Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-10-18, 14:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury

[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
"Od pomówienia do spalenia" to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny jest pretekstem, by odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzimy sobie z pomówieniami i wykluczeniami społecznymi, szczególnie wśród młodzieży, jakie mają wsparcie instytucjonalne i prawne.

Premierowy pokaz odbędzie się w Nyskim Domu Kultury przy ul. Wałowej 7 już najbliższą sobotę (23.10) o godz. 18:30. Po pokazie zaplanowano spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem Grzegorzem Kubaszko, prezesem Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.
Twórcy postanowili zgłębić niezwykle ciekawe – i wciąż mało znane – historie z czasów Księstwa Nyskiego, które swoimi granicami obejmowało część obecnych wschodnich Czech – Jeseniki.

Pomysł na film wykracza jednak poza zebranie i prezentację historii pogranicza. Dokument ma poruszać zagadnienia bardzo aktualne i dziś: psychologię strachu, pomówień i wykluczenia społecznego związanymi ze zmianami klimatycznymi, nagłymi chorobami czy epidemiami - kiedyś wiązało się to z pomówieniami o czary i związki z diabelskimi mocami i kończyło się paleniem czy ścinaniem niewinnych, dziś zaś - rodzi wykluczenie społeczne, wzmacniane często w mediach społecznościowych...

W powstaniu filmu wzięło udział wielu pasjonatów – ekspertów z całej Polski i z Czech: historyków, antropologów, muzealników, bractwo rycerskie oraz psycholog. Film kręcony był w Nysie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, a po czeskiej stronie w: Jeseniku, Velkich Losinach czy Petrovych Kamenach.

Twórcy zapewniają, że projekt jest apolityczny, z zachowaniem dbałości o rzetelność faktów i zgodność z wiedzą naukową. Film powstał z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Nysa. Reżyserem i producentem jest Grzegorz Kubaszko, prezes Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym filmu.

Autorką zamieszczonego poniżej plakatu jest Halina Fleger.
plakat



Zobacz także

2021-08-23, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Prace budowlane trwają, muzealnicy czekają na kolejne odkrycia. Co kryje ziemia w centrum Nysy? Po ostatnich odkryciach w czasie przebudowy nyskiego rynku, archeolodzy spodziewają się natrafić na kolejne podziemne pozostałości dawnej miejskiej zabudowy. Niewykluczone, że znaleziska staną się w przyszłości turystyczną atra… » więcej 2021-08-20, godz. 19:48, Wiadomości z regionu Młodzi wędkarze zbyt mocno obciążyli łódż i wpadli do Jeziora Nyskiego. Patrol zareagował szybko i nikt nie ucierpiał Do groźnego zdarzenia doszło po południu na Jeziorze Nyskim. Wspólny patrol wodny policji oraz WOPR Nysa na wysokości Wójcic natrafił na przewracającą się do góry dnem łódź wędkarską. Na szczęście nikt nie ucierpiał. » więcej 2021-08-20, godz. 18:15, Gospodarka 8 firm chce przebudować nyski dworzec. Gmina i powiat będą współpracować przy inwestycji, ale przetargi ogłaszają osobno Nyski magistrat analizuje oferty, które wpłynęły w ramach kolejnego przetargu na przebudowę miejscowego dworca. Tym razem gmina i powiat zdecydowały, że każde z nich zrealizuje swoją część inwestycji we własnym zakresie. » więcej 2021-08-20, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Rysunki satyryczne i plakaty promujące polską kulturę w USA będzie można od dziś oglądać w nyskim muzeum. To przekrój 30 lat twórczości opolskiego emigranta Karykatury komentujące polską sytuację polityczną i społeczną, a także plakaty i obrazy, stworzone przez polskiego emigranta mieszkającego w Stanach Zjednoczonych będzie można od dziś (20.08) oglądać w nyskim muzeum. » więcej 2021-08-19, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Zapomniane dzieła sztuki odnaleziono na jednym z chórów nyskiej bazyliki. Najstarsze z nich mają ponad 300 lat Ciekawe odkrycie w nyskiej bazylice. Podczas ostatnich prac remontowych znaleziono ponad 20 zapomnianych obrazów, których wiek sięga nawet ponad 300 lat. » więcej
253254255256257258259
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »