Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-10-18, 14:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury

[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
"Od pomówienia do spalenia" to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny jest pretekstem, by odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzimy sobie z pomówieniami i wykluczeniami społecznymi, szczególnie wśród młodzieży, jakie mają wsparcie instytucjonalne i prawne.

Premierowy pokaz odbędzie się w Nyskim Domu Kultury przy ul. Wałowej 7 już najbliższą sobotę (23.10) o godz. 18:30. Po pokazie zaplanowano spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem Grzegorzem Kubaszko, prezesem Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.
Twórcy postanowili zgłębić niezwykle ciekawe – i wciąż mało znane – historie z czasów Księstwa Nyskiego, które swoimi granicami obejmowało część obecnych wschodnich Czech – Jeseniki.

Pomysł na film wykracza jednak poza zebranie i prezentację historii pogranicza. Dokument ma poruszać zagadnienia bardzo aktualne i dziś: psychologię strachu, pomówień i wykluczenia społecznego związanymi ze zmianami klimatycznymi, nagłymi chorobami czy epidemiami - kiedyś wiązało się to z pomówieniami o czary i związki z diabelskimi mocami i kończyło się paleniem czy ścinaniem niewinnych, dziś zaś - rodzi wykluczenie społeczne, wzmacniane często w mediach społecznościowych...

W powstaniu filmu wzięło udział wielu pasjonatów – ekspertów z całej Polski i z Czech: historyków, antropologów, muzealników, bractwo rycerskie oraz psycholog. Film kręcony był w Nysie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, a po czeskiej stronie w: Jeseniku, Velkich Losinach czy Petrovych Kamenach.

Twórcy zapewniają, że projekt jest apolityczny, z zachowaniem dbałości o rzetelność faktów i zgodność z wiedzą naukową. Film powstał z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Nysa. Reżyserem i producentem jest Grzegorz Kubaszko, prezes Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym filmu.

Autorką zamieszczonego poniżej plakatu jest Halina Fleger.
plakat



Zobacz także

2021-08-31, godz. 14:30, Sport i turystyka Stal Nysa rozpoczyna mecze kontrolne Od meczu z eWinner Gwardią Wrocław rozpocznie serię spotkań kontrolnych siatkarska Stal Nysa. Przedostatni zespół poprzedniego sezonu PlusLigi kilkukrotnie zagra przed własną publicznością. » więcej 2021-08-30, godz. 18:30, Gospodarka Wkrótce ruszy długo oczekiwany remont ważnej nyskiej ulicy. Zanim to jednak nastąpi, konieczna będzie wymiana podziemnych instalacji Niebawem rozpocznie się długo wyczekiwana przebudowa alei Wojska Polskiego w Nysie. Zanim jednak na teren budowy wejdą drogowcy, konieczna będzie wymiana podziemnych instalacji. » więcej 2021-08-28, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Zabytkowe pociągi przyjechały do Nysy. "Dzisiejsza kolej nie dostarcza takich emocji" Na nyskim dworcu trwa parada lokomotyw. Na miejscu można obejrzeć 6 maszyn napędzanych silnikami diesla, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu bywały częstym widokiem na polskich torach. » więcej 2021-08-27, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Zmarł główny oskarżony w procesie o śmiertelne pobicie studenta w Nysie Główny oskarżony w procesie o śmiertelne pobicie studenta w Nysie został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. To Patryk D., który - według śledczych - zadał śmiertelny cios 22-letniemu Maciejowi kijem golfowym w głowę. Według… » więcej 2021-08-25, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Osiedle na dawnym poligonie w Nysie ma szansę doczekać się nowych dróg. Gmina szuka wykonawcy projektu i pieniędzy na budowę Nyski magistrat chce zmodernizować drogi na osiedlu domków jednorodzinnych przy ulicy Orląt Lwowskich. Chodzi o odcinki o łącznej długości prawie 3 kilometrów znajdujące się na dawnym poligonie. » więcej
251252253254255256257
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »