Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-10-18, 14:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury

[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
"Od pomówienia do spalenia" to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny jest pretekstem, by odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzimy sobie z pomówieniami i wykluczeniami społecznymi, szczególnie wśród młodzieży, jakie mają wsparcie instytucjonalne i prawne.

Premierowy pokaz odbędzie się w Nyskim Domu Kultury przy ul. Wałowej 7 już najbliższą sobotę (23.10) o godz. 18:30. Po pokazie zaplanowano spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem Grzegorzem Kubaszko, prezesem Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.
Twórcy postanowili zgłębić niezwykle ciekawe – i wciąż mało znane – historie z czasów Księstwa Nyskiego, które swoimi granicami obejmowało część obecnych wschodnich Czech – Jeseniki.

Pomysł na film wykracza jednak poza zebranie i prezentację historii pogranicza. Dokument ma poruszać zagadnienia bardzo aktualne i dziś: psychologię strachu, pomówień i wykluczenia społecznego związanymi ze zmianami klimatycznymi, nagłymi chorobami czy epidemiami - kiedyś wiązało się to z pomówieniami o czary i związki z diabelskimi mocami i kończyło się paleniem czy ścinaniem niewinnych, dziś zaś - rodzi wykluczenie społeczne, wzmacniane często w mediach społecznościowych...

W powstaniu filmu wzięło udział wielu pasjonatów – ekspertów z całej Polski i z Czech: historyków, antropologów, muzealników, bractwo rycerskie oraz psycholog. Film kręcony był w Nysie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, a po czeskiej stronie w: Jeseniku, Velkich Losinach czy Petrovych Kamenach.

Twórcy zapewniają, że projekt jest apolityczny, z zachowaniem dbałości o rzetelność faktów i zgodność z wiedzą naukową. Film powstał z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Nysa. Reżyserem i producentem jest Grzegorz Kubaszko, prezes Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym filmu.

Autorką zamieszczonego poniżej plakatu jest Halina Fleger.
plakat



Zobacz także

2021-11-17, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Od piątku zmienią się zasady parkowania w Nysie. Postój pozostanie bezpłatny, ale trzeba będzie pamiętać o pobraniu biletu Parkowanie na ulicach Piastowskiej i Chopina w Nysie wciąż będzie darmowe. Nyskie starostwo wycofało się z wcześniejszych planów, by z miejsc postojowych mogli korzystać jedynie stali klienci PKS-u. » więcej 2021-11-16, godz. 14:25, Wiadomości z regionu Umowa podpisana. Za rok inwestycja ma być gotowa 'Powiatowa' część umowy na budowę centrum przesiadkowego w Nysie została podpisana (16.11). 'Miejskie' zadania są już realizowane od końca września. » więcej 2021-11-15, godz. 20:10, Wiadomości z regionu Podczas budowy nowego osiedla w centrum Nysy natrafiono na pozostałości dawnej miejskiej zabudowy Kolejne odkrycia archeologiczna podczas prac w centrum Nysy. W trakcie wykopów pod fundamenty nowego osiedla mieszkaniowego badacze natknęli się na pozostałości dawnej miejskiej zabudowy. » więcej 2021-11-15, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Nysa uruchomiła miejskie lodowisko. Zarządca obiektu planuje zorganizować w tym sezonie dyskotekę dla łyżwiarzy Rozpoczął się kolejny sezon na nyskim lodowisku miejskim. Od dziś (15.11) miłośnicy jazdy na łyżwach mogą już korzystać z tafli na płycie bocznej miejscowego stadionu. » więcej 2021-11-15, godz. 14:40, Kultura i rozrywka Prof. Stanisław Nicieja spotkał się z mieszkańcami Nysy. W tamtejszym muzeum zwracał uwagę na rolę twierdz w dawnej Rzeczpospolitej Kamieniec Podolski, Chocim, Okopy Świętej Trójcy, Jazłowiec i Trembowla to twierdze o sporym znaczeniu dla historii Polski. O ich roli w dziejach opowiedział dziś (15.11) w nyskim muzeum profesor Stanisław Nicieja. » więcej
233234235236237238239
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »