacie opozycji na prezydenta Opola i bardziej pesymistycznie o reformie wicepremiera Gowina

Piotr Wach optymistycznie o kandydacie opozycji na prezydenta Opola i bardziej pesymistycznie o reformie wicepremiera Gowina
- Może to zabrzmi nieskromnie, ale z własnego doświadczenia wiem, że profesorowie zwykle nieźle sobie radzą - zażartował w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej, pytany o wyborcze szanse prof. Kazimierza Ożoga, upublicznionego dopiero co kandydata Koalicji Obywatelskiej, czyli PO i Nowoczesnej, na prezydenta Opola.
Nasz gość przyznał, że o kandydacie swojego ugrupowania dowiedział się z gazety, ale zaznaczył, że nie ma w tym niczego dziwnego, bo nie brał udziału w szukaniu kandydata i przygotowaniach do wyborów samorządowych.

- Bardzo mi się podobało zdjęcie w Gazecie w Opolu: z unijną flagą, z czytelnym KOD-owskim przesłaniem. Mnie się to podoba - mówił Wach. - Problemem może być to, że nasz kandydat jest na razie mało znany, ale mamy jeszcze czas, by go wypromować. Podoba mi się, może to jest sposób na odświeżenie partii, na pozyskanie młodych ludzi z nowych środowisk.

Nasz gość zaznaczył jednak, że samorządowiec, nawet jeśli ma wyraziste poglądy ideowe, musi je ważyć, bo w swojej codziennej działalności jest skazany na współpracę z rządem, nawet jeżeli ten rząd mu się bardzo nie podoba.

Prof. Wacha, członka gabinetu cieni, pytaliśmy także o kontrowersyjną reformę wicepremiera Gowina. Ocenił, że była naprawdę starannie konsultowana, ale potem nastąpiło - niebezpieczne w jego ocenie - przyśpieszenie. Zdaniem Wacha, reforma faworyzuje największe i najsilniejsze uczelnie w kraju, natomiast grozi marginalizacją uczelniom prowincjonalnym, takim jak nasze uczelnie w Opolu.

- Jak się bronić? Trzeba będzie się bardzo starać - stwierdził. - Czy jakimś wyjściem jest połączenie uczelni? Trzeba by starannie skalkulować zyski i straty.

Zobacz także

2018-11-08, godz. 09:47, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Łukasz Jastrzembski o tym, co zrobić, by nie w mieć w wyborach dosłownie żadnej konkurencji - Dlaczego nie miałem konkurencji? Tak się zdarzyło. Nie ma na to żadnego patentu czy przepisu - mówił w Loży Radiowej Łukasz Jastrzembski, który po raz trzeci został burmistrzem Leśnicy. W tym roku w Leśnicy w ogóle nie było… » więcej 2018-11-07, godz. 09:48, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Piotrem Bujakiem i Krzysztofem Cebulą Piotr Bujak, burmistrz-elekt Głogówka - Przejęcie obowiązków burmistrza nie będzie łatwe. Są spore problemy komunikacyjne w relacjach z odchodzącym burmistrzem. Jako radny dowiedziałem się właśnie, że zwołano sesję nadzwyczajną… » więcej 2018-11-06, godz. 10:26, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Hubertem Ibromem i Michałem Golenią Hubert Ibrom, burmistrz-elekt Ujazdu - Ile mam lat? To pytanie ostatnio słyszę najczęściej. Mam 27 lat i podobno jestem najmłodszym burmistrzem w Polsce. Z wieku zrobiono mi także zarzut w ulotce, którą przed drugą turą wyborów… » więcej 2018-11-06, godz. 06:13, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Ryszard Galla o powyborczych koalicyjnych układankach i o tym, że szyld Mniejszości Niemieckiej to dziś za mało, bo ważna jest oferta dla wyborców - Jestem zadowolony z wyborczego wyniku, to zawsze rodzaj cenzurki, jaką wyborcy wystawiają politykom. Dla mnie ważne jest to, że - podobnie jak cztery lata temu - więcej osób zagłosowało na naszych kandydatów - mówił w Loży Radiowej… » więcej 2018-11-01, godz. 09:52, Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa Ring wyborczy - Mariusz Nieckarz o swoim pomyśle na Niemodlin - Cztery lata temu popierałem obecną panią burmistrz, ale gdy zobaczyłem, że nie realizuje swoich obietnic, które powtórzyła zresztą w ulotce przed tymi wyborami, to musiałem się tłumaczyć przed mieszkańcami. Dlatego postanowiłem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »