Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Aktualności

Aktualności

2018-09-25, 14:00 Autor: Marzena Śmierciak

Paweł Grabowski - o partiokracji, Krzysztof Drynda o braku kandydata na prezydenta Opola. Komentarze gości Radia Opole

Urna wyborcza [fot. Wanda Kownacka]
Urna wyborcza [fot. Wanda Kownacka]
Paweł Grabowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Paweł Grabowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Krzysztof Drynda [fot. Paula Hołubowicz]
Krzysztof Drynda [fot. Paula Hołubowicz]
Odpartyjnienie samorządów, zrównoważony budżet i obowiązkowe referenda - to główne postulaty ruchu Kukiz'15 w wyborach samorządowych. Mówił o tym w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski. W drugiej porannej rozmowie Krzysztof Drynda wytłumaczył, dlaczego jego stowarzyszenie "Razem dla Opola" nie ma swojego kandydata na fotel prezydenta miasta.
Jak stwierdził w pierwszej porannej rozmowie poseł Paweł Grabowski, który pretenduje do funkcji prezydenta Opola, jeśli chodzi o upolitycznienie samorządów, wystarczy zapytać kandydatów, gdzie pracują. - Bo okaże się, że następuje zatrudnienie krzyżowe - radny sejmikowy pracuje w powiecie, a radni powiatowi w urzędzie marszałkowskim czy w innym - wyliczał Paweł Grabowski. - I jawi się z tego bardzo smutny obraz kasty - kasty samorządowej, kasty samorządowców, którzy są oderwani od rzeczywistości mieszkańców Opolszczyzny - stwierdził poseł Kukiz'15.

- A jeszcze, jak słucham tych umizgów, jacy to oni nie są profesjonalni, jacy to nie są wspaniali, to ja mam wrażenie, że na szczeblu centralnym partiom politycznym to się pomyliły wybory samorządowe z wyborami parlamentarnymi. Natomiast tutaj lokalnie kandydatom wybory pomyliły się z konkursem na stanowisko urzędnika - stwierdził polityk. - Profesjonalny to ma być urzędnik, a radny ma słuchać mieszkańców - dodał.

- My jako Kukiz'15 proponujemy dzień referendalny - dodał Paweł Grabowski. - Czyli, żeby co roku obywatele mieli możliwość decydować na przykład o kwestiach finansowych w ważnych sprawach miejskich, żeby władza słuchała. - To nie może być tak, że raz na 5 lat wybieramy wójta, burmistrza, prezydenta i dalej "hulaj dusza, piekła nie ma", a po 5 latach okazuje się, że miasto czy gmina są zadłużone, że ani nasze dzieci, ani wnuki tego nie spłacą.

Swojego kandydata na prezydenta stolicy regionu nie ma "Razem dla Opola". Stowarzyszenie ostatecznie poparło Violettę Porowską, reprezentującą PiS.

Czy to oznacza, że wielka polityka wygrała z małą?

- To nieprawda. Można powiedzieć, że ci, którzy potrafią się porozumieć, potrafią współpracować, wygrywają. Ja mam nadzieję, że Violetta Porowska zostanie prezydentem Opola, bo Opole potrzebuje zmiany na tym stanowisku. Wystawienie kandydata przez komitet "Razem dla Opola" utrudniłoby to zadanie, a dzisiaj Violetta Porowska jest jedynym kandydatem, który ma realne szanse wygrania w stolicy regionu z Arkadiuszem Wiśniewskim - tłumaczył Krzysztof Drynda, lider stowarzyszenia, który był gościem "Poglądów i osądów".

Krzysztof Drynda dodał, że rekomenduje wszystkich 33 kandydatów ubiegających się o mandaty radnych miejskich Opola z jego komitetu.
Paweł Grabowski
Paweł Grabowski
Krzysztof Drynda

Zobacz także

2018-10-22, godz. 05:05, Wiadomości z regionu W Białej zmian nie będzie, wybory wygrał Edward Plicko W Białej stanowisko burmistrza zachował Edward Plicko z KWW Edwarda Plicko, poparło go 2819 wyborców. Jego rywal, Robert Roden z Mniejszości Niemieckiej, dostał 1304 głosy. » więcej 2018-10-22, godz. 05:05, Wiadomości z regionu Druga tura w Lubrzy. Mariusz Kozaczek powalczy z Krzysztofem Barwieńcem W podprudnickiej Lubrzy będzie druga tura. Urzędujący wójt Mariusz Kozaczek z PSL dostał 968 głosów zmierzy się z Krzysztofem Barwieńcem, który dostał 811 głosów. Trzeci kandydat, Grzegorz Jędrzej z KWW Solidarni Grzegorz Jędrzej… » więcej 2018-10-22, godz. 05:03, Wiadomości z regionu Zmiana w gminie Dąbrowa. Gołębiowska-Jarek zamiast Leji Marek Leja przegrał z Katarzyną Gołębiowską-Jarek. » więcej 2018-10-22, godz. 04:45, Wiadomości z regionu Daniel Gagat wygrywa wybory w Lasowicach Wielkich W Lasowicach Wielkich urząd zachowa Daniel Gagat (KWW Wsi Opolskiej), którego poparło 1619 wyborców. Jego rywal, Rajmund Kinder z Mniejszości Niemieckiej, dostał 710 głosów. » więcej 2018-10-22, godz. 04:43, Wiadomości z regionu Marek Śmiech będzie rządzić w Walcach Znamy wyniki wyborów wójta w trzech kolejnych opolskich gminach. W Walcach bez zaskoczeń - jedyny kandydat, Marek Śmiech z KWW Mniejszości Niemieckiej, zyskał poparcie 1467 wyborców. Przeciw jego kandydaturze zagłosowała 211 wybo… » więcej 2018-10-22, godz. 04:15, Wiadomości z regionu W Olszance bez zmian. Aneta Rabczewska będzie rządziła przez najbliższe pięć lat Aneta Rabczewska pozostanie wójtem Olszanki w powiecie brzeskim. Tu nie było zaskoczeń, była jedyną kandydatką, za jej reelekcją opowiedziało się 1409 wyborców, przeciw było 497. » więcej 2018-10-22, godz. 04:06, Wiadomości z regionu Druga tura w Kolonowskiem pomiędzy Januszem Żyłką a Norbertem Kostonem Nie udało się wyłonić burmistrza w pierwszej turze głosowania w Kolonowskiem. » więcej 2018-10-22, godz. 03:59, Wiadomości z regionu Piotr Kanzy z Mniejszości Niemieckiej wygrywa wybory na wójta Polskiej Cerekwi W Polskiej Cerekwi bez zmian. Gminą nadal będzie rządził Piotr Kanzy. Otrzymał 1258, jego rywal Jerzy Korecki z KWW Jerzego Koreckiego Alternatywa 284 głosów. » więcej 2018-10-22, godz. 02:42, Wiadomości z regionu W Chrząstowicach nadal będzie rządził Florian Ciecior Florian Ciecior będzie po raz kolejny wójtem Chrząstowic. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Mieszkańcy gminy na karcie do głosowania zaznaczali 'Tak' lub 'Nie'. » więcej 2018-10-22, godz. 02:40, Wiadomości z regionu 175 radnych w regionie "bezkonkurencyjnych". Nie musieli czekać na wyniki głosowania 175 kandydatów zostało radnymi bez konieczności czekania na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów. W swoich okręgach nie mieli po prostu konkurentów. » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »