Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-10-18, 14:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury

[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
"Od pomówienia do spalenia" to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny jest pretekstem, by odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzimy sobie z pomówieniami i wykluczeniami społecznymi, szczególnie wśród młodzieży, jakie mają wsparcie instytucjonalne i prawne.

Premierowy pokaz odbędzie się w Nyskim Domu Kultury przy ul. Wałowej 7 już najbliższą sobotę (23.10) o godz. 18:30. Po pokazie zaplanowano spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem Grzegorzem Kubaszko, prezesem Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.
Twórcy postanowili zgłębić niezwykle ciekawe – i wciąż mało znane – historie z czasów Księstwa Nyskiego, które swoimi granicami obejmowało część obecnych wschodnich Czech – Jeseniki.

Pomysł na film wykracza jednak poza zebranie i prezentację historii pogranicza. Dokument ma poruszać zagadnienia bardzo aktualne i dziś: psychologię strachu, pomówień i wykluczenia społecznego związanymi ze zmianami klimatycznymi, nagłymi chorobami czy epidemiami - kiedyś wiązało się to z pomówieniami o czary i związki z diabelskimi mocami i kończyło się paleniem czy ścinaniem niewinnych, dziś zaś - rodzi wykluczenie społeczne, wzmacniane często w mediach społecznościowych...

W powstaniu filmu wzięło udział wielu pasjonatów – ekspertów z całej Polski i z Czech: historyków, antropologów, muzealników, bractwo rycerskie oraz psycholog. Film kręcony był w Nysie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, a po czeskiej stronie w: Jeseniku, Velkich Losinach czy Petrovych Kamenach.

Twórcy zapewniają, że projekt jest apolityczny, z zachowaniem dbałości o rzetelność faktów i zgodność z wiedzą naukową. Film powstał z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Nysa. Reżyserem i producentem jest Grzegorz Kubaszko, prezes Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym filmu.

Autorką zamieszczonego poniżej plakatu jest Halina Fleger.
plakat



Zobacz także

2021-11-26, godz. 18:00, Sport i turystyka Do gry wkraczają najlepsi. Rozlosowano pary Pucharu Polski siatkarzy i siatkarek Panowie w 1/16, a panie w 1/8. Poznaliśmy pary siatkarskiego Pucharu Polski. W grze jest pięć opolskich ekip. » więcej 2021-11-26, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Nyski magistrat szykuje się do budowy tężni. Miasto ma już dokumentację i zabezpiecza pieniądze na ten cel W przyszłym roku w Nysie powstanie tężnia. Instalacja, która umożliwi wdychanie rozpylonej solanki stanie w okolicy tamtejszego szpitala. » więcej 2021-11-24, godz. 16:11, Wiadomości z regionu Mobilny rentgen jest już w nyskim szpitalu. Pomoże w diagnostyce pacjentów z koronawirusem, lecznica uruchamia też dodatkowe łóżka "covidowe" Do nyskiego szpitala trafił mobilny rentgen przekazany przez Agencję Rezerw Strategicznych. Urządzenie usprawni diagnostykę pacjentów walczących z koronawirusem. » więcej 2021-11-24, godz. 14:42, Wiadomości z regionu Nastoletni niepełnosprawni rywalizowali w Nysie. To promocja sportu, ale też możliwość zasmakowania sukcesu 17 nastoletnich zawodników rywalizowało dziś (24.11) w Nysie w ramach IX Regionalnego Mityngu Gimnastycznego Olimpiad Specjalnych. » więcej 2021-11-23, godz. 12:29, Wiadomości z regionu Nietrzeźwy 33-latek przyjechał po alkohol. Zatrzymał go świadek zdarzenia Miał ponad 2 promile, a po brakujący alkohol do sklepu przyjechał samochodem. Dzięki czujności jednego ze świadków tego zdarzenia policji udało się zatrzymać 33-latka. Być może ta obywatelska interwencja pozwoliła uniknąć t… » więcej
223224225226227228229
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »