Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Aktualności

Aktualności

2018-08-30, 13:10 Autor: Jacek Rudnik

Rafał Tkacz o ważnych datach kalendarza wyborczego oraz zasadach finansowania kampanii. Duże wyzwanie dla sztabów

[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
- Na Opolszczyźnie zarejestrowano 207 komitetów wyborczych, ale PKW zarejestrowała też 26 ogólnopolskich komitetów, które także mogą zgłaszać swoich kandydatów w naszym regionie - przypomniał w "Loży Radiowej" dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. Komisarz wyborczy musi poinformować mieszkańców o wyborach i stosowną ulotkę informującą o zasadach głosowania dostaniemy do naszych skrzynek pocztowych w październiku.
Do 6 września komitety wyborcze muszą zgłosić kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. - Czyli komisji wojewódzkiej, komisji powiatowych, gminnych, miejskich, które to komisje będą rejestrować kandydatów, a następnie ustalać zbiorczy wynik wyborów w danej jednostce - powiedział Rafał Tkacz.

Gość Radia Opole przypomniał, że w sytuacji, kiedy komitety wyborcze nie zdołają wypełnić wszystkich miejsc, wtedy uzupełnienia dokonują komisarze wyborczy. - Można zgłaszać się również do opolskiej delegatury KBW i będziemy prowadzić wykaz chętnych osób, które chcą zasiadać w komisjach i później z tego grona będziemy uzupełniać ewentualne braki.

Od 12 września będzie można zgłaszać kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmiku, a na rejestrację będzie czas jedynie do 17 września do północy. - Bardzo krótki czas na rejestrację, tylko w ciągu tych czterech dni i będą ustalone dyżury poszczególnych komisji wyborczych, więc musimy sprawdzić, kiedy nasza komisja ustaliła dyżur i w tym czasie przyjść ze zgłoszeniem kandydata.

Kandydatów na wójtów burmistrzów i prezydentów miast będzie można zgłaszać od momentu zarejestrowania listy swoich kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów do danej rady, a można to zrobić do północy 26 września.

Rafał Tkacz przypomniał, że w tych wyborach nie trzeba podawać nazwisk kandydatów na liście konkretnego komitetu wyborczego, pod którą są zbierane podpisy.

Pod listą kandydatów do sejmiku w danym okręgu trzeba zebrać 300 podpisów, w przypadku powiatu wystarczy 200, a w przypadku jednomandatowych okręgów wyborczych pod nazwiskiem konkretnego kandydata trzeba zebrać w okręgu 25 podpisów.

W przypadku gmin do 40 tys mieszkańców, czyli wszystkich poza Kędzierzynem-Koźlem, Nysą i Opolem, konkretny KWW może wydać na kampanię jednego kandydata średnio nie więcej niż 1064 złote, w gminach powyżej 40 tysięcy mieszkańców 1276 złotych, w przypadku kampanii do rady powiatu 2553 złotych, w przypadku sejmiku województwa 6384 PLN, a w Opolu - mieście na prawach powiatu - 3830 zł na jeden mandat.

Konkretny komitet wyborczy może jednak zdecydować o nierównomiernym wydatkowaniu tych pieniędzy wydając ich więcej na wybranych kandydatów. Każdy komitet wyborczy musi mieć swojego pełnomocnika finansowego, który po wyborach rozlicza się z całości kampanii. Pieniądze na konto konkretnego komitetu mogą przekazywać czekiem, przelewem lub kartą płatniczą jedynie obywatele Polski i zamieszkali tu na stałe.

W ciągu 30 dni od nieprawidłowego wpływu pełnomocnik komitetu wyborczego ma prawo zwrócić przekazaną kwotę do nadawcy bez żadnych konsekwencji, po tym czasie trzeba się będzie z tego rozliczyć. Jedna osoba może wesprzeć konkretny komitet wyborczy kwotą nie większą niż 31 500 zł.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a druga tura 4 listopada.
Rafał Tkacz 01
Rafał Tkacz 02

Zobacz także

2018-11-05, godz. 11:30, Wiadomości z regionu Opolski politolog podsumowuje wybory samorządowe. "Pod względem liczby mandatów w sejmikach, wygrało PiS" - Wybory samorządowe mają taką specyfikę, że wielu może powiedzieć, że je wygrało. Niewątpliwie wygranym, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki do sejmików, to wygrało Prawo i Sprawiedliwość - powiedział w 'Poglądach i osądach'… » więcej 2018-11-05, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Wyniki głosowania w II turze wyborów. Sprawdź, kto wygrał! Mamy wyniki głosowania w II turze wyborów samorządowych. W naszym regionie przeprowadzono ją w 18 gminach. Gdzie nastąpiła zmiana rządów, a kto zachował swój urząd? » więcej 2018-11-05, godz. 09:36, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowy z Joanną Maksymowicz i dr. Grzegorzem Balawajderem o wynikach wyborów Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy - Jesteśmy mile zaskoczeni wysoką frekwencją. Wczoraj do urn poszło 45,36 procent uprawnionych do głosowania, dwa tygodnie temu w pierwszej turze głos oddało 48,72 uprawnionych. Bardzo mała jest… » więcej 2018-11-05, godz. 09:19, Wiadomości z regionu Tomala po drugiej turze w Gorzowie Śląskim: Czułem wsparcie wielu ludzi - Obawy przed drugą turą są zawsze - przyznaje Artur Tomala, ponownie wybrany na burmistrza Gorzowa Śląskiego. » więcej 2018-11-05, godz. 09:13, Wiadomości z regionu Opolszczyzna będzie miała nowego posła. Kamil Bortniczuk zastąpi Bartłomieja Stawiarskiego 'Nie mam wątpliwości, żeby przyjąć mandat' - Kamil Bortniczuk zastąpi posła PiS Bartłomieja Stawiarskiego w sejmie. Obecny członek zarządu spółki Azoty ZAK S.A. przejmie mandat w wyniku wygranej Stawiarskiego w II turze wyborów… » więcej 2018-11-05, godz. 07:02, Wiadomości z regionu II tura wyborów: było szybciej, spokojniej i bezproblemowo Kompletne wyniki II tury wyborów samorządowych znane były już przed godz. 1:00. Głosowania zakończyły się o godz. 21:00, a pierwsze informacje o tym, kto będzie rządził daną gminą, poznaliśmy niespełna dwie godziny późnie… » więcej 2018-11-05, godz. 01:21, Wiadomości z regionu Bez zmian po wyborach w Praszce i Gorzowie Śląskim W Praszce nadal rządził będzie Jarosław Tkaczyński. W Gorzowie Śląskim władza pozostaje w rękach Artura Tomali. » więcej 2018-11-05, godz. 01:07, Wiadomości z regionu Wybory samorządowe: znamy wyniki w Brzegu, Niemodlinie i Głogówku Bez zmian w Brzegu i Niemodlinie. W Głogówku zmiana warty. » więcej 2018-11-05, godz. 00:43, Wiadomości z regionu Wybory samorządowe: nowa władza w Baborowie i Murowie Baborów i Murów mają nowych włodarzy. Burmistrzem Baborowa został Tomasz Krupa, a wójtem Murowa Michał Golenia. » więcej 2018-11-05, godz. 00:33, Wiadomości z regionu Zmiany w miastach powiatowych. Nowych burmistrzów mają Namysłów i Prudnik. Bez zmian w Głuchołazach Zmiana władzy w miastach powiatowych. Bartłomiej Stawiarski został nowym burmistrzem Namysłowa. Kandydat KWW Prawo i Sprawiedliwość o niecałe 200 głosów wyprzedził Juliana Kruszyńskiego z Koalicji Obywatelskiej. » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »