Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-10-18, 14:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury

[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
"Od pomówienia do spalenia" to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny jest pretekstem, by odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzimy sobie z pomówieniami i wykluczeniami społecznymi, szczególnie wśród młodzieży, jakie mają wsparcie instytucjonalne i prawne.

Premierowy pokaz odbędzie się w Nyskim Domu Kultury przy ul. Wałowej 7 już najbliższą sobotę (23.10) o godz. 18:30. Po pokazie zaplanowano spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem Grzegorzem Kubaszko, prezesem Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.
Twórcy postanowili zgłębić niezwykle ciekawe – i wciąż mało znane – historie z czasów Księstwa Nyskiego, które swoimi granicami obejmowało część obecnych wschodnich Czech – Jeseniki.

Pomysł na film wykracza jednak poza zebranie i prezentację historii pogranicza. Dokument ma poruszać zagadnienia bardzo aktualne i dziś: psychologię strachu, pomówień i wykluczenia społecznego związanymi ze zmianami klimatycznymi, nagłymi chorobami czy epidemiami - kiedyś wiązało się to z pomówieniami o czary i związki z diabelskimi mocami i kończyło się paleniem czy ścinaniem niewinnych, dziś zaś - rodzi wykluczenie społeczne, wzmacniane często w mediach społecznościowych...

W powstaniu filmu wzięło udział wielu pasjonatów – ekspertów z całej Polski i z Czech: historyków, antropologów, muzealników, bractwo rycerskie oraz psycholog. Film kręcony był w Nysie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, a po czeskiej stronie w: Jeseniku, Velkich Losinach czy Petrovych Kamenach.

Twórcy zapewniają, że projekt jest apolityczny, z zachowaniem dbałości o rzetelność faktów i zgodność z wiedzą naukową. Film powstał z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Nysa. Reżyserem i producentem jest Grzegorz Kubaszko, prezes Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym filmu.

Autorką zamieszczonego poniżej plakatu jest Halina Fleger.
plakat



Zobacz także

2021-08-19, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Sąd jednak rozpozna sprawę Łukasza Śliwińskiego, postrzelonego przez nyskiego policjanta w 2014 roku Nyski sąd jednak zbada sprawę z subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko policjantowi, który w grudniu 2014 roku strzelał do samochodu prowadzonego przez 22-letniego wówczas Łukasza Śliwińskiego. Prokuratura chciała umorzenia, sąd… » więcej 2021-08-17, godz. 20:50, Sport i turystyka Będzie gratka dla nyskich kibiców. Stal będzie gospodarzem mocno obsadzonego turnieju Stal Nysa przedstawiła sparingowe plany przed rozpoczęciem nowego sezonu siatkarskiej PlusLigi. Wśród sprawdzianów przed nowym rozdaniem zaplanowano między innymi turniej z udziałem mistrzów Polski i Europy. » więcej 2021-08-17, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Podczas przebudowy nyskiego rynku natrafiono na pozostałości dawnych kamienic Odkrycie archeologiczne na nyskim rynku. W czasie prac związanych z przebudową głównego miejskiego placu znaleziono pozostałości dawnej zabudowy. » więcej 2021-08-15, godz. 19:00, Sport i turystyka Tropem Wilczym na trzech dystansach pobiegło dzisiaj około 150 osób w Nysie. "Historia daje bardzo dużą motywację" [ZDJĘCIA] Około 150 osób wzięło udział w dziewiątej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych 'Tropem Wilczym' w Nysie. » więcej 2021-08-14, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Kolejna inwestycja w podnyskim schronisku dla psów. Tym razem czas na wymianę dachu Jeszcze w tym roku ruszy remont schroniska dla psów w podnyskiej Konradowej. Tym razem wymiany doczeka się dach przedwojennego budynku, w którym mieści się administracja i ambulatorium. » więcej
254255256257258259260
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »