Aktualizacja planu zarządzania ryzykiem powodziowym w Nysie była tematem konsultacji zorganizowanych jako część projektu Stop Powodzi. To inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury i Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Mówiono między innymi o Nysie Kłodzkiej jako zlewni Odry, ale sporo uwagi poświęcono też górskiej rzece Mora.
- Na ten rok zaplanowaliśmy prace konserwacyjno-utrzymaniowe 15-kilometrowego odcinka powyżej miejscowości Morów i naprawę stopnia wodnego w okolicy miejscowości Iława - mówi Sławomir Janik, dyrektor Zarządu Zlewni w Nysie "Wód Polskich".
- Co do samej miejscowości Morów, współpracujemy z urzędem miasta. Są pierwsze projekty czy koncepcje dotyczące likwidacji brodu (płycizny na rzece), który przynosi mieszkańcom Morowa wiele problemów. Można powiedzieć, że zaczynamy ostro iść w tym kierunku, aby mieszkańcy mogli trochę odpocząć.
W dyskusji pojawił się również wątek Brzegu. Borys Bednarek, ekspert do spraw budownictwa wodnego, określił tę okolicę obszarem problemowym, dla którego ustalono dwa niezbędne zadania.
- Pierwsze działanie wiąże się z rozbiórką obwałowań polderu Brzeziny poniżej miasta Brzeg. Usunięty wał polderu zredukuje spiętrzenie wody w mieście. Kolejnym krokiem jest modernizacja całego hydrowęzła w Brzegu. Chodzi między innymi o budowę czy przebudowę bulwarów i budowę murów przeciwpowodziowych.
Dodajmy, konsultacje społeczne potrwają do 22 czerwca. Na stronie www.stoppowodzi.pl można pobrać wniosek służący do składania uwag.