Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Rozmowy wyborcze

Rozmowy wyborcze

2018-10-23, 09:38 Autor: Marek Świercz (oprac. Justyna Krzyżanowska)

Rozmowy z Rafałem Bartkiem i Marcinem Gambcem

Rafał Bartek o tym, że nie uważa wyników Mniejszości Niemieckiej za porażkę
Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim
– Nie uważam wyników Mniejszości Niemieckiej za porażkę. W wyborach do sejmiku dostaliśmy prawie 12 tysięcy głosów więcej, choć metoda d'Hondta sprawiła, że mamy mniej mandatów. Mamy za to więcej mandatów w radach powiatów: opolskiego, oleskiego i prudnickiego – mówił w rozmowie „W cztery oczy” Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, który sam po raz pierwszy został radnym sejmiku. Mniejszość straciła jednak władzę w kilku gminach, gdzie rządziła od zawsze: Prószkowie, Turawie, Łubnianach, Dobrodzieniu i Dąbrowie, gdzie wcześniej (choć nie ty m razem) popierała Marka Leję. Zdaniem Bartka, zadecydowały lokalne uwarunkowania – miejscowi działacze TSKN poparli samorządowców, którzy przestali cieszyć się powszechnym wsparciem. Bartek zapowiada także rozmowy w sprawie utworzenia koalicji w sejmiku. – Będziemy rozmawiali z Koalicją Obywatelską, która uzyskała najlepszy wynik. Prawica żadnych ofert nam nie składała – mówi nasz gość.
Marcin Gambiec o tym, dlaczego nie wygrał wyborów
Marcin Gambiec, opolski radny związany z Mniejszością Niemiecką
– Duży może więcej. Duże partie, duże Opole, metoda d'Hondta. Jeszcze wczoraj myśleliśmy, że mamy jeden mandat, niestety w opolskiej Radzie Miasta będą tylko trzy duże kluby – mówił w „Poglądach i osądach” Marcin Gambiec, opolski radny związany z Mniejszością Niemiecką, który wystartował w wyborach prezydenta Opola popierany przez własny komitet, w którym zgromadził działaczy MN, społeczników i polityków partii Razem, która zaangażowała się w protesty przeciw powiększeniu Opola.
Gambiec, pytany o swoje dalsze plany, stwierdził, że jeszcze się nad nimi nie zastanawiał. Jest nauczycielem, zamierza skupić się na pracy.

Zobacz także

2018-11-08, godz. 09:47, Publicystyka w Radiu Opole Łukasz Jastrzembski o tym, co zrobić, by nie w mieć w wyborach dosłownie żadnej konkurencji - Dlaczego nie miałem konkurencji? Tak się zdarzyło. Nie ma na to żadnego patentu czy przepisu - mówił w Loży Radiowej Łukasz Jastrzembski, który po raz trzeci został burmistrzem Leśnicy. W tym roku w Leśnicy w ogóle nie było… » więcej 2018-11-07, godz. 09:48, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Piotrem Bujakiem i Krzysztofem Cebulą Piotr Bujak, burmistrz-elekt Głogówka - Przejęcie obowiązków burmistrza nie będzie łatwe. Są spore problemy komunikacyjne w relacjach z odchodzącym burmistrzem. Jako radny dowiedziałem się właśnie, że zwołano sesję nadzwyczajną… » więcej 2018-11-06, godz. 10:26, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Hubertem Ibromem i Michałem Golenią Hubert Ibrom, burmistrz-elekt Ujazdu - Ile mam lat? To pytanie ostatnio słyszę najczęściej. Mam 27 lat i podobno jestem najmłodszym burmistrzem w Polsce. Z wieku zrobiono mi także zarzut w ulotce, którą przed drugą turą wyborów… » więcej 2018-11-06, godz. 06:13, Publicystyka w Radiu Opole Ryszard Galla o powyborczych koalicyjnych układankach i o tym, że szyld Mniejszości Niemieckiej to dziś za mało, bo ważna jest oferta dla wyborców - Jestem zadowolony z wyborczego wyniku, to zawsze rodzaj cenzurki, jaką wyborcy wystawiają politykom. Dla mnie ważne jest to, że - podobnie jak cztery lata temu - więcej osób zagłosowało na naszych kandydatów - mówił w Loży Radiowej… » więcej 2018-11-01, godz. 09:52, Publicystyka w Radiu Opole Ring wyborczy - Mariusz Nieckarz o swoim pomyśle na Niemodlin - Cztery lata temu popierałem obecną panią burmistrz, ale gdy zobaczyłem, że nie realizuje swoich obietnic, które powtórzyła zresztą w ulotce przed tymi wyborami, to musiałem się tłumaczyć przed mieszkańcami. Dlatego postanowiłem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »