Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-10-18, 14:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury

[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
"Od pomówienia do spalenia" to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny jest pretekstem, by odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzimy sobie z pomówieniami i wykluczeniami społecznymi, szczególnie wśród młodzieży, jakie mają wsparcie instytucjonalne i prawne.

Premierowy pokaz odbędzie się w Nyskim Domu Kultury przy ul. Wałowej 7 już najbliższą sobotę (23.10) o godz. 18:30. Po pokazie zaplanowano spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem Grzegorzem Kubaszko, prezesem Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.
Twórcy postanowili zgłębić niezwykle ciekawe – i wciąż mało znane – historie z czasów Księstwa Nyskiego, które swoimi granicami obejmowało część obecnych wschodnich Czech – Jeseniki.

Pomysł na film wykracza jednak poza zebranie i prezentację historii pogranicza. Dokument ma poruszać zagadnienia bardzo aktualne i dziś: psychologię strachu, pomówień i wykluczenia społecznego związanymi ze zmianami klimatycznymi, nagłymi chorobami czy epidemiami - kiedyś wiązało się to z pomówieniami o czary i związki z diabelskimi mocami i kończyło się paleniem czy ścinaniem niewinnych, dziś zaś - rodzi wykluczenie społeczne, wzmacniane często w mediach społecznościowych...

W powstaniu filmu wzięło udział wielu pasjonatów – ekspertów z całej Polski i z Czech: historyków, antropologów, muzealników, bractwo rycerskie oraz psycholog. Film kręcony był w Nysie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, a po czeskiej stronie w: Jeseniku, Velkich Losinach czy Petrovych Kamenach.

Twórcy zapewniają, że projekt jest apolityczny, z zachowaniem dbałości o rzetelność faktów i zgodność z wiedzą naukową. Film powstał z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Nysa. Reżyserem i producentem jest Grzegorz Kubaszko, prezes Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym filmu.

Autorką zamieszczonego poniżej plakatu jest Halina Fleger.
plakat



Zobacz także

2021-11-09, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Obiecujące wyniki pierwszych prób poszukiwań ludzi z użyciem drona. Nyski WOPR jest pierwszą jednostką w regionie, która posiada taki system Nyscy ratownicy wodni zadowoleni z innowacyjnego systemu poszukiwania ludzi z powietrza. Dzięki dronowi i oprogramowaniu wykorzystującemu sztuczną inteligencję możliwe jest znacznie szybsze dotarcie do potrzebujących pomocy. » więcej 2021-11-08, godz. 19:00, Sport i turystyka 4. liga piłka nożnej: lider nie pomylił się w meczu na szczycie W 15. kolejce opolskiej 4. ligi piłki nożnej faworyci nie zawodzili. W meczu znajdujących się na podium Polonii - nyska lepsza od głubczyckiej. » więcej 2021-11-08, godz. 16:36, Sport i turystyka Siatkówka: Daniel Pliński potwierdzony przez Stal. W Nysie jest nowy trener Były reprezentacyjny środkowy Daniel Pliński szkoleniowcem Stali Nysa. Zastąpi on na tym stanowisku Krzysztofa Stelmacha. » więcej 2021-11-08, godz. 12:19, Sport i turystyka Daniel Pliński nowym trenerem siatkarskiej Stali Nysa? Trener brązowych medalistów ostatnich mistrzostw świata juniorów Daniel Pliński będzie nowym szkoleniowcem grającej w PlusLidze Stali Nysa. To na razie nieoficjalne informacje. » więcej 2021-11-08, godz. 07:37, Sport i turystyka Kolejna porażka przeważyła. Krzysztof Stelmach podał się do dymisji Po przegranym meczu ze Ślepskiem Malow Suwałki do dymisji podał się trener Stali Nysa Krzysztof Stelmach. Nowego szkoleniowca mamy poznać jeszcze dzisiaj (8.11). » więcej
235236237238239240241
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »