Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-01-26, 07:30 Autor: Daniel Klimczak

Nyska uczelnia będzie produkować co najmniej połowę zużywanego przez siebie prądu. Jej pany są ambitniejsze, ale na przeszkodzie stoją przepisy

Budynek Collegium Artium nyskiej PWSZ [fot. PWSZ Nysa]
Budynek Collegium Artium nyskiej PWSZ [fot. PWSZ Nysa]
Panele fotowoltaiczne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Panele fotowoltaiczne [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Nyska uczelnia planuje spore inwestycje w energię odnawialną. Dzięki panelom słonecznym, rachunki za prąd, które płaci instytucja, mogą znacząco się zmniejszyć.
Największy nacisk na ochronę środowiska ma być położony w Centrum Badawczo-Edukacyjnym Zrównoważonego Rozwoju. Jego siedziba jest obecnie w fazie projektowania i jak zapowiada rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie Przemysław Malinowski, ma to być obiekt całkowicie zeroeimsyjny.

- Tam też będzie zaplanowane od razu, do całego projektu budowlanego, wyposażenie tego centrum właśnie między innymi w instalacje fotowoltaiczne, ale także inne systemy korzystające ze źródeł z energii odnawialnej, lub też poprawiające efektywność energetyczną - wskazuje.

Dzięki podobnym instalacjom, także na innych należących do uczelni obiektach, jej władze chcą ograniczyć zużycie prądu z sieci co najmniej o połowę. Co prawda PWSZ ma pod tym względem ambitniejsze plany, jednak na razie trudno będzie je realizować z uwagi na ograniczenia prawne.

- Maksymalna moc instalacji na jednym obiekcie nie może przekroczyć 50 kilowatów, no bo wtedy już wchodzimy w rolę producenta energii, a my chcemy po prostu minimalizować koszty i oczywiście oddziaływanie na środowisko - tłumaczy rektor.

Gdyby jednak przepisy w tej kwestii się zmieniły, to uczelnia jest gotowa zbudować elektrownię, w której możliwe byłoby wyprodukowanie całego zużywanego przez nią prądu.
prof. Przemysław Malinowski
prof. Przemysław Malinowski

Zobacz także

2021-03-29, godz. 16:55, Wiadomości z regionu Miejsc dla "naszych" chorych nie braknie. Wojewoda opolski o pacjentach "covidowych" spoza regionu. Kadra onkologii będzie pomagała w szpitalu tymczasowym - Leczymy 'covidowych' pacjentów z innych regionów kraju - potwierdza wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. W szpitalu w Nysie przebywają chorzy z Dolnego Śląska, a w lecznicach w Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu z Górnego Ślą… » więcej 2021-03-29, godz. 14:00, Gospodarka Stopa bezrobocia w powiecie nyskim zbliża się do poziomu 10 procent. Tak źle nie było od 3 lat Rośnie bezrobocie w powiecie nyskim. W ubiegłym miesiącu, po raz pierwszy od 3 lat, odsetek osób pozostających bez zatrudnienia zbliżył się do dwucyfrowej liczby. » więcej 2021-03-26, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Radni powiatu nyskiego przyjęli harmonogram nocnych dyżurów aptek. Placówki nie zamierzają się jednak do niego stosować Powiat nyski najprawdopodobniej nadal pozostanie bez całodobowej apteki. Na dzisiejszej (26.03) sesji radni co prawda przyjęli harmonogram dyżurów, jednak nic nie wskazuje na to, by placówki zamierzały się do niego dostosować. » więcej 2021-03-26, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Nyscy radni Platformy Obywatelskiej krytykują udział miasta w projekcie Polska Szczęśliwych Rodzin. Ich zdaniem doprowadzi to do wykluczeń Samorządowcy Platformy Obywatelskiej apelują do władz Nysy o wycofanie się z uczestnictwa w projekcie Polska Szczęśliwych Rodzin. Ich zdaniem, to inicjatywa, która może dyskryminować między innymi matki samotnie wychowujące dzi… » więcej 2021-03-25, godz. 20:45, Wiadomości z regionu 3 gminy górskie z Opolszczyzny otrzymają 14-milionowe wsparcie od rządu. Pieniądze trafią do Głuchołaz, Prudnika i Głubczyc 14 milionów złotych trafi do 3 opolskich gmin. To pieniądze przyznane w ramach rządowego programu wsparcia dla samorządów leżących na terenach górskich. » więcej
291292293294295296297
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »