Radio Opole » OKT 2018 » 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / 'Klasyka …

43. Opolskie Konfrontacje Teatralne / "Klasyka Żywa"

2018-04-03, 18:58 Autor: Katarzyna Zawadzka

Święto teatru startuje. Na początek 43. OKT - Miron Białoszewski wobec przemijania, samotności i śmierci

[fot. Kasia Chmura, archiwum organizatora]
[fot. Kasia Chmura, archiwum organizatora]
"Tajny dziennik" Mirona Białoszewskiego z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy to pierwsze przedstawienie konkursowe 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych w Opolu.
Zanim rozpocznie się przedstawienie widzowie mogą zobaczyć przedmioty pochodzące z różnych mieszkań Białoszewskiego. Wśród eksponatów są: stosy książek, kasety z nagraniami "Tajnego Dziennika", magnetofon, naczynia, bibeloty czy figurka Matki Boskiej.

- To są ciekawe przedmioty - mówi reżyser Wojciech Urbański. - Ciekawy jest też sam obrazek, on [Miron Białoszewski - przyp. KZ] w tej przestrzeni patrzący na pl. Dąbrowskiego i na Gocław, Chamowo, Siekierki, elektrownię. Tworzył takie ciekawe rzeczy z niczego. On tak naprawdę nie ma nic, trochę bezwartościowych przedmiotów, a mimo to, był tak wielkim pisarzem. Dla mnie ciekawe było pokazanie tego, w jakich okolicznościach on tworzył, czym był otoczony - dodaje.

Reżyser podkreśla też, że zabierając się za tworzenie spektaklu najpierw analizował konflikty i relacje Białoszewskiego z otoczeniem. Później jednak odkrył, że tak naprawdę interesuje go coś innego - to, kim był pisarz konfrontujący się z samotnością, przemijaniem i śmiercią.

Rozmowa z Wojciechem Urbańskim w środę (4.04) w programie "Rewiry kultury" po godz. 20:00.

W sumie podczas 43. OKT widzowie zobaczą siedem spektakli, które na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego będą walczyć o miano najlepszego. Werdykt poznamy w niedzielę.

Radio Opole jest patronem medialnym konfrontacji.
Wojciech Urbański

Zobacz także

2018-04-08, godz. 13:50, Kultura i rozrywka 43. OKT: "Nasza mentalność jest w lęku". "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego 'Noce i dnie' Marii Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego to kolejne przedstawienie konkursowe 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Przedstawienie przyjechało do Opola z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Twórcy spektaklu… » więcej 2018-04-07, godz. 22:33, Więcej kultury Chłopi show [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wyobraźmy sobie taką sytuację. Grupa znajomych grywa w „Magię i miecz”. Wcielają się w role i na zamkniętej przestrzeni żyją przez chwilę w innym świecie. Dlaczego? Z tęsknoty, potrzeby przygód, wyskoczenia z własnej skóry… » więcej 2018-04-07, godz. 22:18, Więcej kultury Jak wygląda „Maksymalnie udana egzystencja?” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Mieszkanie nie wygląda inaczej od tysięcy innych podobnych, na innych piętrach w innych blokach, gdyby nie jeden szczegół... wyróżniają je wszędzie stojące dewocjonalia łączące w sobie inne religie obok tej dominującej nad rzeką… » więcej 2018-04-07, godz. 21:53, Więcej kultury „We mgle i w oparach” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Nie łatwa to sztuka przenieść poemat na scenę. Nie każdemu się to udaje i nie każdy znajdzie drogę biegnącą z poematu przez aktorów, by dotrzeć do widowni. „Słowo o Jakóbie Szeli” Brunona Jasieńskiego, zrealizowane w Teatrze… » więcej 2018-04-07, godz. 21:47, Więcej kultury „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU] Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »