Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Aktualności

Aktualności

2018-09-14, 10:09 Autor: Justyna Maćkowiak

Partia Razem chce zadbać o zdrowie kobiet

archiwum [fot. badania]
archiwum [fot. badania]
Kamila Jarońska [fot. Łukasz Fura]
Kamila Jarońska [fot. Łukasz Fura]
Sabina Wiatkowska [fot. Paula Hołubowicz]
Sabina Wiatkowska [fot. Paula Hołubowicz]
- Do wyborów w sejmiku idziemy z hasłem "Polska - wygodny dom dla wszystkich" - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" Kamila Jarońska z partii Razem. - Wygodny to oznacza także bezpieczny, również pod względem zdrowia - dodaje. Z ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że kobiety na wsi mają utrudniony dostęp do ginekologa. Poza tym w co czwartej poradni pacjentkom nie zapewniano prawa do intymności podczas badania.
- Na przykład w województwie opolskim na 70 gmin aż w 40 nie ma takich poradni. Kobiety są pozbawione opieki. Dla kobiet w ciąży to wielki problem, żeby dostać się autobusem do sąsiedniej gminy. NIK pokazuje również, że w tych województwach, w których jest mało poradni, jest ograniczony dostęp do profilaktyki leczenia raka szyjki macicy. W województwie opolskim był najniższy procent - 0,4 - kobiet, które miały realizowane badania cytologiczne - wyjaśnia Kamila Jarońska.

Zdaniem gościa Radia Opole, to sejmik województwa ma narzędzia, aby tę sytuację poprawić. - Jako przyszłe radne chcemy wprowadzić program "Godny i bezpieczny poród" - dodaje. - Samorządy powinny wprowadzać monitorowanie jakości świadczeń ginekologiczno-położniczych. Samorządy powinny również kontrolować, czy standardy opieki okołoporodowej są przestrzegane. Na terenach wiejskich niestety jest z tym problem.

- Z opieką nad kobietami w ciąży na pewno nie jest tak źle, jak przedstawia to raport NIK-u - powiedziała w "Poglądach i osądach" Sabina Wiatkowska z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Jak porównamy te dane z innymi województwami, to jesteśmy regionem, który ma jedno z największych dostępności w kraju, przekładając to na specyfikę naszego województwa. Może nie ma poradni na terenie każdej małej gminy, ale jeśli weźmiemy pod uwagę odległość, to znajdują się one do 20 kilometrów.

Wiatkowska dodaje, że placówki posiadające kontrakt z NFZ mają zasięg działania do 30 kilometrów.

Z raportu NIK wynika, że na jedną poradnię ginekologiczną w mieście przypada 4,5 tysiąca pacjentek, natomiast na wsi średnio 10 tysięcy. Najgorzej jest w województwach podlaskimi i lubelskim, gdzie na jedną poradnię ginekologiczną na wsi przypadało nawet 27 tysięcy kobiet. Niektóre pacjentki do poradni miały nawet 50 kilometrów.

Wiele wiejskich poradni ginekologicznych ma też problemy z przestrzeganiem standardów opieki okołoporodowej. W województwach o małej liczbie poradni wiejskich w 2016 roku odnotowano najwyższy wskaźnik zgonów okołoporodowych. W województwie podlaskim było to 33,64 na 100 tysięcy urodzeń. W województwie opolskim to 22,28 na 100 tysięcy urodzeń.

Nie wszystkim kobietom w ciąży w poradniach wiejskich wykonuje się pełny zakres badań zalecanych standardami opieki okołoporodowej. Niewielka liczba poradni w małych miejscowościach sprawia, że ograniczony jest również dostęp mieszkanek tych terenów do profilaktycznych programów antynowotworowych.

Kontrolerzy NIK wykazali, że w co czwartej poradni pacjentkom nie zapewniano prawa do intymności podczas badania. Nie było na przykład parawanu, za którym kobieta mogłaby się swobodnie rozebrać, a miejsce badania nie było zasłonięte przez osobami postronnymi, na przykład w przypadku otwarcia drzwi gabinetu.

NIK przeprowadził kontrolę w 27 poradniach, w ośmiu województwach: lubelskim, łódzkim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.
Kamila Jarońska cz. 1
Kamila Jarońska cz. 2
Sabina Wiatkowska

Zobacz także

2018-10-22, godz. 05:05, Wiadomości z regionu W Białej zmian nie będzie, wybory wygrał Edward Plicko W Białej stanowisko burmistrza zachował Edward Plicko z KWW Edwarda Plicko, poparło go 2819 wyborców. Jego rywal, Robert Roden z Mniejszości Niemieckiej, dostał 1304 głosy. » więcej 2018-10-22, godz. 05:05, Wiadomości z regionu Druga tura w Lubrzy. Mariusz Kozaczek powalczy z Krzysztofem Barwieńcem W podprudnickiej Lubrzy będzie druga tura. Urzędujący wójt Mariusz Kozaczek z PSL dostał 968 głosów zmierzy się z Krzysztofem Barwieńcem, który dostał 811 głosów. Trzeci kandydat, Grzegorz Jędrzej z KWW Solidarni Grzegorz Jędrzej… » więcej 2018-10-22, godz. 05:03, Wiadomości z regionu Zmiana w gminie Dąbrowa. Gołębiowska-Jarek zamiast Leji Marek Leja przegrał z Katarzyną Gołębiowską-Jarek. » więcej 2018-10-22, godz. 04:45, Wiadomości z regionu Daniel Gagat wygrywa wybory w Lasowicach Wielkich W Lasowicach Wielkich urząd zachowa Daniel Gagat (KWW Wsi Opolskiej), którego poparło 1619 wyborców. Jego rywal, Rajmund Kinder z Mniejszości Niemieckiej, dostał 710 głosów. » więcej 2018-10-22, godz. 04:43, Wiadomości z regionu Marek Śmiech będzie rządzić w Walcach Znamy wyniki wyborów wójta w trzech kolejnych opolskich gminach. W Walcach bez zaskoczeń - jedyny kandydat, Marek Śmiech z KWW Mniejszości Niemieckiej, zyskał poparcie 1467 wyborców. Przeciw jego kandydaturze zagłosowała 211 wybo… » więcej 2018-10-22, godz. 04:15, Wiadomości z regionu W Olszance bez zmian. Aneta Rabczewska będzie rządziła przez najbliższe pięć lat Aneta Rabczewska pozostanie wójtem Olszanki w powiecie brzeskim. Tu nie było zaskoczeń, była jedyną kandydatką, za jej reelekcją opowiedziało się 1409 wyborców, przeciw było 497. » więcej 2018-10-22, godz. 04:06, Wiadomości z regionu Druga tura w Kolonowskiem pomiędzy Januszem Żyłką a Norbertem Kostonem Nie udało się wyłonić burmistrza w pierwszej turze głosowania w Kolonowskiem. » więcej 2018-10-22, godz. 03:59, Wiadomości z regionu Piotr Kanzy z Mniejszości Niemieckiej wygrywa wybory na wójta Polskiej Cerekwi W Polskiej Cerekwi bez zmian. Gminą nadal będzie rządził Piotr Kanzy. Otrzymał 1258, jego rywal Jerzy Korecki z KWW Jerzego Koreckiego Alternatywa 284 głosów. » więcej 2018-10-22, godz. 02:42, Wiadomości z regionu W Chrząstowicach nadal będzie rządził Florian Ciecior Florian Ciecior będzie po raz kolejny wójtem Chrząstowic. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Mieszkańcy gminy na karcie do głosowania zaznaczali 'Tak' lub 'Nie'. » więcej 2018-10-22, godz. 02:40, Wiadomości z regionu 175 radnych w regionie "bezkonkurencyjnych". Nie musieli czekać na wyniki głosowania 175 kandydatów zostało radnymi bez konieczności czekania na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów. W swoich okręgach nie mieli po prostu konkurentów. » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »