Radio Opole » OKT 2018 » 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / 'Klasyka …

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / "Klasyka Żywa"

2018-03-09, 11:27 Autor: Agnieszka Lubczańska

Teatralna uczta na antenie Radia Opole. "Wesele - ja to czuję, ja to słyszę...” - posłuchaj!

Słuchowisko "Wesele - ja to czuję, ja to słyszę” od 16 do 29 marca na antenie Radia Opole [fot. Barbara Więcek]
Słuchowisko "Wesele - ja to czuję, ja to słyszę” od 16 do 29 marca na antenie Radia Opole [fot. Barbara Więcek]
Prawdziwy majstersztyk produkcji, aktorstwa i radiowej finezji. Adaptacja sztuki Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” w 10 radiowych odsłonach została zaprezentowana w Radiu Opole.


W słuchowisku udział wzięli m.in. wybitni artyści scen krakowskich: Anna Polony, Jerzy Trela i Jan Nowicki, ale też opolanka Grażyna Misiorowska.

Premierowe odcinki prezentowaliśmy od 16 do 29 marca w „Rewirach Kultury” (powtórki w audycji „Ona i On”). Zapraszamy do słuchania!
Wesele odc. 10 (29.03)
Wesele odc. 9 (28.03)
Wesele odc. 8 (27.03)
Wesele odc. 7 (26.03)
Wesele odc. 6 (23.03)
Wesele odc. 5 (22.03)
Wesele odc. 4 (21.03)
Wesele odc. 3 (20.03)
Wesele odc. 2 (19.03)
Wesele odc. 1 (16.03)
Emisję pierwszego odcinka poprzedził reportaż Doroty Kłonowskiej "Wyspiański wódki nie pił". Jego bohaterką jest spokrewniona z większością postaci z wielkiego dzieła Stanisława Wyspiańskiego - Maria Barbara Hetnał z domu Rydel. Lucjan Rydel, Pan Młody z "Wesela", był jej dziadkiem, a babcią - Panna Młoda. Pani Maria mieszka w Nysie, w tym roku kończy 90 lat... Reportaż został zgłoszony do konkursu Melchiory 2018.

Słuchowisko "Wesele - ja to czuję, ja to słyszę...” powstawało pięć miesięcy, a wzięli w nim udział wybitni artyści scen krakowskich: Anna Polony, Jerzy Trela, Jan Nowicki oraz rzeszowscy aktorzy, m.in. Monika Szela, Przemysław Tejkowski, Robert Chodur czy Józef Hamkało. Opolska aktorka Grażyna Misiorowska zagrała rolę Gospodyni Anny Mikołajczykówny. Realizacją akustyczną zajął się Maciej Rosół. Reżyserem jest - współpracujący od lat z Polskim Radiem Rzeszów - Jan Niemaszek.

Odcinki w skróconej wersji pokażą najciekawsze wątki, postaci, symbole i skojarzenia związane z wybitnym dramatem Stanisława Wyspiańskiego.

Słuchowiskiem tym Radio Opole wpisuje się w cykl imprez związanych z Opolskimi Konfrontacjami Teatralnymi. Opolskie Konfrontacje Teatralne/„Klasyka Żywa” odbędą się od 3 do 8 kwietnia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a "Wesele" w reżyserii Jana Klaty to jeden ze spektakli konkursowych tego wydarzenia. Z kolei 20 i 27 marca zapraszamy do Studia M na jedno z wydarzeń towarzyszących konfrontacjom - "Klasykę czytaną" - szczegóły wkrótce.

Słuchowisko "Wesele - ja to czuję, ja to słyszę...” powstało w Polskim Radiu Rzeszów. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny.

Zobacz także

2018-04-08, godz. 13:50, Kultura i rozrywka 43. OKT: "Nasza mentalność jest w lęku". "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego 'Noce i dnie' Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego to kolejne przedstawienie konkursowe 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie przyjechało do Opola z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Twórcy spektaklu… » więcej 2018-04-07, godz. 22:33, Więcej kultury Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wyobraźmy sobie taką sytuację. Grupa znajomych grywa w „Magię i miecz”. Wcielają się w role i na zamkniętej przestrzeni żyją przez chwilę w innym świecie. Dlaczego? Z tęsknoty, potrzeby przygód, wyskoczenia z własnej skóry… » więcej 2018-04-07, godz. 22:18, Więcej kultury Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Mieszkanie nie wygląda inaczej od tysięcy innych podobnych, na innych piętrach w innych blokach, gdyby nie jeden szczegół... wyróżniają je wszędzie stojące dewocjonalia łączące w sobie inne religie obok tej dominującej nad rzeką… » więcej 2018-04-07, godz. 21:53, Więcej kultury „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego, zrealizowane w Teatrze… » więcej 2018-04-07, godz. 21:47, Więcej kultury „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »