Radio Opole » Wybory samorządowe 2018 » Aktualności

Aktualności

2018-08-30, 13:10 Autor: Jacek Rudnik

Rafał Tkacz o ważnych datach kalendarza wyborczego oraz zasadach finansowania kampanii. Duże wyzwanie dla sztabów

[fot. Wanda Kownacka]
[fot. Wanda Kownacka]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
Rafał Tkacz [fot. Paweł Grabek]
- Na Opolszczyźnie zarejestrowano 207 komitetów wyborczych, ale PKW zarejestrowała też 26 ogólnopolskich komitetów, które także mogą zgłaszać swoich kandydatów w naszym regionie - przypomniał w "Loży Radiowej" dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. Komisarz wyborczy musi poinformować mieszkańców o wyborach i stosowną ulotkę informującą o zasadach głosowania dostaniemy do naszych skrzynek pocztowych w październiku.
Do 6 września komitety wyborcze muszą zgłosić kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. - Czyli komisji wojewódzkiej, komisji powiatowych, gminnych, miejskich, które to komisje będą rejestrować kandydatów, a następnie ustalać zbiorczy wynik wyborów w danej jednostce - powiedział Rafał Tkacz.

Gość Radia Opole przypomniał, że w sytuacji, kiedy komitety wyborcze nie zdołają wypełnić wszystkich miejsc, wtedy uzupełnienia dokonują komisarze wyborczy. - Można zgłaszać się również do opolskiej delegatury KBW i będziemy prowadzić wykaz chętnych osób, które chcą zasiadać w komisjach i później z tego grona będziemy uzupełniać ewentualne braki.

Od 12 września będzie można zgłaszać kandydatów do rad gmin, powiatów i sejmiku, a na rejestrację będzie czas jedynie do 17 września do północy. - Bardzo krótki czas na rejestrację, tylko w ciągu tych czterech dni i będą ustalone dyżury poszczególnych komisji wyborczych, więc musimy sprawdzić, kiedy nasza komisja ustaliła dyżur i w tym czasie przyjść ze zgłoszeniem kandydata.

Kandydatów na wójtów burmistrzów i prezydentów miast będzie można zgłaszać od momentu zarejestrowania listy swoich kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów do danej rady, a można to zrobić do północy 26 września.

Rafał Tkacz przypomniał, że w tych wyborach nie trzeba podawać nazwisk kandydatów na liście konkretnego komitetu wyborczego, pod którą są zbierane podpisy.

Pod listą kandydatów do sejmiku w danym okręgu trzeba zebrać 300 podpisów, w przypadku powiatu wystarczy 200, a w przypadku jednomandatowych okręgów wyborczych pod nazwiskiem konkretnego kandydata trzeba zebrać w okręgu 25 podpisów.

W przypadku gmin do 40 tys mieszkańców, czyli wszystkich poza Kędzierzynem-Koźlem, Nysą i Opolem, konkretny KWW może wydać na kampanię jednego kandydata średnio nie więcej niż 1064 złote, w gminach powyżej 40 tysięcy mieszkańców 1276 złotych, w przypadku kampanii do rady powiatu 2553 złotych, w przypadku sejmiku województwa 6384 PLN, a w Opolu - mieście na prawach powiatu - 3830 zł na jeden mandat.

Konkretny komitet wyborczy może jednak zdecydować o nierównomiernym wydatkowaniu tych pieniędzy wydając ich więcej na wybranych kandydatów. Każdy komitet wyborczy musi mieć swojego pełnomocnika finansowego, który po wyborach rozlicza się z całości kampanii. Pieniądze na konto konkretnego komitetu mogą przekazywać czekiem, przelewem lub kartą płatniczą jedynie obywatele Polski i zamieszkali tu na stałe.

W ciągu 30 dni od nieprawidłowego wpływu pełnomocnik komitetu wyborczego ma prawo zwrócić przekazaną kwotę do nadawcy bez żadnych konsekwencji, po tym czasie trzeba się będzie z tego rozliczyć. Jedna osoba może wesprzeć konkretny komitet wyborczy kwotą nie większą niż 31 500 zł.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października, a druga tura 4 listopada.
Rafał Tkacz 01
Rafał Tkacz 02

Zobacz także

2018-10-22, godz. 05:05, Wiadomości z regionu W Białej zmian nie będzie, wybory wygrał Edward Plicko W Białej stanowisko burmistrza zachował Edward Plicko z KWW Edwarda Plicko, poparło go 2819 wyborców. Jego rywal, Robert Roden z Mniejszości Niemieckiej, dostał 1304 głosy. » więcej 2018-10-22, godz. 05:05, Wiadomości z regionu Druga tura w Lubrzy. Mariusz Kozaczek powalczy z Krzysztofem Barwieńcem W podprudnickiej Lubrzy będzie druga tura. Urzędujący wójt Mariusz Kozaczek z PSL dostał 968 głosów zmierzy się z Krzysztofem Barwieńcem, który dostał 811 głosów. Trzeci kandydat, Grzegorz Jędrzej z KWW Solidarni Grzegorz Jędrzej… » więcej 2018-10-22, godz. 05:03, Wiadomości z regionu Zmiana w gminie Dąbrowa. Gołębiowska-Jarek zamiast Leji Marek Leja przegrał z Katarzyną Gołębiowską-Jarek. » więcej 2018-10-22, godz. 04:45, Wiadomości z regionu Daniel Gagat wygrywa wybory w Lasowicach Wielkich W Lasowicach Wielkich urząd zachowa Daniel Gagat (KWW Wsi Opolskiej), którego poparło 1619 wyborców. Jego rywal, Rajmund Kinder z Mniejszości Niemieckiej, dostał 710 głosów. » więcej 2018-10-22, godz. 04:43, Wiadomości z regionu Marek Śmiech będzie rządzić w Walcach Znamy wyniki wyborów wójta w trzech kolejnych opolskich gminach. W Walcach bez zaskoczeń - jedyny kandydat, Marek Śmiech z KWW Mniejszości Niemieckiej, zyskał poparcie 1467 wyborców. Przeciw jego kandydaturze zagłosowała 211 wybo… » więcej 2018-10-22, godz. 04:15, Wiadomości z regionu W Olszance bez zmian. Aneta Rabczewska będzie rządziła przez najbliższe pięć lat Aneta Rabczewska pozostanie wójtem Olszanki w powiecie brzeskim. Tu nie było zaskoczeń, była jedyną kandydatką, za jej reelekcją opowiedziało się 1409 wyborców, przeciw było 497. » więcej 2018-10-22, godz. 04:06, Wiadomości z regionu Druga tura w Kolonowskiem pomiędzy Januszem Żyłką a Norbertem Kostonem Nie udało się wyłonić burmistrza w pierwszej turze głosowania w Kolonowskiem. » więcej 2018-10-22, godz. 03:59, Wiadomości z regionu Piotr Kanzy z Mniejszości Niemieckiej wygrywa wybory na wójta Polskiej Cerekwi W Polskiej Cerekwi bez zmian. Gminą nadal będzie rządził Piotr Kanzy. Otrzymał 1258, jego rywal Jerzy Korecki z KWW Jerzego Koreckiego Alternatywa 284 głosów. » więcej 2018-10-22, godz. 02:42, Wiadomości z regionu W Chrząstowicach nadal będzie rządził Florian Ciecior Florian Ciecior będzie po raz kolejny wójtem Chrząstowic. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Mieszkańcy gminy na karcie do głosowania zaznaczali 'Tak' lub 'Nie'. » więcej 2018-10-22, godz. 02:40, Wiadomości z regionu 175 radnych w regionie "bezkonkurencyjnych". Nie musieli czekać na wyniki głosowania 175 kandydatów zostało radnymi bez konieczności czekania na ogłoszenie oficjalnych wyników wyborów. W swoich okręgach nie mieli po prostu konkurentów. » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »