Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-01-26, 07:30 Autor: Daniel Klimczak

Nyska uczelnia będzie produkować co najmniej połowę zużywanego przez siebie prądu. Jej pany są ambitniejsze, ale na przeszkodzie stoją przepisy

Budynek Collegium Artium nyskiej PWSZ [fot. PWSZ Nysa]
Budynek Collegium Artium nyskiej PWSZ [fot. PWSZ Nysa]
Panele fotowoltaiczne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Panele fotowoltaiczne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Nyska uczelnia planuje spore inwestycje w energię odnawialną. Dzięki panelom słonecznym, rachunki za prąd, które płaci instytucja, mogą znacząco się zmniejszyć.
Największy nacisk na ochronę środowiska ma być położony w Centrum Badawczo-Edukacyjnym Zrównoważonego Rozwoju. Jego siedziba jest obecnie w fazie projektowania i jak zapowiada rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie Przemysław Malinowski, ma to być obiekt całkowicie zeroeimsyjny.

- Tam też będzie zaplanowane od razu, do całego projektu budowlanego, wyposażenie tego centrum właśnie między innymi w instalacje fotowoltaiczne, ale także inne systemy korzystające ze źródeł z energii odnawialnej, lub też poprawiające efektywność energetyczną - wskazuje.

Dzięki podobnym instalacjom, także na innych należących do uczelni obiektach, jej władze chcą ograniczyć zużycie prądu z sieci co najmniej o połowę. Co prawda PWSZ ma pod tym względem ambitniejsze plany, jednak na razie trudno będzie je realizować z uwagi na ograniczenia prawne.

- Maksymalna moc instalacji na jednym obiekcie nie może przekroczyć 50 kilowatów, no bo wtedy już wchodzimy w rolę producenta energii, a my chcemy po prostu minimalizować koszty i oczywiście oddziaływanie na środowisko - tłumaczy rektor.

Gdyby jednak przepisy w tej kwestii się zmieniły, to uczelnia jest gotowa zbudować elektrownię, w której możliwe byłoby wyprodukowanie całego zużywanego przez nią prądu.
prof. Przemysław Malinowski
prof. Przemysław Malinowski

Zobacz także

2021-03-05, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Nyscy policjanci uczą się języka czeskiego, by lepiej pracować Bezpieczny junior, świadomy senior pogranicza polsko-czeskiego - to projekt w którym uczestniczy 12 nyskich policjantów. Uczą się oni języka czeskiego, by sprawniej móc realizować swoje zadania na pograniczu. » więcej 2021-03-03, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Pięć stacji kolejowych bez kas biletowych. Nie ma chętnych, żeby je prowadzić Od dzisiaj (3.03) na stacjach kolejowych w Strzelcach Opolskich i Namysłowie nie można kupić biletu na pociąg. Od 1 kwietnia podobna sytuacja spotka pasażerów ze Zdzieszowic, Nysy i Kluczborka. Kasy zostają zamknięte, bo dotychczasowym… » więcej 2021-03-03, godz. 20:00, Kultura i rozrywka Poznaj nyską twierdzę i weź udział w konkursie Poznaj nyską twierdzę od podszewki, a później sprawdź swoją wiedzę. Nyski Dom Kultury ogłosił konkurs. Zadaniem mieszkańców Opolszczyzny jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na 100 pytań dotyczących historii Twierdzy Nysa. » więcej 2021-03-03, godz. 19:26, Wiadomości z regionu Andrzej Kruczkiewicz o regulacji potoku Mora: "Wiem, że mamy w związku z tą inwestycją wielu sojuszników" Około pół roku powinno potrwać przygotowywanie planu inwestycyjnego uregulowania rzeki Mory - dopływu Białej Głuchołaskiej w powiecie nyskim. Koszt wieloaspektowego zadania może sięgnąć 30 mln złotych, a regulacja potoku rozpocznie… » więcej 2021-03-03, godz. 13:00, Gospodarka Przy Wałowej w Nysie powstanie ponad 2 razy więcej mieszkań, niż planowano. Nie wiadomo jednak, co z domem pobytu dla seniorów Nie 24, a 55 mieszkań ma docelowo powstać w planowanym budynku przy ulicy Wałowej w Nysie. Obiekt niezmiennie ma w dużej mierze służyć seniorom, choć nie wiadomo, czy powstanie w nim planowany wcześniej dzienny dom pobytu. » więcej
298299300301302303304
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »